https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vlci-smecka-ve-slezskych-beskydech-privedla-na-svet-vlcata.ukazi-nam-problemy-nasi-krajiny-pro-zivot-velkych-selem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlčí smečka ve Slezských Beskydech přivedla na svět vlčata. Ukáží nám problémy naší krajiny pro život velkých šelem

12.8.2020 15:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vlčí smečka, která se před pár lety usadila ve Slezských Beskydech na česko-polském pomezí, přivedla letošní jaro na svět vlčata. Ilustrační snímek.
Vlčí smečka, která se před pár lety usadila ve Slezských Beskydech na česko-polském pomezí, přivedla letošní jaro na svět vlčata. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | selmy.cz
Vlčí smečka, která se před pár lety usadila ve Slezských Beskydech na česko-polském pomezí, přivedla letošní jaro na svět vlčata. Jedná se o vůbec první potvrzené rozmnožování vlků v této oblasti. Informovala o tom Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
 

Mezi lidmi šířená domněnka, že se jedná o psy nebo křížence a že jsou zde uměle vypuštěni, není pravdivá. Díky monitoringu AOPK a Hnutí DUHA bylo získáno také několik genetických vzorků (trusu, krve a slin), které potvrzují, že se jedná o vlka obecného.

„Ve všech dosavadních DNA analýzách bylo potvrzeno, že se jedná o vlka obecného,“ uvedl Pavel Hulva, molekulární ekolog z Karlovy a Ostravské univerzity. „V oblasti severozápadních Karpat dochází ke kontaktu karpatské a středoevropské nížinné populace, nicméně převažují karpatské geny. V současné době pracujeme na rozřešení příbuzenských vztahů této smečky, proto jsou jakékoli další vzorky velmi cenné.“

Výskyt vlků v oblasti mezi Třincem a Jablunkovem je už od podzimních měsíců doprovázen poměrně častými útoky na ovce a kozy. K většině škod došlo na nedostatečně zabezpečených pastvinách.

Jak se zoologové před několika dny v terénu přesvědčili, i přes opakované útoky vlků na hospodářská zvířata zůstává mnoho pastvin stále velmi špatně chráněných. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uspořádala již 15. června 2020 ve spolupráci s městem Třinec setkání s chovateli, kde se téma vlka a zabezpečení stád diskutovalo.

Aby nedocházelo ke škodám v takovém rozsahu, měli by chovatelé svá stáda lépe zajistit kvalitním elektrickým ohradníkem, případně ovce a kozy na noc zavírat do košárů či chléva.

„Není náhodou, že se vlci do tohoto území vrátili. Díky celoroční ochraně vlků na celém území CHKO Kysuce sledujeme v posledních letech postupný návrat vlků i do dalších karpatských pohoří, která zasahují na naše území,“ uvádí Václav Tomášek ze Správy CHKO Beskydy k situaci ve Slezských Beskydech.

„Zakládání nových smeček na okraji areálu výskytu je přirozenou vlastností těchto šelem a v novém prostředí, které obsadí, nám vlci ukazují problémy zdejší krajiny. V okolí Jablunkovska jsou to nedostatečně zabezpečené ovce a kozy, jinde jsou to např. nepůvodní druhy spárkaté zvěře (mufloni). Vlci se vždy naučí velmi rychle vyhledávat snadný zdroj potravy a proto je nesmírně důležité, aby každý chovatel svá zvířata na noc zavíral nebo si pastvinu správně zabezpečil elektrickým ohradníkem,“ zdůrazňuje Tomášek.

Vlci totiž v přírodě snižují vliv spárkaté zvěře na obnovu lesa, a proto jejich působení mohou ocenit nejen ochranáři, ale také lesníci. V případě škody na hospodářských zvířatech na území Moravskoslezského kraje (mimo území CHKO) je možné volat volat příslušnou obec s rozšířenou působností nebo o víkendech a svátcích (a též v případě napadení hospodářských zvířat na území CHKO) pohotovostní linku Agentury ochrany přírody a krajiny ČR pro oblast Beskyd, tel. +420 731 568 413.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravuje Standard ochrany hospodářských zvířat před útoky velkých šelem, který specifikuje, jak by měla být stáda hospodářských zvířat zabezpečena, aby byla četnost útoků vlka minimalizována. Standard bude podkladem pro financování preventivních zabezpečení stád z veřejných prostředků a bude zveřejněn na konci roku 2020.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (109)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

12.8.2020 17:32
...za pár let:Vlčí smečka v Klánovickém lese přivedla na svět vlčata.AOPK
upozorňuje všechny chovatele malých plemen psů a domácích zvířat,aby si
řádně oplotili své pozemky ploty zapuštěnými půl metru do země.Dva metry
vysokými a chráněné elektrickým ohradníkem.Pouze tak ochrání své mazlíčky
a děti před útokem vlků.Po setmění se zdržujte všichni doma a neopouštějte oplocené prostory.V Šáreckém údolí se opět usídlila medvědice se dvěma
medvíďaty.AOPK upozorňuje všechny,aby se údolí vyhýbali,medvědice potřebuje
k výchově medvíďat klid a tak ji nerušte,protože vás může při obraně medvíďat napadnout.AOPK se už těší na zpětně vyšlechtěného mamuta s jehož znovuvysazením počítá všude tam,kde už nyní žijí šavlozubí tygři...!
V Beskydech se vlci a medvědi vyskytují náhodile stále,ale "gorole"si umí
poradit i bez rad AOPK,protože pro pár ovcí na pár hektarech nebudou
stavět ploty jako kolem kriminálu."Vyprášení"kožichu je účinnější,než
nějaké ploty a nebo nechaji louky zarůst lesem,tak jako už z polí udělali louky.Rady ochranářů berou vážně pouze ochranáři a laická veřejnost. Chce to jen trochu té divočiny i v Praze a okolí a bude se uvažovat jinak.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.8.2020 07:39 Reaguje na Břetislav Machaček
Šíříte zlo a desinformace..... ukazujete jen svoji primitivnost a bezohlednost.....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2020 09:11 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Z tepla kanceláře placený z daní vyprodukovanými chovateli
se to rozhoduje o jejich ovcích,kozách,telatech i těch
zdomácnělých muflonech,kteří mimo ochranářů nikomu dosud
nevadili.Tak ty daně vybereme a z nich vyplatíme možná
dotaci na ty ploty a škody za ta zadávená a zraněná zvířata.Chovatelé to ale umí řešit v celém světě jinak,
ale se šelmami,které neztratily totálním hájením plachost jako zdejší populace lovící s oblibou domácí zvířata.
Koho se to netýká,tak šelmám tleská,ale bude mluvit
jinak,až se ho to dotkne samotného.Myslím,že nadsázka
o vlčí smečce v Klánovicích a medvědici v Divoké Šárce
není desinformace a zlem není ani výstražná rána
z pušky.Seznamte se dopodrobna s realitou a nežijte
ve svém virtuálním světě přírody z propagačních filmů.


ž
doýěa v dotra
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.8.2020 12:23 Reaguje na Břetislav Machaček
To vy se proberte a uvědomte si, že jakékoliv stádo je potřeba adekvátně hlídat a zabezpečit!

Mimochodem v Beskydech lidi ještě ve většině případů ví, že ovce je potřeba na noc zavřít do chlívku, stodoly, atd.

To jen pošuci co se po revoluci vyrojili a řekli si, že budou podnikat s ovcemi nebo jinými zvířaty (často původním řemeslem svářeči a podobně) nějak nechápou, že podnikají v krajině a tak je potřeba respektovat jiné druhy v krajině žijící a že je potřeba se přizpůsobit zvyklostem a zdravému rozumu....

Ale ti nejen, že okatě ukazují svojí neschopnost postarat se o svá zvířata a jsou schopni touto neschopností otravovat celou ČR, ale ještě to dávají za vinu druhu, který tu byl mnohem dřív než lidé..... ubohé a hloupé!

Odpovědět
Hu

Hunter

13.8.2020 13:00 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kolik pasete ovcí?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2020 13:43 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Víte o Beskydech prd a plácáte nesmysly.Tady
žijí takzvaní "pasekáři"na samotách v rozptýlené
zástavbě na místech kdysi vykácených lesů,které přeměnili na pole a louky.Ty je bohužel nyní neuživí a jsou nyní takzvaní kovozemědělci pracující v hutích a v dolech.
Ve volném čase nediskutují,ale obhospodařují malé kousky půdy spásáním ovcemi a udržují tak tuto krajinu tím nejekologičtějším způsobem,co znám.
Pokud něco víte o pasení zvířat,tak víte,že se intenzivně pasou nejraději ráno,večer či v noci.
Ve dne leží ve stínu a tráví.Vy by jste je pásl
v poledne a se zapadajícím sluncem zavřel do chléva.Ano tak to dělal ovčák,který ovce večer
sehnal do košáru,podojil a hlídal před predátory.To ale bylo jeho povolání a nebyl to ten kovozemědělec vlastnící deset ovcí.Žvaníte naučené nesmysly podobných neználků a fandů divočiny.Já bych je vyhnal na ty pastviny zkusit pást deset ovcí,koupit si ovčáckého psa a uživit se tím.Ti horalé by museli ovce z chléva vypouštět už stejně za tmy,aby mohli ráno odjíždět za tou prací v Třinci či na Karvinsku.Mnozí chodí dokonce na směny,což vy asi nevíte,co to je.Možná chováte pouze křečky v teráriu,ale radíte chovatelům ovcí,jak to mají dělat.Oni to na rozdíl od vás dělají celé generace a šelmy proháněli jejich předci po staletí.Dejte jim tu možnost a nebude třeba plotů,dotací a žádných odškodnění.Tam,kde šelmy přečkaly dosud,
tam patří a kam přišly díky hájení,tak je třeba
aby nežily na úkor chovatelů,dotací a odškodnění.
Jinak lidé přestanou ovce chovat a louky zmizí pod nálety,či je rozprodají chatařům na stavbu dalších haciend.
Pak budete brečet nad zánikem luk a vymýšlet nové
nesmysly.Chovejte si v teráriu křečky a neraďte
lidem,co dělají něco tak záslužného.Za divočinou
si jeďte do Kanady či do Černobylu,kde vlky potkáte
pod kolotočem v Pripjati.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.8.2020 14:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Já se tu nehodlám zapojovat do plamenné a nikdy nekončící diskuze o případné (ne)regulaci vlků, ale tohle " ... radíte chovatelům ovcí,jak to mají dělat.Oni to na rozdíl od vás dělají celé generace a šelmy proháněli jejich předci po staletí.Dejte jim tu možnost a nebude třeba plotů,dotací a žádných odškodnění.Tam,kde šelmy přečkaly dosud,..." ... je slušná blbost.

Protože vlky, nejen, tu proháněli po staletí všichni a výsledkem je, že je zcela vyhubili a ti u nás nepřečkali nikde.

Takže pokud jste toho názoru, že je potřeba vlky poslat opět rázem na věčnost, tak to napište rovnou a neohánějte se chudobnými malochovateli hákujícími k tomu ve šroubárně.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2020 20:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Prosím vás,oni to nepřečkali ve většině Evropy a když,tak v místech NP,rezervací
a liduprázdných oblastí.Jinde si díky
regulaci zachovali plachost a pokud se
zmýlí a napadnou stáda,tak dojde i na tu
střelbu.Nehodlám je vybíjet v NP a velkých rezervacích,ale těch máme poskrovnu.Já píšu o místech,kde nejsou
vítáni místními a když se líbí Pražákům,
tak ať si je vysadí v okolí Prahy.Ve
velkých městech nám vyrostla generace snílků,která si vytvořila své modly,
které vyznávají,ale zapomněli na
ty ostatní zvířata a lidi z venkova.
Večer se vrátí domů do bytečků a mudrují
o všemožných věcech,kterým ani nerozumí.
Vyjmenovat všechny kopance co už napáchali,tak tu píši ještě zítra,ale
sebereflexe žádná.Ještě jsem neslyšel
omluvu rybářům za přemnožení kormoránů
či místy i vyder.Taktéž lidem z měst
zatížených dopravou,kterým blokují
obchvaty.Podepsali se i na šíření
kůrovce,ač nebyli jediní a nyní mají
modlu vlka,medvěda,pratura,zubra,
polodivoké koně,bobra atd.Hlavně však
divočinu bez zásahu lidí.Doufám,že
ale i bez nich.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.8.2020 15:17 Reaguje na Břetislav Machaček
No, teď je otázka zda je to dobře ... že nepřečkali. Pro někoho určitě, pro jiné ne. A jak se mění vše, i lidé, tak se mění názory. To je přirozené a stejně tak je přirozené, že nic lepšího než nějaký většinový konsensus zatím nikdo nevymyslel.

Jinak já nejsem proti regulaci vlků jako takové, ale s žádnými konkrétními návrhy jsem se nesetkal ... ani tady. Když to tak čtu, tak je to tak akorát ode zdi ke zdi ... buď neregulovat nijak, nebo tak, že ty vlci budou zase tak max v zoo. To je to, co mi na těchto diskuzích vadí. A pak to hraní na city. Buď se z vlka dělá posvátná kráva, nebo se argumentuje věštbami o tom, jak jednou budou vlci lovit zaběhlá batolata ...

BTW ... pokud jde o tu střelbu při napadení stáda, o které píšete, to je takový častý motiv a mne by fakt zajímalo na základě čeho tohle vzniklo, protože tam bych chtěl vidět kvalitní právní zdůvodnění, že toto není již dnes možné. Podle mne totiž je.
Odpovědět
Hu

Hunter

15.8.2020 15:47 Reaguje na Svatá Prostoto
Někdy to zkuste.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.8.2020 22:15 Reaguje na Hunter
Tak jsem v ...., protože papíry na kvér nemám a pro jistotu dodám, že ani ten kvér:-). Ne že si občas nezastřílím, ale na to mi stačí střelnice a půjčit si.

Nicméně abychom se vrátili k právnímu meritu věci ... https://zbrojnice.com/2020/02/10/nutna-obrana-i-rozdil-oproti-krajni-nouzi-a-uvod-do-problematiky/ .

Osobně jsem přesvědčen, že pokud by byl střelbou odvracen probíhající útok na chované zvíře/zvířata, tak i pokud by byla snaha dotyčného postihnout, tak by to ustál.

Ale pokud máte nějaký opačný judikát nebo alespoň zdokumentovaný případ, rád se poučím. Já o ničem takovém neslyšel, ale zase se o to nijak nestarám.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.8.2020 18:03 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud vím, tak tento případ v ČR oficielně nenastal, takže zbytečná diskuze. V řadě zemí EU však ano a vzhledem ke kolizi legisltivních předpisů byli vždy jedinci použivší ať už loveckou či jinou zbraň odsouzeni k nějakéu trestu(pokuta, podmínka,kriminál natvrdo). Dohledat lze v předchozích diskuzích, kde jsem txto odkazy uváděl.

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2020 23:19 Reaguje na Hunter
Díky za věcnou reakci, ale s ohledem na opravdu vysokou rozmanitost legislativy v zemích EU to neberu jako relevantní argument (to neberte osobně a je to jen můj názor). V některých zemích EU dostanete flastr natvrdo za věci, se kterými by se ani nikdo nesepisoval na služebně. Je to neuvěřitelné, ale jinde jsou ještě v podstatně větších exkrementech než my. I když i u nás umíme někdy slušnou pakárnu, kterou ale naštěstí zejména soudy vyšších stupňů nějak utnou.

Nicméně si holt budeme muset počkat alespoň na první případ.
Odpovědět
Hu

Hunter

17.8.2020 08:28 Reaguje na Svatá Prostoto
To máte samozřejmě pravdu, legislativa unijních zemí se liší, nicméně obecné principy jsou podobné (ten člověk co si odseděl 6 měsíců za to, že bránil svého loveckého psa, bylo Finsko). Stejně tak ale nelze slepě aplikovat právní výklad ze zbrojnice. U nás bych si tipnul, že by to probíhalo nějak takhle. Za prvé by vám vyčíslili hodnotu ovce podle sazebníku náhrad AOPK. Zároveň by zelení khmérové spustili vřískot, že hodnota vlka je nevyčíslitelná s ohledem na stupeň ochrany, úlohu v ekosystému, populaci atd. a že jste vlastně rozvrátil citlivý ekosystém minimálně půlky Evropy. Za další by se zjišťovalo, zda jste vyčerpal jiné možnosti, např. zaplašit vlka křikem, máváním rukama, baterkou, házením kamínků a co já vím ještě a zda jste vlka verbálně vyzval, aby upustil od svého násilného jednání, pak varovný výstřel atd., nebojte, na něčem by vás udělali. Pro soudce to pak bude celkem jednoduché, vámi chráněný zájem měl výrazně nižší hodnotu než škoda, kterou jste způsobil. Dále dospěje k závěru, že nešlo o NO, protože obrana byla zjevně nepřiměřená útoku. Steejně tak vám neuzná krajní nouzi, protože nebezpečí jste mohl odvrátit jinak a způsobený následek je závažnější než to, co jste odvracel. K tomu samozřejmě neoprávněné použití zbraně. Takže bych si tipnul, že když z toho vylezete s podmínkou, tak to bude success. Škoda, říkal jsem si, že byste mohl být takový předjezdec, co to vyzkouší v praxi, něco jako průzkum bojem:-).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.8.2020 12:03 Reaguje na Hunter
Když bude soudce ... a váš advokát trotl, tak by tak mohlo být. V opačném případě jsem přesvědčen, že byste to nakonec neustál. Že by to byla povedená taškařice, o tom není sporu, a u nás se obecně můžete dostat do průseru jedna dvě, takže žádná změna.

Jinak v UK dnes dostanete flastr pomalu i za rybičku, já bych opravdu silně varoval před těmito právními analogiemi.

Jako že bych choval ovce, jo? To zrovna, to radši ty vlky:-))). V mládí jsem sice nějakou dobu koketoval s tím jít do Suchdola, ale i tehdy čistě na rostlinnou. Ale pak mne to přešlo ... ku prospěchu mému i zemědělství:-).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.8.2020 12:04 Reaguje na Svatá Prostoto
ustál ... samozřejmě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.8.2020 20:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Napsal jste to hezky,buď je to
posvátná kráva a nebo vlk z
Červené Karkulky.V rezervacích,
NP a místech dosavadního výskytu mi nevadí,ale tolerance či záměr ho šířit do kulturní krajiny je zcestná.Je to opět
jeden z bludů a nemá reálný
základ.To,že bude regulovat
černou či jinou spárkatou je
pouze přání.V kukuřici ji lovit nebude,když má ovce v ohradách. To,že to započalo v Německu,tak
tam započal i národní socialismus a taky se neosvědčíl a i oni už uvažují o
regulaci.Zatím přebytky absorbují okolní země,ale co pak?Krajina se za 2OO let rapidně změnila,jakož i potravní nabídka.Každý predátor
preferuje snadnější kořist a
hlavně v době výchovy mláďat neriskuje zranění od
statného kňoura či jelena.To
raději zakousne několik kusů ovcí,ač by mu k obživě stačila
jedna.V přírodě by po pracném lovu byl spokojen s jedním kusem,ale v ohradě zabíjí ovce pouze tak z plezíru.To je ten
důvod,proč ho v dané situaci
nepovažuji za regulátora,ale jako škodnou.Rysa uznávám jako
opravdového regulátora hodného
ochrany,protože pracně uloví zvěř a pokud není vyrušen,tak ji i zkonzumuje.Vlk se u nás chove jako zdivočelý pes,který
nestrádá,ale zabíjí pro zábavu.Nějaké vzorky trusu ohledně potravy beru tak,že pokud chci,aby v ně bylo co chci,tak to už podle chlupů
zjistím na místě nálezu a tak
odevzdám pouze to,co mi vyhovuje.Klidně o tom budu
diskutovat dál,ale vím,že důkazy se hledají taky podle zadání.Buď tu bude divočina
se vším všudy,bez silnic,měst a lidí a nebo regulovaná krajina
odpovídající dnešní době.Návrat
do pravěku je pouze naivní sen.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.8.2020 22:25 Reaguje na Břetislav Machaček
S tím co píšete nelze v mnohém než souhlasit, ale je potřeba dodat, že jak bude časem nutno regulovat výskyt vlků (lokálně i kvantitativně), tak prostě i ti chovatelé budou muset vzít v úvahu toto riziko a buď učinit opatření, která to riziko sníží na přijatelnou míru ... náhoda je blbec, to víme všichni a stát se může cokoli ... a nebo holt ty ovce mít nebudou.

Jak už jsem v nějaké diskuzi psal, můj názor ale odráží můj postoj k ovcím i vlkům ... obojí je mi šumák, jen vlků je málo, takže nějakou ochranu považuji za ok, a chov ovcí beru jako normální byznys a ne jako součást nějakého bukolického utopického venkova. Podobně když někomu vyběhne slepice do silnice a já ji sejmu, tak jediné co mne zajímá je to, co na to auto. Sám fakt, že je placatá je je její boj, resp. majitele.

Njn, bezcitnej egoistickej zmetek z města, já vím:-).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.8.2020 23:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Vám se zdá Svatá sprostoto, že vlků ve světě je málo? No tam kde má podmínky k životu o ohrožená druh zdaleka nejde. No a chov ovcí jako byznys. Proč ne. Někdo to má jako byznys, někdo to má jen jako koníčka a vás ten jeho koníček určitě nemá jak otravovat či omezovat. Podstatně závažnější je bohužel jako byznys provozovaná ekologie a ochrana přírody. To se o nějakém normálním byznysu už asi mluvit nedá. Navíc to fůru lidí nejen obtěžuje ale i omezuje. Takže, nechte nám prostým venkovanům ten utopický venkov a divočinu si tvořte ve městech. Místa tam na to máte dost.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2020 12:52 Reaguje na Jarek Schindler
Začneme tím, že budeme definovat podmínky k životu ... je třeba podmínkou k životu fakt, že je někdo nevystřílí do posledního:-)?

Někoho to omezuje, někomu vyhovuje. Ostatně, diskuze o myslivosti jsou tohoto faktu plné. A ten venkov není váš, stejně jako nejsou naše ta města. Někde jsem o tom četl, jak se to jen jmenovalo ... Ústava, nebo tak něco:-).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2020 19:20 Reaguje na Svatá Prostoto
A co třeba fakt, že tam kde mají podmínky k životu a to bez toho, že by byli závislí na stádech chovaných člověkem je zatím nikdo nevystřílel.
Naopak, nejsou nesmysly o tom jak vlk ozdraví naši přírodu a bude regulovat počty zvěře jen zbožným přáním ekofanatiků? No a ústava? To myslíte tu ústavu kterou se mnozí snaží ohnout tak jak zrovna potřebují?
Netvrdím, že by měl být venkov náš. Na druhou stranu ani neradím měšťákům jak v těch městech mají žít.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2020 23:11 Reaguje na Jarek Schindler
Ještě jednou ... jen v této diskuzi asi po třetí. Nejsem proti regulaci vlků a tak jak si myslím, že by mu měl být umožněn návrat do naší přírody, tak si současně myslím, že nějaké mantinely musí být nastaveny.

Problém je ten, že na nějaký konkrétní návrh jsem nenarazil, je tu jen řada názorů ode zdi ke zdi. Což je vždy problém, bez vyváženého kompromisu nelze dojít konsensu a bez toho zase nemůže dojít k nějaké změně.

BTW ... ta Ústava zase není tak marná a docela se povedla. Lidi se snaží ohnout cokoli, ale zrovna i díky US se to tady moc často nedaří (i když samozřejmě ani mně se všechna jeho rozhodnutí nelíbí) a zrovna respektovanost Ústavy je u nás na poměrně slušné výši. Obecné zákony, to je jiná ... taky je v nich bordel jak v tanku. Ale to se moc rozkecávám a odbočuji.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.8.2020 23:05 Reaguje na Svatá Prostoto
Ale Svatá prostoto.... Jaké kvalitní právní zdůvodnění proboha chcete. Tady snad byla řeč o nepřerušeném výskytu a tím i nepřerušeném spolužití vlka s člověkem. Řeč je tedy například o pastevcích střední Asie a Mongolska. A ano, tam se vlk stádům vyhýbá a má před člověkem respekt. Chová se tedy tak jak ho vykreslují poučky ochranářů. Chová se jako plaché, ostražité zvíře. Do střední Evropy se začal šířit až nesmyslnou ochranou v Polsku a omezením lovu na Slovensku. Došlo tam prostě k přeplnění prostoru a vlk se posouvá dál do zalidněných , vysoce industrializovaných oblastí. Ono se stačí podívat na stav vlků v zemích s přirozeným výskytem a s podmínkami pro jeho život a porovnat ten stav se současným stavem ve střední Evropě. Možná zjistíte že ten přirozený stav v oblastech pro vlka příznivých je oproti střední Evropě tak pětinový. Jo a ještě zopakuji, že by bylo záhodno porovnat výskyt a směry šíření (migrace) vlka se šířením AMP. Nabízejí se celkem dost zajímavé souvislosti.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2020 12:55 Reaguje na Jarek Schindler
Nic ve zlém, ale reagujete úplně mimo, právní zdůvodnění se týkalo reakce Huntera, které se předpokládám vztahovalo na mnou uváděnou možnost zásahu vůči vlkovi (včetně jeho usmrcení) za stávající legislativy.

Ale ok, jak se příspěvky zřetězí, stává se diskuze nepřehlednou, takže se nic neděje.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.8.2020 16:52 Reaguje na Svatá Prostoto
Já jsem to pochopil tak, že máte na mysli institut NO, v podstatě v tom smyslu jak ho zmiňuje Mgr.Gavron v článcích na zbrojnici. Ale i tak nesouhlasím, pokusím se vysvětlit v reakci na původní příspěvek.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2020 18:47 Reaguje na Svatá Prostoto
No , základem je si asi pamatovat co člověk napsal a na co reagoval Svatá prostoto. Pokud si to nepamatujete tak si to po sobě prosím přečtěte. Ne že by mě to bavilo ale nezbývá mě nic jiného než vám to zopakovat.
Tak pan Macháček napsal a já s ním naprosto souhlasím, že :
…….Jinde si díky regulaci zachovali plachost a pokud se zmýlí a napadnou stáda,tak dojde i na tu střelbu………..
No a vy Svatá prostoto jste v reakci na pana Macháčka napsal.
………pokud jde o tu střelbu při napadení stáda, o které píšete, to je takový častý motiv a mne by fakt zajímalo na základě čeho tohle vzniklo, protože tam bych chtěl vidět kvalitní právní zdůvodnění,
Nic ve zlém ale nic co by váš komentář spojovalo s Hunterem jsem bohužel neobjevil,
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2020 23:02 Reaguje na Jarek Schindler
Já jsem reagoval na tento post "Hunter 15.8.2020 15:47 Reaguje na Svatá Prostoto
Někdy to zkuste."

Hunter to pochopil a v tom smyslu reagoval (dnes 16:52). Vy ne. Stane se. Ale jak píšu, to řetězení příspěvků je tu ne vždy šťastné.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.8.2020 12:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Nějak nechápu co to pořád melete a o co se vůbec pokoušíte. Opravdu chcete do nekonečna tvrdit, že jste v odpovědi na komentář pana Macháčka ( Svatá Prostoto15.8.2020 15:17) již reagoval na komentář Huntera v 15:47? Já reagoval na váš komentář v 15:17.
Nevím tedy co pochopil Hunter, no já chápu jen to, že místo aby jste se tu ze mě snažil udělat hlupáka co neví o čem je řeč, by jste mohl vysvětlit jak můžete reagovat na něco v půlhodinovém předstihu Svatá sprostoto.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.8.2020 16:43 Reaguje na Jarek Schindler
Ještě jednou .... já to zřetězení chápu, Hunter je také chápe a výsledkem je zcela věcná diskuze k věci. S ním. Vy to zřetězení nechápete, ale já melu a jsem mimo.

Jasně, dvakrát ...
Ale klidně si myslete, že jsem prostě blbej, mně to neublíží a vy budete mít lepší pocit, takže pohoda jazz.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.8.2020 17:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak ještě jednou. Jak můžete v 15:14 reagovat na Huntera a jeho komentář v 15:47? Už nejde snad ani o to co zaznělo v diskuzi ale zajímají mě pouze vaše " věštecké schopnosti.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.8.2020 12:51 Reaguje na Jarek Schindler
Když, tak 15:17 ... ale to je jedno. Vysvětlit vám to se mi zjevně nedaří. Je přitom zcela dobře možné, že na vině jsou mé didaktické (ne)schopnosti, ale s tím dokážu žít, stejně jsem nikdy učitelem být nechtěl.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.8.2020 13:51 Reaguje na Svatá Prostoto
Vaše nadpřirozené věštecké schopnosti mi opravdu nevysvětlíte.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.8.2020 18:37 Reaguje na Svatá Prostoto
Možná to bude redakčním systémem.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.8.2020 16:14 Reaguje na Břetislav Machaček
"... lidé přestanou ovce chovat a louky zmizí pod nálety"

Tak mne napadlo, že zatímco na některých plochách se lidé snaží o drahé a pracné zalesňování, jinde se musí vynakládat energie na to, aby území stromy nezarostlo. Jaký paradox!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2020 19:55 Reaguje na Majka Kletečková
A jinde AOPK likviduje kleč,aby tam byly opět louky(Praděd,Krkonoše).Ono když jsou
peníze z daní k mání,tak se musí využít.
Mnohde se plýtvá zbytečně a nespásáním
zanikají ty květnaté louky,kde jinde
musí spásat pratuři,koně z Anglie a zubři.Krmení vlků a medvědů ovcemi tak
zaplatíme z daní taky,ale jinde budujeme
ohrady pro ty velké kopytnatce.Nezdá se vám to rozporuplné?Co až vlci dorazí
do Milovic a zakousnou první hříbě či
tele pratura?To jsem zvědav,jak se
aktivisté zachovají.Možná vybudují kolem
pastvin místo ohrad klece a to samé
poradí chovatelům ovcí.I my se zavřeme do klecí a budeme koukat na tu divočinu. Proboha ať si ti aktivisté stanoví priority,ty si řádně promyslí,domyslí jejich dosah a hlavně,ať nejdou přes
"mrtvoly".Musí být v souladu s chovateli,
lesáky,myslivci,rybáři,zemědělci a nebýt
jako trucovité dítě a prosazovat pouze to své.S takovou s nimi národ brzo vyběhne
a bude to ochraně přírody nakonec na škodu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.8.2020 09:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Těmto škodlivým organizacím je nutno přestřihnout penězovod. Pak jejich příslušníci přestanou vymýšlet škodlivé hovadiny, protože budou muset začít pracovat, aby se uživili. A chce to volit nějakou stranu, která má něco podobného v programu.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

16.8.2020 14:25 Reaguje na Jan Šimůnek
No jo, soudruh se projevil. :D Zase chceš říkat co je práce a co není? Asi ti chybí socík. :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.8.2020 08:03 Reaguje na Petr Eliáš
Práce je to, co produkuje nějaké měřitelné pozitivní hodnoty.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.8.2020 09:16 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Je mi líto: Adekvátním zabezpečením chovu je vystřílení predátorů, kteří chov ohrožují. To udělali naši předkové. Návrat vlků a další škodné je prostě zločinná aktivita
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.9.2020 15:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A pročm ne adekvátně chránit po osvědčeném příkladu našich předků a vlky vyhubit? K čemu jsou nám vlci? Je problémem krajiny, když se pasou na loukách a pastvinách ovce a kozy? Není problémem krajiny spíše vlk, který přes všechna ujišťování svých fanatických ochránců, je schopen napadnout i člověka stejně, jak to občas provede i pes? Já, poněvadž jsem se narodil v Černovcích a můj děda žil v oblasti, kde byli vlci v lesích normálním jevem, vím od něj a od otce, že se napadení lidí vlkem mnohokrát stalo, zvláště v zimě. A není to tak dávno, takových 80 let. Jenom tehdy nebyla televize a ochránci vlků a noviny psali o jiných záležitostech. I u nás je to jenom otázkou času, kdy budou ovce a kozy pro vlky nedostpnou potravou a začnou se ohlížet po snadnější kořisti. Ekoaktivisté se stanou tou nejsnadněji dosažitelnou kořistí, tak jak se to děje u t.zv. "špatně vychovaných" psů domácích některých plemen, kteří občas napadnou a zabijí dítě.
Odpovědět
A

Alena Lyskova

18.9.2020 12:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane vy jste asi dlouho na vesnici nebyl. Ty Vaše názory jsou jak ze středověku. Teď už chápu kde ty Vaše komentáře.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.8.2020 08:55
O vlcích se tady napsalo už dost.
Za největší problém označuji to, že ani legislativně ani věcně si AOPK nelámala hlavu s tím, jak se její experiment promítá do života malých farmářů,chovatelů ovcí ,koz apod.
To je doslova zvůle.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.8.2020 10:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to nejen zvůle, ale přímo zlá vůle, všemu rozumu natruc. Je to prostě svinstvo proti lidem jako takovým. S vlky se dá výti, ale nikoliv býti; sežerou vás, když dostanou hlad.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.8.2020 12:36 Reaguje na Jiří Daneš
Tak oni se ti vlci vrátili do ČR natruc :D

Moc se díváte na pohádky nezakládající se na pravdě...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.9.2020 15:49 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já jsem se v té divočině s vlky narodil a žil, i když je to už přes nějakých 80 let, tak vím z vaprávění otce, že s vlky se moc žíti nedá, aby se v tuhé zimě nepokusili ulovit třeba Vás Kašpárku, protože ovce budu zazimované ve stájích a něco žrát ti vlci musí. I v zimě.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.9.2020 15:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já jsem se v té divočině s vlky narodil a žil, i když je to už přes nějakých 80 let, tak vím z vyprávění otce, že s vlky se moc žít nedá, aby se v tuhé zimě nepokusili ulovit třeba Vás Kašpárku, protože ovce budu zazimované ve stájích a něco žrát ti vlci musí. I v zimě.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.8.2020 12:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tolerance návratu predátora, který tu žil mnohem dřív než lidé je experiment??

Nechci se zastávat AOPK, ale toto zrovna zvládli dobře... stát navíc přispívá jak na ochranu stáda, tak hradí škody způsobené tímto (i jinými) predátorem... co by jste ještě chtěl??

Pane Vikler, Vy se postupně měníte z ekologa na demagoga, který teď už spíš bojuje proti ekologii... zajímalo by mě, co Vás k tomuto přerodu vede....

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.8.2020 14:21 Reaguje na Lukáš Kašpárek
No, pokud je pod pojmem ekologii schovaný vlk za každou cenu tak není co se týká té ekologie asi co řešit. Ono se již pomalu začíná nad vlkem ve střední Evropě tak nějak smrákat. Optimisté dávají bezuzdné ochraně ještě pět let. Já patřím mezi pesimisty a tak říkám deset.
Otázkou spíš je, jak dlouho ještě budou různí ekologičtí odborníci na vše určovat co je "správné"?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2020 13:00 Reaguje na Jarek Schindler
Budou to určovat tak dlouho, dokud se jim bude dařit přesvědčovat širokou veřejnost, že to správné, resp. s ohledem na tradiční pasivitu veřejnosti u nás dokud se nepodaří jejich odpůrcům tou veřejností dostatečně pohnout opačným směrem.

Což se při rozumné argumentaci samozřejmě může podařit. Pokud to ale někdo vylepší nápady pana Šimůnka o hlídání hranic a nucenými pracemi, tak se obávám, že to půjde docela ztuha. :-)))
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.8.2020 10:42 Reaguje na Svatá Prostoto
Pěkně napsáno. S tím naprosto souhlasím.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.8.2020 09:19 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To svinstvo je prostě třeba zlikvidovat a hlídat před ním hranice.

A hlavně: Škody na chovech by měli platit ti, kdo sem vlky tahají, tedy i členové AOPK a DUHA (a podobných organizací). Klidně exekucí majetku, klidně i nucenou prací, pokud jejich majetky nebudou stačit.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

16.8.2020 14:24 Reaguje na Jan Šimůnek
Ne, jen vám seberou majete. Vy máte jistě ze socíku nahrabáno dost. :D
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.9.2020 15:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nevím, co by jěště chtěl pan Vinkler, ale já bych chtěl, aby se škody způsobené Vámi opatrovanými vlky, Kašpárek, platily jen z Vašich daňových odvodů a ne z mých.
Odpovědět
RM

Roman Mysík

13.8.2020 11:39
No, hlavně nezapomenout na Červenou Karkulku! Vlk na Hrad! :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.8.2020 12:27 Reaguje na Roman Mysík

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.8.2020 18:43 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zajímavé! Nevinné kočkování s Hanáčkem musel admin neprodleně mazat, ale opakované urážky státních představitelů se tolerují. Inu, Absurdistán!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.8.2020 13:32
Na rozdíl od ekofanatiků se striktně a bez změny postojů držím pevných zásad. Příroda je na tom skutečně bledě a je naší povinností ji chránit.

Nemám nic proti návratu velkých šelem do naší krajiny a z určitého úhlu pohledu jsem pro. (medvěd,rys i ten vlk)

Na druhé straně si musíme položit otázku, co má pro krajinu větší přínos ? A zde jsem jednoznačně na straně chovatelů a farmářů, kterým doslova zbudou po ataku vlčí smečky jen ty oči pro pláč a alibistické kecy AOPK a úředníků.

Závěr - v jádrových oblastech NP, CHKO ať vlci jsou a požívají zákonné ochrany .
Mimo ně povolit volný odstřel vlků v sezóně, např. po vzoru Slovenska .
V nezbytných případech podle potřeby.
Nelze v predátorech vyvolávat pocit beztrestnosti , že ze strany člověka jim v žádném případě nic nehrozí, a tím dále stupňovat jejich choutky k zabíjení hospodářských zvířat, nedej pánbůh k napadení člověka .

V ČR se dělá vše proto, aby si postižení začali pokoutně a nezákonně vyřizovat účty s vlky mimo zákon. (jedy,pasti,pytláctví...).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.8.2020 13:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Výstižné a pravdivé,bohužel toto fanatici slyšet nechtějí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2020 20:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já jenom doufám, že nikoho nic "pokoutného" nenapadne a žádné účty mimo zákon se vyřizovat nebudou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2020 23:24 Reaguje na Jarek Schindler
Tak v tomto s vámi jednoznačně souhlasím a jsem upřímně rád, že zde takový názor zazněl.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.8.2020 17:24 Reaguje na Svatá Prostoto
Asi jsem měl slovo "nikoho" zaměnit za slovo myslivce. Nejde o vlka ale o to aby myslivost nebyla opět na pranýři. Ve vztahu k vlkům by to byl totiž holý nesmysl.
Odpovědět

Petr Šrámek

13.8.2020 15:08
Nejsou to psi ani vlkopsi, je to vlk obecný.....pravda, občas se stopami psího očkování.
Hnutí duha dodala vzorky, které dokazují, že jde o vlka. Zpráva o tom, že by toto či jiné šiblé hnutí dodalo vzorky proti své ideologii je minimálně pohádka. A to zrovna "O červené Karkulce"
A teď k věci- až ten vlk obecný chytne batole a to pár metrů od ostatních lidí, protože náš vlk je vychováván k tomu aby se před, při a po útoku na zvířata lidí nebál, tak teprve potom se někdo probudí. A to pouze možná, protože žijeme tam kde žijeme. A i potom si přečteme haldu omluv, jak vlk byl mladý, hravý, zvědavý, či ho staří zaučovali na přiměřené oběti. Ale to rodinu nad bílou rakvičkou akorát tak ...víte co.
Vlk do dnešní české volné krajiny nepatří, neb není středověk, kdy bylo všem putna, co a jak zadáví. Leda, že by se člověka bál, to znamená hup na ovci šup broky do kožichu. Ale to ve svém snílkovství a hlouposti kompetentní i bohužel vlivné zájmové skupiny zatím nedopustí. Na jejich místě bych se bál smrtelného útoku právě na malé dítě, který dříve či později přijde.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

13.8.2020 15:43 Reaguje na Petr Šrámek
Řekl bych, že se moc díváte na béčkové horory o vlčích zabijácích (něco jako shark tornado, tak určitě bude existovat i wolf tornado).

Pravděpodobnost, že vaše dítě zabije pošahaný pes nějakého pošahaného chovatele je asi tak milionkrát větší než že vaše dítě zabije vlk.

Možná by stálo za to kouknout se na statistiky kolik událostí se stalo za posledních cca 70 let v Evropě a ostatních částech světa (a také na důvody událostí - vzteklina, vyprovokování, nedovolené vypuštění chovaného vlka, hybrid psa a vlka, atd. ...).

https://www.researchgate.net/publication/236330045_The_fear_of_wolves_A_review_of_wolf_attacks_on_humans
Odpovědět

Petr Šrámek

13.8.2020 17:48 Reaguje na Petr Eliáš
Demagogie. Pes není vlk. Argument o útocích psa na člověka pro podporovaný výskyt vlka je logický nesmysl. Jeden z dojmů.
Jinými slovy- společnost psa a člověka je dlouhodobá normálnost, běžnost atd. Obnovený výskyt divokého predátora v silových parametrech ke stržení člověka není normální.
Tedy dotaz: jak zaručíte, že volný, 100% chráněný - tedy vlk bez respektu - na člověka (dítě) - jednoho dne nezaútočí.
Nepsal jsem o hromadných útocích na desítky lidí Vy Sharkonádo !!
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

13.8.2020 22:41 Reaguje na Petr Šrámek
To nebyl argument pro podporovaný výskyt vlka, ale holé konstatování faktu. :-) Vlk se k nám vrátil a je chráněný, prostě se s tím smiřte. :)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.8.2020 14:46 Reaguje na Petr Eliáš
Fůra rozumných lidí je již delší dobu smířena s poznáním, že budou muset ještě nějakou dobu snášet ekoteror a jeho nositele. Bude to ještě těžké ale například ten vlk bude nakonec jedním z krásným příkladů eko demagogie
Takže doufám, že i vy pane Eliáš se smíříte s tím, že vlk bude nakonec zase vykázán do, pro jeho život vyhovujících, prostorů. Tedy tam kam již po léta patří a kde není jeho soužití s člověkem poznamenáno fanatickou "ekologií" v podání ještě fanatičtějších ekologů.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

16.8.2020 14:22 Reaguje na Jarek Schindler
Ooo bududu, ekoteror. :D
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.8.2020 20:35 Reaguje na Petr Eliáš
Ale ano. Jsem smířen s tím, že toto je pro vás typická reakce.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.8.2020 10:42 Reaguje na Jarek Schindler
Jo, je to moje typická reakce na stupiditu některých diskutujících zde. .-)
Odpovědět

Petr Šrámek

15.8.2020 20:02 Reaguje na Petr Eliáš
Nic jiného mi nezbývá jen upozorňuji že toho člověka a tedy spíše dítě dřív či později napadne .
Odpovědět

Petr Šrámek

15.8.2020 20:03 Reaguje na Petr Eliáš
Odpovědět

Petr Šrámek

15.8.2020 20:05 Reaguje na Petr Šrámek
A pane Eliáš neodpověděl jste mi na tu otázku na tu se asi blbě odpovídá že??
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.8.2020 10:47 Reaguje na Petr Šrámek
A co chcete slyšet? Nidko vám nezaručí na 100% že se to nestane. Stejně jako vám nikdo nezaručí že vám dítě nezakousne pes.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.8.2020 15:57 Reaguje na Petr Šrámek
Rodiče budou muset v tomto směru o své děti víc dbát. A vést je k opatrnosti - podobně jako je většinou nenechávají samotné chodit k vodě, upozorňují je na nebezpečí uštknutí hady nebo je varují před jedoucími vozidly.

Něco jiného samozřejmě je, kdyby se nějaký vlk choval vůči lidem "nebezpečně" a ohrozil je na životě. Zatím jsem o napadení a sežrání člověka vlkem v Evropě v tomto a minulém století nečetla ani neslyšela, a to je nemálo zemí, kde se vlk zabydlil už před lety nebo dokonce přežíval kontinuálně i přes pronásledování lidmi.
Odpovědět

Petr Šrámek

13.8.2020 17:56 Reaguje na Majka Kletečková
A až si přečtete tak se změní co? Vše je jednou poprvé. Představte si realitu, že vlk bez bázně sebere dítě, které se od Vás minimálně vzdálilo při návštěvě běžně turisticky užívané přírody např Broumovsko.
Třeba ho za pár vteřin pustí, že jo ?
Vlk do přírody? Proč ne. Ale musí se bát lidí. Právě aby bylo v přírodě bezpečno. A to nikdo z jeho hajitelů zatím nepochopil. Doufám, že mi další snílci nebudou psát, co všechno za úrazy i s následkem smrti se v přírodě mohou přihodit. Vím to. I úpal s úžehem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.8.2020 15:39 Reaguje na Petr Šrámek
"Představte si realitu, že vlk bez bázně sebere dítě ...". Sakra, to je pravda, ale to by byla chyba na této fázi ustrnout. Tu myšlenku je třeba rozvinout. Třeba ... "Představte si realitu, že myslivec bez bázně střelí nebohého pocestného ..." :-))). Nebo řidič přejede dítě/babičku na přechodu. A tak dále.

Svět je děsivé místo. Mělo by se s tím něco dělat. Asi ho zakázat:-).
Odpovědět
RT

Richard Toman

17.8.2020 14:06 Reaguje na Svatá Prostoto
I na tehle fazi by byla chyba ustrnout. Aby tedy svet byl o neco bezpecnejsi, ceho byste se vzdal? Rizeni auta nebo vlka?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.8.2020 16:33 Reaguje na Richard Toman
Ať se vzdá kdo se bojí, co já:-).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.8.2020 12:44 Reaguje na Richard Toman
Kdyby ubylo aut (třeba o 10 procent), tak by se významně snížil počet mrtvých a zraněných lidí na silnicích.
Kdyby se snížil počet vlků u nás, počet mrtvých a zraněných osob by to významně neovlivnilo.
S redukcí vlků by v ČR poklesl počet zabitých ovcí u těch chovatelů, kteří nemají své ovce chráněny elektrickými ohradníky a ovčáckými psy.

Kdybych si měla vybrat, tak bych upřednostnila jednoznačně snížení počtu aut.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.8.2020 15:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud myslivec "bez bázně" střelí pocestného, tak má těžký průser (když ho chytí), přijde zpravidla o flintu a pár let si odsedí. Dostane srovnatelně s automobilistou, který ubezduší chodce na přechodu, nebo chodce jdoucího na zelenou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.8.2020 16:37 Reaguje na Jan Šimůnek
No vidíte, tak až nějaký vlk sebere to dítě, s bázní nebo bez, na tom netrvám, tak se můžeme bavit o tom střílení ... vlků, ne dětí:-).

Mě by zajímalo jestli autoři těchto nápadů si jen neumí vymyslet lepší záminku pro odstřel vlků, nebo jestli jsou fakt tak připosr..í před vším, i tím co se ještě nestalo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.8.2020 18:49 Reaguje na Svatá Prostoto
1. Stalo se ve více zemích, takže dříve nebo později se to stane i u nás.

2. Dělo se to v dobách, kdy tu vlci byli, tudíž, jakmile tu jsou zas se to začne dít taky. Jenže tehdy nepředstavovalo sežrání dítěte vlkem tak velký problém, protože se lidé množili na základě R - strategie.

Nicméně i ve středověku a na začátku novověku došlo k hysterickým honům na "vlkodlaky" (dnes by jejich roli mohli zastat členové AOPK, DUHA a podobných organizací), kteří byli chytáni a upalováni, často s celými rodinami (podobně jako v případě honů na čarodějnice). Asi nejznámější a v literatuře nejčastěji uváděný je hon na vlkodlaky ve Francii v 17. století.
V současné době, kdy většina rodičů jsou K - stratégové, kdy existují sociální sítě, komunikační prostředky, zahrnující celý svět, by k podobnému vývoji mohlo dojít také, a možná k ještě horšímu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.8.2020 12:31 Reaguje na Jan Šimůnek
A nebo nestane ... já už nevím po kolikáté opakuji, že nejsem proti regulaci vlčí populace a nastavení nějakých pravidel co za jakých okolností dělat a jak.

Ale argumentace sežraným dítětem lítou šelmou, které jej vyrvala matce z náručí ... sorry jako, ale to si můžu číst Kytici od Erbena.

Jediné z čeho mám opravdovou obavu je to, že mně známé názory obou stran jsou tak vyhraněné, že dosažení nějakého rozumného kompromisu bude tedy něco. Tohle je holt typické ... Kdo není s námi, je proti nám. A to vždycky vedlo k průseru.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.8.2020 12:33 Reaguje na Svatá Prostoto
.. která jej vyrvala matce ... sakra, i když takhle je to taky zajímavá představa:-))))
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.8.2020 14:58 Reaguje na Majka Kletečková
Tak to čtete velice špatně paní Kletečková. A čtete asi i špatné texty. Na stránkách různých ekospolků o tom asi opravdu nepíší a psát nebudou. Nehodí se to do krámu . Nehodí se to nakonec ani k ekology prosazovanému pohledu na vlka coby plaché šelmy co bude v řepce či kukuřici snižovat stav divočáků.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.8.2020 10:59 Reaguje na Majka Kletečková
Předpokládám, že vlk, který napadne člověka (nikoliv v sebeobraně), bude utracen, podobně jako v severní Americe zastřelí medvědy, kteří zaútočili na lidi.
Nevím, jak v jihovýchodním USA "řeší" aligátory, kteří kousnou nebo sežerou neopatrného člověka.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.8.2020 12:13 Reaguje na Majka Kletečková
Váš předpoklad, že vlk který napadne člověka bude utracen, má par chybiček paní Kletečková. Jednak utratit můžete nechat pouze domácí zvíře, jednak ten vlk určitě nebude mít na krku cedulku: "byl jsem to já". Celkem by mě tedy zajímalo, jakou máte představu o technickém řešení toho "utracení"?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.8.2020 14:54 Reaguje na Jarek Schindler
Nemám představu o technickém řešení. Napadá mne akorát, že takový vycvičený barvář nebo policejní pes dokáže někdy úspěšně vystopovat hledané zvíře nebo člověka.

Bylo by dobré znát zkušenosti, jaké s tímto problémem mají země, které se s něčím podobným dlouhodobě potýkají. Občas v médiích probleskne informace, že v severní Americe museli zastřelit medvěda, který při obraně svého teritoria napadl v lese trénujícího běžce. Nevíte, jak v USA „řeší“ aligátory, kteří si kousnou do lidského masíčka?

Možná něco vymyslí Němci, Poláci nebo Slováci, pokud to někdy v budoucnu začne být aktuální. Přece jen mají těch vlků více.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

20.8.2020 08:22 Reaguje na Majka Kletečková
Co třeba toho vlka přinutit se přiznat?
To je Asi tak stejně hloupé, jako ten policejní pes.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

20.8.2020 15:54 Reaguje na Jan Olejníček
Takže je dobře, že to není třeba aktuálně řešit, že!
Vlci ve střední Evropě momentálně člověka na svém jídelním lístku nemají.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.8.2020 09:25 Reaguje na Petr Šrámek
Jakmile se něco takového stane, tak doufám, že reakce bude taková, že nejen budou vlci vystříleni, ale ekologické spolky, které jejich chov prosazují, budou postaveny mimo zákon a jejich vůdcové (přinejmenším ti) půjdou sedět za vraždu. Případně, že budou zlynčováni.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

16.8.2020 14:21 Reaguje na Jan Šimůnek
Hele, docent vylezl. A zase chce střílet a lynčovat. :D Jen do toho Lojzíku. :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.8.2020 08:06 Reaguje na Petr Eliáš
Je otázka, zda nebude nutné provést antiekologickou revoluci (či kontrarevoluci) a zbavit stát reziduí z doby nacistické okupace (zákony na ochranu přírody, zvířat atd. pocházejí z nacistického Německa - zrušili jsme Norimberské zákony, mělo by se zrušit i tohle).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.8.2020 15:38
Držím palce vlčí rodince, přeji vlkům, aby se dobře zabydleli ve všech našich horských pásmech.

Lidé si odvykli svá stáda zabezpečit před šelmami, protože po dobu sta let toho nebylo zapotřebí (vlci byli u nás člověkem vyhubení na přelomu 19. a 20. stol.). Zatím jsem nečetla a neslyšela o napadení ovcí a koz na dobře zabezpečených pastvinách. Myslím, že nestačí elektrické ohradníky. Kromě nich je třeba mít pastevecké psy, jejichž počet bude odpovídat velikosti chovaného stáda a síle psího plemene. Tito psí zaměstnanci pracující za jídlo a vyžadující určitou pozornost a péči jejich člověka znamenají náklady navíc. Ne všichni stávající chovatelé si to budou moci z finančních nebo časových důvodů dovolit, ti se budou muset svého koníčku nebo podnikání vzdát. Někteří chovatelé už vlčí nebezpečí vzali na vědomí a provedli potřebná opatření.
Moji známí chovají na svém statku různá zvířata - slepice, husy, krůty, kachny, prasata, dva koně a malé stádečko ovcí. Vlk jim vrásky nikdy nedělal, zato neohlášené noční návštěvy nežádoucích dvounohých tvorů ano. Pořídili si proto dva kavkazské ovčácké psy a od té doby se jim přestalo nářadí, stroje a zvířata ztrácet. Nějakou dobu jsem s jejich chlupatými hlídači strávila – jsou to velcí a silní flegmatičtí psi, hned tak něco je nevyvede z jejich klidu, ale zřejmě by se nebojácně postavili i medvědovi, pokud by se do hospodářství vloupal. Tito psi vlka odradí jen svým zjevem a postojem.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.8.2020 16:59 Reaguje na Majka Kletečková
Ukázky vlčích útoků na psy :

https://www.youtube.com/watch?v=tYV7WY0gP5k

Nečtěte tolik romantických románů, realita je drsnější.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.8.2020 12:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mrkla jsem na "vaše" video. Co mne napadlo?

Není pes jako pes. Na videu jsou druhy psů, kteří se svými schopnostmi pro boj s vlky nehodí. Zdaleka to není jen o velikosti např. drtivá většina velkých loveckých psů (honiči, ohaři, slídiči, retrívři)na boj s vlkem nemá pokud nejsou ve velké přesile.

Pro práci s ovcemi byli vyšlechtěni psi ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí. Na hlídání ovcí v nepřítomnosti člověka se z nich hodí jen pastevecká plemena (slovenský čuvač, kavkazák, kangal, ...). Jejich povaha i tělesná síla je předurčuje k tomu, aby vlka přemohli a nezalekli se ho, potřebují k tomu od štěněcího věku žít mezi ovcemi a zácvik, výhodou je pro nedospělé psy zažít práci zkušených psů. Je dobré, aby byli na hlídání alespoň dva psi.

Dívala jsem se na další videa, kde jsou amatérsky zachycena napadení pasteveckých psů vlky. Myslím, že když jsou tito psi v dobré kondici, tak zvládnou bez problémů dvojnásobnou vlčí přesilu. Větší přesilu už asi ne, snad jen ti kavkazáci, kteří jsou z nich nejsilnější a nejodolnější. Také záleží na velikosti vlka, američtí vlci (Kanada, Aljaška) jsou větší než ti naši evropští.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.8.2020 13:27 Reaguje na Majka Kletečková
Už jsem vám v minulosti vysvětloval,že psy nelze
efektivně chovat pro deset ovcí a nechat je bez dozoru,aby nezasáhli i proti turistům s jejich
mazlíčky.Na malých pastvinách,kde se uživí deset
ovcí nebude pást nikdo stohlavé stádo s bačou a
psy.I takové louky si zaslouží vypásání
a podobné problémy lze časem očekávat při pastvení
na Pradědu a i v těch Milovicích.Zatím s tím zápasí pouze na Broumovsku,Jablunkovsku atd.ale časem možná
i v okolí Prahy.To pak očekávám reakci AOPK a její
rady.Pokud se jedná o venkov a ovce,tak se nic neděje,ale až dojde na zájmové tvory,tak dojde i
na tu regulaci.To si zapamatujte.Požáru je třeba
předcházet a ne ho hasit,až už hoří plamenem.
Odpovědět

Petr Šrámek

13.8.2020 18:12 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Majko, byl jsem na besedě o vlku v Broumově. Velký chovatel ovcí vyprávěl mimo jiné: 3 m plot, půl metru do země není 100% obrana.
Pastevečtí psi- musel by jich mít smečku o mnoha kusech (jak píšete správně o velikosti stáda) a to speciálně vycvičených, tedy velice drahých s krmením za rok za statisíce. atd atd.
Zadejte si do PC chovatel ovcí- Lachov u Teplic nad Metují a optejte se.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.8.2020 09:30 Reaguje na Majka Kletečková
Opravdu nevidím důvod, proč by se lidé měli vzdávat své práce kvůli zvráceným bezmozkům, kteří chtějí ukájet své choutky. A rovněž nehodlám v ceně masa a mléka (a výrobků z nich) platit nesmyslná opatření proti vlkům.
Zcela jistě budu volit stranu, která bude mít v programu chov vlků ukončit, vlky vystřílet a další chov šelem ve volné přírodě postavit mimo zákon.
Odpovědět
TS

Tom Stejsky

14.8.2020 22:08
Radost z návratu vlků mají CHKO a různí ochranáři.Vlk tu byl,ale je třeba si uvědomit,že nebyl turistika a ostatní aktivity v přírodě v takovém měřítku jako dnes.Nejsem proti aby tu vlk byl,ale vlk obecný a v místech,kde se nepohybují davy lidí.A to v naší přírodě není skoro nikde.Jsem z Kokořínska a tady jsou vlci vidět přes den a čím dál víc.Nevěřím,že jde o čistého vlka.Ve škole nás učili,že vlk je velmi plaché zvíře a to tady není ani náhodou.A přesně jak zde někdo píše je to dobré do doby než napadnou člověka.A to stane.A náhrady třeba za roztrhané ovce.To je sice hezký,ale každý chovatel by byl asi rád,kdyby ta ovce žila.A toho papírování na žádost o náhradu a dokazování,že to byl vlk.
Je to jako s kormoránem,krkavcem,vydrou,bobrem.Chránilo se to tak dlouho až je to místy hodně přemnožené.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.8.2020 08:21 Reaguje na Tom Stejsky
Napsal jste to hezky.Ano on tu kdysi byl,ale vše se od té doby
změnilo a to by se spolu s vlkem muselo vše vrátit o 2OO let zpět.
To už bohužel nepůjde i kdyby se aktivisté na hlavu stavěli,ale to
nejsou schopni pochopit ve své zaslepenosti a zarputilosti.To,že
páchají nová příkoří vůči lidem i přírodě,jim vůbec nevadí.Oni vidí
pouze ten svůj směr a cíl,ale hlavně na úkor jiných či státu.My chceme a vy musíte a stát musí taky.Ať prosazují své nápady jako
strana(pokus byli Zelení)a tak budou mít oporu ve voličích.Teď
se upnuli k opozici,které každé kopnutí do vlády dělá dobře.Sama
se ale v minulosti chovala daleko hůře,ale na to ti aktivisté
pozapomněli,neboť jim vyhovuje nynější účelové spojenectví.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.8.2020 09:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Zelené volí jen nevzdělaní hlupáci (byť třeba s VŠ tituly). A naštěstí máme těchto lidí u nás podstatně méně než v západních zemích. Jen je třeba ohlídat (a nejlépe dostat z parlamentu) různé kryptoekologické strany (v poslední době na celostátní scéně hlavně piráty).
Odpovědět
BP

Bohdan Podlena

17.8.2020 11:48
zabít
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

17.8.2020 15:25
"Ukáží nám problémy naší krajiny pro život velkých šelem" ???? Pokud s nepletu, vlci se k nám rozšířili sami od sebe, úspěšně se množí a rozšiřují svá teritoria? Někomu se zdá, že mají s naší krajinou problém? Nebo je třeba vytvořit zdání problému, aby bylo možné vytvořit dotační program po ochránce vlků?
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.8.2020 15:38 Reaguje na Marcela Jezberová
Problém je, že napadání chovů jasně ukazuje, že v našich podmínkách nejsou schopni nekonfliktního soužití s lidmi. A, je mi líto, lidem v tomto konfliktu dávám přednost. Nevadilo by mi, kdyby vlci skončili třeba jako virus pravých neštovic (pár exemplářů jako vzorky v kapalném dusíku a vše ostatní vyhubeno).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.8.2020 17:12 Reaguje na Marcela Jezberová
Jste opravdu přesvědčena o tom, že to rozšíření k nám bylo samo od sebe? Nebude to spíš tak, že se už z důvodu přemnožení neměli kam vrtnout? Neměli již možnost vytvořit si vlastní teritorium, no a potom i nevyhovující krajina vyhovuje. Že se úspěšně množí? Nemnoží se snad úspěšně v celé oblasti jejich výskytu. Jinak samozřejmě každá krajina s počtem obyvatel přes 100 na km2 a s rozsáhlou infrastruktůrou je pro většinu velkých zvířat problém. No a při dosažení určitého počtu začnou být tyto zvířata zase problémem pro člověka. Vám se zdá, že by tito vlci nějak ozdravují naši krajinu snižováním spárkaté zvěře? No mě se naopak zdá, že dávají přednost podstatně lehčí kořisti a likvidují tak různé chovatele, kteří určitě do nekonečna nebudou zásobovat vlky krmením.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.8.2020 17:43 Reaguje na Marcela Jezberová
Také mě to trklo a napadlo mě, že to psal asi nějaký tatar s google překladačem:-) Výsledek: ... "problémy našej krajiny"... místo "problémy naší země - potažmo horalů". Ano, krajině jsou vlci šuma fuk, to lidé budou útrpně snášet jejich nájezdy a počítat škody. Ale lidé jsou tady jaksi podružní, bo se chrání příroda a krajina...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.8.2020 18:30
Dnes o tom byla"vyvážená"velmi krátká reportáž V ČT,kde pán z Duhy hájil
vlka,ukázali fotky roztomilých vlčat.Pak pouze zmínka o desítkách mrtvých
koz a ovcí a okrajově pak to,že místním starostům se to nelíbí a mají obavy
i o lidi.Taky,že napadli ovce i v centru vesnic a na zabezpečených
pastvinách.Je vidět že Duha i AOPK umí výsledky své "práce"prodat lépe,
než ti chovatelé,místní a jejich starostové.Čekám,že ČT dá prostor i těm
chovatelům a ukáže taky potrhané kdysi "roztomilá"jehňata.To by měla jako
nezávislá televize ukazovat taky a dát slovo i těm odpůrcům vlků.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.8.2020 18:52 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano, bude třeba použít stejné prostředky, jako používají zelení. Klidně i bilboardy s potrhanými jehňaty a seznamem stran a hnutí, kandidujících do krajů a do senátu, které tuhle nesmyslnou politiku ochrany škodné podporují.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist