Kalkulátor spočítá, kolik vaše spotřebiče "žerou", když spíte
Samotné vyplnění kalkulátoru je snadné a zvládne ho opravdu každý. Jediné, co může být trochu nepohodlné, je získání tří odečtů elektroměru. Háček je totiž v tom, že pro správné vyhodnocení dat musí být odečty provedeny v předepsaném pořadí. První odečet elektroměru by měl být proveden co nejpozději večer, ideálně v době, kdy jde osazenstvo domácnosti spát. Druhý odečet elektroměru by měl proběhnout hned následující ráno, a to ještě před tím, než se pustíte do vaření snídaně a zapínání rychlovarných konvic či jiných přístrojů. A poslední odečet by měl být proveden opět na úplném konci dne. Pro odečet je pochopitelně vhodné zvolit den s běžným domácím provozem.
Kalkulátor z těchto tří údajů vyhodnotí, kolik energie vaše domácnost spotřebovává v noci, kdy zpravidla běží jen trvalé zapnuté spotřebiče jako lednice či mrazák a spotřebiče vypnuté do standby režimu. Kalkulátor tyto údaje porovná se spotřebou přes den a vyhodnotí, zda je vaše spotřeba úměrná počtu uživatelů domácnosti, nebo zda byste si měli na spotřebu svých spotřebičů posvítit. Případná vysoká spotřeba může být dána jak starou neúspornou lednicí a/nebo velkou spotřebou zařízení ve standby režimu.
Na závěr kalkulátor nabídne několik opatření, které můžete ve své domácnosti provést. Patří mezi ně například pořízení prodlužovací zásuvky s vypínačem, do které zapojíte svou počítačovou, televizní nebo hudební sestavu. K mání jsou i „chytré“ prodlužky, které poznají, že hlavní spotřebič (například televizor nebo počítač) byl vypnut a automaticky odpojí všechny ostatní zapojené přístroje (reprobedny, set-top boxy, DVD přehrávače, tiskárny). Pro přístroje, které slouží k nahrávání televizních pořadů i v době, kdy je televize vypnutá, není tento způsob zapojení vhodný a je potřeba zapojení vyřešit jinak.
Kalkulátor vás upozorní na případnou velkou spotřebu během noci. Může se stát, že se na této spotřebě bude velkou měrou podílet dvacet let stará, ale stále funkční lednice či mrazák. Nabízí se zvážit, zda se vám vyplatí poslat neúsporný přístroj do šrotu a místo něho si pořídit úsporné zařízení.
Kalkulátor standby spotřeby naleznete na tomto odkazu. Zde si můžete stáhnout formulář, který vám usnadní odečet údajů z elektroměru.
Kalkulátor standby spotřeby vyvinula německá nezisková organizace co2online. Ekolist.cz ve spolupráci s co2online převedl kalkulátor do českého jazyka.
reklama
Další informace |
Propočet, zda se vyplatí vyměnit starou lednici (či jiné domácí spotřebiče) za nový, nabízí kalkulátor Pražské energetiky. Při výběru úsporného spotřebiče můžete využít databázi www.uspornespotrebice.cz, kde můžete mezi sebou porovnávat různé přístroje.
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
přijde mi to rozporuplné - 14. 1. 2012 - AlešJen bych Vám chtěl říct , že spotřebiče na 5 let Vám nikdo nenutí. Můžete si koupit třeba spotřebiče Miele s 10 letou zárukou. Nebo Auto značky Mercedes. Můj známý má Merceses s najetým milionem km - běžné auto ujede tak 1/3. Myčky Miele z 80 tých let ještě běžně fungují. To není tlak obchodníků že se vyrábí levnější spotřebiče s nižší životností to je tlak zákazníků. Lidé prostě nechtějí investovat na 30 let dopředu a koupit si myčku nebo pračku za 30-40 tisíc , za 10ti letou zárukou nebo Mercedes za milion. To zboží má sice velkou životnost , ale morální životnost nikoli , 20 let stará myčka miele může fungovat ještě 10 let. Jenže spotřeba vody a el. energie odráří stav techniky v době výroby. Takže dnešní nejlevnšjší myčky mají poloviční spotřebu. To samé platí o 20 let starém Mercedesu s benzínovým motorem - bezpečnost , spotřeba. K čemu by Vám byla plazmová televize s životností 30 let a příkonem 600W což bylo před pár lety obvyklé.Jinými slovy morální životnost většiny výrobků je max 15 let. Neplatí to pro všechny spotřebiče , ale většinou ANO. To je jeden z důvodů proč lidé kupují levné spotřebiče. Další důvod je ten , že je levněšjší koupit pračku za 10 tis a každých 8 let jí vyhodit než mít jednu za 40 tisíc na 30 let. Navíc ta za těch 40 koupená letos bude prát maximálně stejně jako ta za těch 10 koupená za 8 let a určitě bude horší než další generace koupená v roce 2028 , pak už zákazník jen prodělává. Lidé prostě nekupují drahé spotřebiče , protože se to nevyplatí a firmy nabízejí lidem to co chtějí. |