https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mydlove-orechy-ani-praci-koule-neperou-ukazal-test?ids%5Bxb235bfe98d7b61499bc834d8304ff38e%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřMýdlové ořechy ani prací koule neperou, ukázal test

26.1.2012 09:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Prací koule i ořechy jsou spíše opakem ‚zelených‛ výrobků, zní hodnocení dTestu.
Prací koule i ořechy jsou spíše opakem ‚zelených‛ výrobků, zní hodnocení dTestu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ecozone
Prát ohleduplně k přírodě chce asi každý. Kdo podlehne reklamě vychvalující úžasné prací schopnosti různých pracích koulí, ale jen vyhazuje peníze. Příznivcům všeho přírodního se mohou zdát jako ideální prací prostředek tzv. mýdlové ořechy. Jak ukázal aktuální test spotřebitelského časopisu dTest, koule i ořechy nijak zázračně neperou. Za ekologické prací prostředky je tedy považovat nelze, protože nefungují.
 

Spotřebitelský časopis dTest nakoupil mýdlové ořechy (1 kg za 250 Kč) a několikero tzv. pracích koulí: Biowashball (cena cca 1000 Kč), Ecogenie ball (1000 Kč), Ecozone Ecoballs 150 (300 Kč za dva kusy) a Blue Magic Ball (780 Kč). A podrobil je standardnímu pracímu testu. Prostředky byly testovány na to, jak si při 40 °C poradí s mastnotou, pigmentovými, bílkovinnými, škrobovými a rostlinnými skvrnami, ale i s fleky od guláše, čaje, červeného vína nebo borůvek. Pralo se podle doporučení výrobců koulí.

dTest pro srovnání nechal jednu várku vyprat jen v samotné vodě a do další pak přidal běžný prací prostředek bez bělidla. Výsledky toho, jak jednotlivé prací prostředky uspěly, se pak posuzovaly pomocí fotospektrometru.

Z testu vyplývá, že mýdlové ořechy a prací koule perou podobně jako samotná voda a k výsledku klasického pracího prostředku se nepřiblížila ani koule, ke které výrobce doporučuje trochu pracího prostředku přisypat.

Překvapením testu je, že některé prací koule významně zvyšují pH odpadní vody a dokonce odpadní vodu znečišťují. To dTest měřil pomocí ukazatele celkového organického uhlíku (TOC). Největší znečištění do odpadní vody poslal klasický prací prostředek. Prací koule Ecozone vodu znečistily oproti klasickému prostředku poloviční měrou.

„Prací koule i ořechy jsou tak spíše opakem ,zelených´ výrobků. Jedná se o zbytečně vyrobené produkty, které neplní svou funkci, ovšem při jejich výrobě a přepravě se spotřebuje značné množství materiálů a energie. Jejich cena je navíc často nezanedbatelná, což dává těmto ,ekologickým´ výrobkům trpkou příchuť,“ komentuje výsledky testu časopis dTest.

Mýdlové ořechy se kvůli obsahu saponinů používají jako alternativní prací prostředek. Podle výsledků testů ale moc neperou.
Mýdlové ořechy se kvůli obsahu saponinů používají jako alternativní prací prostředek. Podle výsledků testů ale moc neperou.

K výsledkům testu natočila Česká televize reportáž. Pod videem je odkaz na rozhovor s Jiřím Janouškem z Asociace komunikačních agentur, ve kterém je v souvislosti s pracími koulemi rozebíráno, co je lživá a co klamavá reklama.

Mýdlové ořechy otestoval v roce 2007 i francouzský spotřebitelský časopis 60 Millions de Consommateurs. Závěr časopisu je, že mýdlové ořechy mají prací účinnost stejnou jako je prací účinnosti samotné vody. O tom, odkud mýdlové ořechy pocházejí a jak se dostávají k zákazníkům, se dočtete ve zprávě Je libo mýdlové ořechy přes půl světa?

Chcete-li si vybrat nějaký prací prostředek, který funguje a zároveň je šetrný k životnímu prostředí, pak si přečtěte článek s výsledky spotřebitelského testu Zelené domácnosti z roku 2006. Nejlépe z testu vyšly dva prostředky, Frosch a Qalt Excel. Druhý jmenovaný prošel vítězně i testem Mladé fronty Dnes. V nedávném testu časopisu dTest ale propadl.

Fenoménu pracích koulí je věnováno i heslo na anglické wikipedii. Mimo jiné se zde zmiňuje, že prací koule obsahující různé náplně a kapsle mohou pračku poškodit. Prací koule také nemusí být vždy koule, tvary pracího "prostředku" mohou být různé - například disk nebo kruh. To, že prací koule neperou lépe než voda, ověřila řada institucí chránících zájmy spotřebitelů.

Článek s výsledky spotřebitelského testu si můžete za 79 Kč stáhnout z webu dTest. Kromě přehledně zpracovaných výsledků se dozvíte další informace, včetně reklamních perel výrobců a prodejců pracích koulí a komentáře časopisu dTest k nim. Časopis dále varuje před nákupem pracích koulí obsahujících stříbro (což platí pro všechny materiály, kde je nanostříbro kvůli ničení bakterií) a přináší tipy jak prát ekologicky s klasickými pracími prostředky nebo fejeton Prací koule.


reklama

Další informace |
Reklama na prací koule Ecozone Ecoballs:

(České titulky, ale horší kvalita obrazu)

Přečtěte si komentář Martina Macha Ondřeje Ekologické to je, ale nepere to aneb O bonmotu, co platí naopak


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Julie Veselá

12.8.2015 18:52
.
Odpovědět

Kdo nevěří DTestu, ať si přečte test francouzský - 28. 1. 2012 - Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Informaci o tomto testu najdete v tomto článku: https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/je-libo-mydlove-orechy-pres-pul-sveta

Francouzský test zjistil toto:

Časopis testoval prací účinnost na šesti druzích zašpinění (olej, ovoce, víno, kečup a čokoláda, práno na 40 °C), stupeň bělosti po šesti vyprání, barevnou stálost po 25 vypráních na různě barevných tkaninách a vliv na životní prostředí, který se testoval na členovcích a řasách.

Časopis otestoval i mýdlové ořechy, ale hodnotil je mimo klasické prací prostředky. Závěr časopisu je, že mýdlové ořechy dopadli velmi dobře co se týče vlivu na životní prostředí, ale propadli nízkou prací účinností. Citujeme zde překlad dané pasáže: „Dávka doporučená na jedno praní je čtyři až šest půlek ořechů. Řídili jsme se těmito pokyny a podrobili jsme mýdlové ořechy stejným testům účinnosti a ekotoxicity jako ostatní prací prostředky. (…) Jejich účinnost se velmi blíží prací účinnosti vody nebo je s ní přímo identická. Uskutečnili jsme totiž „srovnávací“ vyprání bez použití jakéhokoli pracího prostředku a potvrdili tak, že i vyprání tkaniny v teplé vodě účinkuje na skvrny a jasnost bílé. Tento účinek je však malý a použití mýdlových ořechů jej nijak nezvýší. Na druhou stranu je třeba přiznat jejich velkou šetrnost k barvám a co je pro jejich bezvýhradné stoupence důležité, mají velmi malou ekotoxicitu.“

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist