https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-teplickych-stenach-uhynuli-kvuli-nakaze-ptaci-chripkou-sokoli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Teplických stěnách uhynuli kvůli nákaze ptačí chřipkou sokoli

18.5.2023 15:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sokol.
Sokol.
Foto | Petr Kafka / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Dva sokoli, kteří hnízdili v Teplických skalách v chráněné krajinné oblasti Broumovsko, o víkendu uhynuli. Mrtvá jsou i jejich tři mláďata. Pitva na Státním veterinárním ústavu prokázala nákazu ptačí chřipkou. Ta není mezi volně žijícími ptáky výjimečná. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
 
„Ptáky jsme odvezli na pitvu, aby se vyloučilo cizí zavinění. Někdy se totiž zjistí, že zvířata byla otrávená. V případě sokolů v Teplických skalách ale byla příčinou nákaza ptačí chřipkou. I tak je to každopádně smutná zpráva. Doufáme, že ostatní sokolí páry na Broumovsku mladé úspěšně vyvedou,“ uvádí Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Letos pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zatím na Broumovsku zaznamenali pokusy o hnízdění osmi sokolích párů. Vloni se zde podařilo vyvést mláďata čtyřem párům, což bylo nejvíce za posledních 70 let. Sokoli totiž vlivem pesticidů vymizeli v polovině minulého století a krajinu Broumovska znovu osídlili až kolem roku 2000.

„Úhynem sokolího páru v Teplických stěnách také pominul důvod pro uzavření okruhu pro turisty a je opět přístupný. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří toto omezení respektovali. Kvůli hnízdění sokolů je stále uzavřena Frýdlantská vyhlídka na hoře Ostaš. Průchod kolem vyhlídky je však pro turisty zachován,“ dodává Petr Kafka.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.5.2023 17:07
Dravci mají za úkol lovit slabé a nemocné. V minulých týdnech bylo zaznamenáno několik ohnisek ptačí chřipky s uhynulými racky. Je proto celkem logické, že zasaženi budou i vrcholoví predátoři. Takže úhyn sokolů není žádnou tragédií, takto spravedlivě pracuje příroda.

Včera v pustě ovdověla samička dudka inkubující 7 vajec. Nápadný, pomalu létající pták se stane kořistí dravce snadněji, než špaček či holub. A úbytek některých druhů ptáků "z neznámých příčin" je právě z kategorie těch, na které se rádo zapomíná. Mánie je fajn, má však někdy i své stinné stránky...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist