Jděte s dětmi ven, radí chytrý web pro rodiče
Ať je jaro, léto, podzim, nebo zima, svítí slunce nebo mrzne až praští, máte pouhou půlhodinku času, nebo celé odpoledne. Sdružení TEREZA, které za webem stojí, při vytváření databáze her myslelo na všechny tyto případy. Můžete jít do lesa, na zahradu, nebo máte k dispozici jen městskou ulici? Je vašim dětem méně než pět let, nebo to už jsou zkušení školáci? Stačí jen na webových stránkách vyplnit jednoduchý formulář a najít tu správnou aktivitu právě pro vás.
Zahrát si můžete třeba na lední medvědy či ještěrku. Nebo byste byli raději lesními fotografy či vytvořili sněhové bludiště? Protože se Sdružení TEREZA dlouhodobě zabývá environmentální výchovou, nepřekvapí, že mnoho her v sobě nese příležitost, kdy mohou rodiče dětem povyprávět o životě zvířat nebo jim vysvětlit vzájemné vztahy a fungování živé a neživé přírody.
A pokud sami znáte nějakou dobrou aktivitu, která vás nebo vaše děti venku baví, můžete se o ni na webu také podělit s ostatními a přidat ji do databáze aktivit.
Kromě samotného zásobníku her, najdou rodiče na stránkách 12 doporučení, jak se na venkovní aktivity s dětmi připravit. Zvláště pokud máte malé děti, je dobré pro ně nosit na výlety náhradní oblečení, mít po ruce pití, svačinku i malou lékárničku. Důležité ale je, abyste i vy byli dobře naladění, šli dětem příkladem a pobyt venku si dokázali stejně jako ony užít.
Posílit tělo i ducha
Třeba se i vy díky pobytu venku a v přírodě stanete šťastnějšími a úspěšnými stejně jako vaše děti. Nevěříte? Sdružení TEREZA na stránkách projektu vyjmenovává hned 14 důvodů, proč s dětmi chodit ven. Pobyt v přírodě podle mnoha výzkumů totiž posiluje nejen tělo a imunitní systém, ale i mozek.
Vědecké studie, jejichž seznam je k dispozici na stránkách projektu, například dokázaly, že pobyt v přirozeném prostředí zlepšuje u dětí soustředění, kreativitu, sebedisciplínu i sociální chování. A naopak snižuje riziko nadváhy a stres. A proč by to, co je dobré pro děti, nemohlo být dobré i pro nás dospělé? Takže jestli vás stále tíží o Vánocích nabraná kila nebo daňová (či jiná) přiznání, existuje jedna jednoduchá rada: jděte (s dětmi) ven!
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Chytrý - 18. 2. 2013 - Rostislav Adam"...třeba tak,že na blbém webu,nebudou radit rodičům,aby chodili s dětmi ven.Blbí lidé na blbém webu to vědí sami."Trochu si zahraji na šťouru. Jak to "blbí" lidé mohou vědět, když jsou blbí. Takže i "blbý" web jim to radit může, pokud bereme v úvahu, že jde o "blbé" lidi. I když "blbý" web, nemůže nikomu nic radit, protože je blbý. Leda tak to, aby jej lidé nečetli.(i když i to je sporné) "Chytrý" web to radit může, za předpokladu, že je zaměřen na "blbé" lidi, protože "blbí" lidé toto vědět nemusí. "Chytrý" člověk pravděpodobně k tomu, aby toto věděl, nebude potřebovat "chytrý" web, protože toto prostě ví. "Chytrý" člověk spíš bude potřebovat od "chytrého" webu, kam má jít, což je třeba v Praze problém. No, dost bylo šťourání, nyní věcnější část mého příspěvku. Uvědomte si, že když jste byl mladý, byla Praha poněkud jiná. Celkem běžné bylo nechat dítě lítat venku a nikdo se nebál, že by se mu mohlo něco závažnějšího stát. S nárůstem automobilismu se to ale změnilo. Auta si zabrala většinu prostoru pro sebe sama a řidiči se stali jejich otroky. Důležitá je pro nás nyní rychlost. Rychlostní omezení je pro lidi typu dfense naprosto nepřípustný zásah do osobních svobod. Důsledkem je ale to, že děcka, místo aby skotačila venku, vlastně i se souhlasem rodičů, tvrdnou u počítačů a televizorů. Rodiče se je prostě bojí samotné pustit na ulici. Co kdyby se objevil nějakej blbec a to dítě svým autem sejmul. Nutno říct, že i v ČR se snad pomalu začínají lámat ledy. První velká Zóna 30, kterou zavedli naši radní na 8, je toho důkazem. (Ač nemám zrovna ODS a TOP09 v lásce, a i tady dělají věci, s nimiž nelze souhlasit, tak za tohle je třeba je pochválit.) Doufejme, že to bude pokračovat a že se brzy zlomí přednosti, které nyní jsou ve prospěch rychlejší, tak, že bude mít ve městě a na vesnicích přednost člověk pohybující se pomaleji před tím, co se pohybuje rychleji. Pokud se tak stane, nebude takových "chytrých" webů, jako ten, na který je odkazováno, potřeba, neb nechat dítě volně pobíhat venku bude opět přirozené. |