https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kam-je-vsechny-dame-ptaji-se-zvireci-zachranne-stanice
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam je všechny dáme, ptají se zvířecí záchranné stanice

3.7.2020 15:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Než ho vezmete z přírody, zavolejte zvířecích záchranářům. Dost možná pomoc nepotřebuje.
Než ho vezmete z přírody, zavolejte zvířecích záchranářům. Dost možná pomoc nepotřebuje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Archiv ČSOP
Krutihlav, kulíšek nebo kvakoš – to jsou neobvyklé druhy zvířat, které jsme již letos přijali do záchranných stanic. Zatímco tito zmínění se objevují v jednom, dvou jedincích, jsou druhy zvířat, kterých už se do péče pracovníků stanic Národní sítě dostaly letos stovky. Ještě nebyl ani konec června a v celé republice už byla poskytnuta péče víc než 10 000 zvířat! O pomyslnou první příčku se dělí 732 kachen divokých se 731 poštolkami obecnými. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
 

Ještě v dubnu se zdálo, že se počet přijatých zvířat nebude o moc lišit oproti roku předešlému, vkročením do léta už mluví pracovníci stanic jinak. V Praze například přijali pacienta s pořadovým číslem 2000 o týden dříve než loni.

Rekordu se dočkali ve stanici Huslík. “Tento rok je pro nás výjimečný především počty přijatých živočichů. K poslednímu červnovému dnu se totiž naše evidence zastavila na počtu 1089 přijatých živočichů, což pro nás znamená zatím nejvyšší počet za všechny roky, kdy fungujeme," říká zástupce stanice Huslík. "Pouze za měsíc červen se k nám dostalo 346 zvířat, především mláďat. Aby rekordů nebylo málo, tak jen v průběhu včerejšího dne jsme přijali celkem 37 živočichů!“. POdle ČSOP jsou na tom obdobně stanice po celé republice.

Nejčastěji se do stanic dostávají mláďata. Jen za měsíce květen a červen tvořila téměř 50 % všech přijatých živočichů. Bylo přijato například 250 mláďat sýkorek, 197 vrabců, 168 kachen, 155 kosů, 70 zajíců nebo už 64 ježků. Dalších téměř 400 mláďat bylo uvedeno v jiné kategorii, neboť primárním důvodem příjmu bylo zranění psem či kočkou, zahradní nebo zemědělskou technikou či dopravou.

Významná část mláďat se ve stanicích ocitá zcela zbytečně – jsou zdravá, vitální – jen jsou lidem příliš na očích. Jak nesedí v hnízdě (ptáčata), nebo u nic není matka (savci), jsou nálezci přesvědčeni, že jim musí být pomoženo. "Přitom stačí zavolat a poradit se s odborníky," říká za ČSOP Zdeňka Nezmeškalová.

Najdete-li vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, využijte aplikaci pro chytré telefony Zvíře v nouzi, kontaktujte záchrannou stanici (kontakty také na www.zachranazvirat.cz), případně centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

3.7.2020 22:42
Tady je opět otázka, proč záchranné stanice přijímají živočichy, které jsou podle zákona o myslivosti zvěří. O ty by se měla postarat ČMJ.
Odpovědět
JN

Jiří Novák

21.8.2020 10:40 Reaguje na Jaroslav Štemberk
A vy jste někdy viděl myslivce, jak se o něco stará?
Odpovědět
JJ

Josef Jakubů

4.7.2020 00:00
Malého zajíčka nikdy nebrat a raději na něj nesahat, zaječice se u něho zásadně nezdržuje, jen ho nakojí a odhopsá hodný kus dále. Ta, co se drží na mém pozemku, mívá obvykle dva mladé, které klade cca 200 m od sebe.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

5.7.2020 20:53 Reaguje na Josef Jakubů
A totéž, jak je i v článku uvedeno, se většinou týká i jiných druhů. Bez jistoty, že jeho rodiče zahynuli nebo ho skutečně trvale opustili, bychom mládě nikdy neměli chytat a předávat do záchranné stanice.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.7.2020 10:27
Nabízí se možnost příjem zvířete zpoplatnit tak, aby se aspoň pokryly základní provozní náklady.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

8.7.2020 15:09 Reaguje na Viktor Šedivý
Kdo by měl platit? Jde o volně žijící živočichy, kteří právně nemají vlastníka a jsou považováni za součást přírody.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.7.2020 16:46 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Ten kdo zvíře přinese - ten přeci požaduje nějakou službu, ne?
Odpovědět
mr

10.7.2020 22:49 Reaguje na Viktor Šedivý
Nesedíte taky v parlamentu? Tam jsou taky podobní géniové.
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.7.2020 07:29 Reaguje na
A argumenty? :-/
Odpovědět
JN

Jiří Novák

21.8.2020 10:42 Reaguje na Viktor Šedivý
Skvělý. A když přivezu např. zraněného člověka do špitálu, tak bych měl taky platit za jeho ošetření, ne?
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.7.2020 15:04 Reaguje na Viktor Šedivý
poušálně zpoplatnit je asi extrémní přístup, ale asi dobrý nástřel k jednání. mě by se zdálo rozumné a přiměřené zpoplatnit v případě druhů "obyčejných" a neohrožených (zachraňovat srnče nebo ježka je asi eticky moc fajn, ale z enviro pohledu v principu pitomost, je-li srnče skutečně opuštěné, nechť nakrmí lišku a hrobaříky) a v případě sebrání zjevně nezraněného zvířete v jeho přirozeném prostředí bez telefonické konzultace předem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist