https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-jabkenicich-vznikly-tune-pro-obojzivelniky.svepomoci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jabkenicích vznikly tůně pro obojživelníky. Svépomocí

1.5.2023 06:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
V malé obci Jabkenice na Mladoboleslavsku se v polovině dubna sešly dvě desítky dobrovolníků, aby za obecním úřadem vybudovali dvě tůně.
 
Jabkenice mají jen 454 obyvatel a jsou známé například svou oborou nebo přírodním parkem Jabkenicko a pobytem Bedřicha Smetany. Žijí tam však osvícení lidé, kteří spolu s vedením obce již udělali mnoho pro přírodu. ČSOP Klenice tam v minulosti spolu s místními sadila stromy, budovala tůně a naučnou stezku, ale také instalovala čapí hnízdo.

16. dubna se tam sešla dobrá parta lidí nejen z naší organizace, ale také z řad místních rybářů. Přišel starosta obce David Forejtar i s místostarostou Pavlem Hesterinim a dalšími dobrovolníky.

Místo již bylo podmáčené a skokani tam kladli vajíčka. Vytvořením tůní se zlepšily podmínky pro jejich rozmnožování. Počasí brigádníkům přálo, ale bylo chladno. Větší tůň o rozměru 48 m2 připravil náš člen a místní obyvatel o několik dní dřív. Na pomoc si vzal minibagr, jelikož vyhloubit ji rukama by bylo téměř nad lidské síly.

Druhou menší tůň o velikosti osm metrů čtverečních si vzali do parády dobrovolníci, kteří ji prohloubili, upravili břehy a okolí místa tak, aby nejen obojživelníkům poskytla co nejlepší biotop.

„Druhou tůň jsme osázeli vodními rostlinami, zakryli drenážní trubku, která do tůně odvádí vodu, upravili okolí tůně. Na závěr jsme si opekli buřty,“ vylíčila předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová, která se jako správná otužilkyně vrhla do studené vody po kolena, aby s osobním nasazením pomohla ke zdárnému konci.


reklama

Tůně v Jabkenicích

předchozí    další






 
foto - Kořínek Ondřej
Ondřej Kořínek
Autor studoval aplikovanou ekologii na Fakultě životního prostředí ČZU, v ČSOP se věnuje praktické ochraně přírody. Můžete jej sledovat na Instagramu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.5.2023 08:12
A zvládli to bez dotací ?
No to by byl snad zázrak !
I když takhle postupovaly okrašlovací spolky za 1.republiky.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.5.2023 08:44 Reaguje na smějící se bestie
lidi byli rádi, když se sešli a udělali něco pro sebe i pro druhé...lidí je kopec, ale zíraj raději na tv
Odpovědět
Sl

Slovan

1.5.2023 09:42
Pro mě se období rozmnožování obojživelníků stalo jakýmsi obdobím relaxace. Přijdu k našim dvěma “žabákům” a pár hodin se procházím nebo posedávám. Žádné ryby, jenom žáby. Jsem přesvědčen, že proto se jim tu daří - není to rybářsky atraktivní, takže to nikdo nepřerybní. Navíc migrační trasa nevede přes silnici. Občas je navštíví i páreček volavek popelavých, občas čáp černý nebo člověk zahlédne užovky obojkové. Vše prostě funguje jak má. “Překvapivě” i s těmi predátory - žáby tu totiž mají co potřebují. Každému tohle doporučuju a pokud má možnost nějakou tůňku vybudovat, do toho! Příroda to člověku vrátí i s úroky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.5.2023 18:43
Oni se najdou někteří kluci, co tam hodí ryby.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist