https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-brdech-se-objevil-rys-ostrovid.zavital-sem-zrejme-ze-sumavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Brdech se objevil rys ostrovid. Zavítal sem zřejmě ze Šumavy

3.4.2020 12:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rys ostrovid je v ČR silně ohroženým druhem.
Rys ostrovid je v ČR silně ohroženým druhem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Letos v lednu se opět podařilo potvrdit výskyt silně ohroženého rysa ostrovida v chráněné krajinné oblasti Brdy. Zachytila jej jedna z fotopastí, které jsou tu naistalovány díky mezinárodnímu projektu 3Lynx. Snímky byly porovnány se stovkami fotografií rysů z nejbližší oblasti jejich trvalého výskytu, tedy ze Šumavy. Zvíře se ale identifikovat nepodařilo. Na základě fotografie nešlo ani určit pohlaví, rys byl proto prozatím označen kódem R721.
 

Rys ostrovid patří mezi skrytě žijící druhy, jejichž populační hustoty jsou nízké (na Šumavě cca 1 dospělý jedinec na 100 km2). Zároveň má veliké domovské okrsky čítající stovky čtverečních kilometrů. Během února a března přicházejí samice do říje a dospělí kocouři za nimi podnikají výpravy na vzdálenost desítek kilometrů. Začátkem jara se také osamostatňují koťata a hledají si vlastní domov. To byl právě zřejmě i případ jedince, zaznamenaného v Brdech.

„K zaznamenání přítomnosti rysů je třeba dostatek místních znalostí i pověstného štěstí. Vloni do oblasti zavítal mladý rysí samec Fabián, který se posléze opět vrátil na Šumavu. Je pravděpodobné, že Brdy rysové navštěvují každoročně, avšak zatím nemáme důkazy o trvalém výskytu,“ vysvětluje Martin Strnad z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se věnuje výzkumu v projektu 3Lynx.

Rysa označeného prozatím kódem R721 zachytila fotopast v CHKO Brdy v lednu 2020.
Rysa označeného prozatím kódem R721 zachytila fotopast v CHKO Brdy v lednu 2020.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK ČR

„Začátkem ledna spatřil člen týmu polesí Rožmitál rysa při pochůzce. O této skutečnosti jsem následně informoval vedoucího správy CHKO Brdy, který zajistil instalaci dalších fotopastí,“ uvádí Josef Hrdina z Arcibiskupství pražského, vedoucí polesí Rožmitál.

Že je rys zřejmě stálým obyvatelem lesů, naznačuje i nalezení jeho stop ve sněhu v pondělí 23. března. Arcibiskupství pražské v jihobrdských lesích využívá přírodě blízkých postupů, v roce 2019 obdrželo za šetrné hospodaření v polesí Rožmitál Cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Rysa vnímáme jako významnou složku zdejšího ekosystému a monitoring této šelmy samozřejmě podporujeme. Vidíme v ní vítaného pomocníka při ochraně lesa proti škodám působeným spárkatou zvěří, která výrazně mění a omezuje vývojové procesy v lese,“ vysvětluje Hrdina. „Rys se tak stává významným jazýčkem na vahách ekologické stability, který může posunout celý ekosystém blíže k přirozenému stavu i k plnění společenských funkcí lesa, jejichž význam v době probíhající klimatické změny roste,“ zdůrazňuje vedoucí polesí Rožmitál.

Pohyb krajinou rysům ztěžuje rostoucí míra zástavby, která brání volnému průchodu živočichům, a hustší a rychlejší doprava.

„Jsme rádi, že se rys v CHKO Brdy opět objevil. Zásadní překážkou na cestě je fragmentovaná krajina a stále hustší a rychlejší doprava. Pokud už se rysům podaří do Brd dorazit, najdou tu dostatek potravní nabídky i klidových míst pro rozmnožování. Doufáme proto, že se mu v Brdech zalíbí a stane se jejich trvalou součástí,“ konstatuje Bohumil Fišer, vedoucí Správy CHKO Brdy.

„V monitoringu samozřejmě pokračujeme. Pokud byste zaznamenali pobytové znaky rysa nebo ho pozorovali, budeme moc rádi, když nám tuto informaci sdělíte na bohumil.fiser@nature.cz,“ uzavírá Bohumil Fišer.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

4.4.2020 09:47
"Pohyb krajinou rysům ztěžuje rostoucí míra zástavby, která brání volnému průchodu živočichům, a hustší a rychlejší doprava". Zástavbu začnšmem bourat a dopravu zkážeme a zákaz podpoříme rozoráním silnic buldozery. Bože, kýž jsem rysem ostrovidem!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

4.4.2020 09:52
"Pohyb krajinou rysům ztěžuje rostoucí míra zástavby, která brání volnému průchodu živočichům, a hustší a rychlejší doprava".
Zástavbu zbouráme, silnice rozryjeme buldozery a pohyb lidí zakážeme vůbec. Bože, kýž jsem rysem ostrovidem!
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

5.4.2020 17:25
Kdyby se rys v CHKO Brdy trvale uchytil, bylo by to velmi dobré. Doufám, že to časem vyjde.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.4.2020 20:59
To je dobře, že jsou správci polesí Rožmitál osvícení. Držím palce, aby se v jejich lesích co nejdříve nějací rysové zabydleli. Kéž se i dalším rysím mladíkům a slečnám podaří překonat překážky a dorazit do brdských lesů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist