https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/skupina-jaro-behem-zimy-obnovila-desitky-mokradu.potrebnou-peci-dostaly-i-louky-a-rakosiny
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skupina JARO během zimy obnovila desítky mokřadů. Potřebnou péči dostaly i louky a rákosiny

2.4.2025 05:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
První petrklíče hlídají, jak se mokřad po zimě znovu nadechuje.
První petrklíče hlídají, jak se mokřad po zimě znovu nadechuje.
Zdroj | Skupina JARO
Během posledních týdnů vytvořila a obnovila Skupina JARO desítky mokřadů napříč Českem. Nové tůně pomáhají zadržet vodu v krajině, ochlazují okolí a přinášejí život zpět – od ropuch až po kriticky ohrožené ryby.
 
„Mokřady jsou přírodní zázrak. Zadržují vodu, ochlazují okolí a poskytují domov celé řadě vzácných druhů. Jsme rádi, že jsme i letos mohli vrátit vodu tam, kde v minulých desetiletích zmizela,“ říká David Číp, hlavní koordinátor Skupiny JARO.

Od azbestu k rosničkám

Na Svitavsku vznikla v Radiměři díky ČSOP Arion nová kaskáda pěti tůní. Zároveň se podařilo odstranit černou skládku s nebezpečným azbestem, která místo dlouhodobě zatěžovala. „Po dlouhé době jsme se konečně mohli pustit do prací, na které v létě nezbývá čas. Tůně už teď lákají první skokany a ropuchy – snad se brzy vrátí i mloci,“ popisuje koordinátor projektu Roman Kalous.

Mokřady pro karase, vážky i ledňáčky

V přírodní rezervaci Zbytka u Českého Meziříčí vznikl mokřad, který může přilákat nejen rosničky a ledňáčky, ale i kriticky ohroženého karase obecného – nenápadnou rybu, která z české přírody téměř vymizela. Obnovu podpořila firma Anela.

Nejdříve jen blátivá jáma, ale kdo si počká, ten se dočká.
Nejdříve jen blátivá jáma, ale kdo si počká, ten se dočká.
Zdroj | Skupina JARO

Další tůň se buduje v rezervaci Mazurovy chalupy u Hradce Králové. I když teď vypadá jen jako blátivá jáma v zimní krajině, brzy se stane novým domovem pro vážky, obojživelníky a vzácné vodní rostliny. „Máme z toho velkou radost – nedávno jsme pro tůň vytyčili místo a než jsme se nadáli, Městské lesy Hradec Králové vše projednaly s úřady a už se kope,“ popisuje David Číp.

Zima přeje péči o mokřadní louky i rákosiny

V Ptačím parku Josefovské louky někteří členové skupiny pomáhali s tradiční údržbou vlhkých luk. Ořez hlavatých vrb a kosení porostu prospívá bahňákům, ale i chráněným broukům, dutinovým ptákům a netopýrům.

V zimě se pracovalo i v přírodní rezervaci Baroch. Díky silnému mrazu se ochranáři dostali na místo bez člunu a mohli zde vyřezat část přestárlého rákosu, který byl tak hustý, že znemožňoval přístup mnoha druhům. Nejhustší porosty zůstaly zachovány například pro chřástaly, rákosníky nebo bekasiny, zatímco pro ostatní druhy vznikla nová mozaika prostředí.

Díky silnému mrazu se ochranáři dostali do jinak nepřístupných částí rezervace a mohli vyřezat přestárlý rákos.
Díky silnému mrazu se ochranáři dostali do jinak nepřístupných částí rezervace a mohli vyřezat přestárlý rákos.
Zdroj | Skupina JARO

„Vysekali jsme zde plochu necelého hektaru, která bude postupně od hladiny přecházet v řídkou mokřadní louku. Plocha se tak otevírá ptákům, vážkám a dalším druhům. Mladý rákos navíc poslouží jako potrava pro zdejší buvoly,“ doplňuje teréňák Vítek Havlín.

Pomoci může každý

Skupina JARO pravidelně pořádá dobrovolnické akce a výzvy. Aktuálně hledá i spolehlivé auto pro každodenní výjezdy do terénu. Lidé mohou pomoci také adopcí přírodních území – symbolicky si osvojit mokřad, louku nebo pastvinu a přispět tím na jejich ochranu.

Více informací o akcích, adopcích i možnostech pomoci najdete na www.skupinajaro.cz.


reklama

foto - Skohoutilová Martina
Martina Skohoutilová
Autorka je pracovnicí Mezinárodní ochranářské skupiny JARO.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

2.4.2025 08:00
Ano, p. Vinklere, mokřady svým výparem ochlazují. Voda prostě neodteče z krajiny rychle řekami jako kanálem pryč, ale zůstává v krajině, odpařuje se, vzniká mlha, rosa
Stejně tak působí rybníky, jiné nádrže.

Lepší je les: odpařená voda se v noci sráží v chladných korunách a rosa stéká zpět ke kořenům.
Biologická pumpa: za deště koruny stromů extrémně odpařují nadbytek vody, značně se výparem ochlazují, dosáhne se rosného bodu a voda se sráží, vzniká mlha, lesy kouří. Tím les výrazně ochlazuje krajinu a zároveň vodu nutnou pro výpar zadržuje-
to louka, mokřad nedokáže, i nad slatinou je v poledne 40 st a výpar je zde enormní, přitom pára vyletí s horkým vzduchem vysoko do atmosféry.
Odpovědět
va

vaber

2.4.2025 09:28
Když vidím ilustrační fotku ,kde zachránce přírody mydlí sekačkou husté rákosí,žasnu.
Nevypustila sekačka zcela zbytečný CO2 do atmosféry a neodehnala všechny živočichy ?
Mokřady nejdou vytvořit ,mohou vyhrabat jen nějakou díru a čekat ,zda v ní někdy bude voda.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

2.4.2025 13:46 Reaguje na vaber
No, o "hustém" rákosu mám úplně jinou představu. Ale jak jinak ten rákos odstranit? Kdyby byl skutečně hustý, tak na tom ledě by se mohl vypálit.
Mokřady postupně vznikají zarůstáním a zazemňováním mělkých vodních ploch. Takže občasné vybagrování je účelné.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.4.2025 16:43 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Pokud si to foto zvětšíte a pokud je to z místa, tak nejde o rákos, ale keře.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.4.2025 10:24
Jenom mokřady ?
Kde jsou dnes všechny ty " kačáky ", požární nádrže, na vesnicích, městech, no !
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

2.4.2025 13:47 Reaguje na smějící se bestie
Máte pravdu. V naší vesničce bylo historicky 15 malých rybníčků. Zbyly jen 2. Musím se zeptat starosty, zda by několik dalších nešlo obnovit.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist