https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/wp-udrzitelnejsi-maso-na-gril-zkuste-steak-ze-ctyrmetrove-krajty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WP: Udržitelnější maso na gril? Zkuste steak ze čtyřmetrové krajty

26.3.2024 17:30 | WASHINGTON (ČTK)
Krajty vyžadují méně potravy z hlediska takzvané konverze krmiva, tedy množství potřebné potravy na výrobu jednoho kilogramu masa, než jiní tvorové chovaní na farmách včetně kuřat, skotu, vepřů, lososů a dokonce i cvrčků.
Krajty vyžadují méně potravy z hlediska takzvané konverze krmiva, tedy množství potřebné potravy na výrobu jednoho kilogramu masa, než jiní tvorové chovaní na farmách včetně kuřat, skotu, vepřů, lososů a dokonce i cvrčků.
Jsou šupinaté, mají rozeklaný jazyk a mohou měřit až šest metrů. Krajty ovšem mohou být také jedním z nejekologičtějších tvorů, jaké lze na planetě chovat na maso, napsal zpravodajský server The Washington Post.
 

Výzkum, který zveřejnil časopis Scientific Reports, naznačuje, že chov krajt by mohl nabídnout řešení rostoucího nedostatku potravin na celém světě, který zhoršuje změna klimatu.

Skupina vědců zkoumala dva druhy velkých krajt po dobu 12 měsíců na farmách v Thajsku a Vietnamu, kde je hadí maso považováno za lahůdku, a zjistila, že jejich chov je efektivnější než chov jiných hospodářských zvířat. Vědci studovali více než 4600 krajt a zjistili, že jak krajta tmavá, tak krajta mřížkovaná rostou během prvního roku života velmi rychle.

Navíc vyžadují méně potravy z hlediska takzvané konverze krmiva, tedy množství potřebné potravy na výrobu jednoho kilogramu masa, než jiní tvorové chovaní na farmách včetně kuřat, skotu, vepřů, lososů a dokonce i cvrčků.

Hadi byli krmeni směsí krmiva z místních zdrojů, včetně volně žijících hlodavců, vedlejších produktů z vepřového masa a rybích granulí. Denně přibírali až 45 gramů, přičemž samice rostly rychleji než samci.

Hadi nebyli nikdy krmeni násilím a vědci zjistili, že plazi mohou dlouho hladovět, aniž by ztratili mnoho tělesné hmotnosti, což znamená, že potřebují méně práce při krmení než tradiční hospodářská zvířata.

"Potřebují velmi málo vody. Krajta může žít z rosy, která se tvoří na jejích šupinách. Ráno se jen napije ze svých šupin a to jí stačí," řekl Daniel Natusch, herpetolog a odborník na biodiverzitu, který se na výzkumu podílel. "Teoreticky byste ji mohli na rok přestat krmit," dodal.

V hadech vědec vidí potenciální řešení klimatických problémů pro zemědělce v místech, jako je Afrika, kde je nedostatek potravin stále větším problémem.
V hadech vědec vidí potenciální řešení klimatických problémů pro zemědělce v místech, jako je Afrika, kde je nedostatek potravin stále větším problémem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Ve světě, kde vědci předpovídají, že změna klimatu povede k extrémnějšímu počasí a klimatickým šokům, je druh, který je odolný vůči teplu, nedostatku potravin a dokáže produkovat bílkoviny "mnohem efektivněji než cokoli jiného, co bylo dosud studováno, téměř splněným snem", řekl Natusch.

Hadi jsou již dlouho ceněni v Asii, kde se používají v tradiční medicíně a také v pokrmech, jako je proslulá hongkongská hadí polévka. V posledních letech vznikají v jihovýchodní Asii a Číně hadí farmy, které uspokojují rostoucí poptávku po hadím mase a kůžích používaných v luxusním koženém zboží.

Během svého výzkumu Natusch jedl hady grilované, smažené na špízu, v karí a jako sušené maso. Chuť hada popsal jako podobnou kuřecímu masu, ale o něco chutnější. Protože hadi nemají končetiny, při řezničině se podle něj plýtvá jen velmi málo. A je pozoruhodně snadné je filetovat: "Stačí přiložit nůž podél hřbetu a získáte čtyřmetrový kus masa."

Přesto Natusch uznává, že hadi se v blízké době pravděpodobně nestanou součástí západního jídelníčku. V jeho rodné Austrálii přetrvává tvrzení, že "jediný dobrý had je mrtvý had" a lidé se jich dost bojí.

Ve Spojených státech jsou krajty tmavé řazeny mezi invazivní druhy. Tento druh se rozšířil ve floridském Everglades, kde je povoleno je lovit. Ovšem vzhledem k tomu, že maso kupované v obchodech je relativně levné a snáze dostupné než odchyt těchto kluzkých tvorů, Natusch si nepředstavuje budoucnost, kdy se chov hadů stane řešením amerických problémů s krajtami.

V hadech však vidí potenciální řešení klimatických problémů pro zemědělce v místech, jako je Afrika, kde je nedostatek potravin stále větším problémem, protože klimatické katastrofy překonávají veškeré inovace v zemědělských technikách.

"Pokud by zemědělci byli svolní s tím, že občas ve svém poli kukuřice odchytí pár hlodavců-škůdců a nakrmí jimi krajtu, získají kvalitní a odolné bílkoviny," dodal Natusch.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

27.3.2024 06:03
Paráda! Takže krajty jsou pro Floridu a okolí přínosem, který vyřeší problémy s dostupností potravin. The Washington post je zcela zjevně ekologicky a progresivně zaměřen.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.3.2024 10:47
Proč by měly zrovna krajty trpět v klecích. No jaký je rozdíl proti slepicím či králíkům. Že mnozí trpí fobií z hadů a kuřátka se líbí?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.3.2024 12:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pane Vinkler. Vy se na to neumíte podívat z ideologického a ekologického hlediska. Jste zcela zjevně zatížen odborností.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

30.3.2024 10:25
Dovolil bych si upozornit (autora i překladatele), že vepři se nechovají - tedy nerozmnožují. Chovají se prasata, protože vepř je kastrovaný kanec. I když chápu, že pro někoho je výraz "prase" příliš hrubé slovo.
Také bych podotkl, že hadi nejsou "kluzcí" tvorové. Ano, jsou hladcí, ale jinak jsou úplně suší.
Rád bych také věděl, jaké jsou to ty "odolné" bílkoviny.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist