Aby klíční rostliny nepadaly
Padání klíčních rostlin je častou příčinou neúspěchu při předpěstování různých druhů okrasných rostlin a zeleniny. Je způsobeno komplexem půdních patogenů, například Pythium spp., Phytophtora spp., Fusarium spp.
Patogeny napadají rostliny ve fázi klíčení až do dvou až třech pravých lístků. Napadají zvláště vytáhlé oslabené rostlinky. Kořenový krček rostliny vodnatí a tmavne a rostliny se následkem toho ohýbají. Dochází k zaškrcení kořenového krčku a rostlina následkem toho "padá" a celá uhnívá. Odumírat mohou i klíčky a kořeny. Jde o nevratný proces, negativním faktem je také rychlost šíření.
Padání klíčních rostlin je časté především v nevětraných prostorech a u hustých výsevech, kde rostliny nemají dost světla. Dalším faktorem pro rozvoj choroby je přemokřený nekvalitní substrát obsahující choroboplodné zárodky.
Původci padání klíčních rostlin přežívají v půdě, mohou se však přenášet také semeny. Je proto vhodné používat mořené osivo a vysévat je do tepelně vydezinfikovaného substrátu.
Dalším faktorem je také vitalita rostlin. Pokud máte v prostorech, kde rostliny pěstujete, příliš teplo a ještě k tomu málo světla, budou se rosliny vytahovat, nebudou mít silnou kořenovou soustavu a budou tak méně odolné. Obecně platí, že výsevy zeleniny a letniček vzejdou obvykle do deseti dnů od výsevu. Jak se klíční rostliny objeví, je zapotřebí trochu snížit teplotu a větrat.
Zkrátka čím lepší podmínky klíčícím semenům zajistíte, tím se zvyšuje šance, že z něj vyrostou zdravé odolné rostliny.
reklama