https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vermikompostovani-kdyz-se-o-bioodpad-staraji-vase-zizaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitřVermikompostování: Když se o bioodpad starají vaše žížaly

30.3.2012 03:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pro vermikompostování se nejčastěji používají tzv. kalifornské žížaly. Na rozdíl od české příbuzné žížaly hnojní jsou žravější a rychleji se množí.
Pro vermikompostování se nejčastěji používají tzv. kalifornské žížaly. Na rozdíl od české příbuzné žížaly hnojní jsou žravější a rychleji se množí.
Od příchodu vermikompostování už se nemůže nikdo vymlouvat, že nemá pro kompostování vhodné prostory. Pro kompostování pomocí žížal není třeba zahrada, dvorek ani objemný kompostér. Žížalí kompostér neboli vermikompostér se vejde na balkón, do chodby, sklepa i do bytu.
 

Pro vermikompostování jsou potřeba v zásadě jen tři věci: vermikompostér, žížaly a chuť zpracovávat biodpad a starat o další obyvatele bytu. Vermikompostér, tvořený několika na sobě poskládanými nádobami, je možné koupit ve specializovaných obchodech, nebo si ho vlastnoručně vyrobit. V českých obchodech se cena hotových vermikompostérů pohybuje mezi dvěma a třemi tisíci. Pokud se ho rozhodnete vyrobit sami, bude vás stát výrazně méně: jen pořízení několika plastových krabic s víkem a trochu vlastní práce.

Ta spočívá v provrtání děr mezi jednotlivými patry, které slouží jako průlezy pro žížaly a k odvodňování, a provzdušňovacích otvorů ve vrchním víku. Někteří uživatelé vermikompostéru doporučují provrtat provzdušňující otvory i po stranách nádob. Vermikompostéry zhotovené z plastu mají výhodu ve snadné údržbě a omyvatelnosti, zařízení je ale možné vyrobit i z jiných materiálů, například dřeva nebo kovu.

Hledáte spíš něco pro komunitní kompostování? Pak si přečtěte Komunitní kompostování - zkušenosti z praxe a tipy pro začátečníky

Vermikompostující používají nejčastěji tzv. kalifornské žížaly. I násadu těchto žížal lze ve specializovaných obchodech zakoupit. První žížaly je ale také možné dostat od jiného ochotného a úspěšného chovatele žížal. Na rozdíl od české příbuzné žížaly hnojní jsou žížaly kalifornské žravější a rychleji se množí. Na druhou stranu jsou ale náchylnější na teplotu. Naši zimu venku zpravidla nepřežijí. „Vermikompostovat na balkoně nelze celoročně. Jakmile sestoupí teplota na pět stupňů nad nulou, je žížalám zima, přestávají pracovat a množit se,“ upozorňuje Kristina Řešátková ze společnosti KOKOZA, která se zabývá propagací kompostování. Žížalí kompost je proto potřeba před nástupem chladných měsíců „zazimovat“, uklidit do místa, kde teplota ideálně neklesá pod 10 °C.

Jak žížaly ubytovat a čím je pohostit

Návod, jak v kompostéru „ubytovat“ žížaly, je prostý. Žížaly prostě dáme do horního patra (ze dvou boxů) vermikompostéru. Zakoupený vermikompostér již podestýlku zpravidla obsahuje, vlastnoručně vyrobený vermikompostér je třeba napřed vystlat například novinovým papírem, listím nebo půdou, aby se měly žížaly kam zavrtat. Dolní patro zůstává zatím prázdné. „Odtéká do něj přebytečná vlhkost, takzvaný worm tea, neboli žížalí čaj. Ten lze využít jako hnojivo,“ říká Kristina Řešátková.

Kristina Řešátková ze společnosti KOKOZA s vlastnoručně vyrobeným vermikompostérem
Kristina Řešátková ze společnosti KOKOZA s vlastnoručně vyrobeným vermikompostérem
Foto | Kristina Řešátková / KOKOZA, o.p.s.

Nádobu s žížalami začneme postupně plnit bioodpadem z naší kuchyně. „Nemusíte se bát experimentovat. Velmi rychle poznáte, co žížalám chutná a co naopak nechutná,“ říká ze své vlastní zkušenosti sociální a kulturní ekoložka Řešátková. Její žížaly prý mají rády odkrojky a zbytky z většiny zeleniny a ovoce, například bramborové slupky, ohryzky z jablka nebo zelené natě. Milují také čaj a kávovou sedlinu. „V čajových sáčcích se dokonce velmi často rozmnožují,“ prozrazuje tip na žížalí afrodiziakum Kristina Řešátková. Žížaly prý nepohrdnou ani zbytky vařené zeleniny nebo rozdrcenými skořápkami od vajec, ty navíc přirozeně obohacují vznikající kompost o vápník. V lásce naopak nemají chuťově výrazné potraviny – cibuli, zázvor nebo citrusy. Do vermikompostu nepatří ani masné a mléčné výrobky.

Když se vrchní díl vermikompostéru zaplní, jednoduše se přidá další patro. Žížaly si do něj buď přelezou samy skrz otvory ve dnu nebo jim můžeme pomoci a část žížal do horního patra prostě přestěhujeme. Žížalám trvá přeměna bioodpadu v běžném vermikompostéru okolo dvou až tří měsíců. Pokud chceme kompost dříve, radí Kristina Řešátková obsah nádoby vysypat a hotový kompost od ještě nezpracovaných zbytků bioodpadu a žížal ručně oddělit. Žížaly v té chvíli můžeme nalákat na nějakou „pochoutku“, ve které se během několika hodin shluknou. Další možností je využít jejich přirozeného útěku před světlem. Žížaly mají ve vysypané hromadě kompostu sklon zavrtávat se hlouběji a my z ní proto můžeme postupně odebírat její vrchní vrstvy.

„Správně vedený vermikompost nezapáchá. Chovatelé žížal se ale mohou setkat s octomilkami. Ty přicházejí ve chvíli, kdy je materiál příliš vlhký,“ uvádí Kristina Řešátková svou další zkušenost s žížalím kompostérem. V tu chvíli je třeba vložit do vermikompostéru nějaký savý materiál, například roztrhanou ruličku od toaletního papíru nebo papírový obal od vajíček. Správnou vlhkost je možné jednoduše zkontrolovat stiskem kompostu v dlani. „Vermikompost by neměl být blátivý. Ale ani příliš suchý. V tom případě je třeba ho naopak zvlhčit,“ vysvětluje Kristina Řešátková.

Kromě vlhkosti je podle ní třeba hlídat hlavně teplotu a množství bioodpadu. Žížalí kompostér není radno vystavovat příliš nízké ani vysoké teplotě. Čas od času, zhruba jednou týdně, je dobré vermikompost také trochu „prohrábnout“ a podívat se, jak se žížalkám daří. Vermikompost se tím zároveň provzdušní.

Pokud jedete na dovolenou, pak se není čeho bát. Žížaly bez problémů přečkají i vaši čtrnáctidenní dovolenou. „Pokud ale odjíždíme na měsíc nebo déle, je už dobré dát vermikompost přeci jen na opatrování ke známým,“ dodává Kristina Řešátková.


reklama

Vermikompostování

předchozí    další
Vermikompostér si můžete koupit
Vermikompostér si můžete koupit
Vermikompostér si můžete koupit
Vermikompostér si ale můžete snadno vyrobit i sami. Stačí k tomu několik plastových krabic a vrtačka
Základem vermikompostéru je kvalitní podestýlka, například z novinového papíru
Vlastnoručně vyrobený vermikompostér na pražském balkóně
Pro obzvláště šikovné ruce a estéty - dřevěný vermikompostér
Bioodpad - "žížalí pochoutka"
Zpracovávání bioodpadu ve vermikompostéru
Hotový vermikompost
Hotový vermikompost
 
Další informace |
KOKOZA, obecně prospěšná společnost zabývající se propagací městského kompostování a pěstování (urban gardening). Více informací na Facebooku
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FM

FRANTIŠEK MALINA

3.5.2016 08:06
Ahoj, vermikompostování doporučuji všem. Vermikompostér mám v paneláku na balkoně i na chalupě na zahradě a vše funguje moc pěkně. Násadu žížal jsem pořídil na www.ZIZALOV.cz, zakoupil jsem násadu kalifornských a hnojních žížal a chovám je společně. Žížaly se krásně množí a využívám je se synem i na rybaření.........hezký den. Franta
Odpovědět
JD

Jiří Diviš

22.2.2023 20:56
musím pozvat autorku článku, i tak pilnou včelku Kristinu Řešátkovou z balónu městského paneláku na výlet do reality = skutečné fungující přírody = zkrátka na šumavu (bradné E4, 339 01 Čachrov)
těmito "hovadinkami" se zabvývám naprosto vážně již pár desítek let !!! . určitě déle než jsou obě děvčata na světě, a velmi rád si s nimi, nejen o tomhle, ale i dalším přístupu k "udržitelnému životu", popovídám !!!! - urřitě si můžeme vyměnit mnoho zajímavých poznatků !!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist