https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nastrazene-gps-lokatory-v-elektronice.organizace-odhaluje-ze-toxicky-odpad-konci-i-na-obycejne-skladce?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nastražené GPS lokátory v elektronice. Organizace odhaluje, že toxický odpad končí i na obyčejné skládce

8.12.2021 10:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Polohovací zařízení bude mapovat cestu 25 kusů vysloužilé elektroniky.
Polohovací zařízení bude mapovat cestu 25 kusů vysloužilé elektroniky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Arnika
Sdružení Arnika ukrylo polohovací zařízení do 25 menších tiskáren a monitorů staršího data, které už dosloužily. Chce tím ověřit, jak sběrná místa nakládají s vysloužilou elektronikou staršího data, která obsahuje nebezpečné látky jako rtuť a olovo. Zatím je 10 kusů z tohoto experimentu stále v oběhu, jeden z nich už bohužel skončil, kde neměl. Informovalo o tom sdružení ve své tiskové zprávě.
reklama

 

„Snažili jsme se simulovat situaci občana Prahy - vysloužilou elektroniku jsme během července odvezli do pražských sběrných dvorů (do červených kontejnerů pro elektroniku). Pár kusů jsme také odložili u těchto kontejnerů, což je častý nešvar zbavování se odpadu. Mimo Prahu jsme pak umístili 5 kusů elektroniky, konkrétně do Moravskoslezského kraje,” popisuje Markéta Möller z Arniky experiment, kterým se organizace inspirovala u americké organizace BAN. Právě ta stála u odhalení transferu staré elektroniky do rozvojových zemí z Německa, Itálie, Španělska nebo Británie či Irska.

Instalace GPS lokátoru.
Instalace GPS lokátoru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Arnika

Tento odpad totiž často a nelegálně posílám z Evropy a USA do rozvojových zemí, kde se rozebírá za nevyhovujících podmínek ohrožujících zdraví lidí a životní prostředí, její nepotřebné části se pak pálí na otevřeném ohni.

Z 25 kusů elektroniky s nastraženými GPS bylo 15 kusů svezeno do zpracovatelských míst po České republice nebo ještě čeká ve sběrných dvorech. Jedno zařízení se dostalo z pražského sběrného dvora až do recyklační dílny v Německu. Proč tomu tak je, není Arnice známo. Dalších 9 kusů elektroniky putuje mezi lidmi a jeden monitor bohužel skončil na oficiální skládce odpadu Modlany v Ústeckém kraji.

„Tento monitor zrovna obsahoval kadmium, olovo a rtuť. Skládka zde žádnou vinu nenese, protože se jednalo o monitor odložený u kontejneru, ale jak už jsme zmiňovali, je to poměrně častý způsob, jakým se lidé elektoodpadu zbavují - neuvědomují si, že tato elektronika pak ohrožuje okolní prostředí. Dobrou zprávou na druhou stranu je, že sběr elektroniky u nás vcelku funguje, až na příklad se skládkou. Jedná se ale samozřejmě o současný stav, GPS jsou stále aktivní, mohou se tedy ještě dostat na jiná místa, proces vývozu může trvat v řádu měsíců nebo dokonce déle. Tuto kapitolu proto ještě zcela neuzavíráme,” doplnila Markéta Möller z programu Toxické látky a odpady.

Skládka Modlany v Ústeckém kraji. Zde skončil monitor s toxickým odpadem.
Skládka Modlany v Ústeckém kraji. Zde skončil monitor s toxickým odpadem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Arnika

„Až příliš mnoho rádoby recyklačních míst jednoduše vyváží odpad do nevyhovujících zařízení v Africe a Asii, nebo jednoduše vyhodí elektroniku na skládky. Veřejnost má právo vědět, kam putuje její odpad. Tleskáme Arnice za to, že používá naše sledovače EarthEye k tomu, aby se dozvěděla pravdu a sdělila ji lidem,” komentoval pokus Jim Puckett, výkonný ředitel Basel Action Network (BAN).

Jednotlivé součástky elektroniky jsou stále hodnotnou komoditou, která se stává zájmem nelegálních aktivit různých „pašeráckých“ skupin. Největší skládka elektrošrotu na světě se nachází v Ghaně, kde Arnika v roce 2019 naměřila historicky zatím nejvyšší množství bromovaných a chlorovaných dioxinů (jedněch z nejtoxičtějších látek vůbec) v tamních slepičích vajíčkách.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.12.2021 11:43
Vítám tento článek, který prokazuje má tvrzení v příspěvku o pokrytectví EU/USA při likvidaci elektroodpadu - vývoz do asijských či afrických zemí.
Pokud EU jasně tyto praktiky nezakáže anebo nebude tvrdě sankcionovat , jsou kecy o cirkulární ekonomice pouze odvarem z makovic pro oblbování veřejnosti.
Stejně jako celý gryndýl !
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

8.12.2021 12:30
Jenom k tomu nadpisu. Toxický odpad (starý monitor) se na běžnou skládku dostal proto, že ho aktivisté, v rozporu se zákonem, pohodili u kontejnerů. Spousta elektroniky tam jistě končí jenom proto, že ji nějaký zabedněnec "normálně" hodí do směsného odpadu. Žádný vývoz odpadu do zemí mimo EU se v tomto pokusu (zatím) neprokázal.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

9.12.2021 10:14
Sledování osob a firem přes už vlastně jejich majetek asi moc legální nebude. Tím zavezením do sběrdvora se zařízení stává majetkem provozovatele. Počítám, že svolení asi nikdo neměl. Práce zajímavá, leč mimo zákon.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist