https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-ekologicky-setrnou-dovolenou-vubec-to-neni-jen-o-letence
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete ekologicky šetrnou dovolenou? Vůbec to není jen o letence

30.1.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Čas, po který máme možnost čerpat a vychutnávat dovolenou, je bohužel striktně omezený. A podobně omezené jsou i naše představy o tom, že jediným škodlivým faktorem naší cesty je přeprava do cílové destinace. Jenže ono to není jen o letence.  / Ilustrační foto
Čas, po který máme možnost čerpat a vychutnávat dovolenou, je bohužel striktně omezený. A podobně omezené jsou i naše představy o tom, že jediným škodlivým faktorem naší cesty je přeprava do cílové destinace. Jenže ono to není jen o letence. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | pear_media
Čas, po který máme možnost čerpat a vychutnávat dovolenou, je striktně omezený. A podobně omezené jsou i naše představy o tom, že jediným škodlivým faktorem naší cesty je přeprava do cílové destinace. Jenže ono to není jen o letence. Jak na (k životnímu prostředí) šetrnější dovolenou?
 

Události předchozích měsíců obohatily náš slovník o švédský termín flygskam, neboli hanbu z létání. Lidé, kteří trpí panikou z cestování v nadoblačných výškách, se teď aspoň mají před kamarády a kolegy na co vymluvit a zaštítit se hrdě svým nezpochybnitelným environmentálním cítěním. Pochlubit se dnes čerstvě zakoupenou letenkou je v některých společenských bublinách považováno za podobný prohřešek, jako zasednout u kanibalské hostiny. Abyste unikli pohoršení, musíte na dovolenou do zahraničí vyrazit ideálně vlakem. Na cenu jízdenky v zájmu vlastního zdraví nehleďte. Pokud zvolíte jako dopravní prostředek auto, hodí se alespoň ze slušnosti párkrát cestou vyfotit u dobíjecího panelu elektromobilů. Protože chybně zvolený mód přepravy je to zásadní a nejhorší, čeho se můžete během letních radovánek na dovolené dopustit. Nebo ne?

Prvotní hřích cestování

Záměrně ironizující úvod vám neměl pokazit dovolenou, jen podtrhnout fakt, že většina k životnímu prostředí smířlivě smýšlejících výletníků nedohlédne za mantinel svého prvotního „hříchu cestování“. Ano, je pravdou, že letecké přeprava osob produkuje opravdu spoustu emisí. Spoustu. A emise jsou dnes problém. Stranou teď raději nechme, z jakého zdroje asi tak pochází elektřina, která krmí váš expres na kolejích nebo pohání váš hybrid. Protože pokud nejste ve Francii (kde vás kupředu žene jádro), nebo v Norsku (vodní elektrárny), jedete nejspíš na uhlí. Jen bez páry.

Podstatné je totiž také to, co se odehraje, až konečně dorazíte do cíle. Svého vysněného dovolenkového ráje, ostrova klidu a zasloužené relaxace. Protože tady to většina lidí, kteří si ještě před chvíli pro kontrolu přepočítávali uhlíkovou stopu, doslova zabalí. A vůbec se o tom nemluví. O co jde?

Letenku s přehledem projíte

Představte si třeba krásný all inclusive hotýlek s občerstvením all you can eat. Tedy sněz, co můžeš. Čtrnáct dní dovolené, nekonečná hromada vynikajícího jídla a pití, omezený počet v hotelu ubytovaných strávníků. Klasika. Odkud to jídlo vlastně pochází? Z domorodé tržnice nejspíš ne, pravděpodobnější je nějaký velkosklad supermarketu. Na kolik energie vyjde příprava (a přeprava) těch dobrot v neomezeném množství? Jsou lokální, nebo lokální “jen tak trochu“? Jako že je musela z pevniny přivést loď. Třeba zrovna vaše veganské pochoutky, které tu domorodci nejedí. A co se tak asi na konci dne stane s tím, co se nesní? Kolik kubíků skládky tu naplní jeden turista? Jinými slovy, za dva týdny volného bufetu můžete svou na emisích uspořenou letenku projíst i čtyřikrát, a to se ani nemusíte moc přecpávat. A to se bavíme jen o jídle „v ceně“. I když po promenádě v záři slunce tančíme v lehoučkých žabkách, zůstává za námi ekologická stopa podobná tlustokožci. Tak velkou váhu totiž na dovolené má každé naše rozhodnutí.

Na kole jako na voze

Kdo by se v tropických třicítkách mořil na kole, nebo v přeplněné karose, že? Jenže ten vzdušný tuk-tuk nebo grand-taxi také produkuje emise a vzhledem ke svému stáří ne zrovna malé. Fakultativní zájezd s občerstvením uprostřed pouště nebo pralesa? Když to domyslíte do důsledků, bylo by asi úplně nejlepší nevystrčit nos z pokoje. Který je ale samozřejmě, jako celý hotelový areál, plně klimatizovaný. Takže zase špatně. A bazén vyhřívaný… chlorovaný. Navíc komplet vystavěný na místě bývalého mangrovového porostu. Všechna ta upřímně míněná snaha užívat si bezstarostně místního koloritu a nasávat atmosféru se prostě obrací proti nám. Nepomůže nám chlácholení svědomí, „že místní to tak taky dělají“. Ti rozhodně neobrazí deset pamětihodností a neochutnají tolik místních specialit, jako my každý den naší dovolené. Jasně, chceme toho prostě stihnout a vidět co nejvíc. A proto je i naše ekostopa násobná.

Toxická bilance cestovního ruchu

Výsledek nepotěší. Naše osobité pojetí dovolené prostě ze svého principu nekoresponduje s vizí udržitelnosti. Což je ten hlavní důvod, proč je cestovní ruch odpovědný za 8 % globálních emisí (a mezi lety 2009-2013 se jeho bilance zvýšila z 3,6 na 4,5 gigatun). Skutečně nejde „jen“ o létání, ale o to, co v cílové destinaci podnikáme, kde bydlíme, co jíme, jak se tam přepravujeme. A také, kolik nás tam do které destinace jezdí. V roce 2018 poměrně komplikovaně Manfred Lenzen z univerzity v Sydney přepočítal environmentální „škodlivost dolaru“, povšiml si, že turistika je větší zhoubou pro klima, než třeba průmyslová výroba nebo stavební průmysl. Každý utracený dolar v cestovním ruchu váží zhruba kilo CO2. O 20-40 % víc, než v jiných odvětvích. Současně totiž přispívá jak k emisím z dopravy (nějak se tam dostat musíme), tak i zemědělství (něco tam jíme) a stavební činnosti (aby měli turisté kde bydlet).

Lenzenův pohled na globální turistiku je osvěžující. Díky němu třeba víme, že pro klima v USA nejsou špatní turisté přilétávající z Evropy. Naopak, největší komplikace tam vychází z emisí, které „na dovolené“ vyprodukují jejich sousedé. Kanaďané. Ve Finsku, Norsku a Švédsku problém s emisemi turistů nemají. Největší zátěž z cestovního ruchu si totiž na dovolené působí sami navzájem. A samozřejmě, na ze zahraničí dovezené emise dojíždí populární středomořské destinace, tedy Řecko a jeho ostrovy, Chorvatsko a také dostupnou exotikou zavánějící Thajsko. Největším vývozcem emisně náročných turistů do světa je Německo a Čína. Naopak, největší cílové destinace jsou USA a Indie. A mezi emisně náročné turisty patří Švýcaři, Dáni a Holanďané. Kam jezdí na dovolenou, tam rychle stoupají emise. Jen škoda, že Lenzen nezapočítal i Čechy. Je nás prostě málo, byť svou nemalou stopu také zanecháváme. Jak ji zmenšit?

Zodpovědné cestování je důležité, jako zodpovědná přeprava

Jak ji zmenšit? I k tomu by se vázala jedna aktuální studie, svého druhu ovšem ojedinělá a ne úplně nezávislá. Její vypracování si totiž zadala společnost Responsible Travel. Která iniciativně propaguje ty své „udržitelné“ destinace k dovolené. Podnětné ale je, že upozorňuje na to, že letenkou (nebo lístkem na vlak?) dovolená a její emisní bilance teprve začíná. A že pokud si nechcete připsat na svůj uhlíkový dluh pořádnou cifru, je třeba přemýšlet o dovolené jako o komplexním celku. Například ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelovém řetězci může zvýšit vaši zátěž na životní prostředí zhruba čtyřnásobně, než když spočinete v menším a udržitelném, byť možná ne tak komfortním zázemí. „To, že jste dojeli na dovolenou vlakem, vám prostě nedává uhlíkový bianco šek,“ říká Stefan Gössling, jeden z autorů. Počítat prý musíte i na dovolené a skutečně nejde jen o letenku.

Jednoduchý recept? Zkuste nepospíchat

Takže máme radši zůstat doma a strávit dovolenou místo exotiky někde na Lipně? Nemusíte. Pro své klidnější vědomí a svědomí (a pro klima) ale zvažte následující. Cestujte efektivně, ale udržitelně. To neznamená, že se zřeknete letadel. Tam, kam to jde i bez nich, o tom rozhodně popřemýšlejte. Nemusíte hned sedlat jaka nebo rozvinovat plachty katamaránu. Ale myslete na to, že i cesta je svým způsobem cíl a kus dovolené. Nespěchejte na sebe. Když už se do cíle nemůžete dostat jinak než letadlem, určitě zvažte delší pobyt. Ať to za to stojí, ne? Prodloužený víkend v Egyptě nebo Kapském městě, výpady na otočku a na skok, to je nejen environmentální zhůvěřilost. Když na místě pobudete déle, uvidíte a pochopíte z něj mnohem více. Nebudete pak mít jako čínský turista problém mezi tisíci fotek rozpoznat, co je ještě Český Krumlov a co už je Berlín.

Ubytování zvolte spíše skromnější, mimo velké hotelové řetězce. A než se divoce přesouvat každý den z místa na místo přes celý ostrov nebo region, radši se několikrát přestěhujte. Dopřejte si pohled na svůj dovolenkový ráj z různých úhlů, zasloužíte si to. Při delším pobytu se nebojte trochu sladit svůj harmonogram s životem v místě. Podívejte se, čím se místní živí, a co je tedy skutečně „lokální a typické“. Ochutnávky specialit si dopřávejte během speciálních příležitostí, stejně jako místní. Třeba během festivalu, trhu. A ne třikrát každý den v restauraci. Když se v nich stravujete, nestyďte se zeptat, odkud pokrm na vašem stole pochází. Možná se tak seznámíte s kuchařem. Nebo s rybářem, který vás pak brzo ráno vezme na loď. Dovolená, při které trochu přemýšlíte a nesoustředíte se jen na sebe, na to mít (a vidět, ochutnat, poznat, vyfotit se u…) všechno hned, je k životnímu prostředí šetrnější.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pa

PavelA

30.1.2020 08:53
A teď,ochránci klimatu,mudrujte!

Teď jděte příkladem a uskromňujte se!
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

30.1.2020 09:54
Myslím, že aerolinky ten let nezruší jen poletí letadlo poloprázdné. To zese někdo moc myslel až to překombinoval. Jedinec nic neovlivní to už dotáhla autorka opravdu do extrému. Nejlepší bude když se nebudou zpracovávat nesmyslné studie a jmenovaní půjdou dělat něco užitešného s přidanou hodnotou co nezanechá uhlíkovou stopu.
Odpovědět
Radomír  Dohnal

Radomír Dohnal

31.1.2020 08:09 Reaguje na Alena Lyskova
Prakticky pro každou lidskou aktivitu lze vypočítat uhlíkovou stopu. Od příjmu potravy, přes vyměšování až po sex (každá činnost z uvedené trojice má přidanou hodnotu). Uhlíková stopa není zaklínadlo (tedy, neměla by být), je to metoda, nástroj měření.
Odpovědět
JZ

Jakub Zika

1.2.2020 13:57 Reaguje na Alena Lyskova
Aerolinky sice let asi nezruší, ale poloprázdné letadlo rozhodně spálí na té samé cestě znatelně méně paliva, než plné. Případně na linku nasadí menší, úspornější stroj. Ano, celkový vliv na životní prostředí jednoho chybějícího pasažéra je malý, stejně jako má na planetu malý vliv zda Vy osobně třídíte odpad. A třídíte?
Závěr si musí udělat každý sám. Já souhlasím s autorem, že stojí za zamyšlení, zda opravdu letět na víkend do Kapského města.
Odpovědět
ig

30.1.2020 18:01
Chlubit se letenkou, to už se v kultivovanějších kruzích nedělá, ale zapomenout si na kufru Louis Vuitton visačku First Class už může nadělat zlou krev :D :D :D
Odpovědět
Tomáš Havel

Tomáš Havel

3.2.2020 17:32
Spíš než řešit, jestli místo letadla jet vlakem by dle mého názoru bylo lepší se zamyslet nad tím, jestli není lepší než trávit dovolenou pasivně v hotelu u moře, není lepší se během roku udržovat fit a vyrazit pak na aktivní dovolenou někam do lesů, hor či na vodu. Kde mi pak nevadí spát místo v hotelu v levnějším penzionu nebo pod stanem. Takový to aktivní styl života pokud se nepřehání k vrcholovým nebo riskantním výkonům, podporuje zdraví, minimalizuje potřebu návštěv u lékaře a zanechává daleko menší uhlíkovou stopu než člověk, který díky pasivnímu stylu života tráví plno časů po doktorech...
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

26.6.2022 10:01
Já teda musím souhlasit s Tomášem Havlem. Nechápu proč jsou v dnešní době lidé tolik fixovaní na to, že na dovolenou musí někam létat. Však velice pěkná dovolená se dá udělat klidně i někde u nás, nebo u našich východních sousedů. Já mám přesně toto letos v plánu. Chci si koupit nějaké vybavení na kempování z https://armik.cz/ a objet pár kempů tady u nás. Myslím si, že to bude mnohem lepší než jezdit někam k moři. A to nemluvím ani o tom, že to vyjde levněji.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

17.9.2022 21:01
My jezdíme na dovolenou do kempu pod stan, který jsem našel na https://www.naturehikecz.cz/ :-) . Žijeme co nejvíc ekologicky, a to i na naší dovolený. Manželka tam vaří na plynovém vařiči, takže neutrácíme peníze za restaurace, nekupujeme si nic baleného v igelitu, nepoužíváme vlhčený ubrousky, plastové kelímky a příbory atd.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist