https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-hovezi-stejky-zachranuji-planetu-a-vytvari-lepsi-svet-pro-vsechny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak hovězí steaky zachraňují planetu a vytváří lepší svět pro všechny

12.12.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Strávník si v restauracích s logem Carbon Free Dining může pochutnat na vydatných masitých pokrmech, aniž by se zatěžoval pocitem viny. Každé jeho sousto totiž pomáhá. Na svém účtu za večeři narazíte na malý příspěvek, jeho příjemcem se velmi pravděpodobně stane zemědělec někde v Tanzanii, který za získaný obnos vysadí ovocný strom.
Strávník si v restauracích s logem Carbon Free Dining může pochutnat na vydatných masitých pokrmech, aniž by se zatěžoval pocitem viny. Každé jeho sousto totiž pomáhá. Na svém účtu za večeři narazíte na malý příspěvek, jeho příjemcem se velmi pravděpodobně stane zemědělec někde v Tanzanii, který za získaný obnos vysadí ovocný strom.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rádi si pochutnáte na dobře upraveném kousku masa, ale pociťujete environmentální úzkost? Straší vás představa, že s každým plátkem slaniny nebo kuřecím křidýlkem přibližujete planetu k ekologickému kolapsu? V těžce hloubavých chvílích s výčitkami v srdci zvažujete, že se snad nakonec stanete vegetariánem, ale přitom si bez živočišných bílkovin spokojený život nedokážete představit? Řešení existuje. Píše o něm Euronews.com.
 

Nekazte si život, chuť a radost z jídla a raději prorostlým steakem bojujte za lepší svět. Není to zase tak těžké. Jen se stačí porozhlédnout po restauracích, které se v rámci svého menu pyšní logem Carbon Free Dining. Že jich zatím v Evropě není moc? Možná je na čase to soustředěnou poptávkou změnit.

Strávník si v nich může pochutnat na vydatných masitých pokrmech, aniž by se zatěžoval pocitem viny. Každé jeho sousto totiž pomáhá. Jen vás nesmí překvapit, že na svém účtu za večeři narazíte i na malý příplatek. Ekologickou daň, chcete-li. Provozovatelé bezuhlíkového stravování ale preferují spíše termín příspěvek, dar. Protože tyhle peníze neskončí v jejich kase, ale okamžitě zamíří do světa. Kam?

To už záleží na tom, s kým konkrétně restaurace vedená v režimu Carbon Free Dining uzavřela smlouvu. Primárně jde ale o partnerství s provozovateli „zeleného“ internetového vyhledávače Ecosia, protože ten už má situaci v terénu Afriky a Asii dobře obšlápnutou.

Příjemcem vašeho příspěvku se tak velmi pravděpodobně stane zemědělec někde v Tanzanii, který za získaný obnos vysadí ovocný strom. Nebo dva. Klidně celý háj, pokud jste (s)pořádali vepřové hody. Podstatné je, že zmíněný „příspěvek“, který momentálně v Británii činí 99 pencí, tedy asi třicet korun, v běžném účtu (za tříchodové menu za sedm set korun) skoro nepostřehnete. A přesto dokáže dost zásadním způsobem změnit život někde za oceánem.

Restaurace s logem Carbon Free Dining.
Restaurace s logem Carbon Free Dining.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Pomáhá totiž ekonomice v těch méně šťastných zemí, respektive přímo jejich obyvatelům. Umožňuje jim dosáhnout jisté nezávislosti, dává jim práci, možnost vybudovat si aspoň trochu lepší život. Jen britští jedlíci z Carbon Free Dining teď nepřímo svým apetitem zaměstnávají stovku lidí, kteří teď sadí stromy. Zatím je to nějakých 500 000 stromů, příští rok jsou ambice vysadit jich milion. Jak se píše na webu Carbon Free Dining, návštěvou certifikovaných restaurací: „Dáte jídlo těm, kteří hladoví, poskytnete vzdělání těm, pro které je jinak nedostupné, zajistíte minimální příjem lidem v bídě, střechu nad hlavou.“ Zní to krásně, až spasitelsky? Raději zpátky ke kořenům. Tedy ke stromům.

Můžeme se hádat o to, jestli je jedno kilo hovězího masa, tedy asi čtyři pořádné flákoty steaků, ekvivalentní 27 kilogramům vyprodukovaného CO2. Nebo 35 kilogramů, jak tvrdí jiná studie. Případně, jestli je pro klima nakonec horší jehněčí (až 39 kilogramů CO2 ve farmovém chovu).

Jenže strom, který za váš příspěvek v Tanzanii zasadí, dostane za rok z atmosféry 25 kilogramů uhlíku. A bude to dělat následujících 40 let. Za dobu své předpokládané existence dostane z atmosféry tunu oxidu uhličitého. A ten samý strom bude po dobu své existence dávat obživu místním.

Jeden váš masitý pokrm se tedy výrazně zhodnotí. Zhruba jeden měsíc od momentu, kdy odložíte příbor, je strom zasazený. Jezte víc masa (v Carbon Free Dining) – a více pomáhejte. Udělejte svět lepším místem. Není to tak, že vám stát naordinuje daň z červeného masa. Sami se můžete rozhodnout, zda váš oběd bude neméně chutný, vydatný a masitý… a přitom environmentálně naprosto udržitelný.

Jak zaznívá z OSN: „Je to vynikající iniciativa, která úspěšně propojuje luxus stravování a současně dodává pocit radosti, že dáváme planetě něco zpět.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

12.12.2019 05:45
Opět greenwashing. Win-win strategie pro bílého muže. Jak se zbavit pocitu viny.
Je to super nápad. Vlastně za nás všechny řeší malinkou platbou v rámci oběda ofsety za větší uhlíkovou stopu hovězího masa.
Tak proč ne uhlíkovou daň? V sóji z USA zbaštěné v Evropě by byla, v autech z Wolfsburgu do USA, v autech z Dietroitu do EU.
Vždyť peněz si můžeme natisknout, kolik jen chceme. Už jsou podložené jen důvěrou v současný systém.
a proč je vlastně nezrušit úplně, ty peníze? Zpomalení klimatických změn je malý cíl. Zrušit peníze by to chtělo!
Odpovědět
Radomír  Dohnal

Radomír Dohnal

12.12.2019 07:21 Reaguje na Katka Pazderů
Samozřejmě, že je to offset a daň za dobré svědomí. Ano. Teď jen záleží na tom, jak velkou míru sebe-obelhávání jsme si schopni připustit. Pokud si například hrajeme na to, že dřevní štěpka dovezená ze Států nebo Austrálie do Evropy neprodukuje emise a je zeleným ekopalivem/ pokud jsme schopni popotahovat a danit za emise letecké společnosti a připlácet na letenkách – ale ignorovat emise přepravy nákladní, námořní / že stromy vysazené v Africe nebo v Asii kompenzují emise vyprodukované někde u nás – tak tohle víc než slušně zapadá. A popravdě, sedí mi to osobně rozhodně víc, než plošná státem vymáhaná daň za červené maso.
Odpovědět
ig

12.12.2019 09:19 Reaguje na Katka Pazderů
Já to mám ještě jednodušší. Žádný pocit viny nemám a nemusím se jej tudíž zbavovat :-) Když už, tak mám spíš pocit údivu nad tím, kolik lidí je možné řečmi o uhlíkové stopě hovězího masa zmanipulovat.
Odpovědět
AH

Antonín Hardegg

28.1.2020 08:40 Reaguje na
Ona ta uhlíková stopa je výmysl a to pravděpodobně majitelů zelené energie. Neznají např. základy chemických reakcí, jako je např. fotosyntéza. I ovce ukládá uhlík do vlny, a to poměrně dost. Koloběh živin je nutný. Celé ohřívání planety je v tom, že využíváme energii k ohřívání vody např. ke sprchování a pod. Tající ledovce? To je záležitost jejich znečištění a to emisemi z letecké dopravy. Zkuste na bílý sníh rozhodit vrstvičku popele. Sníh tam začne tát hned jakmile vysvitne slunce!!!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.12.2019 06:34
Silně mi to připomíná Haškovu povídku "Jak jsme křtili černocha" ,spočívající v tom, že se třída složí na zakoupení černouška,který bude pokřtěn.
Pointou tam bylo a i zde je, že katecheta,který peníze vybral, je v kartách prohraje. Nejsou ani peníze ani černoušek.
Odpovědět
Radomír  Dohnal

Radomír Dohnal

12.12.2019 07:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak ještě že ne rovnou Tři muži se žralokem… :).Mě tam trochu „pomáhá“ ta přítomnost/vedení v terénu té platformy Ecosia (internetového vyhledávače, který za klikance z reklamy sází stromy). Jestli jste o něm ještě neslyšel, schválně někde na netu koukněte. Ten mi nejprve přišel do krajnosti podezřelý, ale podle všeho se zdá, že dělá to, co uživatelům slibuje. Tedy že za klikance z reklamy skutečně sází stromy. Takže, v duchu vašeho příměru, kromě střízlivého pana katechety budou peníze i pokřtěný černoušek.
Odpovědět
Jiri Kovalovsky

Jiri Kovalovsky

12.12.2019 09:02
*** Ecosia ***
Pouzivanim vyhledavace Ecosia muze prispet opravdu kazdy - vysazuji stromy primarne za prijmy z reklamy. Technicky v pozadi je Bing (druhy nejvetsi vyhledavac, od Microsoftu) a neziskovka Ecosia (https://info.ecosia.org/what). Vice o jejich projektech napriklad zde:
https://www.youtube.com/user/EcosiaORG/videos
Take jsem citil urcitou neduveru, dukladne hledal, prochazel fora, dukazy - a muj osobni zaver je ze Ecosia je cista a "legit". Na zminenem youtube kanalu muzete videt spoustu prikladu.
=kez by ji jako vyhledavac pouzivalo vice lidi!!!

*** Allan Savory ***
Dopad prezvykavcu na klima muze byt pozitivni:
How to green the world's deserts and reverse climate change | Allan Savory
https://www.youtube.com/watch?v=vpTHi7O66pI
vice o nem samotnem:
https://en.wikipedia.org/wiki/Allan_Savory
Ze lokalni dopad na ekosystemy muze byt superpozitivni je jasne kdyz je prislusny prezvykavec ekosystemovy engineer ktery to tam drzi pohromade... viz rewilding u nas a Milovicka pastvina od neziskovky Ceska Krajina.
Nemene zrejme je ze "prumyslova pastva" obrovskeho stada na odlesnenem kusu Amazonie je velmi devastacni.
=zalezi jak konkretne, prezvykavci mohou byt obrovske plus i minus
Odpovědět
Jiri Kovalovsky

Jiri Kovalovsky

12.12.2019 09:03
Pro jistotu - linka na samotny Ecosia vyhledavac je proste: https://www.ecosia.org/
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.12.2019 09:16
Tento systém odpustků se mi líbí a vlastně navazuje na obdobný systém, který používala církev. Pokud se podaří navodit v ovečce pocit hříchu a ukáže se jí, jak se může spasit, koupí si odpustek.
Je to dobrovolné a člověk to platí jen když má pocit viny a má zbytné peníze.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.12.2019 12:01
Zase někdo vydělává na nesmyslných blábolech o "lidmi způsobeném globálním oteplování". O nic jiného se nejedná.
Odpovědět
ad

12.12.2019 15:37
Pokud se nemýlím tak strom je pouze dočasným úložištěm CO2 (ideálně když je strom na sklonku života využit jako stavební materiál to uložení prodlouží). Lepší je tedy místo konzumace masa, jíst potraviny s nízkou eko a uhlíkovou stopou https://ceskeforum.com/viewtopic.php?f=130&t=7393
Odpovědět
Radomír  Dohnal

Radomír Dohnal

12.12.2019 16:39 Reaguje na
Nebo to maso jíst průběžně, aby se mohly dosazovat další stromy? Takhle nastavené to totiž vypadá, že minimálně z hlediska uhlíkové bilance by se konzumace masa (v režimu CFD)stala uhlíkově neutrální... což bez stejného kompenzačního opatření vegetariánské nebo veganské stravování nikdy nebude.
Odpovědět
va

vaber

17.12.2019 13:33 Reaguje na
dne se nikde na světě neukládají přírodní fosilní paliva ,tedy uhlík ,jako jsou ropa ,uhlí, plyn to znamená ,že biomasa se zase zpětně rozkládá na CO2 a ani amazonský prales nejsou plíce planety , jak je možné že kyslík je stále v atmosféře je nejasné, ale díky za každý zdravý strom
Odpovědět
HH

Halina Holá

12.12.2019 16:50
Píšete moc hezky Radomíre, jenom je škoda, že vaše články jsou jen překladem článku ze zahraničí. Zkuste někdy dát dohromady text z více zdrojů s názory z více stran. Určitě z toho bude úžasný výsledek. Překládat už umíte, zkuste se posunout dál.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

12.12.2019 21:27
Viete tá uhlíková stopa dobytka je pochybná. Dobytok predsa produkuje maštalný hnoj a nie je ho málo. Ak hnojíme maštalným hnojom, vraciame predsa uhlík naspäť do pôdy - nikde som sa nestretol z výpočtom koľko uhlíka vráti 1 krava za život naspäť do pôdy. Všade sa píše len o metáne, ktorý krava vygrgá zo žalúdka pri trávení, ale bilancia CO2 dobytka bude skôr nulová, alebo možno aj záporná. Nie že by na tom záležalo, myslím na tej bilancii CO2, ale kravy nutne potrebujeme na zlepšenie štruktúry pôdy. Čo sa týka článku, zase ďaľšie pokrytectvo a nezmysel - vzbudiť pocit viny a predávať odpustky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.12.2019 19:57
Tyhlety věci jsou většinou podvody. Kdo má potřebu blbnout nebo sdělat jednoduché věci složitě, tak se na tom vyřádí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist