Přímé setí pohanky do zeleného mulče
Dodržení nastaveného osevního postupu je každoroční výzva. Nejvíce problematické je setí teplomilných jarních plodin, jako je pohanka a čirok. Tyto rostliny jsou náchylné na chlad, takže se jejich porosty zakládají až v polovině května po tzv. „zmrzlých mužích“, kdy má půda přes den alespoň 10 až 12°C. Pohanka je náročná na vodu především v počátečním období vegetace.
Na farmě je pohanka dlouhodobě zařazena v osevním postupu po sklizni jetele nachového na semeno. Ten se sklízí přibližně v polovině června a díky krátké vegetační době pohanky 85–120 dní (velká odrůdová variabilita) je pohanku možné sklidit na podzim. Pohanka má vysokou potenciální produktivitu, ale nízkou reálnou produktivitu porostu, z květů vytvoří jenom 10–40 % nažek. Další výzva pro zemědělce je nerovnoměrné dozrávaní porostu: po sklizni je důležité zajistit sušení, protože ve sklizeném zrně se pořád nachází velké množství zelené hmoty. Dá se říct, že pěstování pohanky je vysoce rizikové, úroda nejistá a pohanka je náročná na včasné posklizňové ošetření (sušení a čištění). Po mnoha letech pokusů a omylů si troufáme říct, že s většinou nástrah si dokážeme poradit.
Přes mnohá rizika přináší pěstování pohanky i benefity. Jedná se o vhodnou plodinu do jakéhokoliv zemědělského systému. Díky agresivním výměškům z kořenů zpřístupňuje fosfor pro další plodinu, má fytosanitární účinek – není přenašečem významných škůdců ani chorob. Má dobrou konkurenceschopnost vůči jednoletým plevelům, protože relativně brzo zapojí porost, který stíní půdu a případné plevele. Na pozemku zanechává velké množství biomasy s užším poměrem C/N, která je po zapracování přístupná půdním mikroorganismům. Má využití jako plodina pro sklizeň zrna, nebo jako zelené hnojení.
Kvůli pozdnímu setí (v květnu/červnu) je potřebné adekvátně přistoupit k možné erozi půdy způsobené přívalovými dešti nebo větrem. Dalším determinujícím faktorem výnosu je výskyt suchého období v počátečním období růstu, které je v tomto období na lokalitě farmy obvyklé.
V roce 2020 na farmě proběhl pokus s přímým setím pohanky do zeleného mulče. Mulč by měl potlačit plevele, zabránit nadměrné evaporaci vláhy z půdy před zapojením porostu plodiny a napomoci lepší infiltraci vláhy, protože půda nebyla dodatečně mechanicky zpracována – utužena. O prokypření se postaral porost ozimé meziplodiny žito, vikev a jetel nachový, zejména žito, které má mohutný kořenový systém. Směs byla na podzim 2019 vyseta v poměru 100 kg/ha žita, vikev 60 kg/ha a jetel nachový 5 kg/ha. Cílem pokusu bylo ověřit možnost založení úzkořádkových jarních plodin do zeleného mulče. Je možné najít velké množství informací ohledně pěstování širokořádkových plodin v zeleném mulči ze zahraničí, zejména kukuřice a sóji, které jsou zasety přesnými sečkami. Dostupnost informací pěstování úzkořádkových jarních plodin je limitována.
Jelikož u pěstování hlavní plodiny v zeleném mulči neexistuje následná možnost odplevelení porostu, a to kvůli velkému množství zbytkové hmoty na povrchu půdy, je potřebné splnit tři zásadní aspekty pro úspěšné pěstování: • Dostatečné množství biomasy, které rovnoměrně pokryje půdu a vytvoří pokryv zamezující evaporaci a prorůstání plevelů; • Vhodný způsob terminace porostu meziplodiny – v systému EZ je možná pouze mechanická terminace – mulčování nebo tzv. krepování meziplodiny speciálními krepovacími válci, které po povalení hmoty zabrání transportu chlorofylu a rostlina zavadne bez dalšího obražení;reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
DAG
23.8.2021 17:11 Reaguje na pavel peregrinNetuším, jestli ho dokáže pohanka zadusit.
Jakub Graňák
23.8.2021 19:37 Reaguje na DAGJakub Graňák
23.8.2021 19:40 Reaguje na pavel peregrinJiří S
24.8.2021 07:01 Reaguje na Jakub GraňákNemyslím si, že by pohanka přerostla pcháč, prostě ten pcháč tam akorát nejde vidět.
Co by mne trápilo jako zemědělce více je, jak dostat pohanku z následujícího porostu. Proto i většina konvenčních zemědělců se této plodině vyhýbá.
Jakub Graňák
24.8.2021 10:28 Reaguje na Jiří STo co popisujete bude asi problém u Vás na jihu, to si dovedu představit, že to stihne ještě z výdrolu vykvést. Tady v podhůří Jeseníků v nadmořských výškách kolem 400-500 m ten výdrol šlehnou první říjnové mrazíky. Pár kilometrů od nás je družstvo, které pěstuje pohanku celá desetiletí na poměrně velkých výměrách a nevšiml jsem si, že by jim to nějak zaplevelovalo. Do našich nadm výšek a skeletovitých půd, je řekl bych pohanka skvělá
Jiří S
24.8.2021 12:32 Reaguje na Jakub GraňákKaždopádně si spíše myslím, že to tam dělá nějaký velice zkušený agronom, ví z jaké plodiny, se nejsnáze dostane (má dobrý osevák) a hlavně ví, jak dosáhnout co nejmenšího výdrolu pohanky při sklizni, to bych řekl je základem úspěchu.
Naopak si myslím, že pohanka na jižní Moravě bude snáze eliminovatelná, rozhodně tam máte čas na opakovanou podmítku a její několikanásobně vzejití. Což třeba při srpnovém počasí zde u nás u Jihlavy by šlo jen velice těžko, je to dva dny co jsme teprve sklidili takovou řepku a zbytek stojí pořád na poli.
Jakub Graňák
24.8.2021 13:31 Reaguje na Jiří SS tím agronomem to bude asi fakt, znám ho odmalička, je to vrstevník mého otce, takže má za sebou nějakých 40 let praxe.
Jakub Graňák
24.8.2021 13:32 Reaguje na Jakub GraňákJiří S
24.8.2021 15:30 Reaguje na Jakub Graňákpavel peregrin
24.8.2021 07:55Marek Drápal
24.8.2021 20:43Z vlastní zkušenosti bych se toho pcháče nebál, ale nestačí na něj ozimá směska. Chce to dvouletou...
pavel peregrin
25.8.2021 08:53 Reaguje na Marek DrápalNa druhou stranu pcháč obsahuje protirakovinnné látky, ale v tomto směru jde o velmi málo probádanou rostlinu.