V JAR veterináři opět uřezávají nosorožcům rohy, aby je zachránili před pytláky
Metoda odřezávání rohů nosorožcům veterináři není nová. Podle deníku El País ji používali už koncem 80. let minulého století v Zimbabwe či Namibii a v roce 2014 v některých regionech Jihoafrické republiky. V jihoafrickém Krugerově národním parku, který je domovem největší světové populace nosorožců, v letech 2022 až 2023 aplikovali tuto metodu asi 70 procentům tamní nosorožčí populace. To ale tehdy vedlo k tomu, že pytláci se přesunuli do jiných oblastí, kde tato zvířata rohy měla, například do rezervace v provincii KwaZulu-Natal.
Nosorožce odborné odřezání rohů nebolí, jelikož v něm nemají nervová zakončení. Cítí pouze vibrování motorové pily, kterou se roh odřezává. Ponechá se asi 10 či 15 centimetrů rohu. Celá "operace", při níž se zvíře zklidňuje sedativy, trvá podle deníku El País asi 15 minut.
Problém je ale v tom, že rohy nosorožcům dorůstají, asi o 12 centimetrů za rok, takže odřezání se musí zhruba po roce a půl či dvou opakovat, pokud má pytláky odrazovat. Pytláci zvířata často vážně zraní, nebo zabijí. Nosorožčí rohy jsou na černém trhu žádané jako dekorativní předmět či pro údajné léčivé účinky, které jim připisuje tradiční asijská medicína.
Podle deníku El País žije na světě už jen asi 27 000 nosorožců různých druhů, nejvíce právě v JAR, kam se každoročně na ně jezdí dívat do rezervací tisíce turistů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Slovan
22.4.2024 18:35Jsem zvědav, kam African Parks převezou těch 2000 nosorožců. Nároky budou zřejmě dost vysoké, celá akce bude monstrózní, ale pár horkých kandidátů bych viděl.