https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/minimalismus-jako-cesta-k-udrzitelnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Minimalismus jako cesta k udržitelnosti?

6.10.2019 01:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Když se nemusíte starat o miliony zbytečných věcí, můžete se začít věnovat věcem, na kterých doopravdy záleží.
Když se nemusíte starat o miliony zbytečných věcí, můžete se začít věnovat věcem, na kterých doopravdy záleží.
Možná jste si všimli, že minimalismus jako životní styl se v poslední době dostává do pozornosti stále více lidí. Smýšlíte-li ekologicky, určitě jste už o něm slyšeli a možná ho i sami praktikujete ve svém životě.
 

Jedná se o snahu žít pomalejší, skromnější a jednodušší život s méně věcmi.

Taková snaha nám má přinést do života více času pro to skutečně důležité, více spokojenosti a také značně napomáhá v omezování odpadu a snižování naší ekologické stopy. Když si totiž vystačíte s méně věcmi, méně nakupujete, méně spotřebováváte a méně vyhazujete.

Dá se říct, že minimalismus jde ruku v ruce s bezodpadovým způsobem života.

Má to ale háček. Z bezodpadového života se v poslední době stává trend, což je dobře, dostává se do povědomí lidí, kteří o něm doposud neslyšeli.

Na druhou stranu je to příležitost pro firmy, aby vyráběly stále nové eko vychytávky, které se nám snaží prodat.

Některé z nich se mohou pouze tvářit jako ekologické, abychom si mysleli, že jsme udělali zodpovědný nákup. Jiné skutečně mohou být ekologické, eticky vyrobené a mít ušlechtilý cíl, ale zůstává tu ve vzduchu viset jedna minimalistická otázka.

Potřebujeme skutečně všechny tyhle věci? Potřebujete desátou plátěnou tašku na nákup? Opravdu využijete nerezová brčka? Musíte mít designovou zavařovačku? Nevystačíte s tou, která vám zbyla od okurek?

A to je právě jednou z důležitých zásad minimalismu. Zastavit se před každým nákupem a pořádně si promyslet, zda danou věc skutečně potřebujeme, zda pro ni máme využití, anebo jen chceme ukojit touhu po něčem novém, co nám udělá chvilkovou radost, ale v budoucnu se stane dalším odpadem?

Protože eko shopaholic je pořád shopaholic.

Minimalismus zdaleka není jen o materiálních věcech, jako je oblečení, kosmetika, knihy apod. Je o celkovém zvědomení toho, co je pro nás v životě důležité.

Díky minimalismu můžeme ze života odstranit to, co je tam zbytečné a nepřináší nám radost a naopak se víc věnovat tomu, co nám dává smysl. Může se jednat o přehodnocení závazků, volnočasových aktivit, zaměstnání, ale třeba i partnerských nebo dalších vztahů.

Obvykle lidé s minimalismem začínají v materiální oblasti, ale mnohem větší výzvou bývá právě oblast mentální. Dnešní doba je zrychlená, klade důraz na výkon a produktivitu. Často lidé považují za úspěšného člověka toho, kdo je produktivní, neustále má co na práci, hodně toho zvládá, ideálně má i majetek a peníze.

Pravdou je, že majetek ani peníze štěstí nezajistí. Ano, zní to jako klišé, které jsme všichni slyšeli stokrát, ale kolik lidí se tím skutečně v každodenním životě řídí? Mnoho z nás podléhá tlaku okolí o tom, co by se mělo a jak by měl vypadat náš život.

Díky minimalismu můžeme zjistit, že to tak nemusí být. Odstraníme-li ze svého okolí ale i z mysli to neužitečné a přebytečné, můžeme jasně vidět, jak chceme žít svůj život, abychom byli spokojeni.

V září se konal v Brně festival Stačí málo, bylo možné si zde vysleschnout několik inspirativních přednášek a zúčastnit se workshopů. Pořadateli festivalu jsou tři minimalisti, kteří už několik let o minimalismu píší a jejich weby mohou být inspirací pro každého: Aneta Habartová (www.zamalem.cz), Alvin Korčák (www.minimalisticky.cz) a Patrik Zouhar (www.zjednoduseno.cz).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Habartová Aneta
Aneta Habartová
Autorka je organizátorka festivalu Stačí málo a autorka blogu Zamálem.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

6.10.2019 18:45
K minimalismu vlastně vedl/vychovával reálný socialismus. Že by ale byl zrovna ohleduplný k životnímu prostředí, to se říci nedá.

V dnešní době je minimalismus svobodnou volbou a pro mnohé i jejich nátuře adekvátní životní styl. Nevím ale, zda minimalismus nezminimalizuje i "tah na branku", který je potřeba k rozvoji společnost, aby mohla držet krok se zbytkem světa. A tak si raději přejme pestrou společnost v níž minimalismus nebude dominantně zastoupen.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

7.10.2019 15:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Socialismus neučil minimalismu, ale naopak. Předpokladem minimalismu je v první řadě to, že člověk může cokoliv (co potřebuje) kdykoliv bez problémů získat - nedostatek logicky posiluje potřebu tvorby zásob. Socialistický domácí kutil, který si dělal pračku z míchačky na beton a stavěl skleník z lahví od okurek je opakem minimalismu.

Jinak minimalismus na individuální úrovni může prostě znamenat značnou míru specializace, která povede nakonec v celku k pestrosti. Je otázka, jestli to ne té individuální úrovni bude něco stát.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.10.2019 19:24
A proč ta nejistota, proč ten otazník? Samozřejmě, že je to správný směr! To opak je nebezpečím pro planetu! Poživačný maximalismus s jeho nezájmem, lhostejností a ignorací.
Odpovědět
ig

6.10.2019 20:04 Reaguje na Karel Zvářal
Minimalisticky žijí například australští Aboriginci (pokud ještě nějací opravdoví existují), ale nejem si zcela jistý, zda bych chtěl žít také tak :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.10.2019 06:07 Reaguje na
Ano, je to v podstatě jen skrytá forma známého hesla zelených "Zpět na stromy!".
Odpovědět
sv

8.10.2019 21:14 Reaguje na
Kteří minimalisticky vybili australskou megafaunu a přeměnili většinu Austrálie v poušť.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

7.10.2019 15:50 Reaguje na Karel Zvářal
Několik otazníků se u praktického nasazení pár najde. V první řadě není cílem minimalizmu environmentální šetrnost, takže ta vzniká jen jako vedlejší produkt - a ne nutný vedlejší produkt. Část populárních návodů začíná slovy "vyházejte" - a pokud to skončí jako u neúspěšných pokusů o hubnutí, tak výsledkem je jojo efekt nakupování a vyhazování. Člověk přitom nemusí mít "pocit viny" ze skříní přetékajících manicky nakoupenými věcmi. Méně nešetrných věcí může být horší než více věcí šetrných na zdroje/produkci odpadu. Méně věcí vlastněných v jednom okamžiku nemusí znamenat méně věcí vlastněných/spotřebovaných za jednotku času/život.

Takže i když minimalismus je sympatickým směrem, nemusí být nutně bez problémů.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.10.2019 16:42 Reaguje na Tomas Peltan
Děkuji za vysvětlení. Já myslel, že když jako majitel deseti aut a soukromého tryskáče nikam nejedu či neletím, že jsem také (hodinový) minimalista.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

7.10.2019 19:36 Reaguje na Karel Zvářal
Nestanete se minimalistou až ve chvíli, kdy svým soukromým tryskáčem zaletíte do bezobalového obchodu pro půl kila sóji bez zbytečného pytlíku?
Odpovědět
Laik Obecný

Laik Obecný

10.10.2019 07:14
Minimalistou se člověk automaticky nestává jen proto, že je chudý (divili byste se kolik chudých lidí má doma hromady zbytečných krámů), nebo se jednoho dne probudil a beze smyslu vyházel polovinu své domácnosti. Je to o efektivním rozlišování věcí (lidí, zájmů, prožitků, apod.), které pro vás mají skutečnou hodnotu, a věcí, které vám v životě jen překáží. A následně o tom, že se druhého aktivně zbavujete ve prospěch prvního.

Budeme-li se držet na materiální úrovni, neuvědomělé zbavování se věcí je stejně neminimalistické jako jejich neuvědomělé pořizování. Vyhodit všechno oblečení a pořídit si kapsulový šatník podle návodu někde na internetu, aniž byste se tak dříve oblékali, není minimalismus ale blbost. K minimalismu saháte, když konečně vyházíte všechny ty věci, které jste na sobě neměli léta, jsou vám malé, velké, spadají do stylu, který jste nosili naposledy na střední. Je to o tom, že si dáte stranou věci, které nosíte opravdu často, zamyslíte se nad tím, proč je nosíte, kolik jich reálně potřebujete, abyste nic nelámali přes koleno, ale aby vám také zbytečně zase roky neležely ve skříni, a podle toho si šatník do budoucna udržujete. Minimalismus je o tom, že vyházíte všechny tenisové rakety, lyžáky, deskové hry, upomínkové předměty a nechtěné dárky, na které se vám jen roky práší, a uděláte si místo pro vám blízké fotografie, oblíbený kaktus nebo kolo, na kterém jezdíte pravidelně, ale zatím jste ho pro nedostatek místa skladovali na balkoně. Všechno je to přitom strašně individuální. Jeden může bydlet ve velkém bytě a mít spoustu sportovního vybavení, sbírku knih nebo víc kuchyňského vybavení než jiné dvě domácnosti dohromady. Jiný může bydlet v garsonce s minimálním vybavením a jednou knihou z knihovny. Oba přitom mohou být minimalisté. Dokud se obklopují jen věcmi, které reálně využívají a dokud jsou spokojení, je to minimalismus.

Jak moc je pak zbavování se věcí ekologické, je zase jen o jedinci. Minimalismus má k ekologii blízko, ale není to to samé. Někomu vyhovuje to všechno vzít a prostě vyhodit do popelnice. Jiní věci přeprodají, darují nebo recyklují. Hlavně ale do budoucna nepořizují nic, co nepotřebují a co by jim zase jen bezcílně leželo ve skříni.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist