https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/prectene-knihy-mohou-prazane-nove-odkladat-do-re-use-center
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přečtené knihy mohou Pražané nově odkládat do re-use center

10.8.2021 11:20 | PRAHA (ČTK)
Část peněz z prodeje knih firma dá sociálnímu podniku Přestupní stanice.
Část peněz z prodeje knih firma dá sociálnímu podniku Přestupní stanice.
Přečtené knihy mohou Pražané nově odkládat ve sběrných dvorech ve Vysočanech, Spořilově a Horních Počernicích. Svazky budou z těchto pražských tzv. re-use center odebírat pracovníci společnosti Reknihy, která je bude nabízet novým majitelům. Část peněz z prodeje knih firma dá sociálnímu podniku Přestupní stanice. Ten pracuje s lidmi bez domova v metropoli, pro něž mimo jiné vytváří pracovní místa. Oznámil to pražský magistrát, který re-use centra zřizuje.
 

Lidé ze společnosti Reknihy budou knihy z re-use center pravidelně odebírat, spisy zkontrolují a po zhodnocení jejich stavu je prostřednictvím internetového obchodu nabídnou budoucím novým majitelům. Svážení knih k prodeji budou mít podle zakladatele Reknih Tadeáše Kuly na starosti cyklisté na nákladních bicyklech. "Díky tomu je tak i logistická část mnohem ekologičtější," uvedl Kula.

Tzv. re-use centra jsou místa, kam Pražané mohou odvézt předměty z domácnosti, které již nepotřebují, ale někomu jinému by ještě mohly posloužit. Odložit tak lze například nábytek, hračky, bicykly nebo nádobí. Obsluha darované předměty zhodnotí a pořídí fotografii věci, kterou nahraje do elektronické aplikace. Tam se nejdříve zobrazí zapojeným neziskovým organizacím, městské nábytkové bance, sociálním odborům města a dalším institucím, které se věnují sociálně slabým. Předměty, které nevyužijí tyto organizace, si mohou lidé následně rezervovat ve veřejně přístupné části aplikace a poté zdarma vyzvednout.

V metropoli jsou nyní tato centra na třech místech, a to ve sběrném dvoře Pod Šancemi ve Vysočanech, ve sběrném dvoře Zakrytá na Spořilově a v Horních Počernicích ve sběrném dvoře Chvalkovická. Fungují v rámci pilotního projektu, který začal 1. října 2020.

"Re-use pointy se v Praze osvědčily. Zatím provozujeme tři a jejich počet chceme dále rozšiřovat. Kromě vybavení domácnosti, sportovního vybavení, nábytku teď dáme druhou šanci i knihám. Je to naplňování principů cirkulární ekonomiky a snižování celkového množství vyprodukovaných odpadů," uvedl náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček (STAN), v jehož gesci je životní prostředí.

Přestupní stanice je sociální podnik, který v Praze provozuje dva kamenné obchody s komunitními prostory a e-shop s darovaným oblečením a knihami. Prodávají v nich lidé bez přístřeší. Pro veřejnost v Přestupní stanici od jejího založení v roce 2017 pořádají workshopy, přednášky a další kulturní a vzdělávací programy, které se věnují zvláště sociální problematice související s bezdomovectvím .

V Praze žijí na ulici zhruba 4000 lidí, řekl ČTK již dříve mluvčí Centra sociálních služeb Praha Jiří Wolf. Mnozí z nich využívají k noclehu sociální zařízení jako ubytovny a noclehárny, část lidí bez domova přespává ve svých vybudovaných přístřešcích nebo stanech umístěných zvláště v okrajových částech Prahy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

10.8.2021 11:47
Pokud si v tomto případě pořídíte nějakou knihu o zdraví čtěte ji pečlivě.Tisková chyba vás muže připravit o život
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist