https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-si-berounsti-sami-vysazeli-trvalkovy-zahon
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak si Berounští sami vysázeli trvalkový záhon

20.5.2020 10:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nápad na trvalkový záhon klíčil rok.
Nápad na trvalkový záhon klíčil rok.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kateřina Nepustilová / Berounská zeleň
Péčí spolku Berounská zeleň a za přispění desítek místních občanů vznikl během tří dnů v Talichově ulici před místním gymnáziem komunitní trvalkový záhon s plochou více než 250 metrů čtverečních. Dobrovolníci z Berouna sem přinesli a pomohli zasadit osm set kusů suchomilných trvalek, které doplnily hlohovou alej, vysázenou už na podzim minulého roku. Informuje o tom spolek Berounská zeleň.
 

„Nápad vrátit do Talichovy ulice stromy a založit zde také okrasný záhon ze suchomilných trvalek vznikl před rokem. Byla to dlouhá a náročná cesta, řešili jsme řadu problémů, ale i díky pomoci místostarosty Michala Mišiny, sousedů z Černého vršku nebo i místních firem, které nám věnovaly zeminu, písek, štěpku a vybavení na zalévání, se dobrá věc nakonec podařila,“ říká členka Berounské zeleně Lenka Králová, která projekt iniciovala a koordinovala.

Záhon v Talichově ulici připravovali dobrovolníci průběžně už o jara. Darovanou ornici kultivovali koňským hnojem, pískem a štěpkou z listnatých stromů. Před měsícem se pak spolek obrátil na veřejnost s výzvou, aby lidé předpěstovávali a ze svých zahrad odkopávali trvalky ze zveřejněného seznamu.

Zapojili se i místní.
Zapojili se i místní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kateřina Nepustilová / Berounská zeleň

„Vybírali jsme takové rostliny, které nebudou pouze hezké na pohled, ale budou zároveň užitečné pro hmyz a drobné živočichy, jako například ty medonosné. Zařadili jsme také léčivky a planě rostoucí rostliny," říká Lenka Králová.

"Rádi bychom časem jednotlivé trvalky více představili veřejnosti, žákům základní školy a místního gymnázia. Ti se do projektu čile zapojili. Více než dvacítka jich pravidelně zalévá stromy a starat se budou i o trvalky,“ popisuje další zapojení studentů Králová. Studenti gymnázia se účastnili i samotného sázení. Studentka gymnázia Julie Žaliová dokonce přinesla nejvíce trvalek ze všech přispěvatelů.

Komunitní výsadba měla u veřejnosti značný ohlas, své trvalky věnovala také starostka Berouna Soňa Chalupová a místostarosta Michal Mišina. Do osázených záhonů by měly do konce roku přibýt ještě skalky z kamenů a lavičky. „Do některých kamenů vytesáme mělké misky, ze kterých budou moci pít ptáci a hmyz. V parných dnech budou moci sami občané doplňovat do pítek vodu," říká Králová.

Lidem budou zase sloužit lavičky umístěné na hraně chodníku a záhonů. "I v tomto případě bychom rádi co nejvíce zapojili berounské občany, které plánujeme vyzvat k tomu, aby nám darovali nepotřebný dřevěný a kovový zahradní nábytek, který následně zrenovujeme a vrátíme mu život. Smyslem a cílem celého projektu je spolužití rostlin, zvířat a lidí ve městě. Také dát nový život starým věcem,“ doplňuje Lenka Králová ze spolku Berounská zeleň.

Původní stav.
Původní stav.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kateřina Nepustilová / Berounská zeleň

Spolek existuje v Berouně od roku 2019. Kromě aleje a záhonů v Talichově ulici se stará o obnovu starého sadu Třešňovka, kde sází nové stromy, vypásá stepní porost a monitoruje výskyt vzácných a chráněných živočichů. Nově spolupracuje také s Židovskou obcí v Praze na revitalizaci okolí berounského židovského hřbitova, u kterého by měl vzniknout komunitní park Palouček.

V těchto dnech k tomu soutěží se dvěma projektovými záměry v participativním rozpočtu Středočeského kraje. Usiluje zde o hlasy pro projekt obnovy tůní a vybudování naučných chodníčků v údolí Brdatka, a také pro výsadbu stromové aleje podél cyklostezky u nově zrekonstruované Plzeňské ulice. „Podobně jako u ostatních projektů nám i tady jde o přírodě blízká opatření, která pomáhají zadržet vodu, a také zchladit a zkrášlit naše město. Alej s keřovým podrostem by k tomu měla snížit hlučnost a prašnost na frekventovaném místě, v Brdatkách se zase snažíme podpořit unikátní biotop, zahrnující ohrožené obojživelníky, plazy a rostliny, zásadní je pro nás také zapojení veřejnosti,“ komentuje dlouhodobé cíle spolku jeho předseda Václav Kovář. Hlasování v participativním rozpočtu Středočeského kraje běží do 15. června.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SC

Stanislav Chytrý

22.5.2020 10:17
Za to obrovský respekt a palec nahoru. Jen jsem na fotkách nějak neviděl naše mládežníky, kteří tak vehementně demonstrovali za lepší zítřky. Asi využívají volna k tomu, aby mohli sázet stromy, sbírat odpad a být jinak užiteční pro přírodu i pro ostatní.
Odpovědět
vk

václav kovář

26.5.2020 12:50 Reaguje na Stanislav Chytrý
Díky... Na fotkách sice nejsou, ale byli tam. Studenti z místní buňky Fridays For Future se účastnili této trvalkové výsadby, ale hlavně už od podzimu spolu se svými spolužáky pravidelně zalévají vysázené hlohy... takže váš respekt a palec nahoru patří i jim.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.5.2020 07:37
Jak Honza ke štěstí přišel.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.5.2020 08:15
Po ekologické stránce toto konkrétně až tak nic zásadního nepřinese, ale co je u těchto akcí velice pozitivní je to, že u lidí vytvářejí pozitivní vztah ke svému okolí.

Ten kdo si takto mile ušpiní ruce a nechá na místě nějakou energii a čas si pak svého okolí mnohem víc váží, bere ho více jako "své" a také si ho pak mnohem víc hlídá před poškozováním všeho druhu.

Jen tak dál!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist