https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-delat-kdyz-kontejner-na-trideny-odpad-beznadejne-preteka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co dělat, když kontejner na tříděný odpad beznadějně přetéká?

21.5.2018 10:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Simona Jerglová
Možná to znáte. Jdete do práce a vezmete s sebou tříděný odpad, že ho cestou na autobus hodíte do kontejneru. Jenže ten je přecpaný k prasknutí a žádné další odpady se do něj už nevejdou. Co teď? A co potom? Obrátili jsme se na tiskového mluvčího Pražských služeb Radima Mana, aby nám poradil.
 

Co se dá dělat při "havarijním" stavu, kdy kontejnery přetékají? Dá se někomu zavolat, aby přijel a vyvezl to?

K přeplnění kontejnerů často dochází s blížícím se svozovým dnem. Ideální je tedy zjistit, kdy svozový den probíhá. Je to uvedeno na odpadové nádobě. A není vyloučeno, že komplikace bude vyřešena přirozenou cestou do několika málo hodin.

Možné také je oslovit svozovou společnost, která v dané lokalitě působí a upozornit ji na aktuální přeplněnost. (pozn. red. V Praze kromě Pražských služeb sváží odpady také společnost AVE, Ipodec a Komwag, viz mapka.)

Kdo uklidí plasty, papír či sklo, které lidé naskládají okolo kontejnerů? Nebo které prostě vypadají ven?

Mimo klasický svoz odpadu probíhá i úklid kolem stanovišť na tříděný odpad. Tuto činnost provádí zcela jiné vozidlo a jiný personál, a to opět dle pevného pracovního harmonogramu. Z každého takového úklidu je pořízena fotodokumentace pro případnou kontrolu.

A systémově: co dělat, když nějaké místo trpí chronickým přeplněním a nastavený systém svozu nestíhá? Dá se někde vymoci, aby se sváželo častěji?

Počet odpadových nádob a četnost svozu určují městské části v kooperaci s magistrátem hlavního města. Svozové firmy pak vykonávají činnost, jak je jim smluvně dáno. Vhodné je tedy oslovit příslušnou městskou část.

Dá se požádat o zřízení nového kontejnerového hnízda, pokud lidé mají pocit, že by ho rádi měli blíž? Podle čeho se určuje, kde kontejnery na tříděný odpad jsou?

Místo pro nádoby na tříděný odpad určují městské části ve spolupráci s magistrátem. Schválit jej ale musí i odbor dopravy příslušné městské části. Zejména v případě, kdy dochází k instalaci odpadních nádob na místních komunikacích, je posuzováno i hledisko bezpečnosti dopravy.

Další podmínky jsou pak povolení majitele pozemku a pochopitelně dobrá dostupnost z hlediska obslužnosti.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

21.5.2018 21:11
Dobrý den pane Martine Machu Ondřeji
Možná by stálo za to zeptat se i, co se s vytříděným odpadem dál děje, jaký je ekologický přínos této činnosti a kolik dotací systém zhltne. Možná (možná ne) by se čtenáři Ekolistu hodně divili. Udržování lidí v nevědomosti ale také není dobré.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist