https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/krnap-laka-mistni-obyvatele-aby-si-sami-vytezili-palivove-drevo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

KRNAP láká místní obyvatele, aby si sami vytěžili palivové dřevo. A chce jen 10 Kč za kubík

22.5.2019 10:08 | PRAHA (Ekolist/ČTK)
Porazit a odvézt se smějí jen stromy označené lesníky.
Porazit a odvézt se smějí jen stromy označené lesníky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Správa Krkonošského národního parku přichází s výzvou zejména místním obyvatelům: pojďte si s pilou do lesa na dříví. Důvodem toho netradičního kroku je množství vrcholových zlomů, které po zimě zůstaly v lesích a blížící se první rojení lýkožrouta smrkového. "Abychom snížili šanci na další šíření kůrovců po Krkonoších, nabízíme nyní v samovýrobě kubík dřeva za pouhých 10 korun," láká KRNAP.
 

"Všichni si uvědomujeme hrozící riziko šíření kůrovce, který primárně vyhledává oslabené stromy a ty pak napadá," říká vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa. "Stromy, které mají po zimě zlomené vrcholové terminály – tedy laicky řečeno špičky – jsou pro kůrovce velmi atraktivní."

Smrky se zlomenou špičkou jsou pro kůrovce ideální zastávka.
Smrky se zlomenou špičkou jsou pro kůrovce ideální zastávka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP

"Ve snaze brzdit šíření kůrovce přicházíme s výzvou lidem na samovýrobu palivového dřeva na topení," říká Jansa. V současné době je možné po dohodě s místním lesním přijet do lesa a lesníkem vyznačené stromy si vykácet a odvézt.

"Cenu za kubík dřeva jsme stanovili na symbolických 10 korun. S ohledem na vývoj populace kůrovce má tato akce smysl do konce července," popsal aktuální nabídku Jansa. Prvním kontaktním místem pro zájemce jsou územní pracoviště Správy KRNAP, kde se dozvědí podrobnosti a místa, kam si pro dřevo mohou přijet.

Lokality s vrcholovými zlomy jsou po celých Krkonoších od nejnižších až po partie při horní hranici lesa a to na celkové ploše 1 300 ha. Celkový objem se odhaduje na 1 000 m3.

Kde si vytěžení palivového dřeva domluvit?

Územní pracoviště Špindlerův Mlýn, 543 51 Špindlerův Mlýn 275, tel.: 499 433 175
Územní pracoviště Rezek, 512 38 Vítkovice v Krkonoších 176, tel.: 481 582 723
Územní pracoviště Pec pod Sněžkou, 542 21 Pec pod Sněžkou 145, tel.: 499 896 214
Územní pracoviště Harrachov, 512 46 Harrachov 325, tel.: 481 528 105
Územní pracoviště Černý Důl, 543 44 Černý Důl 58, tel.: 499 440 420
Územní pracoviště Horní Maršov, 542 26 Horní Maršov 111, tel.: 499 871 102

S rozšířením nabídky dřeva k samovýrobě přišel začátkem letošního roku státní podnik Lesy České republiky. Jako novinku zavedl maloprodej již vytěženého a zpracovaného kůrovcového dříví přímo ze skladů v kalamitních lesních správách. Dřevo mohou zájemci použít na topení i jako stavební materiál. Rozšířením samovýroby a maloprodeje chce podnik zvýšit odbyt dřeva, kterého je v současné kůrovcové kalamitě na trhu velký nadbytek.

Cena dřeva pro samovýrobu se u Lesů ČR odvíjí od kvality a druhu dřeviny a pohybuje se od 30 korun do 750 korun za metr krychlový. Již vytěžené smrkové palivové dřevo ze skládky je za 550 Kč/m3. Nabídka platí pro občany i firmy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

22.5.2019 11:05
Dělá si někdo z lidí legraci? Napřed jim vnutíme dotace a vyměníme kotle na dříví za kotle na drahé a výrobně nákladné peletky, brikety,nebo biomasu a pak jim dáme na spálení levné kůrovcové dřevo? To je teda skutečně vymyšlené. To napadlo nějakého ministra po ránu při pohledu se služebního auta na vrcholky pražských věží?
Odpovědět

Jan Škrdla

23.5.2019 23:21 Reaguje na Milan Milan
Divil byste se, ale docela dost lidí ještě topí dřevem. Akorát ti, co se mají dobře, si jej raději nechají dovést. A ti co nemají čas nebo si jej nechtějí dát, si to dřevo nechají dovést i naštípané na polínka.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

24.5.2019 22:51 Reaguje na Milan Milan
Pokud má někdo kotel na biomasu, tak si jí může s nasbíraného dřeva vyrobit štěpkovačkou. Případně si může pořídit lis a ze štěpky si ty peletky nebo brikety sám vyrábět.
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

15.6.2023 21:12
Tak to je hodně slušná nabídka. Škoda, že bydlíme tak daleko a že nemáme možnost, jak si dřevo z lesa odvést. My si objednáváme palivové dřevo z https://www.drevokarlovyvary.eu/ , u kterého je fajn, že ho máme bez práce, ale takhle bychom ho měli zase levnější :-D . tak babo raď, co je lepší.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist