https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ode-dneska-jsou-v-praze-k-prodeji-vanocni-jedlicky-v-kvetinaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ode dneška jsou v Praze k prodeji vánoční jedličky v květináči

22.11.2022 13:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy hl. m. Prahy
Dnes byl v Praze zahájen prodej vánočních jedliček v květináčích, které vypěstovaly Lesy hlavního města Prahy. Jedná se o lesní sazenice jedle bělokoré, které možná nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic.
 
Letos jde do prodeje celkem 1 000 jedliček. Na jaře 2023 bude možnost vysadit je přímo do lesa mezi ostatní stromy, třeba při příležitosti Dne pro jedličku v Kunratickém lese (1. 4. 2023).

Zhruba půlmetrové stromky byly vypěstovány lesní školce v Čimickém háji, kde Lesy hl. m. Prahy několik let pěstují jehličnaté i listnaté sazenice, které jsou pak vysazovány v pražských lesích.

Jak s jedličkou zacházet?

Při dodržení správného postupu (pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné vlhkosti) by stromky měly v pořádku zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených pražských domech a bytech.

A protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese.

Cena za stromek je 150 Kč. Kromě stromku kupující obdrží i podrobný návod, jak se o jedličku během Vánoc starat.

Jedle bělokorá v minulosti bývala naším nejhojnějším jehličnanem, v průběhu 20. století však z českých lesů takřka vymizela, a to hlavně kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovým imisím. Výsadbami mladých sazenic jí pomáháme postupně se do české přírody zase vracet.

Kde jedličky koupit?

Kde Kdy
Zahradnictví Ďáblice během otvírací doby
ekocentrum Prales během otvírací doby
hájovna Čimice pondělí–pátek 7:30-9:00; 14:00–15:30
hájovna Hostivař pondělí 7:30–9:00; středa 14–15:30
hájovna Chuchle pondělí 7:30–9:00; středa 14–15:30
hájovna Šárka pondělí 7:30–9:00; středa 14–15:30
hájovna Běchovice pondělí 7:30–9:00; středa 14–15:30

reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist