Jděte s dětmi ven, radí chytrý web pro rodiče
Ať je jaro, léto, podzim, nebo zima, svítí slunce nebo mrzne až praští, máte pouhou půlhodinku času, nebo celé odpoledne. Sdružení TEREZA, které za webem stojí, při vytváření databáze her myslelo na všechny tyto případy. Můžete jít do lesa, na zahradu, nebo máte k dispozici jen městskou ulici? Je vašim dětem méně než pět let, nebo to už jsou zkušení školáci? Stačí jen na webových stránkách vyplnit jednoduchý formulář a najít tu správnou aktivitu právě pro vás.
Zahrát si můžete třeba na lední medvědy či ještěrku. Nebo byste byli raději lesními fotografy či vytvořili sněhové bludiště? Protože se Sdružení TEREZA dlouhodobě zabývá environmentální výchovou, nepřekvapí, že mnoho her v sobě nese příležitost, kdy mohou rodiče dětem povyprávět o životě zvířat nebo jim vysvětlit vzájemné vztahy a fungování živé a neživé přírody.
A pokud sami znáte nějakou dobrou aktivitu, která vás nebo vaše děti venku baví, můžete se o ni na webu také podělit s ostatními a přidat ji do databáze aktivit.
Kromě samotného zásobníku her, najdou rodiče na stránkách 12 doporučení, jak se na venkovní aktivity s dětmi připravit. Zvláště pokud máte malé děti, je dobré pro ně nosit na výlety náhradní oblečení, mít po ruce pití, svačinku i malou lékárničku. Důležité ale je, abyste i vy byli dobře naladění, šli dětem příkladem a pobyt venku si dokázali stejně jako ony užít.
Posílit tělo i ducha
Třeba se i vy díky pobytu venku a v přírodě stanete šťastnějšími a úspěšnými stejně jako vaše děti. Nevěříte? Sdružení TEREZA na stránkách projektu vyjmenovává hned 14 důvodů, proč s dětmi chodit ven. Pobyt v přírodě podle mnoha výzkumů totiž posiluje nejen tělo a imunitní systém, ale i mozek.
Vědecké studie, jejichž seznam je k dispozici na stránkách projektu, například dokázaly, že pobyt v přirozeném prostředí zlepšuje u dětí soustředění, kreativitu, sebedisciplínu i sociální chování. A naopak snižuje riziko nadváhy a stres. A proč by to, co je dobré pro děti, nemohlo být dobré i pro nás dospělé? Takže jestli vás stále tíží o Vánocích nabraná kila nebo daňová (či jiná) přiznání, existuje jedna jednoduchá rada: jděte (s dětmi) ven!
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Chytrý - 22. 2. 2013 - Rostislav AdamSoudruhu,mluvíme každý o jiné jízdě po chodníku. (Mimochodem jsem snad jasně dal najevo, že sám po chodníku příliš nejezdím, ani tam kde smím a naopak často jezdím i po problémovějších komunikacích(to, že na to mám já, ale rozhodně neznamená, že na to má jakýkoliv cyklista. Tam, kde se pohybuji, už opravdu jezdí jen ti nejlepší.)) Vy mluvíte o jízdě po chodníku, kdy ten cyklista jede 30 a víc a nekouká napravo, ani nalevo, čímž se defakto chová stejně jako agresivní řidiči. Pokud se na to budu dívat takto, pak mi nezbývá, než s vámi souhlasit. Jenže já mluvím o tom, kdy cyklista jede 15 a míň a dává si pozor, aby nikoho neohrozil. V takovém případě nelze říct, že by jízda po chodníku byla nebezpečná. Ne, že bych to úplně podporoval, ale pokud se toto děje, pravděpodobná příčina je, že přilehlá komunikace prostě není dosud dost bezpečná a je tedy nutno na ni provést jistá opatření.(oddělený pruh pro cyklisty,...) Co se týká odkazu, trošku jste mne dostal. No, neformuloval jsem to úplně přesně. Když ale vezmu váš komentář, tak si dovolím poznamenat, že na kole umím jezdit daleko líp, než většina uživatelů těch strojů na onom stroji. Nikdy patrně ten stroj nebudu ovládat. Důvod ale není v mé neschopnosti, ať už technické, nebo mentální, ale v tom, že prostě nebudu mít důvod, proč takový stroj používat. |