https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/proc-narust-co2-v-atmosfere-zhorsuje-lesni-pozary
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč nárůst CO2 v atmosféře zhoršuje lesní požáry?

20.4.2024 15:27 | PRAHA (Ekolist.cz)
Výzkumný pracovník Kalifornská univerzita v Riverside odebírá vzorky půdy ze spáleniště po požáru Holy Fire v roce 2018 v jižní Kalifornii.
Výzkumný pracovník Kalifornská univerzita v Riverside odebírá vzorky půdy ze spáleniště po požáru Holy Fire v roce 2018 v jižní Kalifornii.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Sydney Glassman / Kalifornská univerzita v Riverside
Celosvětový nárůst počtu lesních požárů v posledním desetiletí je často připisován teplejším a sušším podmínkám způsobeným změnou klimatu. Podle studie Kalifornské univerzity v Riverside za větší a častější lesní požáry může oxid uhličitý. A to tím, že podporuje růst rostlin.
 
„Lesy více hoří, protože je v nich více paliva v podobě rostlin,“ řekl doktorand Kalifornské univerzity a autor studie James Gomez.

Tento závěr a popis osmi modelových experimentů, které k němu vedly, byly publikovány v časopise Communications Earth & Environment.

Spalování fosilních paliv pro výrobu tepla, elektřiny a dopravu zvyšuje množství CO2 v atmosféře. Rostliny využívají dodatečný CO2 k tvorbě sacharidů, které jim pomáhají růst, což vede k nárůstu biomasy. A ta může hořet.

Obrázek ukazuje velký nárůst požárů v důsledku hnojivých účinků CO2, nikoli však v důsledku skleníkového efektu samotného CO2.
Obrázek ukazuje velký nárůst požárů v důsledku hnojivých účinků CO2, nikoli však v důsledku skleníkového efektu samotného CO2.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Vlny veder a sucha se v dnešním klimatu vyskytují častěji než před 50 lety. To jsou podmínky, které způsobují chřadnutí a odumírání rostlin.

Když uschnou a odumřou, snadněji shoří. Modely počítaly s těmito účinky na rostliny, stejně jako s různými typy rostlin a se zvýšením atmosférického CO2.

„Oteplování a vysychání jsou stále důležitými faktory požáru. Jsou to podmínky, které vedou k tomu, že dodatečná hmota rostlin je hořlavější,“ vysvětluje profesor Robert Allen.

Všechny modely analyzované výzkumným týmem předpokládaly idealizovaný nárůst koncentrace CO2 v atmosféře od roku 1850 o 1 % ročně. Idealizovaný nárůst má izolovat vliv skleníkového plynu na aktivitu lesních požárů.

„Tyto experimenty se zabývají především příspěvkem CO2 ke změnám v aktivitě lesních požárů,“ řekl Gomez.

„To je jediná věc, která se v těchto modelech mění. Ostatní faktory ovlivňující změnu klimatu a aktivitu lesních požárů se v čase nemění,“ vysvětluje Gomez. „Patří sem například změny ostatních skleníkových plynů, jako je metan, a také změny ve využívání půdy.

Roční období jsou stále důležitým faktorem pro vznik požárů. Požáry stále častěji vznikají v „období požárů“. Suché a větrné počasí napomáhá rychlejšímu šíření plamenů a zvětšuje velikost spáleniště.

„Naše studie však ukazuje, že nárůst počtu požárů během teplejších ročních období je způsoben spíše dostupnějším palivem než zvýšením počtu dnů, které někteří považují za ‚období požárů‛,“ řekl Gomez.

To znamená, že k megapožárům může často dojít i mimo období lesních požárů. Jako příklad lze uvést největší zaznamenaný požár v Texasu s více než milionem akrů spálených ploch, ke kterému došlo letos v únoru.

Vědci doufají, že jejich výsledky inspirují ostatní vědce k dalším studiím faktorů, které způsobují nárůst počtu požárů. Kromě toho doufají, že si tvůrci politik uvědomí naléhavou potřebu snížit množství CO2, které lidé vypouštějí do atmosféry.

