https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/krestni-jmena-inspirovana-prirodou-se-daji-najit-i-v-ceskem-kalendari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Křestní jména inspirovaná přírodou se dají najít i v českém kalendáři

9.1.2017 01:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jmen, která přímo odkazují na zvířata nebo květiny, se v češtině moc neužívá. Alespoň na první pohled
Jmen, která přímo odkazují na zvířata nebo květiny, se v češtině moc neužívá. Alespoň na první pohled
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | jarmoluk / Pixabay.com
Rádi byste svému dítěti dali jméno blízké přírodě? V českém prostředí se to nejeví jako úplně snadná věc. Jmen, která přímo odkazují na zvířata nebo květiny, se v češtině moc neužívá. Alespoň na první pohled. Když se ale pustíme trochu do bádání o původu jmen, například v knize Miloslavy Knappové Jak se bude vaše dítě jmenovat, můžeme být překvapení, kolik jmen je v původních jazycích ve skutečnosti přírodou a přírodními jevy inspirovaných.
 

Z rozšířených vlastních jmen na květinu, konkrétně lilii, odkazuje například jméno hebrejského původu Zuzana, na zástupce ptáků, holuba, jméno Jonáš. Jména Petr a Petra mají svůj počátek v řeckém slově „petros“, čili „skála“, Filipové jsou podle řečtiny „milovníky koní“ a Markéty „perly“. Františkové nosí jméno patrona ekologie a ochránců přírody, svatého Františka z Assisi.

Kromě Zuzany na rostlinnou říši odkazují také méně obvyklá mužská jména Narcis, Florián, Hyacint, Oliver nebo Vavřinec. Z ženských jmen je to Flora, Hortenzie, Jasmína, Laura (z latinského jména pro vavřín), Liliana, Olívie, Ornela (z italského jména pro jasan), Rozálie nebo Viola a Jolanta (dvě různá pojmenování pro fialku). Květinu může připomínat i Astra, dívčí jméno původem z francouzského slova pro hvězdu. A nesmíme zapomenout ani na v Česku tradiční jména jako Jiřina, Růžena, Květa a Květoslav.

Jména Petr a Petra mají svůj počátek v řeckém slově „petros“, čili „skála“
Jména Petr a Petra mají svůj počátek v řeckém slově „petros“, čili „skála“

Původ jiný než rostlinný se naopak přisuzuje jménům Veronika a Heřman, byť Veronica je latinské pojmenování rozrazilu a Heřman jakoby přímo „voněl“ po heřmánku. Jazykovědci ale připisují Veronikám původ v řeckém jménu Bereniké vykládajícím se jako „přinášející vítězství“. A jméno Heřman podle nich pochází ze staroněmeckého slova pro válečníka. Také jméno Vanessa najdeme mezi taxonomickými názvy, konkrétně označuje rod motýlů babočka. Původně ale bylo toto ženské jméno vytvořeno uměle v 18. století.

Silný jako lev, pilná jako včelka

„Z živočišné říše k nám byl přejatý ze slovanských jazyků Lev, překladem z němčiny ojedinělý Vlk, obdobou jihoslovanského jména Orlin je ojedinělý Orlík, nově k nám pronikl Tiger/Tyger,“ vyjmenovává jména inspirována říší zvířat Miloslava Knappová, jazykovědkyně specializující se na onomastiku, nauku o vlastních jménech. A tato jména nejsou zdaleka jediná.

Lva najdeme také ve jménech Leo, Leoš, Leon, Leandr a Leontýn (řeckého původu), Lionel (francouzského původu) nebo Ruslan (turkotatarského původu). Jméno Leonid z řečtiny znamená konkrétně „syn lvů“, Leonard původem z němčiny patří zase člověku „silnému jako lev“. Nezapomíná se ani na dívky, „lvicí“ může být nositelka jména Leona, Leontýna, Lea i Lia. A nejen to, dvě poslední zmiňovaná hebrejská jména mohou zároveň vyjadřovat také „divokou krásu“ nebo ladnou „gazelu či antilopu“.

Vlk „se skrývá“ v anglickém jméně Ralf nebo německém Volfovi. A také v germánských jménech Rudolf nebo Adolf
Vlk „se skrývá“ v anglickém jméně Ralf nebo německém Volfovi. A také v germánských jménech Rudolf nebo Adolf

Vlk „se skrývá“ i v anglickém jméně Ralf nebo německém Volfovi. A také v germánských jménech Rudolf nebo Adolf, v prvním případě je to vlk „moudrý“, v druhém „ušlechtilý“. Za německým Wolfgangem se pak skrývá celý „vlčí pochod“.

Na medvěda pamatují jména keltského původu Artur a Artuš. Jméno Bernard německého původu náleží člověku přímo „silnému jako medvěd“. Původem germánské jméno Humbert znamená „skvělé medvídě“. „Malými medvědicemi“ jsou pak dívky pojmenované Uršula nebo Voršila.

Mezi ptáky je oblíbený orel a havran. Přímo „orlím vládcem“ má být nositel staroněmeckého jména Arnold. A opravdu, síla z tohoto jména čiší, jistě i zásluhou jeho nositele herce, sportovce a politika Arnolda Schwarzeneggera.

„Lvicí“ může být nositelka jména Leona, Leontýna, Lea nebo Lia
„Lvicí“ může být nositelka jména Leona, Leontýna, Lea nebo Lia

„Vlčími havrany“ jsou nositelé jmen německého původu Olbram, „zářícími havrany“ zase Bertramové, jejichž jméno pochází rovněž z německého prostředí. Také staročeské jméno Jimran odkazuje na havrany.

Dívčí jména jsou častěji inspirovány drobnějšími a méně impozantními zvířaty. Jméno Lara a Larisa má svůj počátek v „rackovi“, Hebrejského jména Debora znamená „včela“.

Jména s vínkem plodnosti, lesa a hor

Nejen na jediné zvíře, ale na celý les odkazují jména latinského původu Sylva, Silvie, Silvius nebo Silvian, slovanské jméno Doubravka i česká Lesana. Podle některých výkladů i Vít a Vítek. „Lesním mužem“ je Silvestr i původem německý Kvido a Horst. „Dřevo rube“ Gedeon hebrejského původu a jméno stromů nosí muži se slovanským jménem Jasan.

„Mužem z hor“ má být nositel jihoslovanského jména Goran, Může jim být i Horymír a Horymíra, i když o původu těchto jmen panuje velká nejistota, mohou odkazovat i na horníky či bohyni koní Horsu. A aby těch zmatků okolo těchto jmen nebylo málo, slaví jejich nositelé svátek pouze jednou za čtyři roky, připadají totiž na poslední únorový den přestupného roku, 29. února. Slávu horám projevuje ale i Hořislav a Hořislava. K pohořím a skálám se pravděpodobně váže i původ jména Šárka.

„Matku zemi, bohyni plodnosti a života“ mají ve svém jméně zakódovanou nositelky jména slovanské bohyně Živy a řecké Deméter, druhé jméno této bohyně bylo Chloé, neboli „mladý výhonek“. Bohyní země byla i řecká Gaia nebo germánská Herta, na zemi odkazuje také původem starořecké jméno Kaja (Kaia). Jaru a mládí vládla dříve ve Skandinávii bohyně Ida. „Matkou rodu, dárkyní života“ by měla být podle některých výkladů i nositelka germánského jména Jenovéfa.

„Lesním mužem“ je Silvestr, Kvido i Horst
„Lesním mužem“ je Silvestr, Kvido i Horst

Životem jako takovým je inspirováno hebrejské jméno Eva, severská Liv i původem řecká jména Zoe a Zoja i latinská jména Vivien, Viviana či Bibiana. Aurora zase odkazuje na „ranní červánky či jitřenku“. Českým jménem s podobným významem je Zora. Lásku k jaru, jeho bujnosti a prudkosti podle jednoho z možných výkladů mají ve vínku nositelé slovanských jmen Jarmil, Jarmila, Jaromila, Jaroslav, Jaroslava či nositelky jména slovanské bohyně mládí, života, mladé nespoutané lásky a jara Vesny.

Řecké jméno Iris připomíná řeckou bohyni duhy. Jméno Luna nosila římská bohyně měsíce. „Severskou polární září“ bylo inspirováno jméno Norbert a „vládou ledu“ Izolda. Jméno Maya či Maja může být odvozováno od hebrejského slova pro vodu nebo pramen i starořímského boha Maia, který dal název měsíci květnu.

Jaru a mládí vládla dříve ve Skandinávii bohyně Ida. „Matkou rodu, dárkyní života“ by měla být podle některých výkladů i nositelka germánského jména Jenovéfa
Jaru a mládí vládla dříve ve Skandinávii bohyně Ida. „Matkou rodu, dárkyní života“ by měla být podle některých výkladů i nositelka germánského jména Jenovéfa
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pezibear / Pixabay.com

„Perlou“ či „pupenem“ bylo inspirováno nejen jméno Markéta. Stejný orientální původ ze staroindického slova „mandžárí” mají i jména Margarita, Margita a jejich zkráceniny: Gita, Rita či Megan. Dívku je možné v Česku pojmenovat i překladem těchto jmen, jednoduše: Perla.

Až pohádkový význam má dívčí jméno Alvína, znamená totiž „přítelkyně skřítků a víl“. Jeden z možných významů jména Evelína je z francouzského slova pro „lískový oříšek“. Na nebeské hvězdy odkazují ženské jména Ester či Stela i mužské Hvězdoslav.

Původ v přírodních podmínkách a místní krajině má na rozdíl od českých velké množství anglických jmen, často používaných také jako příjmení. Jméno Ashley odkazuje na „jasanový les“, Bradley na „širokou mýtinu“, Bruce na „houštinu“, Dustin na „zaprášené místo“, Harley na „zaječí louku“ a Stanley na „kamenitou zemi“. Dylan v sobě nese „moře“, Forest a Foster „prales“ a Sunny „slunce“.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist