Přezimujících netopýrů v kaňonu Labe od roku 2020 výrazně přibylo. Místy je jich až třikrát víc
“Klid během zimního spánku je pro netopýry otázkou přežití. Pokud dojde k probuzení netopýra v důsledku vstupu lidí do jeskyně, spotřebuje veškeré zásoby energie a kvůli vysílení uhyne,” říká Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Proto je velmi důležité dodržovat pravidla pro návštěvu národní přírodní rezervace, která jsou velmi podobná režimu klidového území v našich národních parcích.”
Strážci přírody a zoologové monitorují počty zimujících netopýrů v NPR Kaňon Labe celkem ve čtrnácti přirozeně vzniklých jeskyních. V deseti z nich lze konstatovat stabilní až mírně rostoucí počet hibernujících netopýrů.
Ve čtyřech jeskyních, které navzdory mimořádně náročnému terénu byly navštěvovány i v zimním období příznivci adrenalinových zážitků, počty kolísaly podle míry rušení zvířat v jednotlivých letech.
Změna nastala v roce 2020, kdy správa parku uzavřela vstupy do těchto čtyř jeskyní mřížemi. Absence rušení se nyní projevuje výrazným nárůstem počtu netopýrů, kteří zde na zimu nacházejí bezpečné útočiště. V porovnání s rokem 2020 jsou trojnásobné.
Kaňon Labe je z pohledu výskytů netopýřích druhů významnou oblastí České republiky. Díky velkému výškovému rozdílu ode dna kaňonu k jeho okraji a severojižní orientaci, která z něj činí důležitý migrační koridor, zde mohl být potvrzen výskyt 24 netopýřích druhů. Celkem se v České republice vyskytuje 27 druhů těchto létajících savců.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)

Karel Zvářal
19.2.2025 05:46Asi se do té budky svolávají, podobně jako ptáci, a zajímá mě, zda je tomu stejně i při záletu do jeskyně. K tomu asi dochází dávno před tím, už během poměrně daleké cesty. Tzn, že letouni té komunikaci rozumí, podobně jako např kalousi, kdy jako kluk jsem viděl letět ve třech vlnách 120-140 sov v hejnu (jedinkrát v životě), takže jsem je za soumraku považoval zprvu za pozdní návrat havranů (11.11.). Nasněžilo, a sovy se přesunovaly z pahorkatiny do nížiny, k mému překvapení poměrně organizovaně.
A když už se ptám na toto, zajímá mě další detail, který jsem zatím v popisu ochranářů nikde nezazanamenal: jak je to s návštěvností jeskyní kunou či liškou, zda i ony mohou mít vlv na početnost zimujících netopýrů (predací, rušením), a zda při výrobě mříže se to promítne do jejich parametrů, zejména kvůli lišce, kuna se dovede nasoukat do i do malé skuliny.