https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jdete-s-detmi-ven-radi-chytry-web-pro-rodice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jděte s dětmi ven, radí chytrý web pro rodiče

15.2.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vezměte děti ven. Není důležité, jestli je dobré počasí, ale jestli máte dobré oblečení.
Vezměte děti ven. Není důležité, jestli je dobré počasí, ale jestli máte dobré oblečení.
Jarní prázdniny jsou v plném proudu. A mnozí rodiče, jejichž ratolesti ještě volné dny čekají, si možná lámou hlavu, jak děti zabavit. Co podniknout za hezkého počasí? Kam vyrazit, když bude sníh? Nebo bláto? Jděte ven, a to v každém případě. Na webu www.jdeteven.cz snadno najdete tipy na venkovní aktivity s dětmi jakéhokoli věku.
 

Ať je jaro, léto, podzim, nebo zima, svítí slunce nebo mrzne až praští, máte pouhou půlhodinku času, nebo celé odpoledne. Sdružení TEREZA, které za webem stojí, při vytváření databáze her myslelo na všechny tyto případy. Můžete jít do lesa, na zahradu, nebo máte k dispozici jen městskou ulici? Je vašim dětem méně než pět let, nebo to už jsou zkušení školáci? Stačí jen na webových stránkách vyplnit jednoduchý formulář a najít tu správnou aktivitu právě pro vás.

Zahrát si můžete třeba na lední medvědy či ještěrku. Nebo byste byli raději lesními fotografy či vytvořili sněhové bludiště? Protože se Sdružení TEREZA dlouhodobě zabývá environmentální výchovou, nepřekvapí, že mnoho her v sobě nese příležitost, kdy mohou rodiče dětem povyprávět o životě zvířat nebo jim vysvětlit vzájemné vztahy a fungování živé a neživé přírody.

A pokud sami znáte nějakou dobrou aktivitu, která vás nebo vaše děti venku baví, můžete se o ni na webu také podělit s ostatními a přidat ji do databáze aktivit.

Na výlety s dětmi je dobré nosit pro ně náhradní oblečení
Na výlety s dětmi je dobré nosit pro ně náhradní oblečení

Kromě samotného zásobníku her, najdou rodiče na stránkách 12 doporučení, jak se na venkovní aktivity s dětmi připravit. Zvláště pokud máte malé děti, je dobré pro ně nosit na výlety náhradní oblečení, mít po ruce pití, svačinku i malou lékárničku. Důležité ale je, abyste i vy byli dobře naladění, šli dětem příkladem a pobyt venku si dokázali stejně jako ony užít.

Posílit tělo i ducha

Třeba se i vy díky pobytu venku a v přírodě stanete šťastnějšími a úspěšnými stejně jako vaše děti. Nevěříte? Sdružení TEREZA na stránkách projektu vyjmenovává hned 14 důvodů, proč s dětmi chodit ven. Pobyt v přírodě podle mnoha výzkumů totiž posiluje nejen tělo a imunitní systém, ale i mozek.

Vědecké studie, jejichž seznam je k dispozici na stránkách projektu, například dokázaly, že pobyt v přirozeném prostředí zlepšuje u dětí soustředění, kreativitu, sebedisciplínu i sociální chování. A naopak snižuje riziko nadváhy a stres. A proč by to, co je dobré pro děti, nemohlo být dobré i pro nás dospělé? Takže jestli vás stále tíží o Vánocích nabraná kila nebo daňová (či jiná) přiznání, existuje jedna jednoduchá rada: jděte (s dětmi) ven!

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist