Snímek tygra objímacího strom získal cenu za přírodní fotografii Aktualizováno
"Je vskutku velkolepý," okomentovala vítězný snímek vévodkyně Kate, která ocenění předávala při slavnostním ceremoniálu v úterý večer. Manželka prince Williama je sama amatérskou fotografkou, připomíná agentura DPA.
Gorškovova fotografie s názvem Objetí zachycuje vzácného tygra ussurijského, který se v pustém lese něžně tiskne ke stromu. Tygřice si tře tvář o mandžuskou jedli proto, aby na místě zanechala sekrety z pachových žláz. Tato největší známá kočkovitá šelma je ohrožena vyhynutím a vyskytuje se pouze na východní Sibiři, kromě Ruska přežívá malý počet pravděpodobně i za hranicemi v Číně a možná několik jedinců také v Severní Koreji. Populace tygra nazývaného též tygrem sibiřským, amurským, altajským či mandžuským byla v minulém století téměř vyhubena a i dnes je stále ohrožena pytláctvím a úbytkem životního prostoru i kořisti.
Nízká hustota kořisti znamená, že teritoria tygrů jsou obrovská. Sergej Gorškov podle Přírodopisného muzea čekal na pořízení snímku celých 11 měsíců. Fotograf nejprve hledal v lese známky tygří přítomnosti, zaměřoval se právě na stromy podél jeho možných pravidelných stezek, kde by mohl zanechat stopy - pach, chlupy, moč nebo škrábance. V lednu 2019 nainstaloval naproti jedli fotopast. Ale až v listopadu dosáhl snímku, který si přál. Fotografie velkolepého zvířete v jeho přirozeném prostředí.
Porota letos vybírala z více než 49 000 zaslaných fotografií z 86 zemí. Soutěže se smí zúčastnit kdokoliv na světě - bez ohledu na to, zda se fotografováním živí, nebo ho dělá pouze pro radost. Příští kolo soutěže začíná již příští týden, 19. října 2020. Nejlepší snímky je možné spatřit nejprve v londýnském muzeu, později budou vystaveny i na dalších místech.
reklama