Letos na skládky zamíří 5 miliard mobilních telefonů
WEEE tím upozorňuje na globálně rozpačitý postoj k recyklaci elektroodpadu, jež v sobě ale váže hodnotné materiály. Suroviny jako například kovy a vzácné zemní minerály, které by mohly být dále zužitkovány při další výrobě elektroniky.
„Jednotlivé mobilní telefony sice nesou jen nepatrná množství vzácných kovů, ale v celosvětovém měřítku odpadů představují obrovské objemy surovin,“ vysvětluje Pascal Leroy, generální ředitel WEEE.
Jeden průměrný iPhone v sobě nese okolo 0,034 gramů zlata a 0,34 gramů stříbra. Není to mnoho, ale roznásobeno pěti miliardami je to už o něčem jiném.
„Nejde pochopitelně jen o vzácné kovy,“ říká Leroy, „Podstatně výrazněji je v telefonech zastoupená měď. A když ji nerecyklujeme, musíme ji pro výrobu nových mobilních telefonů znovu vytěžit, vyrobit.“
Až kritická situace pak panuje u dalších funkčních „složek“ – kobaltu, lithia, paladia, tungstenu, neodymu, platiny – jež jsou v nepatrných koncentracích v telefonech obsaženy též.
Dodává, že po celém světě se doslova povalují hory elektroodpadu, jehož objem neustále narůstá.
„Od starých praček, přes GPS, tablety, toustovače až po staré počítače jich v roce 2030 bude 74 milionů tun,“ tvrdí. Jen necelých 17 % z tohoto obřího objemu se přitom dočká recyklace, což je podle něj tragické mrhání materiálem a surovinami.
Elektroodpad je přitom jedním z nejrychleji rostoucích a současně jedním z nejkomplikovanějších (ve smyslu propojení mnohasložkových materiálů) toků odpadu. Který může škodit životnímu prostředí, pokud do něj látky v něm obsažené uniknou. Recyklace tedy nedává smysl jen ekonomicky, ale i ekologicky.
Ve světě je momentálně v oběhu přibližně 16 miliard mobilních telefonů, a přibližně třetina z těch, jež se nyní nachází v Evropě, je nepoužívaná. Odpočívají zastrčené v šuplících, nepoužívané a vyřazené jen lapají prach. Pasivně tak v sobě zadržují suroviny, jež by mohly být užitečné někde jinde.
Jak vysvětluje Magdalena Charytanowicz, výzkumnice z WEEE: „Mohly by být využity k výrobě nových zařízení, k sestavení turbín větrných elektráren, pro výrobu elektromobilů nebo solárních panelů, zkrátka a dobře, mohly by posloužit k ekologickému přechodu nízkouhlíkové společnosti.“
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Zan K.
3.11.2022 10:35To jsou tak nekvalitní, že nefungují? A nebo kvůli "modě" a zpitomění reklamami? Kdysi stačil jeden telefon na celý život. A nejen telefony. Je toho daleko víc. Když člověk porovná opravy a doplňky toho starého k cenám nového, vyjdou jistě zajímavé výsledky. Prostě zpitomění vedení států, výrobci a reklamami. Lidé z rozežranosti už nevědí, co by měli chtít. Doufejme že krize ja naučí až budou máchat huby ve s...ch...
Petr
3.11.2022 16:13 Reaguje na Zan K.I vy jste v té rozežranosti a koloběhu peněz zapojený, peníze si asi netisknete a užíváte veškeré možnosti, které vám tento systém výroby a spotřeby umožňuje. Takže jestli krize něco změní, pocítíte to i sám na sobě - bez ohledu na váš způsob života, nebo jestli se snažíte nějak šetřit a podobně.
Jakub Brenn
11.11.2022 15:51 Reaguje najen na tom někdo slušně rejžuje
Jakub Brenn
11.11.2022 15:52 Reaguje naMiroslav Vinkler
3.11.2022 15:11Mezi námi i ten proklínaný antropogenní CO2 není nic jiného než odpad
v plynné fázi.
Pro začátek by zcela postačovalo, kdyby EU přijala nařízení, že odpad vzniklý v EU se také v EU musí, a bez výjimky , zlikvidovat.
Žádné "dary" a "upotřebitelné" technologie do Afriky a Asie, jak je špinavým zvykem Bruselu.
Místo toho budeme pěstovat multikulturalismus , genderové výmysly a snít o "zelené" energetice. Prostě blbost na kvadrát vládne EU.
Petr
3.11.2022 16:19 Reaguje na Miroslav VinklerNo a když je vám jasné, že i CO2 je odpad, proč vám tak vadí současná snaha tento odpad nevytvářet? Není to lepší, než ho pak stejně složitě a draze, ovšem zcela marně, likvidovat?
Miroslav Vinkler
5.11.2022 08:28 Reaguje na PetrPetr
5.11.2022 09:45 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
6.11.2022 21:20 Reaguje na Miroslav VinklerZbyněk Šeděnka
3.11.2022 19:18Radomír Dohnal
4.11.2022 09:06 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPetr
3.11.2022 20:29Pokud se elektronika nerecykluje, tak to žádný ekologický přechod není. Zase to pak skončí na skládce, jen na jiné.