https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kalkulator-spocita-kolik-vase-spotrebice-zerou-kdyz-spite?ids%5Bxcffb7c3d1680633707cdebcc10e771f7%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kalkulátor spočítá, kolik vaše spotřebiče "žerou", když spíte

13.1.2012 08:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stále zapnutým a nenasytným žroutem energie může být stará lednice.
Stále zapnutým a nenasytným žroutem energie může být stará lednice.
Zjistit si, kolik elektřiny spotřebují vaše domácí spotřebiče v době, kdy spíte, lze několika způsoby. Můžete si opatřit zásuvkový měřič spotřeby a postupně proměřit všechny své spotřebiče. A nebo můžete využít méně přesný, zato jednodušší a mnohem rychlejší způsob: vyplnit několik málo údajů do kalkulátoru na stránkách Ekolist.cz. Získáte orientační představu o tom, kolik energie vaše domácnost spotřebuje, i když jsou vaše spotřebiče vypnuté a domácnost by neměla mít velkou spotřebu. A dozvíte se tipy, jak spotřebu energie zkusit snížit.
 

Samotné vyplnění kalkulátoru je snadné a zvládne ho opravdu každý. Jediné, co může být trochu nepohodlné, je získání tří odečtů elektroměru. Háček je totiž v tom, že pro správné vyhodnocení dat musí být odečty provedeny v předepsaném pořadí. První odečet elektroměru by měl být proveden co nejpozději večer, ideálně v době, kdy jde osazenstvo domácnosti spát. Druhý odečet elektroměru by měl proběhnout hned následující ráno, a to ještě před tím, než se pustíte do vaření snídaně a zapínání rychlovarných konvic či jiných přístrojů. A poslední odečet by měl být proveden opět na úplném konci dne. Pro odečet je pochopitelně vhodné zvolit den s běžným domácím provozem.

Kalkulátor z těchto tří údajů vyhodnotí, kolik energie vaše domácnost spotřebovává v noci, kdy zpravidla běží jen trvalé zapnuté spotřebiče jako lednice či mrazák a spotřebiče vypnuté do standby režimu. Kalkulátor tyto údaje porovná se spotřebou přes den a vyhodnotí, zda je vaše spotřeba úměrná počtu uživatelů domácnosti, nebo zda byste si měli na spotřebu svých spotřebičů posvítit. Případná vysoká spotřeba může být dána jak starou neúspornou lednicí a/nebo velkou spotřebou zařízení ve standby režimu.

Na závěr kalkulátor nabídne několik opatření, které můžete ve své domácnosti provést. Patří mezi ně například pořízení prodlužovací zásuvky s vypínačem, do které zapojíte svou počítačovou, televizní nebo hudební sestavu. K mání jsou i „chytré“ prodlužky, které poznají, že hlavní spotřebič (například televizor nebo počítač) byl vypnut a automaticky odpojí všechny ostatní zapojené přístroje (reprobedny, set-top boxy, DVD přehrávače, tiskárny). Pro přístroje, které slouží k nahrávání televizních pořadů i v době, kdy je televize vypnutá, není tento způsob zapojení vhodný a je potřeba zapojení vyřešit jinak.

Některé spotřebiče, které umožňují standby režim, je dobré zapojovat přes prodlužovací kabel s vypínačem
Některé spotřebiče, které umožňují standby režim, je dobré zapojovat přes prodlužovací kabel s vypínačem
Foto | Chloester / Flickr

Kalkulátor vás upozorní na případnou velkou spotřebu během noci. Může se stát, že se na této spotřebě bude velkou měrou podílet dvacet let stará, ale stále funkční lednice či mrazák. Nabízí se zvážit, zda se vám vyplatí poslat neúsporný přístroj do šrotu a místo něho si pořídit úsporné zařízení.

Kalkulátor standby spotřeby naleznete na tomto odkazu. Zde si můžete stáhnout formulář, který vám usnadní odečet údajů z elektroměru.

Kalkulátor standby spotřeby vyvinula německá nezisková organizace co2online. Ekolist.cz ve spolupráci s co2online převedl kalkulátor do českého jazyka.


reklama

 
Další informace |
Návod, jak vybírat prodlužovací šňůru s přepěťovou ochranou, naleznete na webu Pražské energetiky. Výsledky spotřebitelského testu šňůr jsou na stejném webu.

Propočet, zda se vyplatí vyměnit starou lednici (či jiné domácí spotřebiče) za nový, nabízí kalkulátor Pražské energetiky. Při výběru úsporného spotřebiče můžete využít databázi www.uspornespotrebice.cz, kde můžete mezi sebou porovnávat různé přístroje.

foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

přijde mi to rozporuplné - 14. 1. 2012 - Aleš

Adélo , spotřeba energie jako taková má s ničemím životního prostředí jen málo společného - u nás je spotřeba asi 6,5MWh el. energie na hlavu , v Číně je to polovina a mají mnohem horši životní prostředí. V Indii je to 7x méně a jejich životní prostředí je zdevastované.
Šetřit spotřebu el. enegie je tedy spíše ekonomická než ekologická zálažitost Pokud se rozhodnete nějaký spotřebič vyměnit , pak kvůli spotřebě se to nevyplatí.

Když ale kupujete spotřebiče , pak kupujte takové , které mají klidovou spotřebu pod 1W a jejich spotřebu pronásobte počtem hodin užívání za rok - příklad TV 175W 6 hodin denně X 365 = 383kWh za rok , pokud el. energií netopíte je cena něco kolem 5kč kWh tedy ročně zaplatíte 383x 5 = 1915 kč za provoz takové TV. Když ale koupíte 100W / třeba LED TV , máte 1095 úspora 820kč. Návratnost by měla být v polovině životnosti spotřebiče - TV , myčka, pračka - 5 let. Mrazák 7 let.

Obecně lze nejlevněji šetřit energii tak, že topíme na nižší teploty - šetříme tím i naše zdraví. Dále pak silně pomáhají vnitřní rolety před okna - v topné sezoně je po většinu dne tma. Prát plné pračky , myčky. Intenzivně a krátce větrat.


Co se týče výměny spotřebičů , pak lze vyměnit starší samostatnou lednici a starší samostatný mrazák za moderní velkou lednici kombinovanou s větším mrazíkem ( typicky kolem 90 ti litrů). Takové lednice no-frost se dají koupit cca od 10tis mají návratnost 5 let. tato úspora platí pouze při záměně dnou spotřebičů za jeden jinak je to nevýhodné.

Existuje mnoho způsobů jak šetřit energie , ale problém je většinou návratnost. Čím nižší spotřebu máte tím je návratnost horší.
A nějaké ekostopy a další nesmysli tím se nazatěžujte to je jen edologie , vždycky si vzpomeňte na Inda jeho spotřebu a zdevastovanou přírodu.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist