Kompostovat se dá i v restauraci. Vyzkoušel to první český podnik
„V nabídce máme hodně čerstvé zeleniny, takže vytváříme i hodně rostlinného odpadu, který nám bylo líto vyhazovat,“ uvádí Jakub Hnidák důvody, proč se jeho podnik Famagusta do projektu zapojil. V současné době se bioodpad z fastfoodu kompostuje třetí měsíc a po překonání drobných počátečních komplikací nevidí Hnidák ve vermikompostování už žádný problém. Naopak oceňuje, že díky vermikompostéru se výrazně zmenšilo množství vyprodukovaného odpadu. Vzniklý kompost a tzv. „worm tea“ (přebytečná tekutina, která z kompostéru odtéká) mohou použít jako hnojivo při pěstování svých vlastních bylinek.
„Do vermikompostéru ukládáme zhruba tři čtvrtiny našeho bioodpadu,“ popisuje fungování nového zařízení v praxi Jakub Hnidák. „Žížaly nejsou schopny zpracovávat například citrusové plody nebo maso, ale naopak je můžeme krmit kávou nebo čajovými sáčky,“ vysvětluje Jakub Hnidák.
Návštěvník fastfoodu při své návštěvě žádné žížaly ani vermikompostér neuvidí. Je to jednak kvůli hygienickým normám, jednak žížaly nemají rády světlo. Vermikompostér je proto umístěn v samostatné místnosti a bioodpad je do něj ukládán jednou za den. Na celý proces kompostování v restauraci dohlíží obecně prospěšná společnost KOKOZA.
Famagusta je také jeden z prvních uživatelů vermikompostéru, který KOKOZA dodává. Na rozdíl od jiných vermikompostérů se jedná o český výrobek a je vyroben ze dřeva.
„Všechny vermikompostéry, které se dosud prodávaly na českém trhu, se dovážely ze zahraničí. Ať už to byla Austrálie nebo Jižní Afrika,“ říká Kristina Řešátková z KOKOZY s tím, že člověk pak sice dělal ekologicky prospěšnou věc, ale s neekologickou věcí, která sem musela cestovat tisíce kilometrů. „A dostupné vermikompostéry ani nebyly příliš hezké,“ dodává Kristina Řešátková.
Při vzniku českého vermikompostéru byla proto vedle funkčnosti důležitá i estetická stránka věci. Vermikompostéry, které navrhl designer Martin Žampach, tedy připomínají spíše než popelnici malý stolek nebo komodu. Podle výrobců se tak mohou stát zajímavým doplňkem chodby, balkónu nebo kuchyně. Záleží jen na tom, kde se zájemce rozhodne vermikompostovat.
Více si o procesu vermikompostování můžete přečíst v článku Vermikompostování: Když se o bioodpad starají vaše žížaly.
reklama