https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/marodite-zkuste-prirodni-lekarnu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marodíte? Zkuste „přírodní“ lékárnu

8.9.2011 10:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Z nasušeného jetelu lučního si můžete připravit báječnou detoxikační koupel.
Z nasušeného jetelu lučního si můžete připravit báječnou detoxikační koupel.
Foto | Zero-X / Flickr
Existuje spousta rostlin, po kterých při procházce přírodou bez povšimnutí šlapeme. Je mezi nimi pampeliška, jitrocel, jetel nebo třeba heřmánek. Jde ale v mnohém o pozoruhodné byliny. Nejen že mohou být krásné, ale hlavně se mohou hodit, když zrovna marodíte. Je však důležité vědět, jaké bylinky jsou na co, kde je sbírat a jak je používat.
 

Člověk vůbec nepotřebuje chemické léky, když má přehled v bylinkách. A to neplatí jen o léčení nemocí, ale také co se týče zdravotní prevence. Tvrdí to alespoň lektorka zdravé výživy, fytoterapeutka a bylinářka Dobromila Nodlová.

„Zelených“ léčivek je v českých luzích a hájích nespočet a je asi nad síly běžného člověka se je všechny naučit znát. Není třeba ale hned vše vzdávat. Dobromila Nodlová tvrdí, že je možné vystačit si se znalostí dvaceti základních bylin, přirozeně u každého člověka půjde o individuální výběr. (Základní přehled bylinek se stručnou anotací viz níže.) Ale i s nimi se musí člověk podrobně seznámit, než je začne používat. I ony totiž mohou při nevhodném užití uškodit.

Třeba takový břečťan popínavý je jedovatý. Sbírají se z něj jen listy, které jsou dobré mimo jiné na bolesti kloubů a kožní onemocnění. Nebo divizna velkokvětá – ta zase urychluje vstřebávání chemických léků a tak de facto snižuje jejich účinnost. Jetel, který je protizánětlivý a detoxikační, by zase neměly používat dívky a ženy v kombinaci s antikoncepcí. Nebo každý ví, že jitrocel je dobrý na hojení ran. Jenže je potřeba použít nejprve jitrocel velký, který ránu vyčistí, a až poté jitrocel kopinatý, přezdívaný „skorocel“, který ránu stáhne. Podrobný seznam léčivých rostlin lze nalézt třeba zde nebo tady. Podle zdravotních problémů, kterých se chcete zbavit, můžete hledat třeba zde.

Dávejte si pauzu

Třezalka tečkovaná pomáhá, ať už je užívána vnitřně nebo vně, není ale vhodná pro každého, podobně jako mnoho jiných rostlinek.
Třezalka tečkovaná pomáhá, ať už je užívána vnitřně nebo vně, není ale vhodná pro každého, podobně jako mnoho jiných rostlinek.
Foto | Zero-X / Flickr
Platí tedy, že i u rostlin je potřeba si pozorně přečíst, k čemu jsou dobré, jak se používají a jak se dávkují. Některé bylinky se používají do koupele, jiné jsou vhodné pro macerát nebo nálev. Pokud se rozhodnete bylinky sušit na zimu, sušených stačí poloviční dávky. Není problém ani bylinky mrazit, alespoň polovina léčivých látek se prý takto zachová.

U bylin by podle Nodlové měl být účinek patrný do 14 dní. Pokud do měsíce nepozorujete odezvu, zkuste jinou bylinu, radí Nodlová. Ale i když bude mít bylinka příznivé účinky, je dobré po dvou týdnech ji vždy na týden nahradit jinou. U prudce působících se doporučuje pauza dva týdny.

Kde sbírat?

Sbírat léčivé bylinky není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je třeba vědět, v jakém ročním období a také v jakou dobu má rostlina léčivé účinky. Proto Nodlová doporučuje alespoň první rok bylinky raději kupovat od lidí, kteří s nimi mají zkušenosti.

Časem se ale člověk může pustit do samosběru. Jenže ne každý má možnost pěstovat byliny na vlastní zahradě a když se rozhodne, že si je natrhá, musí někam vyrazit. Bylinářka Nodlová si myslí, že není třeba se bát ani bylinek rostoucích u vozovky – podle nejnovějších průzkumů prý nejsou tak poznamenané silničním provozem, jak by jeden čekal.

Odborník na zdravotní rizika Miroslav Šuta by ale osobně radil v blízkosti frekventované silnice bylinky nesbírat, vzhledem k řadě nebezpečných látek, které jsou součástí výfukových zplodin z automobilů. Jedním dechem ale dodává, že jde o jeho osobní názor, nepodložený vědeckými výzkumy.

Heřmánek pravý je lékem skoro na všechno. Pokud jej nesnášíte dobře, zkuste Heřmánek římský.
Heřmánek pravý je lékem skoro na všechno. Pokud jej nesnášíte dobře, zkuste Heřmánek římský.
Pokud dá sběratel přednost bylinám z volné přírody, i tak by se měl mít na pozoru. Na louce může hrozit, že vedlejší pole bylo před krátkou dobu postřikováno pesticidy, které mohl vítr zanést až na louku. „Domnívám se, že by lidé měli raději sbírat na místech, která dobře znají,“ radí Šuta. Ideální tak je vlastní zahrádka či louka, o které sběratel ví, co se v jejím okolí děje.

Bylinky místo „chemie“? Ne!

Jak je výše uvedeno, podle Dobromily Nodlové si člověk může vystačit jen s bylinkami. Veronika Petláková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ale říká, že se bylinné a chemické přípravky doplňují. V ČR je prý k dispozici 106 variant léčivých přípravků ze skupiny fytofarmak, tedy přírodní medicíny. Zorientovat se v nich můžete například na webu SÚKL.

Velké množství dalších přípravků bylinného původu není schvalováno SÚKL, neboť se jedná o doplněk stravy.

„V současné době je v ČR registrováno 58 642 kódů léčivých přípravků, z toho do skupiny fytofarmak patří 247 kódů,“ říká Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví. Sršeň ale zastává názor, že bylinky kompletně „chemické léky“ nahradit nemohou.

Výběr několika desítek roslin, jejichž léčivou moc možná ani netušíte. K čemu jsou dobré?
Rostlina účinky
Bez černý mírní bolesti hlavy a pomáhá při nachlazení, nezralé plody jsou však jedovaté
Břečťan popínavý vhodný na bolesti kloubů a kožní onemocnění
Divizna velkokvětá uvolňuje dýchací cesty, vhodná na omrzliny
Čekanka obecná podporuje metabolismus, odstraňuje jarní únavu
Chrpa modrá protizánětlivá a podporující trávení
Heřmánek pravý z bohatého výčtu vyberme protizánětlivé a hojivé účinky, silné antiseptikum
Heřmánek římský vhodný pro ty, kteří nesnáší heřmánek pravý, účinky podobné pravému
Hluchavka bílá vhodná při zánětech horních cest dýchacích či zhoršené látkové výměně, používá se do koupele i vnitřně
Jablečník obecný všelék, vhodný zejména na kašel a zahlenění, zlepšuje imunitu a léčí špatně se hojící rány
Jetel luční celkově povzbudí a detoxikuje, koupel pomáhá i regeneraci po mírné zátěži
Jetel plazivý vhodný pro léčbu rakoviny, obsahuje tokoferol, tedy formu vitamínu E
Jitrocel kopinatý pomáhá při zánětech dýchacích cest, zastavuje krvácení, vhodný i při ušních či očních zánětech
Kokoška pastuší tobolka vhodná při poruchách srážlivosti krve, zastavuje krvácení, zejména vnitřní
Kontryhel žlutozelený má svíravý účinek, používá se na špatně se hojící rány
Kopřiva dvoudomá pročišťuje krev, podporuje růst vlasů a obsahuje mnoho minerálů a vitamínů
Kostival lékařský urychluje hojení, staví krvácení, kořen pomáhá na choroby související s kostmi
Lopuch větší antibiotický, antibakteriální a protizánětlivý, pomáhá i proti otravám jedy
Mochna husí působí na křeče a ztrnulosti kdekoliv v těle, podporuje trávení a chuť k jídlu
Mochna nátržník protijed, staví krvácení a hojí rány, také proti stresu a na ženské potíže
Pelyněk brotan jemnější než ostatní pelyňky, koření pro hubnutí, pomáhá při bolestech páteře, svalů a šlach
Ptačinec žabinec nejúčinnější je čerstvá šťáva z rozmixované natě, ze sušené natě lze připravit nálev na koupel nebo obklady
Pýr plazivý vhodný pro rekonvalescenci po antibiotikách, pomáhá na metabolické poruchy
Pěťour maloúborný pomáhá při bolestech kloubů a žvýkání natě je dobré na paradentózu, snižuje také horečku a krevní tlak
Přeslička rolní vhodná pro léčbu plicních chorob, koupele pomáhají při bolestech zad a nohou, obklady na drobná poranění
Rdesno hadí kořen obklady z natě staví krvácení, čistí krev a při kombinaci s čekankou a smetankou lze použít při detoxikaci
Rdesno ptačí, Truskavec celkově povzbudí a detoxikuje, koupel pomáhá i regeneraci po mírné zátěži
Rozrazil lékařský/Rozrazil rezekvítek oba detoxikují a pomáhají proti revmatismu, rozrazil potoční v kombinaci se zeleným čajem, tymiánem pomáhá při zvýšené hladině cholesterolu
Řebříček lékařský používá se jako sedativum, snižuje bolest a léčí mimo jiné stres
Sedmikráska chudobka má protizánětlivé účinky, používá se do koupele, jako kloktadlo nebo pro přípravu nálevu
Sléz přehlížený/Sléz lesní používá se na záněty sliznic a pokožky a je jedním z nejúčinnějších léků, nesmí se však vařit, prášek smíchaný s vodou na kaši je dobrý na kruhy pod očima
Smetanka lékařská pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, odvodňuje, může ale způsobit kožní ekzémy ve větším množství
Sporýš lékařský snižuje bolest obecně, uleví při bolestech zubů či dásní a dostává člověka do euforie, pozor na snižování tepové frekvence
Třezalka tečkovaná lze jí použít vnitřně i vně, působí jako antidepresivum, zvyšuje imunitu, není ale vhodná, podobně jako sporýš lékařský, pro všechny
Jahodník obecný, lesní mladé listy působí protizánětlivě, kloktání pomáhá na záněty v krku, také snižuje hmotnost
Maliník obecný obsahuje antioxidanty, zvyšuje imunitu a je důležitý pro těhotné
Ostružiník křovitý je také antioxidační, koupele pomáhají na kloubní onemocnění i kožní onemocnění, hodí se i na záněty dutiny ústní


reklama

 
foto - Singr Martin
Martin Singr
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PN

Pavlína Novinska

22.12.2020 09:54
Já mám přírodní lékárnu velice v oblibě, myslím si totiž, že síla přírody předčí všechny různé ibalginy, prášky, apod. Osobně mám velice pozitivní zkušenosti s přírodními probiotiky z https://www.senzamedical.cz/senza-lyovis-90-kapsli-probiotika-prirodni/ , to je naprostá paráda.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist