https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/letos-na-skladky-zamiri-5-miliard-mobilnich-telefonu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letos na skládky zamíří 5 miliard mobilních telefonů

3.11.2022 06:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jeden průměrný iPhone v sobě nese okolo 0,034 gramů zlata a 0,34 gramů stříbra. Není to mnoho, ale roznásobeno pěti miliardami je to už o něčem jiném.
Jeden průměrný iPhone v sobě nese okolo 0,034 gramů zlata a 0,34 gramů stříbra. Není to mnoho, ale roznásobeno pěti miliardami je to už o něčem jiném.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Poravute_Siriphiroon / Depositphotos
Odborníci Mezinárodního fóra pro odpadní elektrická a elektronická zařízení (WEEE) vyčíslili, že jen letos zamíří do odpadu na 5,3 miliard mobilních telefonů. Jen malá část z nich se přitom dočká materiálové recyklace.
 

WEEE tím upozorňuje na globálně rozpačitý postoj k recyklaci elektroodpadu, jež v sobě ale váže hodnotné materiály. Suroviny jako například kovy a vzácné zemní minerály, které by mohly být dále zužitkovány při další výrobě elektroniky.

„Jednotlivé mobilní telefony sice nesou jen nepatrná množství vzácných kovů, ale v celosvětovém měřítku odpadů představují obrovské objemy surovin,“ vysvětluje Pascal Leroy, generální ředitel WEEE.

Jeden průměrný iPhone v sobě nese okolo 0,034 gramů zlata a 0,34 gramů stříbra. Není to mnoho, ale roznásobeno pěti miliardami je to už o něčem jiném.

„Nejde pochopitelně jen o vzácné kovy,“ říká Leroy, „Podstatně výrazněji je v telefonech zastoupená měď. A když ji nerecyklujeme, musíme ji pro výrobu nových mobilních telefonů znovu vytěžit, vyrobit.“

Až kritická situace pak panuje u dalších funkčních „složek“ – kobaltu, lithia, paladia, tungstenu, neodymu, platiny – jež jsou v nepatrných koncentracích v telefonech obsaženy též.

Dodává, že po celém světě se doslova povalují hory elektroodpadu, jehož objem neustále narůstá.

„Od starých praček, přes GPS, tablety, toustovače až po staré počítače jich v roce 2030 bude 74 milionů tun,“ tvrdí. Jen necelých 17 % z tohoto obřího objemu se přitom dočká recyklace, což je podle něj tragické mrhání materiálem a surovinami.

Elektroodpad je přitom jedním z nejrychleji rostoucích a současně jedním z nejkomplikovanějších (ve smyslu propojení mnohasložkových materiálů) toků odpadu. Který může škodit životnímu prostředí, pokud do něj látky v něm obsažené uniknou. Recyklace tedy nedává smysl jen ekonomicky, ale i ekologicky.

Ve světě je momentálně v oběhu přibližně 16 miliard mobilních telefonů, a přibližně třetina z těch, jež se nyní nachází v Evropě, je nepoužívaná. Odpočívají zastrčené v šuplících, nepoužívané a vyřazené jen lapají prach. Pasivně tak v sobě zadržují suroviny, jež by mohly být užitečné někde jinde.

Jak vysvětluje Magdalena Charytanowicz, výzkumnice z WEEE: „Mohly by být využity k výrobě nových zařízení, k sestavení turbín větrných elektráren, pro výrobu elektromobilů nebo solárních panelů, zkrátka a dobře, mohly by posloužit k ekologickému přechodu nízkouhlíkové společnosti.“


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

3.11.2022 10:35
Letos na skládky zamíří 5 miliard mobilních telefonů ....
To jsou tak nekvalitní, že nefungují? A nebo kvůli "modě" a zpitomění reklamami? Kdysi stačil jeden telefon na celý život. A nejen telefony. Je toho daleko víc. Když člověk porovná opravy a doplňky toho starého k cenám nového, vyjdou jistě zajímavé výsledky. Prostě zpitomění vedení států, výrobci a reklamami. Lidé z rozežranosti už nevědí, co by měli chtít. Doufejme že krize ja naučí až budou máchat huby ve s...ch...
Odpovědět
Pe

Petr

3.11.2022 16:13 Reaguje na Zan K.
Ač to spotřební šílenství také nenávidím, faktem zůstává, že jsme si vytvořili celosvětový peněžní systém, ve kterém všichni musejí nějakým způsobem vydělávat peníze, aby přežili. A většina lidí si na život vydělává právě výrobou nesmyslů, které zase jiní lidé musejí kupovat, aby je posléze vyhodili. Toto šílenství umožňuje lidem žít. Je snadné na to plýtvání nadávat, ale nesmírně těžké na tom něco změnit.
I vy jste v té rozežranosti a koloběhu peněz zapojený, peníze si asi netisknete a užíváte veškeré možnosti, které vám tento systém výroby a spotřeby umožňuje. Takže jestli krize něco změní, pocítíte to i sám na sobě - bez ohledu na váš způsob života, nebo jestli se snažíte nějak šetřit a podobně.
Odpovědět
ig

4.11.2022 08:55 Reaguje na Petr
Ono i to zviřátko musí celý den makat, aby si našlo něco k snědku, jinak chcípne. Není divu, že totéž musí dělat i člověk, jen si na to vymyslel dělbu práce aby nemusel každý dělat všechno. Existence peněz je už jen důsledek toho.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

11.11.2022 15:51 Reaguje na
to ano, jen se chrlí spousta nesmyslů, rozmarů a zhovadilostí, které k životu vůbec nepotřebujeme,
jen na tom někdo slušně rejžuje
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

11.11.2022 15:49 Reaguje na Petr
já tomu říkám zacyklení v systému
Odpovědět
ig

3.11.2022 11:52
Prosím, předělejte ten tungsten na wolfram :-)
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

11.11.2022 15:52 Reaguje na
a já myslel, že se objevil nový prvek a já o tom nevěděl:-(
Odpovědět
ig

3.11.2022 11:54
Když to zatím neumíme nebo zatím nechceme recyklovat, tak aspoň odděleně skládkovat. Nejhorší je to sypat na jednu hromadu s použitými jednorázovými plínkami a cihlami z bouraček. Což jsem bohužel už x-krát na vlastní oči viděl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.11.2022 15:11
Píši o tom často , ne sodovkáč , ale obrovská produkce odpadů včetně vysoce nebezpečných a jejich pronikání do všech složek životního prostředí je problém č.1. v současnosti.
Mezi námi i ten proklínaný antropogenní CO2 není nic jiného než odpad
v plynné fázi.
Pro začátek by zcela postačovalo, kdyby EU přijala nařízení, že odpad vzniklý v EU se také v EU musí, a bez výjimky , zlikvidovat.
Žádné "dary" a "upotřebitelné" technologie do Afriky a Asie, jak je špinavým zvykem Bruselu.
Místo toho budeme pěstovat multikulturalismus , genderové výmysly a snít o "zelené" energetice. Prostě blbost na kvadrát vládne EU.
Odpovědět
Pe

Petr

3.11.2022 16:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zbývá už jen odpovědět na otázku kdo tu likvidaci odpadů zaplatí.
No a když je vám jasné, že i CO2 je odpad, proč vám tak vadí současná snaha tento odpad nevytvářet? Není to lepší, než ho pak stejně složitě a draze, ovšem zcela marně, likvidovat?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.11.2022 08:28 Reaguje na Petr
Nejlevnějším a skutečně zeleným řešením by bylo zalesnění , je to i v gryndýlu. Ovšem z plánu zalesňování do r. 2030 bylo realizováno pouze 0,8% - nedá se na tom "vyrejžovat".
Odpovědět
Pe

Petr

5.11.2022 09:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
To sice ano, ale sám dobře víte, že při spalování, ať už čehokoliv, není jediným odpadem CO2. A k tomu vaše první a třetí věta - o pronikání odpadů do celého prostředí a povinnosti je likvidovat. Jak řešit toto a kdo to zaplatí?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2022 21:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zalesňování je vaše fixní idea, i když je to nesmysl. zalešňuje se normálně, ovšm lesní pozemky, jiné asi těžko. A je silný problém, aby les vůbec vyrostl, u nás jde spíš o úbytek. A sázet lesy na vyschlé savaně v Číně je čistý populismus, na kterém se právě někdo dobře balíkuje.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.11.2022 19:18
Minulý mobil mi vydržel asi sedm a půl roku, součaný mám asi tři roky. Těch pět miliard mobilů fakt nechápu.
Odpovědět
Radomír  Dohnal

Radomír Dohnal

4.11.2022 09:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Z toho si nic nedělejte. Starou tlačítkovou Nokii jsem používal zhruba stejně tak dlouho, jako vy. A neměnil bych, nebýt práce. Chytrý telefon mám od prázdnin, a nesžil jsem se s ním. Nicméně kolem sebe vidím vcelku dost lidí, kteří si ty chytré telefony pořídí postupně i tři za rok. A ne, nechápu to. Ale prostě na odchylku mobilních dinosaurů, jako jsme my dva, připadají v průměri i lidé, kteří těch telefonů zkonzumují ročně víc.
Odpovědět
Pe

Petr

3.11.2022 20:29
" zkrátka a dobře, mohly by posloužit k ekologickému přechodu nízkouhlíkové společnosti. "
Pokud se elektronika nerecykluje, tak to žádný ekologický přechod není. Zase to pak skončí na skládce, jen na jiné.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

4.11.2022 10:30
Přijde doba kdy bude lidstvo tyto skladky pracně těžit a hledat suroviny.. nebo tady možná nebudeme....
Odpovědět
PB

Petr Blažek

4.11.2022 12:52
A to si počkejte, v brzké době se začnou vyřazovat první fve panely.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist