https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/aktivistka-greta-thunbergova-a-novinar-george-monbiot-radi-lidem-co-mohou-udelat-proti-klimaticke-zmene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivistka Greta Thunbergová a novinář George Monbiot radí lidem, co mohou udělat proti klimatické změně Video

27.9.2019 13:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Greta Thunbergová.
Greta Thunbergová.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Asi málokoho minul rozhořčený proslov Grety Thunbergové na newyorském klimatické summitu, ve kterém politikům a byznysmenům vynadala za to, že jí zničili dětství.
 

Ještě před summitem Greta Thunbergová natočila video, kde ukazuje zcela jiné emoce. Spolu s britským novinářem Georgem Monbiotem sice varují před klimatickou změnou, ale také nabízejí světlo na konci tunelu.

Tím, co podle nich může lidstvu pomoci, je příroda sama. Ta, pokud je v dobrém stavu, sama funguje jako výkonná jímka uhlíku. Podmínkou toho, aby to zafungovalo, je podle nich to, že fosilní paliva necháme pod zemí.

George Monbiot se letos na jaře vyslovil pro to, že pro záchranu planety je potřeba svrhnout kapitalismu. Více viz článek Tříděním odpadu klimatický rozvrat nevyřešíme. Je třeba svrhnout kapitalismus, říká novinář George Monbiot


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VS

Vaclav Sobr

27.9.2019 14:16
nic proti tomu nechat fosilní paliva ležet pod zemí...

ale v tuhle chvíli je fosilní spotřeba jenom na výrobu elektřiny v ČR 22,6 GW.


to máme v podstatě 23 temelínských reaktorů (s tím že ještě by se muselo topit odpadním teplem v městech kde stojí v součansoti ty uhelné elektrárny)

Samostatná kapacita tepláren a lokálních topenišť není v tomto čísle započítaná. Takže je to navíc bratru též nějakých 15-18GW... bez toho nebude v zimě topení a teplá voda.

jinak na náhradu jednoho temelínského bloku - 1GW stabilně 85 procent času, by jsme potřebovali při 20 procentním využití a středním výkonu 2,5MW - cca 3900x 3MW ve větrné turbíně.

na náhradu naší fosilní elektroenergetiky jich tedy potřebujeme nějakých 88 000.

pokud by jsme chtěli začít ještě pomocí toho topit tak pro jednoduchost uvažujme nějakých 60 000 kousků (s tím že v zimě za inverze nám moc nefouká)

V soláru v němž máme nominálně 2,5GW, ale výroba je stěží 30 procent času a se středním výkonem někde kolem 1GW (od podzimu do jara totiž nic moc) by jsme taky potřebovali postavit nějakých 20-25x tolik co nyní stojí jenom na pokrytí spotřeby.

natož ještě tím řešit nějakou elektromobilitu... (nějak to jídlo do vytápěných měst vozit musíme, pokud tedy nezrušíme aglomerace větší než Plzeň a lidi se povinně nerozprostřou na venkov kde si budou jídlo pěstovat sami)
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

27.9.2019 14:19 Reaguje na Vaclav Sobr
Takže suma sumárum - i kdyby jsme teď hodili celý státní rozpočet ČR do výstabvy solárů, větrníku a jaderných elekráren... tak se to do roku 2050 nestihne ani postavit.

(třeba už jenom proto že není dost lidí s elektrotechnickým/strojařským a stavebním vzděláním aby takovou monstrozní výstavbu realizovali... takoví lidi jsou nedostatkoví už dneska protože studenti radši než fyziku a matiku radějí někde humanitně protestují.)
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

27.9.2019 22:05 Reaguje na Vaclav Sobr
Je to trochu zamotané. Těch 22 GW je zřejmě příkon těch elektráren, kdežto u větru počítáte čistý výkon, tedy ten výsledek (88k) bude ani ne poloviční, nebo? (leč stále nerealizovatelný)
Odpovědět
mm

matka2deti matka2deti

2.10.2019 15:56 Reaguje na Vaclav Sobr
Naše republika byla známá tím, že se elektřina vyvážela. Ne, že jí byl nedostatek. A přesto se dostavovaly dalších reaktory, přesto dál běžely tepelné elektrárny, hrnuly se investice do dalších aktivit skupiny ČEZ, protože tam šly i státní peníze. Tedy přesněji řečeno el. energie se prodávala především do Německa. Ale i dalším zemím EU. A protože tam by ji byl nikdo nekoupil za tu cenu, za kterou jsme ji tady nakupovali my, domácí spotřebitelé, byla cena dotována vládními složkami. Z toho vyplývá, že se s elektřinou kupčí od dávného dávna. A že pohyby cen tu rozhodují o tom, jestli vyrábět více, nebo ne. A pohyby cen na burzách výkupu někdo řídí, kdo stojí chytře schovaný a jen tahá za nitky. To,co se zveřejní,je jistě vytváření nějakého obrazu s určitým záměrem nekryjícím se se skutečností. Prostě pokud někdo se rozhodne dostavit jaderné elektrárny, pak to není proto, že bychom tu trpěli nedostatkem energií, ale proto, že v průběhu let dojde k navýšení investic do tohoto sektoru, které se pak chytře mohou nalít tam, kam o nich ani vy, ani já a ani vláda, nebudeme vědět. Je to prostě zlatý důl na ulívání státních peněz! To je naše energetika! Důsledky z toho plynoucí všichni vidíte kolem sebe. Elektrárny Chvaletice dostanou povolenu výjimku z nařízení emisních limitů a v důsledku toho je možno zvýšit vypouštění rtuti z komínů až o 40 %, což je právě schválená chyba měření. Ale výsledkem těchto procesů je poškozovaní lidského zdraví a to ve všech směrech! A nejvíce na to doplácí ti nejmenší! Takže se nedivme Grétě, když vyčte politikům, že jí ukradli její dětství!Oni jí ho ukradli! A nejen jí.
Odpovědět
mm

matka2deti matka2deti

2.10.2019 16:16 Reaguje na matka2deti matka2deti
jen dovětek. U nás se všechny děti rodí s poškozením mozkové tkáně, která má průběžnou aktivitu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2019 09:06 Reaguje na matka2deti matka2deti
Proto se dávají k ekologickým organizacím :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2019 09:07 Reaguje na matka2deti matka2deti
Pokud vím (a je to obecně známo), tak energie z našich jaderek v době přebytku jde do Rakouska a Německa, první je bezjaderné, druhé část jaderných elektráren zrušilo a nyní obě mají nedostatek elektřiny.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

27.9.2019 14:41
Takže, myslí si i Greta, že je potřeba pro záchranu klimatu svrhnout kapitalismus? A o čem tedy hnutí okolo Grety Thurnbergové je? O ekologii a snížení emisí nebo o boji za levicovou revoluci a svržení kapitalismu? Zdá se mi, že poslední děje kolem ní svědčí o tom, že místo ochrany životního prostředí a efektivní snížení emisí jde o úplně něco jiného. Psal jsem o tom i zde: https://www.blisty.cz/art/97081-potvrzeno-hnuti-okolo-grety-neni-o-klimatu-ale-o-levicove-generacni-revoluci.html a https://www.blisty.cz/art/96933-je-to-s-debatou-o-klimatu-opravdu-tak-jednoduche.html .
Odpovědět
Hu

Hunter

27.9.2019 15:19
Aaaaaa, už je to tady, ani to tak dlouho netrvalo..... hurá ke světlým levicovým zítřkům.
Odpovědět
MM

Milan Milan

27.9.2019 21:18
Že se tím jejím emotivním blábolením vůbec někdo zabývá. Ale vážné obličeje "vědců" a politiků i jejich následné emotivní pózy, to je pouze důkaz o tom kam se politici ve svém pokrytectví propadli.
Odpovědět
Jiri Kovalovsky

Jiri Kovalovsky

28.9.2019 23:24
Pridavam realnou kazdodenni vec kterou muze udelat kazdy - pouzivat Ecosii jako vyhledavac. Backend je Bing od Microsoftu, prijmy z generovanych reklam jdou na reforestaci.
https://info.ecosia.org/what
vice napriklad https://www.youtube.com/watch?v=vpT29ZX3scU, cely channel https://www.youtube.com/user/EcosiaORG/videos

Jinak Monbiot ma i progresivni nazory:
https://www.theguardian.com/commentisfree/2011/mar/21/pro-nuclear-japan-fukushima
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

2.10.2019 10:31
Taky pozor na Habsburky.
Odpovědět

Lenka Č.

2.10.2019 14:52 Reaguje na Petr Dvořák
A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude. (trochu odlehčení).
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2019 09:13 Reaguje na Lenka Č.
Trochu mi připomínáte politiky, kteří se v únoru 1948 domnívali, že vlastně o nic nejde, protože v průzkumech pro následující volby stáli komunisté na porážku.
Že komunisté volby zruší a nahradí povinným "volením" jednotné kandidátky NF, si prostě ve své naivitě a pitomosti (kdo chtěl, ten věděl, jak to vypadá v SSSR) nedokázali představit.

I v současné době kdo chce, tak si může jak to vypadalo v Kambodži za vlády Rudých Khmerů, přičemž vzpomenutá vláda sdílela s Gretou a spol. vysoké procento hodnot a cílů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2019 09:10 Reaguje na Petr Dvořák
Jistěže proto se tváří coby bojovníci za ekologii, což tu ještě nebylo.

Nicméně Monbiotova slova o zrušení demokracie a tržního hospodářství (tedy "kapitalismu") se v podstatě ani jinak vysvětlit nedají.
Odpovědět
mm

matka2deti matka2deti

2.10.2019 15:25
je to statečné děvče. Ale není možné, aby tak malá něco zmohla, zvláště pak, když má proti sobě zabedněnost.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2019 09:15 Reaguje na matka2deti matka2deti
Za sebou má mašinérii, srovnatelnou s mašinérií NSDAP a jejích příznivců ve Výmarské republice, kde také "toho šaška s knírkem" těžce podcenili.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist