https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/prstnatec-petiprstka-okrotice-vemenik-rudohlavek.sezona-orchideji-jeste-neskoncila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prstnatec, pětiprstka, okrotice, vemeník, rudohlávek. Sezóna orchidejí ještě neskončila

6.7.2020 04:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jestli půjdete kolem podmáčené, bažinné nebo rašelinné louky, prameniště, slatiny či příkopu u cest, hledejte kruštíka bahenního. Mohl by tam být.
Jestli půjdete kolem podmáčené, bažinné nebo rašelinné louky, prameniště, slatiny či příkopu u cest, hledejte kruštíka bahenního. Mohl by tam být.
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil rok 2020 Rokem orchidejí. Třebaže nejvíce druhů těchto pozoruhodných rostlin kvete v naší přírodě v květnu a červnu, i počátek léta nabízí ještě mnohé zajímavé objevy.
 

Zejména ve vyšších polohách lze ještě stále potkat „jarní“ druhy orchidejí, jako jsou prstnatce, pětiprstky či okrotice. Vedle relativně běžné okrotice bílé zaujme zejména nádherná, mnohem vzácnější okrotice červená, rostoucí ve světlých lesích, především na vápencovém podkladu.

Na vrcholu jsou v současné době vemeníky, rozkošné bílé orchideje s dlouhým pyskem, připomínajícím našim předkům kozí vemeno, a s ještě delší ostruhou. U nás rostou dva druhy – vemeník dvoulistý a vemeník zelenavý – ale jejich rozlišení je velice obtížné. Najít je lze jak v lesích a křovinách, tak i na loukách.

Další nádhernou orchidejí, kterou lze touto dobou zastihnout v plném květu, je rudohlávek jehlancovitý. Podoba věrně odpovídá názvu – jehlancovité květenství je složeno z drobných, obvykle nachově červených, vzácněji růžových či bílých kvítků. Jde však o druh kritiky ohrožený, který lze hojněji potkat pouze v Bílých Karpatech.

Pomalu nastává doba orchidejí vyloženě letních - kruštíků. Tenhle rod u nás čítá 19 dosti podobných druhů. Nejčastěji se lze setkat s kruštíkem širolistým, který roste mnohdy i v příkopech podél lesních cest. Nápadný svým zbarvením je kruštík tmavočervený, vyhledávající vápnitý podklad a často osidlující i staré opuštěné lomy, pokud se dokázaly vyhnout nevhodným rekultivacím. Výrazně se od ostatních odlišuje kruštík bahenní, který se stal erbovní rostlinou Roku orchidejí. Jako jediný roste na vlhkých loukách a má nádherné, poměrně velké květy s bílým dolním pyskem.

Při focení orchideje si k ní nelehejte. Mohli byste zalehnout jiné orchideje.
Při focení orchideje si k ní nelehejte. Mohli byste zalehnout jiné orchideje.
Licence | Volné dílo (public domain)

Pokud se chcete za českými orchidejemi vypravit s odborníky, můžete využít některé z chystaných Setkání s orchidejemi – na Frýdeckomístecku, Českotřebovsku a na Drahanské vrchovině.

Až do půlky srpna pokračují i dvě orchidejové soutěže – pro ty, kteří rádi malují, i pro ty, kteří lépe vládnou slovem.

Při obdivování divoce rostoucích orchidejí – ať již na ně vyrazíte sami či s průvodcem – omezte prosím pohyb po lokalitách na nezbytné minimum. Leckde jsou orchideje vidět i přímo z cesty. Pro orchideje je typické, že kvete jen menší část rostlin, většina je nekvetoucích, zejména v louce snadno přehlédnutelných, a tedy náchylných ke zničení podupáním. Při fotografování si, prosíme, ke kytkám nelehejte. Protože orchideje patří mezi zvláště chráněné druhy, je přísně zakázáno je trhat nebo jakkoli poškozovat.


reklama

 
foto - Moravec Jan
Jan Moravec
Autor pracuje pro Český svaz ochránců přírody.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pa

PavelA

9.7.2020 12:38
Prstnatec májový zlikvidovala divoká prasata.
Jedině na pozemku obehnaném ohradíky zatím jsou.

No a na vemeník dvoulistý jsem pustil ovce,takže už jej pár let také nevidno.Ale má hlízy,tak snad teď,když prší.....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist