Třetí ročník akce Biosmršť 2024 zaznamenal nový rekord v počtu pozorování nepůvodních druhů
Na rozdíl od obou zmíněných dřevin byly slunéčko východní (156) či lupina mnoholistá (70) viděny po celém území ČR.
Dobrou zprávou je, že se nikomu nepodařilo zaznamenat další letošní novinku – sršeň asijskou. Naproti tomu byla v rámci Biosmrště prvně zdokumentována kněžice zeleninová, která je jedním z hospodářsky nejvýznamnějších škůdců mezi plošticemi. V našem prostředí nemá přirozené nepřátele (např. parazitoidy) a může se tak masivně množit. Kromě přímého poškození plodin je kněžice znehodnocuje také svými zapáchajícími sekrety. Vědce zajímá nejen kde se kněžice vyskytuje, ale také na jakých živných rostlinách byla zaznamenána.
Akci Biosmršť koordinují vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR. Letošní ročník byl podpořen akcemi partnerů – Českou společností ornitologickou, Českou společností entomologickou a Českou botanickou společností – které v době konání akce organizovaly pro širokou veřejnost i odborné vycházky. Akci též podpořily Česká společnost pro ekologii, Agentura ochrany přírody a krajiny, Národní muzeum a Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, a projekty Přírodovědci.cz a Badatelé.
Přečtěte si také |
Invazní sršeň asijskou objevili minulý týden na Opavsku. Daleko od místa, kde byla v Česku potvrzena poprvéPro školy a veřejnost organizátoři letos poprvé přichystali soutěž. Vítězný tým studentů z Gymnázia Jana Patočky v Praze zaznamenal dohromady 25 pozorování 10 druhů. Za odměnu je pro ně a nejaktivnější jednotlivce připravena kromě drobných věcných cen také exkurze do sídla Botanického ústavu AV ČR - Průhonického parku, který je Národní kulturní památkou a památkou UNESCO.
Letošní ročník Biosmrště přilákal více zájemců než minulý rok. Za tři roky se do Biosmrště zapojilo více než 400 nadšenců, kterým se podařilo nasbírat více než 1 500 pozorování 40 vybraných druhů.
Přečtěte si také |
Na stovkách hektarů milovické rezervace zasahují proti akátu. Používají metodu ověřenou v Národním parku PodyjíI když je už letošní ročník Biosmrště za námi, pozorovat, fotografovat a zaznamenávat rostliny a živočichy, které potkáte na výletech v přírodě můžete celoročně. Všechna ověřená pozorování z iNaturalistu budou mimo jiné přenesena do nálezové databáze ochrany přírody, kterou využívají i odborníci při vytváření akčních plánů.
Více informací, včetně seznamu letošních mapovaných nepůvodních druhů v ČR, naleznete na biosmrst.cz.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Slavomil Vinkler
12.8.2024 07:02Jaroslav Pokorný
4.10.2024 12:43 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Bleha
12.8.2024 21:23Jaroslav Pokorný
4.10.2024 12:48 Reaguje na Jaroslav BlehaPředstavte si, že jsem se doslechl, že v jedné vesnici si v rybníku vystříleli nutrie, protože prý jim tam žraly ryby. Pokud se o přírodu starají takoví "odborníci", tak potěš koště.
Emil Bernardy
13.8.2024 06:54Tak by to ironicky řekl dnes nežijící Karel Hašek.
Jak to má dopadnout,když znavený pocestný si omyje zpocený obličej v horské tůni a je napaden zeleným rádobyorgánem s pravomocí obrat ho o sumu na limču a buřta v bufetu o pár kilometrů dále.
Takoví jsme.
Nimráme se v netýkavce,dubučerveˇnáku a bůhvíco,ale s přírodou už nežijeme.Jsme v opozici.Proti přírodě,životu.
Jarka O.
13.8.2024 11:56Emil Bernardy
14.8.2024 08:53 Reaguje na Jarka O.Najděte si trasu,po které desítky let se šířil africký mor prasat.
Být důslední,tak tu opravdu nic nezůstane.Kolem zahrádek za plotem je invaze vyhozených sněženek,krokusů,talovínů a bůhvíčeho.
Dostali jsme se do špatného nastavení , ničíme invazní!!!!! už i roundapem.Ochranáři..... Akát se dá udržet v patřičnách mezích.Ale to je práce. Já hodně často mám možnost při cestách vidět práci lesních dělníků při péči o vysázené stromky v oplocenkách . To je péče o přírpodu.Ne strejda který balzamuje akát roundapem.Ten ať zůstane raději v paneláku.
Jarka O.
14.8.2024 12:18 Reaguje na Emil BernardyEmil Bernardy
14.8.2024 13:18 Reaguje na Jarka O.Jaroslav Pokorný
4.10.2024 12:57 Reaguje na Emil BernardyMy jsme si ale zvykli na lenost. Vše až pod nos, a bez námahy. A státe starej se. Včera v TV, v pořadu Máte slovo, se probíraly sociální dávky. Kolik se komu bude dávat. Že by se uvažovalo o práci pro nezaměstnané či málo si vydělávající? To ani nápad. Jen další zadlužovní.