„Musíme skutečně zavést lepší kontrolu požárů a provádět více předepsaných vypalování, abychom spotřebovali rostlinné palivo. Musíme se zbavit starého materiálu,“ doporučuje Gomez.

„Ale nejlepší způsob, jak snížit počet požárů, je zmírnit naše emise oxidu uhličitého.“


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

20.4.2024 15:29
Je to tak. Při nějakých 150 ppm CO2 by se fotosyntéza úplně zastavila a problém s lesními požáry by byl úspěšně vyřešen.
Další, ale nepopulární řešení by bylo radovat se z toho, že stromy rostou rychleji a zpracovávat dřevní hmotu. Vzhledem k tomu, že i úrody máme zhruba o 10% víc právě díky vyšší koncentraci CO2, může se to nepopulární řešení zdát fajn.
Odpovědět
pk

pepa knotek

20.4.2024 15:53
Za všechno může chlorofyl - zelené rostliny vyrábějí z CO2 nejen biomasu ale i kyslík !! A ten potvora, způsobuje to hoření biomasy, je potřeba všechno zelené s tím chlorofylem likvidovat (např. zelený auto či beton nevadí) a až kyslík nebude, nemůže biomasa hořet, vytvářet ten strašný CO2 a nad klimatem konečně zvítězíme.
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.4.2024 07:55
Další článek vyjadřující neuvěřitelnou pitomost ekolog. výzkumů (kdo je zadával, kdo je platil?) a závěrů. Takovými lidmi se máme řídit? Rovněž mrtvé dřevo, hrabanka ponechaná v lese na zemi, rovněž pyrofyty. Kdyby raději se udělaly protipořární opatření- přístupná jezírka s vodou, volné cesty, kt. jsou zapadané dřevem z důvodu dalšího nesmyslu- bezzásahová zóna.
Jak je potřebné doporučení V. Klause, aby o společnosti nerozhodovaly ekolog. spolky ale jen orgány demokrat. zvolené vlády pod kontrolou veřejnosti - příště už vás volit nebudeme!!!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.4.2024 07:03 Reaguje na Honza Honza
Ale prt, čtěte: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-veletrhu-konopex-v-ostrave-se-bude-hovorit-o-vyuziti-konopi-v-medicine
No a mladejm se tráva líbí, volit budou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.4.2024 10:29 Reaguje na Slavomil Vinkler
Poměr doblblých voličů narůstá a tak návratu zdravého rozumu
moc velkou naději nedávám. Praví viníci požáru v NP ČŠ jsou
ti, co rozhodli o bezzásahu a nahromadění obrovského množství silně výhřevné hmoty(je rozdíl hrabanka a les souší). I "vědci" se oklepali a opět tvrdí totéž i kdyby se měla jinde situace opakovat. Jde tu totiž o jediné a tím
je vlastnictví. Pokud rozhoduji o svém, tak to nenechám na
pospas ohni, ale dřevo zhodnotím a eliminuji možné škody.
Pokud jsem pouze nijak zodpovědný správce, tak dělám pokusy
se státním majetkem a je mi fuk jak to dopadne. Proto jsou
místní proti NP a CHKO s bezzásahy a rizikem opakování toho,
co se událo v NP ČŠ. Bohužel hloupost začíná převládat díky
oblbování ve školách a nebo včera v TV v pořadu Nedej se.
Hlavní slovo v něm měla DUHA a kritici praxe našich předků, kteří nám zanechali lesy, abychom my s nimi dělali pokusy, které už přinášejí prvé negativní následky. Kamarád se včera vrátil z Beskyd po tom nasněžení 10 cm sněhu na olistěné
listnáče. Hotová apokalypsa na rozdíl od jehličnanů, které
to ani nezaregistrovaly. Opěvované pionýrské dřeviny jsou
ohnuté, vyvrácené a polámané a s nimi i cílové na které
dopadly. Snad se tím někdo poučí, ale pochybuji!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist