https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/snimek-tygra-objimaciho-strom-ziskal-cenu-za-prirodni-fotografii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Snímek tygra objímacího strom získal cenu za přírodní fotografii Aktualizováno

15.10.2020 20:48 | LONDÝN (ČTK)
Sergey Gorshkov, Vítězná fotografie Wildlife Photographer of the Year 2020 (Pořadatel soutěže Natural History Museum v Londýně)
Sergey Gorshkov, Vítězná fotografie Wildlife Photographer of the Year 2020 (Pořadatel soutěže Natural History Museum v Londýně)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Sergey Gorshkov / Natural History Museum
Rus Sergej Gorškov zvítězil v soutěži o nejlepšího fotografa přírody za rok 2020 (Wildlife Photographer of the Year), kterou každoročně organizuje Přírodopisné muzeum v Londýně. Prvenství mu přinesl působivý snímek vzácného tygra, který objímá strom.
 

"Je vskutku velkolepý," okomentovala vítězný snímek vévodkyně Kate, která ocenění předávala při slavnostním ceremoniálu v úterý večer. Manželka prince Williama je sama amatérskou fotografkou, připomíná agentura DPA.

Gorškovova fotografie s názvem Objetí zachycuje vzácného tygra ussurijského, který se v pustém lese něžně tiskne ke stromu. Tygřice si tře tvář o mandžuskou jedli proto, aby na místě zanechala sekrety z pachových žláz. Tato největší známá kočkovitá šelma je ohrožena vyhynutím a vyskytuje se pouze na východní Sibiři, kromě Ruska přežívá malý počet pravděpodobně i za hranicemi v Číně a možná několik jedinců také v Severní Koreji. Populace tygra nazývaného též tygrem sibiřským, amurským, altajským či mandžuským byla v minulém století téměř vyhubena a i dnes je stále ohrožena pytláctvím a úbytkem životního prostoru i kořisti.

Nízká hustota kořisti znamená, že teritoria tygrů jsou obrovská. Sergej Gorškov podle Přírodopisného muzea čekal na pořízení snímku celých 11 měsíců. Fotograf nejprve hledal v lese známky tygří přítomnosti, zaměřoval se právě na stromy podél jeho možných pravidelných stezek, kde by mohl zanechat stopy - pach, chlupy, moč nebo škrábance. V lednu 2019 nainstaloval naproti jedli fotopast. Ale až v listopadu dosáhl snímku, který si přál. Fotografie velkolepého zvířete v jeho přirozeném prostředí.

Porota letos vybírala z více než 49 000 zaslaných fotografií z 86 zemí. Soutěže se smí zúčastnit kdokoliv na světě - bez ohledu na to, zda se fotografováním živí, nebo ho dělá pouze pro radost. Příští kolo soutěže začíná již příští týden, 19. října 2020. Nejlepší snímky je možné spatřit nejprve v londýnském muzeu, později budou vystaveny i na dalších místech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ET

Eliška Tomanová

19.10.2020 11:41
Dech beroucí fotografie a krása sama, úžasný model.Nedovolme takové kráse zahynout.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist