https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/svobodu-kaprum-nevracejte
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svobodu kaprům nevracejte

19.12.2017 11:26 | PRAHA (EkoList)
Do rybníka ho už nevracejte. Už nemá dost sil na to, aby přežil.
Do rybníka ho už nevracejte. Už nemá dost sil na to, aby přežil.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Vánoční nálada u mnoha lidí navozuje touhu vrátit vánočnímu kaprovi život a místo na pekáč jej odnést k řece či rybníku a vypustit jej na svobodu. Jenže takto znovunabytou svobodu si kapr dlouho neužije.
 

Podle někdejšího mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Josefa Dubna kvůli vysílení a spotřebování zásobních látek při pobytu v rybářských sádkách nemá kapr dostatek sil k přežití zimy. Připočtou-li se ještě teplotní šoky, kterými ryba prochází od výlovu přes sádky, nákupní tašku, napuštěnou vanu a nakonec návratem zpět do volné vody, pak je pro kapra lepší, je-li spíš správně usmrcen již při nákupu.

Správné usmrcení kapra má podle SVS proběhnout tak, že se omráčí úderem tupým předmětem na temeno (nad očima) a následně se mu přetnou žaberní oblouky. Kaprům by se nemělo kvůli zjištění pohlaví násilně vytlačovat mlíčí nebo jikry nebo při manipulaci vtlačovat prsty do očí či pod skřele. Pokud při nákupu zjistíte takovéto zacházení, obraťte se na příslušnou Státní veterinární správu, případně zavolejte Policii ČR.

Pokud je vám kaprů líto, pak je raději nekupujte. A chcete-li o Vánocích zpříjemnit život nějakému zvířeti, pak vás jistě uvítají s otevřenou náručí v útulku pro opuštěná či handicapovaná zvířata. Nemusíte si hned nějaké zvíře odnést, můžete mu přinést jen krmivo či staré deky.


reklama

Další informace |
Tento článek je reedice.
foto - Mach Ondřej MartinMartin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Miloš Vondruška

23.12.2016 15:43
Já se vždycky u kádí ptám, zdali tam nemají nějakou zatoulanou rybku. Vždy jsem úspěšný, vždy je mezi kapry najde nějaký lín, cejnek, plotička, okounek. Tuto rybu pak s dětmi poušítme. Nebo můžete zajít do nějakých rybářských potřeb a dát svobodu nástražním rybkám, které tam prodávají.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.12.2017 09:28
Tím se samozřejmě jen dopouštíte ohrožení rybí obsádky v místě, kam tyhle ryby vypustíte. Krom toho, že se jedná o naprostý nesmysl, tyhle oslabené ryby zimu nepřežijí, tak riskujete zaplísnění dalších jedinců, protože tyhle ryby mají poškozený ochranný povrch těla. Holt není nad to v rámci hlouposti spojené s naivním dobrým úmyslem ohrozit populace autochtonních druhů ryb v našich vodách.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist