https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/s-vanocnim-stromkem-jako-s-kvetinou-seriznout-a-dat-do-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

S vánočním stromkem jako s květinou: seříznout a dát do vody

5.12.2014 12:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pokud chcete mít jistotu, že stromeček pochází z legální plantáže či z nutné lesní probírky, zeptejte se prodejce na původ stromků.
Pokud chcete mít jistotu, že stromeček pochází z legální plantáže či z nutné lesní probírky, zeptejte se prodejce na původ stromků.
Blíží se okamžik, kdy dveřmi svého bytu provlečete vánoční stromek. Co s ním, aby dlouho vydržel? V prvé řadě je potřeba mu seříznout kmínek a postavit stromek do vody. Starý řez už bude zalitý smolou a stromek by nemohl vodu sát. Můžete vodou postříkat i jehličí, protože i jím stromky přijímají vláhu. V druhé řadě je potřeba stromek dát někam do chladu, ideálně na místo, kde nebude vystaven přímému slunci. A v třetí řadě si navoďte předvánoční pohodu hledáním stojánku na stromeček.
 

Pokud vás někdy napadla otázka, odkud se vánoční stromečky berou, pak drtivá většina jich je záměrně pěstovaných na plantážích. A opět v drtivé většině jde o stromky z dovozu. Největšími evropskými pěstiteli jsou Dáni. Podle Jaroslava Koblihy z Lesnické fakulty České zemědělské univerzity vypěstují 12 milionů vánočních stromků ročně. V Česku se pěstuje řádově 300 tisíc stromků. Váš vánoční stromek bude s největší pravděpodobností dovezený ze zahraničí.

Pokud chcete mít jistotu, že stromeček pochází z legální plantáže či z nutné lesní probírky, zeptejte se prodejce na původ stromků. Předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman doporučuje hledat na stromcích etiketu Sdružení pěstitelů vánočních stromků a varuje před prodejem stromků přímo z nákladního auta někde na parkovišti.

Pokud toužíte po českém stromku a ještě ke všemu vypěstovaném ekologicky šetrně, pak si můžete pořídit stromek s certifikátem šetrného lesnictví Forest Stewardship Council. Smrčků s FSC ani prodejních míst však nebude mnoho.


Dejte Ekolistu zobnout
Foto: Davide Mainardi/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Certifikát FSC zaručuje, že při pěstování lesů nevznikají jednodruhové plantáže, určené pouze pro výsadbu a následnou „sklizeň“ vánočních stromků. Jedličky nebo smrčky jsou obvykle vybírány jednotlivě a ohleduplně k lesnímu porostu, během plánovaných probírek, které přispívají k vyváženému růstu lesa.

Podle obyčejných pěstitelů stromků i podle ministerstva zemědělství jsou i plantáže vánočních stromků přírodě prospěšné. Plantáže vánočních stromků na zemědělské půdě mohou působit jako protierozní opatření, zdroj kyslíku, pohlcovač prachu či jako úkryt pro drobné živočichy včetně ptactva.

Z dovozu

Většina vánočních stromků na českém trhu bude z dovozu
Většina vánočních stromků na českém trhu bude z dovozu

Zjistit přesné číslo o počtu dovozených vánočních stromků je nemožné. Ministerstvo zemědělství žádné statistiky o dovozu (ale ani o pěstování u nás) nevede. A statistiky Českého statistického úřadu podchytí jen dovozce, kteří za kalendářní rok dovezou zboží za víc jak 8 milionů Kč a jsou plátci DPH. Odborníci však tvrdí, že hlavní zemí, odkud se k nám dovážejí řezané vánoční stromky, je Dánsko, které je co se týče vánočních stromků jakousi velmocí.

Jaké stromky se pěstují nejvíce? Podle informací Hynka Jordána z ministerstva zemědělství jsou nejvíce zastoupeny různé druhy jedle (40 %), v těsném závěsu je smrk pichlavý (30 %) a následně borovice (20 %) a nejméně pak smrk ztepilý (10 %). Vánoční borovičce přitom trvá asi pět let, než doroste do požadované výšky 1,8 metrů. Jedlím to trvá déle, 7 až 8 let, a bývají proto dražší.

Velmi malá část vánočních stromků nepochází z plantáží, ale z tzv. nucených prořezávek, Hynek Jordán odhaduje, že to je do 10 % celkové produkce vánočních stromků.


reklama

 
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist