Do Česka se začali vracet čápi bílí. Veřejnost se může zapojit do jejich sčítání

„Většina obsazených hnízd je zatím na západě Česka. Ptáci z této oblasti migrují takzvanou západní tahovou cestou a zimu přečkávají převážně v jihozápadní Evropě. Na rozdíl od čápů, kteří využívají východní tahovou cestu a zimují až v jižní Africe, to k nám mají mnohem blíže. První přílety čápů z afrických zimovišť na Vysočinu a východ Česka zaznamenáváme teprve od uplynulého víkendu,“ vysvětluje Gabriela Dobruská, která se v ČSO věnuje koordinaci programu Čapí hnízda.
Program Čapí hnízda, v rámci kterého ČSO sleduje průběh hnízdění čápů, má u veřejnosti značnou oblibu. „To dokazuje i rekordní účast v loňském roce, kdy hnízdění čápů sledovalo přes 1200 dobrovolníků a během sezony se podařilo zkontrolovat 98 % všech čapích hnízd i hnízdních podložek. To řadí Česko mezi jeden z mála států, kde dobrovolníci z celé země takto detailně sledují dění na hnízdech čápů bílých. Díky tomu pak můžeme získávat důležité informace o úspěšnosti hnízdních sezón,“ sděluje Dobruská.
Dobruská věří, že i letos bude o sledování hnízd zájem a vyzývá k zapisování pozorování do databáze na stránce birdlife.cz/capi. „Nebojte se hnízdo zapsat, i když na něm žádného čápa neuvidíte. Najděte hnízdo na mapě a vyberte kolonku „čáp nepozorován“. Jen díky tomu budeme vědět, že hnízdo bylo zkontrolováno a čáp na něm ještě nebyl.“ Dodává také, že ideální je sledovat hnízdo po celou hnízdní sezonu: „Nejcennější výsledky získáváme právě z opakovaných kontrol na hnízdech v průběhu hnízdní sezóny. Kromě data příletu čápů a začátku hnízdění jsou nesmírně důležité i údaje o přítomnosti velkých mláďat, bez nichž nemůžeme vyhodnocovat úspěšnost hnízdění. Čím více pozorování budeme mít k dispozici, tím přesnější údaje o hnízdění čápů dostaneme.“
Díky údajům z pozorování se daří získávat o čápech zajímavé informace. „V minulém roce jsme byli svědky velmi úspěšné hnízdní sezony. Podařilo se zaznamenat nejvyšší počet hnízd s mláďaty v historii programu. Z 849 hnízd vylétlo neuvěřitelných 2 520 mláďat,“ doplňuje Dobruská.
V programu Čapí hnízda sledují lidé hnízdění pouze u čápů bílých. Naopak od sledování hnízd jejich příbuzných, čápů černých, ornitologové odrazují. „Čápi černí jsou na rozdíl od těch bílých velmi citliví na jakékoli rušení, proto je většinou nenajdeme v blízkosti lidských obydlí, ale naopak dávají přednost hnízdění v tichých a klidných lesích. Sledováním jejich hnízda bychom mohli čápy snadno vyrušit, a jejich hnízdění zmařit,“ varuje Dobruská a dodává. „Pokud však spatříte jednotlivce pohybujícího se v krajině, můžete pozorování zapsat do faunistické databáze na birds.cz.“
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
smějící se bestie
12.3.2025 18:08jen to nahlašování na tu uvedenou organizaci, by měl být co nejjednodušší
a né jak vstup na vojenské letiště.
