Mýdlové ořechy ani prací koule neperou, ukázal test

Spotřebitelský časopis dTest nakoupil mýdlové ořechy (1 kg za 250 Kč) a několikero tzv. pracích koulí: Biowashball (cena cca 1000 Kč), Ecogenie ball (1000 Kč), Ecozone Ecoballs 150 (300 Kč za dva kusy) a Blue Magic Ball (780 Kč). A podrobil je standardnímu pracímu testu. Prostředky byly testovány na to, jak si při 40 °C poradí s mastnotou, pigmentovými, bílkovinnými, škrobovými a rostlinnými skvrnami, ale i s fleky od guláše, čaje, červeného vína nebo borůvek. Pralo se podle doporučení výrobců koulí.
dTest pro srovnání nechal jednu várku vyprat jen v samotné vodě a do další pak přidal běžný prací prostředek bez bělidla. Výsledky toho, jak jednotlivé prací prostředky uspěly, se pak posuzovaly pomocí fotospektrometru.
Z testu vyplývá, že mýdlové ořechy a prací koule perou podobně jako samotná voda a k výsledku klasického pracího prostředku se nepřiblížila ani koule, ke které výrobce doporučuje trochu pracího prostředku přisypat.
Překvapením testu je, že některé prací koule významně zvyšují pH odpadní vody a dokonce odpadní vodu znečišťují. To dTest měřil pomocí ukazatele celkového organického uhlíku (TOC). Největší znečištění do odpadní vody poslal klasický prací prostředek. Prací koule Ecozone vodu znečistily oproti klasickému prostředku poloviční měrou.
„Prací koule i ořechy jsou tak spíše opakem ,zelených´ výrobků. Jedná se o zbytečně vyrobené produkty, které neplní svou funkci, ovšem při jejich výrobě a přepravě se spotřebuje značné množství materiálů a energie. Jejich cena je navíc často nezanedbatelná, což dává těmto ,ekologickým´ výrobkům trpkou příchuť,“ komentuje výsledky testu časopis dTest.

K výsledkům testu natočila Česká televize reportáž. Pod videem je odkaz na rozhovor s Jiřím Janouškem z Asociace komunikačních agentur, ve kterém je v souvislosti s pracími koulemi rozebíráno, co je lživá a co klamavá reklama.
Mýdlové ořechy otestoval v roce 2007 i francouzský spotřebitelský časopis 60 Millions de Consommateurs. Závěr časopisu je, že mýdlové ořechy mají prací účinnost stejnou jako je prací účinnosti samotné vody. O tom, odkud mýdlové ořechy pocházejí a jak se dostávají k zákazníkům, se dočtete ve zprávě Je libo mýdlové ořechy přes půl světa?
Chcete-li si vybrat nějaký prací prostředek, který funguje a zároveň je šetrný k životnímu prostředí, pak si přečtěte článek s výsledky spotřebitelského testu Zelené domácnosti z roku 2006. Nejlépe z testu vyšly dva prostředky, Frosch a Qalt Excel. Druhý jmenovaný prošel vítězně i testem Mladé fronty Dnes. V nedávném testu časopisu dTest ale propadl.
Fenoménu pracích koulí je věnováno i heslo na anglické wikipedii. Mimo jiné se zde zmiňuje, že prací koule obsahující různé náplně a kapsle mohou pračku poškodit. Prací koule také nemusí být vždy koule, tvary pracího "prostředku" mohou být různé - například disk nebo kruh. To, že prací koule neperou lépe než voda, ověřila řada institucí chránících zájmy spotřebitelů.
Článek s výsledky spotřebitelského testu si můžete za 79 Kč stáhnout z webu dTest. Kromě přehledně zpracovaných výsledků se dozvíte další informace, včetně reklamních perel výrobců a prodejců pracích koulí a komentáře časopisu dTest k nim. Časopis dále varuje před nákupem pracích koulí obsahujících stříbro (což platí pro všechny materiály, kde je nanostříbro kvůli ničení bakterií) a přináší tipy jak prát ekologicky s klasickými pracími prostředky nebo fejeton Prací koule.
reklama
Další informace |
(České titulky, ale horší kvalita obrazu)
Přečtěte si komentář Martina Macha Ondřeje Ekologické to je, ale nepere to aneb O bonmotu, co platí naopak
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Spokojenost - 26. 1. 2012 - CS.SDneska jsou všichni strašně moc nezávislí, ale proti gigantům nikdo nevystoupí. A věřte, že vazeb na někoho se vždycky najde dost, a dokud "nezávislé instituty" nebudou umět vyvažovat klady a zápory, tak budou pouze oblbovat! Vládní dotace nejsou schopny zajistit nezávislost.Znova opakuji, že jsem spokojen s pracími koulemi, jak jsem již popsal v předchozím příspěvku. Nic si nenalhávám, prostě to vidím. Používám stejné prací prostředky, peru na stejnou teplotu, ve stejné pračce, akorát s rozdílem 85% úspory pracích prášků. A to vše za používání zmíněné koule. Je možné, že na trhu je mnoho podvodných výrobků, které se snaží zneužívat tuto jednoduchou technologii, a vím, že běžný zákazník nemá šanci rozeznat mezi kvalitním a kšuntským výrobkem, ale já jsem spokojen. Fakt je, že zmíněné prací koule nemohu již na internetu sehnat, a zejména ceny ostatních se mi moc nezamlouvají. Naštěstí mám zásobu, ale nakonec budu muset tuto spotřebitelsou otázku řešit. Původně jsem používal zhruba 80% doporučované dávky pracích prášků, přičemž doporučení vycházelo z údajů na obale. Stav: vypráno. Dnes používám zhruba 15% původní dávky, tz. zhruba 12% doporučované dávky pracích prášků. Stav: vypráno. V obou případech byly prány tkanity s běžným znečištěním, i se znečištěním od vína. To znamená, že buďto výrobce pracích prášků mnohonásobně nastavuje doporučení, nebo některé prací koule (včetně těch mnou vlastněných) skutečně fungují, nebo jsou všechny metody (jak koule, tak prášky) úplně na prd. Vyberte si! Já jsem spokojen s koulemi. :-) |