https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nekdo-zabil-samici-orla-morskeho-a-jeji-mlade.zrejme-jde-o-otravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Někdo zabil samici orla mořského a její mládě. Zřejmě jde o otravu

17.5.2023 11:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Orel mořský je největší dravec v Česku s rozpětím křídel až 2,4 metru
Orel mořský je největší dravec v Česku s rozpětím křídel až 2,4 metru
Foto | Pavla Tájková / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Případ zabité samice ohroženého orla mořského a podezření na otravu řeší pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO Slavkovský les. Pár orlů již pečoval o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo na hnízdě. Případ šetří kriminální policie jako trestný čin. V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do 5 párů orlů mořských a ztráta každého dospělého ptáka i mláděte je citelná. Informuje o tom Česká společnost ornitologická.
 
Mrtvou samici orla mořského našli v lese na Toužimsku kolemjdoucí, kteří přivolali pracovníky ochrany přírody. „Uhynulý orel ležel přímo pod hnízdem, které bylo 35 metrů vysoko. Existovala ale šance, že na něm jsou ještě živá mláďata. Svou pomoc nabídl hasičský záchranný sbor, který se dostal s výsuvným žebříkem až ke hnízdu. Tam bohužel hasiči našli už jen mrtvé orlí mládě. Bylo mu pár týdnů,“ říká Pavla Tájková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les. Osud druhého ptáka z páru je neznámý.

Hnízdo bylo ve výšce 35 metrů. Při jeho prohlídce proto asistovali hasiči s výsuvným žebříkem.
Hnízdo bylo ve výšce 35 metrů. Při jeho prohlídce proto asistovali hasiči s výsuvným žebříkem.
Foto | Pavla Tájková / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Absence vnějších poranění nasvědčuje úhynu na následky otravy. Případ vyšetřuje Policie ČR, která zajistila mrtvá těla samice i mláděte. Nyní se čeká na výsledky pitvy. Lokalitu prohledala speciální psí jednotka České společnosti ornitologické (ČSO), která se od roku 2017 zaměřuje na boj s ptačí kriminalitou. Psovodka Klára Hlubocká se dvěma psy vyhledává otrávené návnady a jejich oběti a podklady předává policii. „Provedli jsme prohlídku nejbližšího okolí přímo pod hnízdem a následně dalších lokalit výskytu orlů vytipované místním ornitologem Pavlem Olbertem. Žádná další uhynulá zvířata ani návnady jsme nedohledali,“ říká Hlubocká.

Letos se jedná již o třetí zaevidovaný případ cíleně zmařeného hnízdění orlů mořských v Česku. „Na Brněnsku a na Pelhřimovsku na jaře někdo pokácel stromy, kde hnízdili orli. Na Pelhřimovsku k tomu došlo v rámci těžby. Na Brněnsku šlo evidentně o úmysl zmařit orlům hnízdění, žádná těžba v okolí neprobíhala. Tyto případy řeší kriminální policie,“ doplňuje Hlubocká.

Ornitologové za letošní rok zaznamenali už 18 otrávených dravců, z toho 10 orlů mořských. Trávení volně žijících zvířat je v Česku obrovský problém. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 139 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka.

V Česku byli dosud za trávení volně žijících živočichů odsouzeni dva lidé. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři z Klatovska trest 2,5 roku podmíněně s odkladem na 3,5 roku za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku v roce 2019. Travič se k činu nepřiznal.

V roce 2022 byl myslivec a chovatel holubů a drůbeže odsouzen na 3 roky podmíněně s odkladem na 3 roky a následně přišel o zbrojní průkaz a všechny zbraně. V Milovicích na Břeclavsku dlouhodobým pokládáním návnad otrávil několik živočichů včetně kriticky ohrožených luňáků červených. Muž se k činu přiznal.

Mrtvé mládě orla mořského nalezené na hnízdě.
Mrtvé mládě orla mořského nalezené na hnízdě.
Foto | Pavla Tájková / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Karbofuran zabíjí až čtyři živočichy v řadě, lze tak nalézt zvířata, která se otrávila pozřením části jiného otráveného živočicha. „Karbofuran je velmi silný jed, který hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků, přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce,“ upozorňuje psovodka Hlubocká, která je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.

Orel mořský je s rozpětím křídel až 2,4 metru největším dravcem v Česku a nemá v přírodě přirozeného predátora. Není hospodářsky konfliktním druhem, živí se především zbytky uhynulých zvířat. Má proto v krajině nezastupitelnou očistnou roli, ale bohužel se také často stává obětí travičů, podobně jako káně lesní, luňák červený či krkavcovití ptáci.

Populace orla mořského na českém území byla na konci 19. století zdecimována pronásledováním, díky cílené ochraně však jeho počty od 80. let 20. století pomalu stoupají. V současnosti hnízdí na území České republiky asi 130 párů, hnízdní úspěšnost ale nebývá vysoká, především kvůli vyrušování lidmi, které vede k opuštění hnízda.

Orli mořští poprvé hnízdí až ve věku 5–6 let, jen jednou ročně a mívají pouze 1 až 2 (velmi vzácně tři) mláďata. Zmařený život již dospělého ptáka i mláděte má tak významný negativní dopad na celou místní populaci. „Přitom právě orlice je dokonce ve státním znaku. Orel je vnímán jako symbol svobody a divoké přírody, která je součást národního bohatství. Je proto důležité ji chránit před jakýmikoliv nelegálními praktikami,“ zdůrazňuje Tájková.

Reálný počet otrav je vyšší než případy zaznamenané ČSO. „Aby se podařilo dopadnout další traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví,“ upozorňuje Hlubocká.


reklama

 
foto - Sychrová Věra
Věra Sychrová
Autorka je pracovníci České společnosti ornitologické.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

17.5.2023 13:49
smutné. Na jihu moravy to dělal starý vysloužilý myslivec.
Nenapadá mě důvod, proč by někdo v lese trávil orla.
Odpovědět
JB

Jan Bednář

19.5.2023 11:49 Reaguje na Michal Uhrovič
Moje řeč....vnímám to podobně. S mlaďasema se není problém například v klubu domluvit nějakou spolupráci a společně si na něčem máknout. Starej vysloužilec akorát stojí, kouká a kritizuje ostatní, jak to dělají špatně a za něj se to tak nedělalo. Poslední dobou začínám zápasit i s rodiči doma. Dřepí oba v důchodu doma u televize a nadávají na všechny a všechno kolem, jak je špatný.
Odpovědět
Pe

Pepa

17.5.2023 15:13
ta generace - "stará škola", prostě potřebuje konečně vymřít, poté se věci mohou změnit.
Anebo se musí změnit zákon a týrání zvířete posuzovat jako kdyby byl postižen člověk, jak je posuzováno třeba ve Španělsku a jinde.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.5.2023 18:39 Reaguje na Pepa
Přečti si báseň dědova mísa a uvědom si, budeš taky starý. Ti nejhorší nejsou staří dědci, ale mladí a draví podnikající zemědělci. Akorát dědka snadno chytí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.5.2023 19:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
zloba která se projevuje v člověku ke člověku ve společnosti se projevuje i ke zvěři a ptactvu...
Odpovědět
JB

Jan Bednář

19.5.2023 11:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
Mladá generace se chová daleko líp jak ta předešlá, kde se nikdo nechce změnit. Vychovali je komunisti a svoji pokřivenou výchovu uplatňují v demokracii a podle toho to pak vypadá.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.5.2023 15:40 Reaguje na Jan Bednář
A to ti zjevil kdo?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.5.2023 18:45 Reaguje na Jan Bednář
Mezi vrahy je naprostá většina mladých, mezi násilníky taky. Mezi viníky dopravních nehod rovněž a ty taky vychovali komunisté? Bohužel i hlupáků s tituly je stále více a více a ptám se, ty vychoval kdo? No a v politice jsou kdo? Převlékači kabátů
volení těmi mladými! Ti staří většinou názory nemění a necpou se už do politiky, když vidí kdo v ní je!
Odpovědět
sv

sv

20.5.2023 19:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Takže ty jsi měl jediné štěstí, machačku, že tě při té tvé slavné dálniční protijízdě zastavili policajti dřív, než jsi způsobil hromadnou dopravní nehodu a pohnojil tím důchodcům statistiku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.5.2023 10:38 Reaguje na sv
Co si to vymýšlíte? Proč se mne snažíte vyprovokovat? Asi jste s cenzorem zadobře,
když vám toleruje urážky a osočování jiných diskutérů. Z Ekolistu se tak stává žumpa
a fórum pro anonymní lháře a provokatéry.
SMUTNÉ !!!!!
Odpovědět
sv

sv

21.5.2023 18:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Já si "vymýšlím" prolhaný anonymní machačku? Asi sis po sobě nikdy ty svoje bláboly nepřečetl. A ano, nevím proč ti cenzor toleruje urážky a osočování nejen jiných diskutérů. Nepřenášej žumpu co máš na dvoře, sem na ekolist.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.5.2023 19:15 Reaguje na Pepa
tím se nic nezmění...
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

17.5.2023 19:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1**
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.5.2023 07:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No jasně, za pár let bude taky starej.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist