https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ma-li-kocka-ptace-v-tlame-tak-uz-ji-ho-neberte
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Má-li kočka ptáče v tlamě, tak už jí ho neberte!

14.6.2022 12:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Už jí ho neberte.
Už jí ho neberte.
Z celkem 3464 zvířat přijatých do péče záchranných stanic za posledních 30 dní bylo 1001 ptáčat. Více jak polovinu z nich ukradli lidé jejich rodičům v domnění, že je zachraňují. Lidská hloupost je v těchto dnech nejčastější příčinou přijímání (nejen) ptačích mláďat do záchranných stanic.
 
Záchranné stanice sdružené v Národní síti záchranných stanic, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, ročně přijímají více jak 30 000 zvířat v nouzi. Poskytují jim první pomoc, léčí je s cílem uzdravené vypustit zpět do přírody anebo jim alespoň zkracují utrpení.

Zároveň se snaží lidi vychovávat, aby omezili aktivity, které divokým zvířatům škodí. A právě ona výchova je běh na zjevně velmi dlouhou trať. Projevuje se to zejména u mláďat. Tzv. milovníků zvířat, kteří mají pocit, že každé jimi spatřené zvířecí mládě rozhodně ihned potřebuje lidskou pomoc, spíše přibývá. Tací lidé, namísto, aby svůj záměr předem konzultovali s odborníky, rovnou konají a ukradnou mláďata jejich rodičům.

Běžně se tak děje u malých zajíčků, kterých už tento rok stanice přijaly 275! Polovina z nich pak uhynula. A jen za posledních 30 dní se do záchranných stanic zbytečně dostalo více jak 500 ptáčat. Nepoučitelní lidé ignorují fakt, že je normální, naleznou-li ptáče, které ještě neumí létat, mimo hnízdo.

Samozřejmě existují výjimky. A právě proto nabízejí záchranné stanice či případně centrála Národní sítě záchranných stanic telefonické konzultace (774 155 155). Nejdříve volejte, teprve pak konejte!

Mládě kosa, které klidně mohlo vyrůst v přírodě. Pozdě. Někdo ho "zachránil".
Mládě kosa, které klidně mohlo vyrůst v přírodě. Pozdě. Někdo ho "zachránil".
Foto | Alena Konvalinová / ČSOP

Specifickou skupinou milovníků zvířat jsou tzv. obranáři = lidé, kteří brání kořist proti predátorům. Je to pochopitelné lidské chování, bránit slabšího před silnějším. Nicméně, ten silnější se kvůli nim nestane vegetariánem. A navíc má také slabá a bezmocná mláďata, která musí nakrmit. Odhánět krahujce od ulovené hrdličky je prostě nesmysl.

Dokonce i kočku, když už drží ve spárech naříkající ptáče, je lepší nerušit. Predátor odehnaný od kořisti si totiž bude muset najít jinou kořist. Mimochodem, za posledních 30 dní obranáři vytrhli ze spárů koček a dopravili do záchranných stanic celkem 86 ptáčat. Z toho 41 svá zranění nepřežilo.

Záchranné stanice jsou v těchto dnech zahlcené. Přijímají stovky zvířat denně. Velmi by jim pomohlo, kdyby lidé neodebírali zvířata z přírody zbytečně a vždy své záměry s divokými zvířaty před jejich uskutečněním telefonicky konzultovali.

Záchranné stanice shánějí na svůj základní provoz více jak 70 milionů Kč ročně. Jednou z možností, jak jim účinně pomoci, je veřejná sbírka Zvíře v nouzi. Pomozte jim finančním darem na účet č. 33 55 33 22/0800. Pomoci lze i zakoupením darovacího certifikátu.


reklama

 
foto - Stýblo Petr
Petr Stýblo
Autor je ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

14.6.2022 14:23
" trhněte " kočku mezi tralářky plotu
Odpovědět
kk

karel krasensky

14.6.2022 17:03 Reaguje na smějící se bestie
1+
Odpovědět
kk

karel krasensky

14.6.2022 17:04
Když byl svět ještě normální tak je myslivci střílelí ostošest.
Odpovědět
JM

Joska Malý

14.6.2022 22:57
Před pár lety se mi po zahradě na chatě často toulala kočka, pěkná, vyžraná, minimálně jistě polodomácí. Jednoho dne zoufalé štěbetání z jednoho stromu a vidím kočku, jak se sápe nahoru a blíží se k hnízdu v dutině stromu. Během vteřiny jsem si řekl, že na svém pozemku budu o životě a smrti rozhodvat já, nikoli cizí, dobře živená kočka, která je navíc, jak známo, v zemi přemnožená až až. Neváhal jsem, sáhl po vzduchovce, nabil, vypálil a kočka metelila dolů, pryč a hodně dlouho se neukázala.
když jsem se někomu zmínil, byl jsem za vraha. Nikomu moc nedochází, že zrovinka kočičky v přírodě nemají v takové míře, co dělat.
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.6.2022 10:52 Reaguje na Joska Malý
Pokud jde o kočky a jejích další život mám pro něpozítívní zprávu.U vzduchovek zrušili omezení bud 15 nebo 16J.
Odpovědět
JM

Jan Marján

18.6.2022 22:01 Reaguje na Joska Malý
Řekl bych že větší problém než kočky představují přemnožené straky.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.6.2022 23:04
„… jen za posledních 30 dní se do záchranných stanic zbytečně dostalo více jak 500 ptáčat. Nepoučitelní lidé ignorují fakt, že je normální, naleznou-li ptáče, které ještě neumí létat, mimo hnízdo.“

Vypadá to, že v ČR jsou lidé pro ptáky větší hrozbou než kočky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.6.2022 09:59 Reaguje na Majka Kletečková
S ohledem na to, kolik zde žije ptactva a kolik ho zabijí predátoři, myslím si, že kočky, kuny a podobná verbež jsou v naprosté převaze. Tím ovšem nechci bagatelizovat ty ztráty způsobené lidmi. Každého ptáčete je škoda. Tady ale žalostně zaostává stát, který neprovádí důkladnou osvětu. Jinak by se totiž nemohlo stát, že by důchodkyně chtěl nalezené mládě sýčka krmit vařenými bramborami
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.6.2022 12:23 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Co se týče koček, tak těch v okolí mého bydliště je vidět čím dál méně. Lidé je nyní mnohem více chovají jen v bytě; často jsou to nějaké čistokrevné krásky a asi o ně nechtějí přijít. U nás v okolí ubylo zeleně a přibylo betonu, asfaltu a hlavně aut, takže okolí se stalo pro domácí mazlíčky puštěné na volno nepřátelské.
Loni nám umřela kočka, sousedům také. Tento úbytek koček se na naší zahradě projevil nejvíc u pítka pro ptáky; daleko víc se jich tam nyní koupe. Někdy se tam skoro tvoří ptačí fronta na vodu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.6.2022 13:10 Reaguje na Majka Kletečková
Je fakt, že ve svém okolí jich taky pozoruji méně. Asi je děcka po prázdninách už nevozí jako vzpomínku na prázdniny. Ale naše známá, která působí kousek dál jako kočičí máma, jich má doma sedm a venku se stará o dalších asi 15.
Odpovědět

vladimír šmídl

15.6.2022 22:54 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ten počet lze omezit krmením.Kocouři jsou první, kdo se pokusí najít nové působiště. Obvykle zajdou hladem. V blízkosti mám občana, který zašel na zahradu za kočkou a psu nechal sežrat koťata. Přemnožení koček jsem zažil, když dva majitelé ponechali kočkám všechno potomstvo z vrhu. Koček tam běhalo víc než deset. Na druhé straně, kocour dokáže držet potkany za hranicí svého teritoria. Potkani prosperují, když zfetovaní spoluobčané v absťáku urvou víka od popelnic. Pak stražím granule na březí samici potkana, která neváhá a jde do domu. Hubením vlaštovek se zabývají hlavně obyvatelé domů, nikoli kočky (srážejí hnízda i za cenu poškození fasády).
Odpovědět

vladimír šmídl

15.6.2022 23:54 Reaguje na vladimír šmídl
Ještě jedno neobvyklé společenství koček jsem zažil. Bydlel jsem v chatce na okraji obilného pole a kočky byly z hrabošů živy, s výjimkou doby, kdy ležel sníh. Tehdy se přišly přiživit ke mně (bylo jich dvanáct), ale šlo o divoké tvory, nenechaly na sebe sáhnout. Dnes je tam skladiště ojetých aut.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.6.2022 10:56 Reaguje na Majka Kletečková
Dobrý den paní Kletečková.Mám k Vám prosbu a dotáz.Oba dva jsme kynologové-praktici a máme vztah k pejskum a Vy jste navíc majitelkou chovné stanice pasteveckých psu kangalu.Proto Vás prosím zda byste byla tak laskavá a odpověděla mi na mé otázky.Za prvé zdá byste neměla na prodej štěně kangala nevhodného do dalšího chovu to znamená nějaké vyvojové vady.Za druhé složení krmných dávek,jejích denní množství a váha.Za třetí budu mít mladého kangala dejme tomu 16-18 měsícu kolik kilo čistého masa z něj získám.Děkují za odpověd
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.6.2022 10:05 Reaguje na karel krasensky
Zajděte si pro pejska do útulku a po dotazu na rasu a velikost
odpovězte, že tak asi pro čtyři osoby. Vím, že opakuji starý
vtip o zájemci o psa z jedné komunity a panu Srstkovi, ale
vyjde vás to levněji, než si ho sám vychovat.
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.6.2022 11:39
Napište si na Google počet koček v čr.A ted k věci.Kdyby každá kočka v čr za rok chytila pouze jednoho ptáka do toho už nemontují vybíraní hnízd tak at ti z vás ,kteří umí velkou násobilku spočítají co to je za svoloč.
Odpovědět

Jirka Černý

19.6.2022 23:01
Za tento týden kočka dotáhla domů tři myši a jednoho potkana, tak jsem nad jedním špačkem přimhouřil oko.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist