V Brdech se objevil rys ostrovid. Zavítal sem zřejmě ze Šumavy
Rys ostrovid patří mezi skrytě žijící druhy, jejichž populační hustoty jsou nízké (na Šumavě cca 1 dospělý jedinec na 100 km2). Zároveň má veliké domovské okrsky čítající stovky čtverečních kilometrů. Během února a března přicházejí samice do říje a dospělí kocouři za nimi podnikají výpravy na vzdálenost desítek kilometrů. Začátkem jara se také osamostatňují koťata a hledají si vlastní domov. To byl právě zřejmě i případ jedince, zaznamenaného v Brdech.
„K zaznamenání přítomnosti rysů je třeba dostatek místních znalostí i pověstného štěstí. Vloni do oblasti zavítal mladý rysí samec Fabián, který se posléze opět vrátil na Šumavu. Je pravděpodobné, že Brdy rysové navštěvují každoročně, avšak zatím nemáme důkazy o trvalém výskytu,“ vysvětluje Martin Strnad z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se věnuje výzkumu v projektu 3Lynx.
„Začátkem ledna spatřil člen týmu polesí Rožmitál rysa při pochůzce. O této skutečnosti jsem následně informoval vedoucího správy CHKO Brdy, který zajistil instalaci dalších fotopastí,“ uvádí Josef Hrdina z Arcibiskupství pražského, vedoucí polesí Rožmitál.
Že je rys zřejmě stálým obyvatelem lesů, naznačuje i nalezení jeho stop ve sněhu v pondělí 23. března. Arcibiskupství pražské v jihobrdských lesích využívá přírodě blízkých postupů, v roce 2019 obdrželo za šetrné hospodaření v polesí Rožmitál Cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„Rysa vnímáme jako významnou složku zdejšího ekosystému a monitoring této šelmy samozřejmě podporujeme. Vidíme v ní vítaného pomocníka při ochraně lesa proti škodám působeným spárkatou zvěří, která výrazně mění a omezuje vývojové procesy v lese,“ vysvětluje Hrdina. „Rys se tak stává významným jazýčkem na vahách ekologické stability, který může posunout celý ekosystém blíže k přirozenému stavu i k plnění společenských funkcí lesa, jejichž význam v době probíhající klimatické změny roste,“ zdůrazňuje vedoucí polesí Rožmitál.
Pohyb krajinou rysům ztěžuje rostoucí míra zástavby, která brání volnému průchodu živočichům, a hustší a rychlejší doprava.
„Jsme rádi, že se rys v CHKO Brdy opět objevil. Zásadní překážkou na cestě je fragmentovaná krajina a stále hustší a rychlejší doprava. Pokud už se rysům podaří do Brd dorazit, najdou tu dostatek potravní nabídky i klidových míst pro rozmnožování. Doufáme proto, že se mu v Brdech zalíbí a stane se jejich trvalou součástí,“ konstatuje Bohumil Fišer, vedoucí Správy CHKO Brdy.
„V monitoringu samozřejmě pokračujeme. Pokud byste zaznamenali pobytové znaky rysa nebo ho pozorovali, budeme moc rádi, když nám tuto informaci sdělíte na bohumil.fiser@nature.cz,“ uzavírá Bohumil Fišer.
Přečtěte si také |
Na Šumavě a v okolí žije 107 rysů. Nárůst rysí populace je podle odborníků relativně malýreklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jiří Daneš
4.4.2020 09:47Jiří Daneš
4.4.2020 09:52Zástavbu zbouráme, silnice rozryjeme buldozery a pohyb lidí zakážeme vůbec. Bože, kýž jsem rysem ostrovidem!