ROSA: Na barvě záleží...
Je pečlivost při výběru důležitá? Tím, jaký nátěr si koupíme a použijeme, můžeme ovlivnit naše zdraví a životní prostředí. Většina nátěrových hmot obsahuje značné množství škodlivých látek. Jejich neblahý vliv na životní prostředí i lidské zdraví se projevuje už při výrobě, použití a nakonec i při jejich likvidaci (odstraňování a zneškodňování starých nátěrů).
Kresba: Petra Konvalinková/www.rosa.ecn.cz |
Hlavním zdrojem rizika jsou především těkavé organické látky, zbytky monomerů po zaschnutí a některé sloučeniny těžkých kovů. Těkavé organické látky používané jako rozpouštědla a ředidla tvoří často 40-60 % hmotnosti celého výrobku. Těkavé organické látky najdeme i ve většině vodou ředitelných nátěrových hmot. Jejich objem je však zhruba třetinový oproti ostatním nátěrovým hmotám.
Organická rozpouštědla halogenovaná (obsahující v molekulární struktuře fluor nebo chlor) za určitých podmínek v ovzduší reagují a dávají vznik velmi nebezpečným sloučeninám, účinným již při nízkých koncentracích (např. dioxiny). Rozpouštědla na bázi aromatických uhlovodíků (mají v molekulární struktuře benzen) se podílejí na vzniku "fotochemického smogu", který mimo jiné zhoršuje zdravotní stav osob s nemocemi dýchacích cest a srdce. Kromě toho páry organických rozpouštědel negativně ovlivňují ozonosféru Země. Při roční spotřebě 100 000 t nátěrových hmot v České republice unikne do ovzduší až 50 000 t organických rozpouštědel.
Při nákupu nátěrových hmot je užitečné seznámit se se všemi značkami na obalu upozorňujícími na hlavní vlastnosti výrobku a možná rizika. Často zde také najdeme doporučení, jak jim předcházet. Jsou zde zejména značky upozorňující na nebezpečné vlastnosti výrobku. Jsou to takzvané R- a S-věty. R-věty označují rizikovost výrobku (žíravina, hořlavina, zdraví škodlivý, dráždivý, apod.), S-věty jsou věty bezpečnostní, specifikující doporučené zacházení s výrobkem (více viz odpověď k dotazu Co je a není nebezpečný odpad?).
Dále na obalu často najdeme značku tvořenou písmeny CCZ. Jedná se o tzv. českou značku shody, která potvrzuje, že výrobek respektuje příslušné technické normy. Značka „Zelený bod“ se vztahuje výhradně k obalu, o kterém říká, že jeho výrobce přispěl na jeho recyklaci. Skutečnou ekoznačkou dokládající ekologickou šetrnost produktu je označení „Ekologicky šetrný výrobek“. S tou se můžeme setkat u některých nátěrových hmot ředitelných vodou (jejich seznam naleznete zde). Toto označení konkrétním výrobkům propůjčuje Ministerstvo životního prostředí. Stejně důvěryhodná je „květina“ („the Flower“), certifikát systému ekoznačení Evropské unie. Pozor - výrobky obsahující včelí vosk mohou být nevhodné pro alergiky, což by mělo být na obalu také zmíněno.
- S jakými nátěrovými hmotami se v obchodě můžeme setkat?
- Napouštědla – prostředky k napouštění dřeva, jako preventivní ochrana před napadením houbami, plísněmi i dřevokazným hmyzem.
- Mořidla a lazurovací laky – k povrchové úpravě a tónování dřevěných výrobků i dřevotřískových desek
- Oleje a vosky – k povrchové úpravě dřeva
- Lak – transparentní nátěrová hmota, která po zaschnutí vytvoří průsvitný až průhledný hladký povrch.
- Barva – nátěrová hmota s pigmentem na dřevo i ostatní materiály, která po zaschnutí vytvoří neprůhledný hladký povrch s barevným odstínem.
- Nástěnné malířské barvy
Ve vnitřním prostředí je nezbytné používat pouze přípravky pro toto prostředí určené! Nátěrové hmoty určené pro vnější prostředí obsahují zpravidla agresivnější rozpouštědla (více těkavých organických sloučenin) a připouštějí i pigmenty s vyšším obsahem toxických sloučenin těžkých kovů (např. olovo, arsen) a odpovídající normy pro ně jsou obecně méně přísné. Při použití zbytku „barvy z plotu“ v domácnosti se zbytečně vystavujete škodlivým látkám. Žádné pigmenty ani sloučeniny nejsou stoprocentně stabilní a postupně uvolňují látky (např. otěrem), které mohou být zdraví škodlivé.
Klíčovou zásadou je přesné dodržení výrobcem předepsaného návodu pro použití nátěrové hmoty. Jde zejména o dodržení teploty prostředí doporučené pro aplikaci a interval mezi jednotlivými nátěry. Při nižší teplotě se totiž může stát, že neproběhne žádaná reakce (zrání barvy), což může výrazně ovlivnit jak vlastnosti nátěru, tak dobu uvolňování těkavých látek z nátěru. Při předčasné aplikaci druhé vrstvy zase dochází k uzavření nevytěkaných látek pod vrchním nátěrem, což vede k jejich dlouhodobému postupného uvolňování. Toto nebezpečí je paradoxně vyšší u vodou ředitelných barev, které organických těkavých látek obsahují méně.
I při natírání platí zásada „čím méně, tím pro životní prostředí lépe“. Správná volba vhodné nátěrové hmoty nám může často usnadnit práci při další údržbě zařízení domácnosti i předmětů běžného užívání. Při renovaci původního nátěru je u barev a laků nezbytné odstranění staré vrstvy a to buď chemicky, mechanicky či opálením. To vyžaduje svůj čas, úsilí a koneckonců je to i zdrojem dalších škodlivin a nebezpečných odpadů. U lazurovacích barev a mořidel, obdobně jako u olejů a vosků, renovaci původního nátěru zajistí přímo nový nátěr. Pokud jde o vliv na životní prostředí, je zásadní upřednostňovat prostředky ředitelné vodou, které obsahují méně škodlivin, zejména těkavých organických látek.
Z hlediska domácího prostředí jsou nejméně závadné nátěrové hmoty mající atest pro použití na hračky a pro styk s potravinami. Dobrým a spolehlivým vodítkem je již zmíněná ekoznačka „Ekologicky šetrný výrobek“. O její propůjčení však musí výrobci sami požádat. To platí i o značce EU „The Flower“.
Jak si vybrat správnou barvu a lak
|
Ekologicky šetrné výrobky jsou z principu stejně dobré nebo lepší než jejich obyčejné protějšky. Ekologická šetrnost se ale projevuje v jejich vyšší ceně. Ale i nátěrová hmota se syntetickým ředidlem může mít například atest pro styk s potravinami – takových je na našem trhu hned několik. „Ekobarvy“ bývají obecně dražší, ale jsou alternativou, která nám dává na výběr, zda zvolíme mezi naším zdravím a čistším životním prostředím nebo ušetřenými penězmi.
Rosa vydala na toto téma leták, který navíc obsahuje seznam všech nátěrů s certifikátem „Ekologicky šetrný výrobek“. Tento leták byl vytvořen s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Evropského sociálního fondu v ČR. O leták si můžete napsat do ROSY.
Redakčně upraveno.
reklama