https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-si-dat-male-kafe-ale-rychlovarna-konvice-ma-minimalni-mnozstvi-vody-0-5-l
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete si dát malé kafe, ale rychlovarná konvice má minimální množství vody 0,5 l

12.6.2015 12:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hrnek má 0,25, ryska konvice ukazuje 0,5 litru. Buď musíte vařit víc vody, než potřebujete, nebo ignorovat doporučení výrobce.
Hrnek má 0,25, ryska konvice ukazuje 0,5 litru. Buď musíte vařit víc vody, než potřebujete, nebo ignorovat doporučení výrobce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pokud potřebujete uvařit vodu, pak nejúspornější a nejrychlejší způsob je použít rychlovarnou konvici. Psali jsme o tom v článku, který se hlavně věnoval sklokeramickým a indukčním deskám. Náš čtenář Zdeněk Beran nás upozornil na zajímavou věc: většina rychlovarných konvic má kromě maximálního množství vody také předepsané množství minimální. A to zpravidla bývá 0,5 litru. Jenže co když si chcete uvařit jen jedno malý kafíčko?
 

A nabízí se hned několik dalších otázek. Proč je minimální množství vody dáno na 0,5 litru, když uvaření jednoho hrnku vody (tedy 0,25) bude vcelku běžnou uživatelskou potřebou? A když budeme poslušni předepsanému minimálnímu množství vody vařit 0,5 litru, bude rychlovarná konvice stále ta nejúspornější a nejrychlejší volba?

Chvilka napětí …. a odpověď je, že nebude. Pokud vyjdeme z údajů, které nám před časem poskytli výrobci domácích spotřebičů, pak podle mého výpočtu se půl litru vody v rychlovarné konvici uvaří za minutu a 42 sekund a spotřeba bude 57 Wh. Jistě, u každé konvice to bude trochu jiné, jde o proporce.

Jenže na indukční sklokeramické desce bychom měli vodu uvařit za malinko víc jak minutu a spotřebovat na to jen 35 Wh. Na klasické sklokeramice nám to samé zabere bez mála dvě minuty a spotřeba bude 37 Wh. Takže spotřebitel, který chce ušetřit každý watt i drahocenný čas a chce být poslušný doporučení výrobců, by měl svou kávu vařit na indukční či klasické sklokeramické desce. Plynový hořák či litinová plotna jsou pro svou neúspornost mimo hru.

Vaříte často vodu jen na jeden hrnek nápoje? Pak je dobrá konvice, která umí vařit jen malé množství vody.
Vaříte často vodu jen na jeden hrnek nápoje? Pak je dobrá konvice, která umí vařit jen malé množství vody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Sám za sebe si to však neumím moc představit, protože další velkou výhodou rychlovarné konvice je, že vaření vody v ní je prostě praktické a pohodlné. Není potřeba rachtat s kastroly, hledat pokličku a hlavně není potřeba hlídat, kdy je voda uvařená. Rychlovarná konvice se sama vypne. Některé chytré varné desky umí nastavit dobu, kdy se mají vypnout, ale furt je to nepohodlné. Takže když si vařím malé kafíčko, tak prostě natočím tolik vody, co potřebuju a minimální množství vody neřeším. Což pochopitelně neberte jako doporučení, ale jako přiznání (byť bych se vsadil, že to děláte stejně).

Jaký je důvod, aby minimální množství vody bylo tak velké?

„Je to z bezpečnostních důvodů. Aby se konvice sama vypnula, je zapotřebí, aby pára, která čidlo spíná, vyvinula dostatečný tlak a teplotu. V případě, že dáváte méně vody, než je určené minimální množství, riskujete vyvaření vody a spálení konvice,“ varuje Anna Brandlová z ECG.

Zajímavé informace doplňuje Kateřina Nováková ze společnosti ETA. Pokud je v konvici menší množství než po rysku minimálního množství, konvice sice bude fungovat, ale bude vypínat později. „Jde o to, že po započetí varu se musí naplnit větší prostor nad hladinou vody párou vznikající při varu. A až po naplnění prostoru nad hladinou párou a dosažení určitého tlaku takto vzniklá pára postupuje k parní pojistce umístěné na spodní části rukojeti, která vypne konvici a ukončí se tak ohřev vody,“ vysvětluje Nováková.

Spotřebitelé chtějí rychlé rychlovarné konvice.
Spotřebitelé chtějí rychlé rychlovarné konvice.

Pokud budete konvici používat s menším množstvím vody, pak konvice bude pracovat, ale ne úplně správně. Při opravdu malém množství vody se stane, že voda vyvře, aniž by pára vypnula bimetalový spínač. V tom případě by měla zafungovat druhá pojistka proti přehřátí konvice a konvici vypnout. Pojistka by měla zabránit poškození přístroje, já však ze své zkušenosti vím, že se to nemusí povést.

Proč je minimální množství tak veliké množství vody? Je to dáno tím, že spotřebitelé chtějí, aby rychlovarné konvice byly rychlé. A aby konvice byla rychlá, potřebuje velkou ohřevnou plochu. Čím je větší kontaktní plocha mezi vodou a ohřevnou plochou, tím rychlejší ohřev je. Jenže jak dodává Jakub Věneček z Bosche, při ohřevu je zároveň potřeba zachovat minimální sloupec vody, což při široké základně dělá větší množství než u konvice s užší základnou.

Věneček doporučuje buď pořídit malou rychlovarnou konvici, která bude mít minimální množství vody 0,25l a nebo pro časté ohřívání menšího množství vody průtokový ohřívač, který ohřívá jen to množství vody, které doopravdy potřebujete. „V podstatě ihned po zapnutí tlačítka vám teče horká voda a můžete si zároveň nastavit teplotu vody například 70 °C pro zelené čaje,“ říká Věneček.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
 twitter
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZB

Zdeněk Beran

13.6.2015 19:23
Děkuji tímto panu Martinovi i všem výrobcům varných konvic, za objasnění problému minimální hladiny vody :-) Je však poněkud zvláštní, že každý z výrobců si nalezl odůvodnění trošku jiné a zdá se, že i logika zde poněkud schází. O jakém tlaku nad hladinou výrobci varných konvic hovoří, když tento prostor je prostřednictvím poměrně dost velkého nalévacího hrdla spojen s okolní atmosférou? O jakém minimálním sloupci vody se zmiňuji? Ten přece postačuje pouze takový, aby ohřívací ploténka konvice byla bezpečně ponořena a tímto i dobře ochlazována, po celou dobu jejího zapnutí. Ještěže selský rozum většině lidí napoví a s onou větičkou, o minimálním množství vody v návodu k použití, si hlavu příliš nelámou. Domnívám se, že stejně tak postupují i všichni ti, kteří panu Martinovi na jeho dotaz odpovídali :-) Velmi zajímavé by bylo, jak by na stejnou otázku odpověděl pracovník záručního servisu, který konvice denně opravuje. Jestli alespoň on, na základě svých zkušeností, tuto část návodu k použití respektuje.
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

16.6.2015 09:51 Reaguje na Zdeněk Beran
V konvici se díky tvorbě páry zvýší tlak (ostatně pára pak uniká otvorem ven). Zároveň se díky tomu tlačí pára i do míst, kde je bimetalový spínač.
Ten minimální sloupec vody je myšlen tak, že je to právě takové množství vody, které stačí k tomu, aby se vytvořilo dostatek páry a tlaku, aby se sepl spínač a konvice fungovala bez vadně. Čím méně vody bude, tím méně páry - a od určitého okamžiku se spínač nesepne.
Odpovědět
JM

Jiří Macek

15.6.2015 22:07
PLynový hořák je neúsporný? Jak jste na to přišli? Vařím na plynu a náklady jsou rozhodně nižší než u elektřiny. A pod pojmem "malý kafe" si představuji dobrou italskou kávu - espresso nebo moka o objemu 30 ml. Na to je velmi šikovná a úsporná bialetka, výhodná opět na plynovém vařiči.
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

16.6.2015 09:55 Reaguje na Jiří Macek
Neúsporný v tom smyslu, že na uvaření litru vody se spotřebuje 253 Wh (a trvá to přes 8 minut), zatímco varná konvice a obě varné desky to zvládnou rychleji, více viz:https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jaky-je-rozdil-v-uspore-energie-mezi-indukcni-a-sklokeramickou-deskou

Pojem dobré kafe je velmi subjektivní. Já si pod ním představím turka v hrnku:)
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist