https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/budete-kupovat-na-valentyna-kytku-kouknete-na-mapu-kvetinovych-farem-v-cesku?fbclid=IwAR2l4u6AHsE4Zu6BEgT41JGN7Bo98Qne4BQJOUc8w9bWNYkvWBz8tqyw08Y
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Budete kupovat na Valentýna kytku? Koukněte na mapu květinových farem v Česku

12.2.2019 01:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kytice z místních zdrojů. Nikdy neletěla letadlem.
Kytice z místních zdrojů. Nikdy neletěla letadlem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Farma V + N
Možná víte, že import květinové produkce pochází hlavně z afrických a jihoamerických zemí, dopravuje se letadly, v místě výroby zatěžuje prostředí nadměrnou spotřebou vody, syntetickými hnojivy a přípravky na “ochranu” rostlin, často dokonce nefér a nebezpečnými podmínkami pro zaměstnance (někdy bohužel i děti) a v neposlední řadě záborem půdy, tam kde hrozí hlad. Co možná ještě nevíte, je, že alternativa konvenční neudržitelné produkce existuje. V Čechách i na Slovensku, v každém kraji má citlivý spotřebitel několik možností.
 

Produkce květin k řezu byla v Československu běžná. Až do revoluce, kdy byla převálcována non-stop dovozem čehokoliv odkudkoliv. To se ale u květin pomalu mění.

Během posledních let u nás vznikla řada malých producentů květin, které voní, mají kvalitu, trvanlivost a krásu nesrovnatelnou s konvenčním dovozem. Aby ne, když je navštěvuje celá škála hmyzu, rosa a hvězdy.

Pro krajinu jsou takové farmy v poušti monokultur doslova požehnáním. Pěstitelé a pěstitelky se přirozené zaměřují na pestrost, nejen protože takové kytice jsou právě v kurzu, ale protože je to těší. Je to celoroční rukodělná práce, která nekončí, naopak často začíná za úsvitu.

I když v zimě je samotná produkce nízká, mnozí pěstitelé usilují o to mít co lokálního nabídnout i od prosince do únoru. Často farmy produkují vlastní semena, protože ta jsou značnou každoroční položkou. Většinou je práce motivovaná vztahem k přírodě a inspirujeme se permakulturou a trvalou udržitelností.

Střídání plodin je jisté, kompostování, mulčování proti odparu a omezení plevele, využívání místních statkových hnojiv, tvorba jíchy, efektivní hospodaření s vzácnou vodou, soběstačnost, apod.

Mezi producenty se najdou i květinářky, které jen sezónně doplňuji importovanou produkci pro dosažení "lučního" efektu, ale každá snaha se počítá.

Darovat květiny v tomto případě není samoúčelné, naopak. Farmaření je tradiční způsob, jak se uživit na venkově a tím ho oživit, obohatit, ať ekonomicky, ekologicky, společensky či občansky.

Jestliže byl sv. Valentýn kněz, který přál lásce navzdory okolnostem, tak květinové farmy jsou tu navzdory zavedenému trhu. Nezapomeňte, že lokální lásky čas je v máji a to jsou farmy plné krás. Už v březnu k mezinárodnímu dni žen vás některé farmy potěší svojí první letošní nabídkou.

Mapa květinových farem


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Nela Keroušová
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

17.2.2019 12:44
Řekl bych, že problém je o stupínek složitější, než by se mohlo zdát. Představme si, že všichni spotřebitelé začnou preferovat české květiny, aby uchránili ženy a děti třeba v Ugandě před vykořisťováním. Bude ovšem následovat druhá fáze. Ugandský majitel plantáže pošle ty děti domů, protože není odbyt, omezujeme produkci, není práce. Dneska si milé děti nevyděláte, kupte si jídlo za co chcete.

Jen pro úplnost: nechci nikoho přesvědčovat, že je to špatný nápad, naopak, z prosperujících českých firem mám radost. Jen přináším protiargument k tomu vykořišťování žen a dětí, které nemusí představovat jen čiré zlo.
Odpovědět
FG

Frederik Gergeľ

19.11.2019 17:37
Pokud mám kupovat květiny, tak je mi asi trochu jedno jakého jsou původu. Nejdůležitější je, že potěší toho daného člověka. Například často využívám rozvoz květin se společností fleurop.cz - https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-ceska-republika Vždy dovezli květiny tam kam jsem potřeboval.
Odpovědět
JM

Jan Malý

21.7.2021 19:41
Hele, jako myslím si to samé. Jsou kytky, které v našich podmínkách prostě nevykvetou nebo ne v té kvalitě, v jaké se dodávají. Takže ano, rád koupím luční kytku na trhu pro ženu, ale pokud je nějaká příležitost, nemám problém objednat. Kupuju teda kytky přes https://www.florea.cz, tam mají nádherný kytky!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist