https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-nadrzi-svihov-prave-vrcholi-treni-nejvetsiho-hejna-bolenu-dravych-u-nas
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V nádrži Švihov právě vrcholí tření největšího hejna bolenů dravých u nás

13.4.2021 14:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tření bolena dravého.
Tření bolena dravého.
Foto | Marek Šmejkal / Biologické centrum Akademie věd ČR
Zajímavý přírodní jev je možné pozorovat v těchto dnech na vodárenské nádrži Švihov na řece Želivce nedaleko Prahy. U hlavního přítoku do nádrže se shromažďuje největší třecí hejno bolenů dravých v České republice. Tření ryb tam sledují hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR), kteří mají deset tisíc bolenů v nádrži označených čipy a pozorují takřka v přímém přenosu jejich chování.
 

Vodní dílo Švihov na řece Želivce patří k nejdůležitějším přehradním nádržím v České republice, protože zásobuje Prahu a okolí pitnou vodou. Méně již je známo, že nádrž hostí velmi silnou populaci bolena dravého (Leuciscus aspius), což je náš jediný druh kaprovitých ryb, který se v dospělosti živí převážně jinými rybami. Velká populace bolena je také jeden z důvodů, proč se tato unikátní lokalita dostala na seznam chráněných území v rámci soustavy Natura 2000. V brzkém jaře se pohlavně zralí boleni z celé nádrže shromažďují v jejím přítoku pod prvním jezem ke společnému tření.

Vědci zde tah bolenů sledují už od osmdesátých let minulého století. Skutečnou revoluci ve výzkumu přinesla až v posledních letech pasivní telemetrie. To je metoda, kdy se rybám do těla zavedou čipy a do nádrže se rozmístí antény, které skenují tyto čipy a podávají tak informace, kde se jednotlivé ryby nacházejí. „V Želivce máme označených deset tisíc bolenů, z toho dva tisíce jsou pohlavně zralé,“ vyčíslil Jan Kubečka, ředitel Hydrobiologického ústavu BC AV ČR. Jedná se tak o největší sledovací program přirozené reprodukce ryb v republice a patří i mezi nejrozsáhlejší v celosvětovém měřítku.

Největší označený bolen na Želivce měří 86 cm a váží 6,5 kg. Drží jej doktorský student Daniel Bartoň.
Největší označený bolen na Želivce měří 86 cm a váží 6,5 kg. Drží jej doktorský student Daniel Bartoň.
Foto | Marek Šmejkal / Biologické centrum Akademie věd ČR

Díky rozsáhlému monitoringu zjistili vědci mnoho nových informací o životě a rozmnožování této dravé ryby. Například jak dlouho trvá tření. „Samice je na trdlišti v průměru tři dny, samec deset. A čím starší samec je, tím je v rozmnožování úspěšnější, protože vydrží v proudu na trdlišti déle, vybere si výhodnější stanoviště a zvládne připlouvat častěji, a tak nikdy nemine vrchol tření,“ říká jeden z hlavních autorů monitorovacího programu Marek Šmejkal z Hydrobiologického ústavu BC AV ČR. Celkově tření trvá zhruba měsíc.

Trdliště bolenů na hlavním přítoku vodní nádrže Švihov s rozmístěnými RFID branami pro sledování označených ryb. Foto:
Trdliště bolenů na hlavním přítoku vodní nádrže Švihov s rozmístěnými RFID branami pro sledování označených ryb. Foto:
Foto | Luboš Kočvara / Biologické centrum Akademie věd ČR

Zásadním objevem byla i skutečnost, že tření vrcholí v noci, a podařil se zjistit i pádný důvod proč. Na vině je ryba ouklej – po většinu roku oblíbená potrava bolenů, při jejich tření ovšem hrozba. „Ve dne se oukleje živí vytřenými jikrami svého hlavního predátora, zatímco v noci z trdliště mizí, a tak se mohou boleni nerušeně třít,“ vysvětluje Marek Šmejkal.

V největší české vodárenské nádrži stále plují stovky značených bolenů a rozsáhlý sledovací program slibuje další objevy z nejdůležitější životní fáze tohoto zajímavého druhu. Předmětem příštích výzkumů bude například, jak do hry o úspěšnost nových pokolení vstupují další druhy ryb a predátoři, nebo jak je ovlivňují podmínky ve vodním prostředí.


reklama

 
foto - Procházková Daniela
Daniela Procházková
Autorka je pracovnicí Biologického centra AV ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

13.4.2021 18:09
Švihov se mi líbí. V okolí se tolik nepěstují energetické plodiny, a na vodě je to vidět.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.4.2021 19:58 Reaguje na Michal Ukropec
No, když je to vodárenská nádrž na pitnou vodu, tak je okolo ní a jejích přítoků ochranné pásmo. Běžná věc u všech podobných nádrží/přehrad.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.4.2021 07:34 Reaguje na smějící se bestie
má to samozřejmě odvrácenou stránku. vesnice okolo nádrže živoří a nepostavíte tam ani kurník.
v případě takto významné a strategické VN je to samozřejmě důsledek vybalancování priorit. nicméně je zajímavé a divukrásné, jak vypadá voda bez splachů sajrajtů z polí a jak by se v ní krásně koupalo - kdyby se to mohlo.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.4.2021 07:57 Reaguje na smějící se bestie
Teoreticky ano. U nás v Táboře je Jordán také teoreticky vodárenská nádrž. Před pár lety odbahněná, a nyní tam jdou zkoušet srážečku fosforu na přítoku, protože splachy z povodí jsou obrovské. Inu je třeba pěstovat energetické plodiny na záchranu klimatu. A ve jménu ochrany klimatu je třeba zničit přírodu. Jsou na to dotace.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

14.4.2021 11:15 Reaguje na Michal Ukropec
Jordán stůně ale primárně na přísun fosforu z odpadních vod v povodí a také z některých rybníků. Z některých (třeba na Radimovickém potoce...), ne ze všech.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

14.4.2021 11:13 Reaguje na Michal Ukropec
Bohužel nemáte pravdu, je mi to líto. V povodí Švihova (Želivky) jsou poměrně propustné půdy a pěstuje se řepka a kukuřice hlava nehlava. Z toho pak pochází nejen mocné erozní splachy, které zaplňují vytrvale předřazené nádrže, ale také pesticidy, které se vesele dostávají až na vodárnu.
Ochranné pásmo budí dojem, že vše je OK, ale v pořádku musíme mít celé povodí, nejen úzký pás okolo...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

15.4.2021 11:36 Reaguje na Jindřich Duras
Želivka je dost velká. Nemám prošláplé celé povodí, ale pár kousků. Navíc je tam dost často zákaz vstupu.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

14.4.2021 13:40 Reaguje na Michal Ukropec
kdesi jsem napsal (2021): "Nezaměnitelný ‚podpis‘ přípravku Adengo ... jakožto i přítomnost mnoha dalších pesticidů aplikovaných na kukuřici a řepku olejku, ale zejména bezprecedentní erozní smyv 17. 5. 2018 z kukuřičných polí implikuje nutnost revize vymezení ochranných pásem. Smutným dědictví a problémem do budoucna zůstávají bioplynové stanice, kterých je sedm jen přímo v povodí VN Švihov a další čtyři v bezprostřední blízkosti rozvodnice. ... Namísto potřebného střídání plodin, či uvádění orné půdy do klidu, zatravňování erozně ohrožených pozemků, výstavby umělých mokřadů a ochranných rybníků popř. budování travních a lesních pásů podél potoků a drobných nádrží, tak byl uměle vytvořen ideologický a posléze ekonomický tlak na obdělávání orné půdy, a bohužel tím nejméně vhodným způsobem."
Odpovědět
ZK

Zdeněk Kopřiva

13.4.2021 18:28
Rád bych viděl, jak by se toto veledůležité dílo stavělo dnes bez zlých komunistů. Ekoteroristi z celé Evropy by dělali psí kusy, aby stavbu přinejmenším zpozdili, nebo ještě lépe blokli. Co na tom, že je to zdroj pitné vody pro skoro 2 miliony lidí? Švanda muší bejt......
Odpovědět
kk

karel krasensky

13.4.2021 19:09 Reaguje na Zdeněk Kopřiva
Hrozné.Je skoro 32 let po převratu a pražaci dodnes musí pít komunistickou vodu.Měli by demonstrovat a přehradu rozbít tak jak němci berlínskou zed
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.4.2021 19:38 Reaguje na karel krasensky
Opravdu, chudáci pražáci.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.4.2021 19:59 Reaguje na Jiří Daneš
když mohou splachovat na záchodech pitnou vodou
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

14.4.2021 11:24 Reaguje na karel krasensky
No, Pražáci by se měli zajímat o pesticidy a rozbít spíše to postkomunistické zemědělství a jeho exponenty ve vládě, ne?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.4.2021 20:01 Reaguje na Zdeněk Kopřiva
Kdyby jenom toto !
Odpovědět
LC

Luděk Chuděj

13.4.2021 22:06 Reaguje na Zdeněk Kopřiva
Stavět nebo bourat se bude vždycky. Záleží na tom, kolik nesouzeného bezpráví se u toho vykoná. Což před třiceti lety nikdo neřešil a ještě jsou na to do dnes někteří hrdí.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

14.4.2021 11:23 Reaguje na Zdeněk Kopřiva
Víte, proč se Švihov stavěl :)? Praha brala vodu z Vltavy, jenže! Komunista nedokázal vodu ve Vltavě vyčistit tak, aby se dala dobře upravit na pitnou! Tekla tam špinavá Berounka (srajdy z Plzně městské + z papírny), Větřní, další plejáda odpadních vod, Sázava... No, tak že postaví v čisté krajině přehradu. JENŽE!
Neřešeným problémům nezdrhnete. Takže mezitím se začalo projevovat rozorání (eroze), zvyšování intenzity hospodaření (dusičnany) a naposled přišla éra pesticidů. Jak to řešit? Zlepšením hospodaření v povodí? Kdeže, tam jen pokusy. Pořídily se speciální filtry s aktivním uhlím na vodárnu za 4 mldy...
Těžko někde hledat lepší příklad, jak řešit následky a nikoli příčinu :).
No, to jen na okraj k přehradám :)!
Odpovědět
JH

Jaqen Hghar

13.4.2021 18:57
jsem pro očipování hydrobiologů
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.4.2021 19:37 Reaguje na Jaqen Hghar
To by opravdu mělo být povinné, pod vysokými pokutami. Jinak, bolen má moc kostí, asi jako jelec proudník, i ten očipovaý.
Ale je to pro ty biology hezká zábava, jen nevím, proč ji musíme platit všichni.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.4.2021 20:02 Reaguje na Jiří Daneš
Přímo na nádrži je lov ryb zakázán, provádí se pravidelný kontrolní odchyt, za použití nejmodernějších technologií.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.4.2021 21:21 Reaguje na Jiří Daneš
Myslím, že hlavní cílem monitoringu celé rybí osádky (nejen bolenů) a dalších vodních organismů v přehradě je poznání zákonitostí pro dlouhodobou „samoudržitelnost“ čisté vody v nádrži.

V Římovské přehradě, která zásobuje pitnou vodou např. Č. Budějovice, vědci a další odborníci také dlouhodobě sledují vodní ekosystém za účelem nastavení parametrů, aby kvalita vody byla dlouhodobě „samoudržitelná“ a pokud možno nevyžadující zásahy člověka. Přitom musí počítat i s tím, že tam někdy nějaký nezodpovědný zmetek nelegálně a tajně pohřbí lidskou mrtvolu, místo aby ji uklidil do některé z nádrží, ze kterých se pitná voda neodebírá.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

14.4.2021 11:26 Reaguje na Jiří Daneš
:) ano, biologie je zábava pár podivínů za prachy všech ostatních chudáků :o) :o)!
To jste mě, jako biologa, dost pobavil :o)!!!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

15.4.2021 14:34 Reaguje na Jindřich Duras
Oni Vám přibývají nové druhy objektů zkoumání?
Odpovědět
JD

J D

16.4.2021 01:11 Reaguje na Jiří Daneš
Bohužel nemáte pravdu. To nejsou "objekti" pro biology, ale pro psychiatry.
Odpovědět
RP

Roman Papík

14.4.2021 09:16
To, že mohou bolševici veřejně slintat své žvásty o vlastní dokonalosti, svědčí o nejvyšší míře demokracie, které lze dosáhnout. Já bych tak tolerantní nebyl, žil jsem v té době, v tom svrabu...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 07:58 Reaguje na Roman Papík
Vůbec mi nevadí, že bolševici můžou slintat ty své žvásty, ale silně mi vadí, že přímo rozhodují o správě téhle země. Prakticky ovládli naši politiku a rozhodují, kdo bude ministrem a čím se bude očkovat národ proti kovidu, kdo postaví jaderku v Dukovanech. To je sebevražda v přímém přrnosu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.4.2021 09:33 Reaguje na Roman Papík
Ó vy demokrate! Vidím, že vám to zůstalo silně pod kůží, ale pouze
v opačném gardu. Kdo nejde s námi, jde proti nám a když ne, tak ho
umlčíme. Opačný názor je škodlivý pro zdravý vývoj jednotného ovčího
stáda jdoucího za svým pastýřem klidně do propasti. Já to zažil taky
a myslím si, že možnost slyšet i jiné alternativy člověka obohacuje
a nutí ho přemýšlet. Slyšet pouze jednu jedinou pravdu je naopak
podhoubím si myslet třebas vadný, ale zcela opačný názor, což jsem
zažil taky.
Odpovědět
RF

René Florek

15.4.2021 10:07 Reaguje na Břetislav Machaček
pane Macháčku, já slyšel taky skvělé názory, které mě obohatili v případu "Bečva". Kde jsou všichni ti, kteří obhajovali a obhajují neobhajitelné?! počínaje Brabcem (je on ještě vůbec ministr), Geuss a inspektoři z ČIZP, soudní paznalec Klicpera a jím podobní? Nemůžu se zbavit dojmu, že tito lidi dělají tyto věci VĚDOMĚ a ví, jednoznačně kde je a není pravda. V historii by se našlo spousty případů a teď nemám na mysli jen ty, které by se týkali ŽP ale všeobecně, kdy byl vyšší zájem zakrýt zločiny jakéhokoliv druhu. Pevně věřím, že nová garnitura, která vznikne po volbách v říjnu toto nechá prošetřit. Vaše názory respektuji, ale nejsem s nimi stotožněn. Pěkný den
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

15.4.2021 14:36 Reaguje na René Florek
Zkuste jednou psát jen o tom, o čem víte aspoň to, co se učí na základce.
Odpovědět
RF

René Florek

16.4.2021 08:56 Reaguje na Jiří Daneš
Dobrý den pane Daneši, o tření ryb nepotřebuji diskutovat neb vidím jak se mi třou tlamovci doma v akva. Spíš mi vadí přístup zainteresovaných v případu Bečva. Vím na čí jste straně, to lze pochopit z příspěvků (Vaše erudované příspěvky z chemie). Ale nikdy jste nedokázal vysvětlit, co nám tady chtějí namluvit ti, kteří to rádoby vyšetřují, jak je možné, že jed postupuje v řece cca 3,5km a potom začne zabíjet . Sám Klicpera si naběhl na vidle, když vylil fluorescent do Bečvy a rozlilo se mu to po celé šíři řeky. Přesto bude sveřepě tvrdit, že fluorescent se držel při pravém břehu. Logicky ani nemůže, protože ty splavy které jsou po směru toku fungují jako mixér a to by jste měl přece znát, to bylo učivo na prvním stupni ZŠ. Pěkný den :))
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist