https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/je-sucho.bojujte-proti-nemu-a-nesekejte-travniky?fbclid=IwAR1kNYm6ADSFZXvgUkVkYU2yxL9o8iCmevwOfNFJywqVWsmvlLf89reDiDc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je sucho. Bojujte proti němu a nesekejte trávníky

27.4.2019 01:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ve vedru a suchu platí, že čím vyšší tráva, tím líp.
Ve vedru a suchu platí, že čím vyšší tráva, tím líp.
Foto | DJOtaku / Flickr
Krátce sečený trávník je pro někoho symbolem bezpečí a čistoty. Nicméně častá seč trávníky poškozuje a tím napomáhá vysychání půdy, které je v posledních letech kritické. Pokud chceme vodu v půdě uchovat, je vyšší vegetace na travnatých plochách nezbytná. Český svaz ochránců přírody proto doporučuje omezit počet sečí trávníků.
 

Českou republiku již několik let sužuje nebývalé sucho. Objevují se různé návrhy řešení, například stavby nových vodních nádrží nebo zákazy zalévání zahrad během letních měsíců či napouštění bazénů. Podobné aktivity s sebou ale nesou mnohá úskalí a jejich efektivita je mnohdy sporná. Jednoduchým a levným zásahem podporujícím udržení vody v půdě je omezení sečení trávy na zahradách a veřejných plochách.

Trávník, který se seče na krátko a často, sucho zhoršuje. Krátce sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu z mnoha důvodů. Řídký porost nezadrží sluneční paprsky. Ty dopadají na mnohých místech přímo na půdu, kterou vysušují. Voda po holé zemi snadno steče pryč, místo aby se vsakovala. Poraněné rostliny přitom potřebují pro zacelení ran více vody. Pokud ji nemají, jsou náchylnější k uschnutí.

Trávník tak v důsledku zbytečného pokosení pomalu usychá, až může zmizet úplně. Nakonec situace eskaluje do stavu, kdy je místo trávníku jen holá zem, která ještě více odvádí vodu, udusává se, vysušuje se a eroduje. Místo trávníků, které pomáhají s regulací teploty a vlhkosti a činí tak své okolí i ve velkých vedrech snesitelnější (čím vyšší tráva, tím lépe), tak vytváříme plochy, kde je horko nesnesitelné, teplo se zde akumuluje a teplotní situaci ve svém okolí zhoršují.

Výše popsanému stavu můžeme předejít buď vydatnou zálivkou anebo snížením počtu sečí. V době, kdy je voda nedostatkovým zbožím, se jako ideální nabízí druhá varianta. Pokud budeme zelené plochy sekat třeba s poloviční frekvencí, vznikne vyšší trávník, který je bohatší na druhovou skladbu rostlin. Je tím stabilnější a snadněji odolává výkyvům počasí. Hustý porost zadrží sluneční paprsky, udrží delší dobu ranní rosu a poskytuje životní prostor i potravu mnohým živočichům, především bezobratlým.

Přímo v půdě je chladněji, protože zemina není tolik udusaná a mohou zde žít živočichové, kteří zeminu dále zkypřují. Pokud zaprší, lépe udrží vodu přímo na místě a pomalý odpar ochlazuje nejbližší okolí. Je tak nakonec větší šance, že trávník zůstane zelený i během letních měsíců. A v jeho okolí se i v letních měsících bude lépe žít.

Český svaz ochránců přírody se dlouhodobě snaží vést majitele zahrad k péči o své pozemky takovým způsobem, který umožní, aby zahrady byly oázou přírody. Jedním z těchto principů je právě zamezit zbytečnému sekání trávníků. Tam, kde je sekání nezbytné, činit v rozumných intervalech, tam, kde nezbytné není, ponechat alespoň malé kousky zahrady přírodě. Ideálně na těchto místech nesekat vůbec či jen jednou ročně.

Čím víc takových ploch na zahradě bude, tím bude živější a lépe odolá suchu. A navíc se pak s podobnou zahradou můžete přihlásit do soutěže „Živá zahrada“. V rámci obcí je třeba upravit počet sečí dle aktuálního stavu porostu, nikoli dle předem naplánovaného harmonogramu; na toto je třeba myslet již při uzavírání smluv na péči o veřejnou zeleň.

Rady, jak pomoci, můžete najít na webových stránkách Živá zahrada.
reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Kišelová
Autorka pracuje pro Český svaz ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

27.4.2019 12:12
Můžete 100x apelovat na občany,že by neměli zalévat svoje zahrádky a zahrady a nenapouštět bazény.Nikdo z nich není natolik uvědomělý aby šetřil s vodou.Záhrádka pro většinu z nich znamená ušetřené peníze za drahou zeleninu v obchodech a ještě ke všemu pochybné kvality(pesticidy dusičnany).Ty tisíce bazenů jsou také miliony kubíků pitné vody a běžte řekněte jim,že si mohou ten bazén který je pro mnohé takovou vizitkou vyšší životní úrovně dát zarámovat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.4.2019 14:37 Reaguje na Václav Kain
Kdo není úplně hloupý, tak tu vodu z bazénu použije na zálivku.
Odpovědět
km

28.4.2019 18:04 Reaguje na Jan Šimůnek
voda z bazénů se dá použít v případě, že tam někdo nelije dezinfekce jinak si taky může pěkně zamořit zahradu
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

28.4.2019 09:30 Reaguje na Václav Kain
Bazény jsou falešný cíl. Pokud ho provozuje majitel správně:
1/ Napouští - lépe řečeno doplňuje vodu - brzy na jaře, dokud je vody dost
2/ Voda není se solí
3/ Pravidelně obměňovanou část vody (cca 150 litrů za měsíc) využije k zalévání zahrady
...tak není důvod proti lidem s bazénem nijak brojit.
Odpovědět
ar

arbiczech

30.4.2019 23:47 Reaguje na Jindřich Duras
Souhlasil bych před sedmi lety. Dnes už ne. Hned v prvním bodě je totiž ta zásadní chyba. Už není dost vody ani na jaře. Ale jinak myslím jsou větší problémy než bazény, ale úplně bych je z toho nevyjímal.
Odpovědět
el

1.5.2019 07:59 Reaguje na arbiczech
I my jsme loni dětem napouštěli bazén. Z vlastní studny, které voda, suchu navzdory, ani jednou nedošla. A jednou za pár dní jsme tu vodu měnili - bazén jsme trochu roznosili v konvích a hodně vylili přímo na trávu. V loňském srpnu to pak byly jediné kousky trávníku, který rostl a bujel, v souladu s tímhle článkem.

Bazén, pokud s ním zacházíte zhruba jako se sudem, není problém, naopak.
Mmch také zaléváme. To se taky dost hejtuje. Bez toho by zahrada - trávník s svým plevelem, keře, stromy, záhony - nekvetla, nerostla, nebyla plná včel a žížal.
Odpovědět
km

27.4.2019 12:57
někteří lidi jsou prasata patří pozabíjet v poušti nechat chcípnout žízní
Odpovědět
ig

27.4.2019 22:24
Je na závadu, když sice sekám trávník méně často, ale ze špatného důvodu (lenost a málo času místo starostí o vodní zdroje)?
Odpovědět
ad

29.4.2019 14:15
Dobrý článek, další plus je že nesečený trávník je domovem více druhů hmyzu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist