https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nepotrebujeme-par-lidi-kteri-dokonale-zvladaji-zero-waste-ale-miliony-tech-kteri-ho-zvladaji-nedokonale
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nepotřebujeme pár lidí, kteří dokonale zvládají zero waste, ale miliony těch, kteří ho zvládají nedokonale

14.9.2020 04:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Možná nemusí být všechno v jednorázovém obalu....
Možná nemusí být všechno v jednorázovém obalu....
Pomalá móda, pomalé cestování, etické nákupy, zodpovědný konzumerismus, kosmetika netestovaná na zvířatech, nontoxic kosmetika, nákup lokálních a sezónních potravin, snižování produkce odpadu... Je toho hodně, co "musíme" sledovat, chceme-li se chovat udržitelně. Počkat, musíme? Kdo říká, že musíme?
 

Udržitelnost je slovo, které se teď skloňuje ve všech pádech a životní styl šetrnější k životnímu prostředí se stává trendem. To může být dobře i špatně. Tou horší stránkou je třeba fakt, že si na sebe někteří z nás kladou příliš vysoké nároky ohledně toho, jak žít, jak se stravovat, v čem všem se orientovat, co sledovat při každém nákupu. Někdy tak můžeme mít dojem, že když nezvládáme vše na 100 %, nemá cenu se snažit vůbec.

Okurka v plastu a Greta můžou za všechno?

"Proč si s sebou nosíš sáček na ovoce, když okurku stejně koupíš zabalenou v plastu?"
"Nehraj si na ochránce planety, když na dovolenou lítáš letadlem!"
"Produkuješ víc než jednu zavařovačku odpadu za rok? No tak to nejsi zero waste."

Setkali jste se někdy s touhle argumentací? Je to taková optika všechno, nebo nic. Buď jsi ve všem dokonalý a nikdy nekoupíš nic v obalu, nebo nemáš právo se za člověka bezodpadového považovat. Buď musíš vše nakupovat bez jediného plastu, nebo nemá smysl se ani snažit. S tímhle názorem se setkávám u dvou skupin lidí.

· lidi, kteří na ekologii rezignovali a myslí si, že jednotlivec nic nezmění
· lidi, kteří jsou v zero waste extremisté

U první skupiny bych to asi ještě docela pochopila, a dokonce si myslím, že je možné, aby tihle lidi změnili názor a začali se taky snažit. Druhá skupina ale z mého pohledu střílí do vlastních řad. Myslím, že každý z vás, kdo se někdy aspoň chvíli pohyboval v nějaké zero waste skupině na Facebooku, se s tím setkal. Je podle mě nelogické shazovat člověka, který se snaží chovat ohleduplněji k životnímu prostředí, za to, že to nedělá úplně stoprocentně nebo ne tak dobře jako někdo jiný. Naopak, je dobře takového člověka podpořit v tom, co dělá a je velká šance, že postupně bude do života zařazovat víc a víc zero waste principů

Jistě si pamatujete na situaci, kdy se internetem začala šířit fotka Grety Thunbergové (švédské studentky, která odstartovala středoškolskou stávku za klima), kterak jede ve vlaku a před sebou má několik plastových věcí. Fotka se šířila povětšinou s dost nelichotivými komentáři o tom, že je Greta hloupá a neuvědomuje si, že když mluví o klimatické změně, nemůže si přece kupovat toustový chléb v plastu. Připadá mi zcestné odsoudit člověka na základě jedné fotky bez znalosti kontextu. Jednak ne vše, co na fotce bylo, muselo nutně patřit Gretě, ale hlavně nevíme, jak Greta žije svůj život. Tohle je jedna fotka z jejího života, podle které ji najednou všichni soudí.

A přesně takový přístup způsobuje, že si spousta lidí řekne, že se nemusí snažit vůbec. Jak by to ale vypadalo, kdyby si každý řekl, že když lítá jednou ročně letadlem, tak se teda vykašle na třídění odpadu, protože to stejně nemá smysl? Anebo kdybych si na nákupu nabrala pět druhů zeleniny každý zvlášť do plastového pytlíku, protože okurka má stejně na sobě plastový obal?

Každý krok se počítá

Zero waste je jen příklad, ale týká se to v podstatě jakékoli oblasti, kde se můžeme snažit o udržitelnější způsob života. Nechme teď ale stranou internetové hejtry. Největší bič si totiž na sebe pleteme my sami. Klademe si na sebe obrovské nároky, jak bychom měli být dokonalí a za každých okolností ohleduplní. Nadáváme si, když si jednou za čas koupíme tričko z háemka, nebo tvářenku, co nemá certifikát, že nebyla testovaná na zvířatech. V extrémním případě někdo nespí z toho, že si koupil banán, protože ten přece v ČR neroste.

Měli bychom si uvědomit, že každá snaha se počítá. Není potřeba být eko, bio, zero waste, vegan na 100%. Každý jeden den, kdy si nedáte maso, se počítá. Nemusíte jít hned do extrému a vyčítat si každé škobrtnutí. Není možné být ve všech oblastech dokonalý. Existuje nespočet témat, kde se můžete chovat neudržitelně nebo neohleduplně a třeba o tom ani nevíte. Můžete si třeba říkat, jak je super, že jste místo parafínových svíček začali kupovat ty sójové, ale po čase zjistíte, že ani ty nejsou ideální, protože na druhé straně zeměkoule to ničí zemědělství. Taková zjištění můžou být demotivující a zahlcující.

Zkuste se naopak pochválit za každou malou změnu, která se vám podaří. Nelze být zero waste přes noc, každá změna vyžaduje čas. A i kdyby nikdy nebyla úplná, každý krok vpřed je skvělý. I slavná Bea Johnsonová se musela dopracovat postupnými krůčky k tomu, kde je teď.

Stačí málo

Pokud hledáte cestu, jak se z těch všech požadavků nezbláznit, ale přesto žít udržitelně, odpovědí může být minimalismus a pomalejší, skromnější životní styl. Už na podzim 3. 10. se uskuteční třetí ročník festivalu Stačí málo, jediného festivalu o minimalismu v Česku a na Slovensku. Dozvíte se tam, že zero waste není jen o odpadech, co je to greenwashing, jak si sestavit minimalistický, ale vkusný šatník, jak se žije v minidomku, jak být minimalistou i s dětmi nebo na internetu a také máte možnost vyrobit si barefoot sandále.


reklama

 
foto - Habartová Aneta
Aneta Habartová
Autorka je organizátorka festivalu Stačí málo a autorka blogu Zamálem.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

14.9.2020 09:07
vyprávět někomu,že je dobrá střídmost a omezení konzumu, je jako pověsit před býka červený hadr, rozzuří se k nepříčetnosti
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2020 09:23 Reaguje na vaber
Takový člověk to pochopí až tehdy, až fatálně zchudne.
A to se může stát zanedlouho, protože klimatická změna vyžene stamilióny lidí na Sever (do Evropy) a náš babišistán nemá šanci takovou invazi přežít. Zvláště, kdybychom si odhalsovali czexit, to bysme šli jako první.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

14.9.2020 19:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Především Evropa bude mít kolem roku 2030 sama problém nás tady uživit - to je cca doba kdy se předpokládají první problémy s dostatkem fosfátů na světovém trhu - a bez fosfátů čeká zemědělství návrat o 300 let zpátky.

Především k nutnosti výrazně navýšit živočišnou výrobu na produkci hnoje. Zejména v Evropě- nejhustěji zalidněném světadílu - je už teď trochu problém s hledáním místa kde pěstovat potraviny. A stojí to hodně chemie.

Pokud by do Evropy přibylo jenom 100 milionů lidí tak ani Evropa nevyprodukuje dost jídla.
A to prostě proto že ti lidi tady zaberou moc místa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2020 09:18
Samozřejmě je nejhorší odzdikezdizmus, ten dokáže zdiskreditovat každou dobrou myšlenku.
Ale ten velký problém je nahoře. Když po koronáči (před dalším koronáčem) státy perou do ekonomiky stamiliardy na dluh jen proto, aby udržely "ekonomický růst", tak je to celé k ničemu.
Ten růst je v podstatě co? Zase jen větší množství převážně zbytných krámů, dotažených přes půl světa, které se za chvíli stanou odpadem.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.9.2020 15:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Kupodivu, ku svému podivu, musím s Vámi souhlasit, co se týká účinku toho "odzdikezdizmu". Kéž byste si to uvědomoval i když píšete třeba o syntetických palivech a OZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2020 07:16 Reaguje na Jiří Daneš
Nepoužívám odzdikezdismus, jen se snažím vyjadřovat jasně, jednoznačně a srozumitelně. To pak tak působí.
Myslím si, že je možno přejít na beuhlíkovou ekonomiku a není to můj výmysl, tvrdí to vědecká obec z IPCC i vlády nejvyspělejších ekonomik země.
Silně mi vadí, že zrovna my (po sametovce tygr východních zemí) se toho odmítáme zúčastňovat a tím s propadáme do energetické a tím celkové zaostalosti.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2020 15:29 Reaguje na Pavel Hanzl
No, tady bych se států zastal. Ony neperou do ekonomiky ty stamiliardy kvůli růstu, ale kvůli zmírnění propadu, který samozřejmě i tak nastane.

A v principu to není až tak blbě, blbě může být samozřejmě způsob, jakým se ty zdroje budou distribuovat.

A taky je potřeba přiznat, že takto rychlý propad ekonomiky, a to ze zcela neekonomických příčin, nemá v moderní historii obdoby. Takže co s tím je opravdu výzva a dělat nějak jooo chytrýho bych si moc netroufal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2020 07:22 Reaguje na Svatá Prostoto
Ekonomiky evropských zemí jsou tak děsivě převýkonné, že trvalý problém je nadprodukce a ne opak. A nějaký dvouněsíční "propad" jim vůbec nemůže uškodit, spíš by se trochu srovnaly do normálu.
Nás se to až tak netýká, naše produktivita klesá z úplně jiných příčin.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.9.2020 11:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy nějak zapomínáte, že ten váš zdravý a očistný propad znamená, že docela dost lidí by na tom byla prakticky ze dne na den docela fest blbě. Resp. ne by byla, ale byla ... a velká část těch opatření směřovala právě ke zmírnění této situace. Jak jejich, tak například jejich zaměstnavatelů.

Pokud vám tedy nepřijde jako skvělý nápad jim místo toho sdělit něco ve smyslu, měli jste se jak prasata v žitě, tak si dáte pár měsíců půst z úspor.

Zajímalo by mne jak byste dopadl:-))).

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2020 08:54 Reaguje na Svatá Prostoto
To máte pravdu, ekonomika je nastavena na trvalý růst a pokud ho nemá, kolabuje. A odnáší to ti normální pracující, velmi často chudí.
Jenže co s tím?
Trvalý růst ekonomiky znamená trvalý růst spotřeby všeho a tím i růst odpadů všemožného typu.
Dejme tomu, že se dá energetika překopat z velké části na bezodpadovou a obnovitelnou, ale co to ostatní?
A zeměkule je už na hranici stability, netvor klimatické katastrofy si už protahuje drápy.
Já na to mám svoji teorii, už jsem ji sem dával, ale reakce nula.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2020 14:43
S tou Grétou je to normoš akce a reakce ... ona prudí a hysterčí jak může a tak se nelze divit, že jí cokoli podobného s chutí dají mnozí sežrat. Já pro to mám plné pochopení. Ať si taky holka užije:-))).

Když bude někdo tak nějak v klidu a slušně žít a jednou prostě ujede a vyleje si palici tak dobytek, tak někdo bude dělat chytrýho, to musí bejt:-), ale většina lidí nad tím prostě mávne rukou. Když se to ale povede nějakému místnímu Nešporovi ... ;-).
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.9.2020 15:48
Ano, každý krok se počítá. Jak ale nebýt smutná, když víte, že koronavirové omezení ekonomiky by muselo trvat až do roku 2050, abychom se dostali na cíl oteplení o 1,5C.
https://www.bbc.com/news/science-environment-52485712
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2020 16:27 Reaguje na Katka Pazderů
A ak smutnit netřeba:-)))

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/deloitte-studie-klima-oteplovani-ekonomika-hdp.A200914_121649_ekonomika_mato
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.9.2020 17:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak to je fakt z křišťálové koule, HDP ČR v roce 2096 bude o 1,1 % vyšší než dnes. A na planetu nikdo nemyslí. A na lidi v Bangladéši, až bude moře o 6 m výš.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2020 20:28 Reaguje na Katka Pazderů
No tak jim tam v rámci humanitární pomoci pošleme kruhy na plavání. Nám to zvedne to HDP a jim to pomůže doplavat do Nepálu, tam budou v suchu:-))).

Planeta se postará o sebe sama, nebude to poprvé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2020 07:40 Reaguje na Svatá Prostoto
Co je to proboha za ptákovinu? Nejrealističtější scénář (zatím se vyplnil ten nejalarmističtější) znamená vzrůst globální teploty o +5.7°C do konce století, což je totální kolaps prakticky všeho.

Před průmyslovou revolucí táhla švédská vojska i s děly přes zamrzlý Balt (Šimůnek), byly hladomory kvůli neúrodě a tvrdým zimám a alpské ledovce byly o 200m vyšší a desítky kilometry delší.
Proti té době se oteplilo globálně o +1.1°C a u nás nežije jediný strom, který by přežil teplotu +50°C. A už se naměřilo +42°C.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.9.2020 11:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak bych se zase zklidnil. Se zamrzlým Baltem. A průmyslovou revolucí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mal%C3%A1_doba_ledov%C3%A1
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2020 09:00 Reaguje na Svatá Prostoto
V tom odkazu je taky zmíněno zamrzlé Baltské moře.
Ale smysl mého příspěvku je, že to celé je způsobeno rozdílem globální teploty o -1°C.
Nedovedu si představit ten masakr při změně o +4°C.
Odpovědět
MR

Michael Rada

15.9.2020 06:50
Rád bych poděkoval za článek paní Habartové. Zaujal mne. Jmenuji se Michael Rada a jsem zakladatelem INDUSTRY 5.0, první průmyslové EVOLUCE řízené člověkem. V roce 2013 jsem se rozhodl že naučím průmysl přestat plýtvat a generovat odpad a do dnešní doby dr podařilo zabránit tomu, aby se více než 1 milion tun výrobků odpadem nestalo. Kdyby Vás zajímalo více, zde je má poslední přednáška z Inide. https://www.youtube.com/watch?v=bRG9X1861-E případně rok stará verze v Českém jazyce je zde https://www.youtube.com/watch?v=eiVrA8IqHdw&t
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.9.2020 10:46
Zcela bezodpadově nežil ani pračlověk, ale byly to odpady bez většího vlivu
na přírodu. I před sto léty to ještě ušlo, ale průmyslová revoluce a hlavně
modla konzumu napáchala to nejhorší. I tak mám obavu, že pár desítek miliónů uvědomělých lidí to nezachrání. Reklama na spotřebu je mocným nepřítelem podobných snah. No a pokud nebude už výroba sama o sobě myslet
na to,že produkuje budoucí odpad, tak se nic moc nezmění. Zákazník je
doblblý reklamou a to i ten ekolog, který v zájmu úspor vyhodí dosud
funkční výrobek pouze proto, že mu někdo namluví to, že tím novým
šetří energii a tím i životní prostředí. Mnohdy to není vůbec pravda a
stačí se selským rozumem nad tím zamyslet. Například než měnit pět let
starou údajně neúspornou chladničku za novou úspornou, tak je třeba
uvážit,zda novou potřebuji tak velkou, abych do ní ukládal i zbytečnosti
a zauvažoval kolik energie spolykala výroba,doprava a nakonec i recyklace, pokud byla vůbec uskutečněna ze 100%. Nebo takové klasické žárovky
v místnostech,kde svítí cca pár minut denně. Má význam je plně funkční nahradit úspornými x krát dražšími svítidly? V zimě je přece jedno,jestli mi byt vytápí zároveň se světlem žárovka, když topím i tak elektřinou.
Kolik toho nasvítím v létě? Minimum a tak bych mohl pokračovat. Úsporu
je třeba hledat i jinde a ne jen na štítcích spotřeby a v tabulkách
úspornosti. Navíc ten nový výrobek byl nějak zabalen a to je zase odpad.
Já mohu dokonce usilovně třídit, ale kde je záruka, že vytříděný odpad
neskončí někde na skládce, protože nenalezne využití. Je lépe ho vůbec
nevytvářet a když,tak v nezbytně nutném množství, ale to by muselo být
i normou pro výrobce. Hledat viníka pouze u spotřebitele a na něho taky
přenést náklady a starost co s odpadem je špatné. Minimum výrobců se
nezajímá, co se děje s jejich výrobky a obaly. Jejich lobby brání zálohám
za obaly všeho druhu a náklady padají na spotřebitele a státy. Je to
velice pro výrobce pohodlný způsob likvidace odpadů a tak je jim to
vše úplně jedno. Jinak pokusy s bezobalovými potravinami, či s těmi
vlastními obaly jsme si zažili v dětství, ale to býval pultový prodej
a ne samoobslužný s ohmatáváním nebaleného zboží. Lidé jsou bohužel
čuňata a ač nejsem cimprlich, tak po některých zákaznících bych už
na to zboží ani nesáhl, natož ho zkonzumoval. Návrat k pultovému
prodeji prodraží obchod jako takový, nehledě na množství dalších
prodavačů. Tudy cesta nevede a ani v budoucnu nepovede. Je to pouze
jedna ze slepých alternativ pár nadšenců, ale masově neuskutečnitelná.
No a nakonec pouze to, že brzo bude mít Evropa zcela jiné starosti.
Krize to není pouze ta coronavirová, ale skutečná, tak jako migrace
a starost o zemědělskou soběstačnost se stále zvětšujícím se počtem
nově příchozích. I tu bude třeba slevit na kvalitě směrem k množství,
ač představy máme jiné. Ideovými žvásty se hladové nakrmit nedá a ani
je nelze naučit,jak slevit ze svých nároků. Vidím to dost černě a pouze
čas nás rozsoudí. Možná, že "zahřmí" a bude vše jinak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2020 09:04 Reaguje na Břetislav Machaček
"Je lépe ho vůbec nevytváře" (odpad). Jenže to je problém. Celá naše civilizace je postavena na konzumu, což je prakticky z drtivé většina jen produkce odpadu.
Odpovědět
MV

Martin Vaněk

27.9.2020 12:37
Článek krásně ilustruje rozpolcenost dnešních "aktivistů" - Za klima a udržitelná rozvoj držím hladovku, přestávka na oběd 12-13 00h... :-D
Odpovědět
IN

Ivana Navrátilová

18.12.2020 01:51
Nemůžu nesouhlasit. Nikdo nemusí dělat všechno perfektně, hlavní je snaha, a to se týče nejen nás občanů, ale i větších firem, které toho odpadu vyprodukují mnohonásobně více. Naštěstí se ministerstvo celkem zajímá a juak jsem zjistila, od velkých producentů vyžaduje i to, aby každoročně podávali hlášení odpadu... více info o tom tady: https://www.rocnihlaseni.cz/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist