Jak správně pečovat o psí drápy?
„Pohledem zase můžete vidět, že když pes stojí, dotýkají se drápy země. Což by neměly. Delší drápy mají navíc tendenci se kroutit, můžou pak i zarůstat do polštářků tlapek. No a pes může kvůli tomuhle všemu stát nebo chodit jinak, než je normální, kulhat, může i odmítat běh nebo chůzi kvůli bolesti a tlapky si hodně olizovat,“ říká Diana Vašková.
Kromě bolesti můžou dlouhé drápy vést i k dalším problémům. Kvůli dlouhým drápům se totiž mění úhel posazení tlapky, a následně se pak může zbortit klenba. To může vést až k artróze. „Končetiny psa jsou navíc spojené s páteří, takže jejich špatné postavení nakonec může vést k přenesení bolesti do dalších částí těla,“ dodává Diana Vašková.
Jak problémům s drápy zabránit?
„Nejdůležitější je pohyb, pravidelné procházky, při kterých pes chodí po různých typech povrchů a tím si drápy přirozeně obrušuje na správnou délku. Jen pozor na léto, kdy je důležité nechodit se psem po rozpáleném asfaltu a dalších horkých místech, které mu můžou popálit polštářky tlapek,“ upozorňuje Diana Vašková.Dobré je také drápy stříhat, o to můžete případně poprosit například veterináře. „Ke stříhání je potřeba přistupovat jemně a opatrně, hodně chválit, nikam nespěchat a odstřihávat klidně i jen po kouskách. Důležité jsou i správné nástroje, například kleště na psí drápy, které by měly být dost ostré, aby šlo stříhání hladce. Případně můžete použít brusky na psí drápy. Možností je ale také pilník, který i většina psů snáší lépe,“ popisuje Diana Vašková.
Drápy se mohou stříhat klasicky, pod úhlem 45 stupňů, existuje ale i alternativní střih, při kterém se naruší živá tkáň a drápy postupně začnou dorůstat do kratší délky. Je ale důležité takto stříhat pravidelně, tedy minimálně jednou za čtrnáct dní, a postupovat opatrně a po kouskách. Pro začátečníky je tedy klasický typ vhodnější.
Přečtěte si také |
Současné zákony jsou pro kočku. Chceme zavést povinnou kastraci koček, říká Kamila Dvořáková„Pokud dojde k úrazu, ať už při dovádění nebo že se dráp moc zastřihne a krvácí, je potřeba tlapku omýt a zastavit krvácení. Ideální je taky místo vydezinfikovat a aplikovat tekutý obvaz, a pokud jde o velkou ránu nebo pes kulhá, je potřeba zajít k veterináři,“ osvětluje Diana Vašková. „V přírodě vám může jako první pomoc před veterinou posloužit bylinka Kokoška pastuší tobolka, která se používá právě na úrazy s krvácením a má antibakteriální účinky,“ dodává.
Chcete se stát hrdiny pro zvířata v nouzi? Přidejte se do Klubu hrdinů.
reklama