https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/prezimujicich-netopyru-v-kanonu-labe-od-roku-2020-vyrazne-pribylo.misty-je-jich-az-trikrat-vic
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přezimujících netopýrů v kaňonu Labe od roku 2020 výrazně přibylo. Místy je jich až třikrát víc

19.2.2025 05:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Jan Kašpar / Správa NP České Švýcarsko
Počet netopýrů přezimujících v přirozených jeskyních v kaňonu Labe se na vybraných stanovištích od roku 2020 až ztrojnásobil. Potvrdil to dlouhodobý zoologický monitoring, prováděný v Labských pískovcích již od poloviny devadesátých let. Dnes je prováděn pracovníky Správy Národního parku České Švýcarsko.
 
Z dostupných dat vyplývá, že chráněným druhům netopýrů pomohlo jak vyhlášení Národní přírodní rezervace (NPR) Kaňon Labe v roce 2010, tak zejména uzavření vstupů do čtyř vybraných suťových jeskyní mříží o dekádu později.

“Klid během zimního spánku je pro netopýry otázkou přežití. Pokud dojde k probuzení netopýra v důsledku vstupu lidí do jeskyně, spotřebuje veškeré zásoby energie a kvůli vysílení uhyne,” říká Petr Kříž, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Proto je velmi důležité dodržovat pravidla pro návštěvu národní přírodní rezervace, která jsou velmi podobná režimu klidového území v našich národních parcích.”

Vrápenec malý
Vrápenec malý
Foto | Jan Kašpar / Správa NP České Švýcarsko

Strážci přírody a zoologové monitorují počty zimujících netopýrů v NPR Kaňon Labe celkem ve čtrnácti přirozeně vzniklých jeskyních. V deseti z nich lze konstatovat stabilní až mírně rostoucí počet hibernujících netopýrů.

Ve čtyřech jeskyních, které navzdory mimořádně náročnému terénu byly navštěvovány i v zimním období příznivci adrenalinových zážitků, počty kolísaly podle míry rušení zvířat v jednotlivých letech.

Změna nastala v roce 2020, kdy správa parku uzavřela vstupy do těchto čtyř jeskyní mřížemi. Absence rušení se nyní projevuje výrazným nárůstem počtu netopýrů, kteří zde na zimu nacházejí bezpečné útočiště. V porovnání s rokem 2020 jsou trojnásobné.

Kaňon Labe je z pohledu výskytů netopýřích druhů významnou oblastí České republiky. Díky velkému výškovému rozdílu ode dna kaňonu k jeho okraji a severojižní orientaci, která z něj činí důležitý migrační koridor, zde mohl být potvrzen výskyt 24 netopýřích druhů. Celkem se v České republice vyskytuje 27 druhů těchto létajících savců.


reklama

 
foto - Salov Tomáš
Tomáš Salov
Autor je tiskový mluvčí Národního parku České Švýcarsko.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.2.2025 05:46
Netopýři jsou úžasná stvoření, poměrně často je v budkách při čištění (od léta do zimy) nacházím, většinou jednotlivě (ušatý, velkouchý), ale i ve skupině (10-15 n.rezavý, n.velký).

Asi se do té budky svolávají, podobně jako ptáci, a zajímá mě, zda je tomu stejně i při záletu do jeskyně. K tomu asi dochází dávno před tím, už během poměrně daleké cesty. Tzn, že letouni té komunikaci rozumí, podobně jako např kalousi, kdy jako kluk jsem viděl letět ve třech vlnách 120-140 sov v hejnu (jedinkrát v životě), takže jsem je za soumraku považoval zprvu za pozdní návrat havranů (11.11.). Nasněžilo, a sovy se přesunovaly z pahorkatiny do nížiny, k mému překvapení poměrně organizovaně.

A když už se ptám na toto, zajímá mě další detail, který jsem zatím v popisu ochranářů nikde nezazanamenal: jak je to s návštěvností jeskyní kunou či liškou, zda i ony mohou mít vlv na početnost zimujících netopýrů (predací, rušením), a zda při výrobě mříže se to promítne do jejich parametrů, zejména kvůli lišce, kuna se dovede nasoukat do i do malé skuliny.
Odpovědět
JS

Jiří Spíšek

23.2.2025 23:09 Reaguje na Karel Zvářal
S predací liškou a ještě spíš dalšími menšími šelmami (kuny, lasice, tchoři, hranostajové a samozřejmě kočky (toulavé i domácí) máte jistě pravdu. Sám jsem si po léta tuto vaši otázku pokládal a mám k tomu své laické vysvětlení. Pokud je strop zimoviště dostatečně vysoký, většinou netopýři zimují ve výšce, pro predátory obtížně přístupné a štěrbinové druhy využívají pukliny, praskliny, závrty po těžních tyčích a jiné těžko dostupné otvory ve stěnách a stropě. Pokud je některý netopýr málo opatrný - může být sežrán. A tady je to moje hloupé vysvětlení, které si dovolím podložit evolucí. "Neopatrný" netopýr byl sežrán, tedy svou neopatrnost nepřenesl do genetického kódu svých mláďat a během evoluce se uplatnili a dále rozmnožovali ti "opatrnější". Zdravím a pokud budete mít k mému textu připomínku - napište na jirispisek@seznam.cz
Odpovědět
JS

Jiří Spíšek

23.2.2025 22:47
Nabízí se otázka, co může být příčinou zvyšování počtů netopýrů na zimovištích. Nárůst byl zaznamenán i na dalších lokalitách, při tom není tajemstvím, že stav životního prostředí se zhoršuje. Vždyť i hlavní potrava netopýrů, létající hmyz ubývá. Určitě na kontrolovaných zimovištích se příznivě projevuje i důslednější jejich ochrana, ale co když na ty zvyšující se stavy počtů netopýrů má vliv právě úbytek těch dalších zimovišť o kterých většinou nevíme a netopýrům pak nezbývá, než přijmout ty, o kterých je tu řeč.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist