https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/svobodu-kaprum-nevracejte
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svobodu kaprům nevracejte Reedice

22.12.2021 13:26 | PRAHA (EkoList)
Do rybníka ho už nevracejte. Už nemá dost sil na to, aby přežil.
Do rybníka ho už nevracejte. Už nemá dost sil na to, aby přežil.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Vánoční nálada u mnoha lidí navozuje touhu vrátit vánočnímu kaprovi život a místo na pekáč jej odnést k řece či rybníku a vypustit jej na svobodu. Jenže takto znovunabytou svobodu si kapr dlouho neužije.
 

Podle někdejšího mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Josefa Dubna kvůli vysílení a spotřebování zásobních látek při pobytu v rybářských sádkách nemá kapr dostatek sil k přežití zimy. Připočtou-li se ještě teplotní šoky, kterými ryba prochází od výlovu přes sádky, nákupní tašku, napuštěnou vanu a nakonec návratem zpět do volné vody, pak je pro kapra lepší, je-li spíš správně usmrcen již při nákupu.

Správné usmrcení kapra má podle SVS proběhnout tak, že se omráčí úderem tupým předmětem na temeno (nad očima) a následně se mu přetnou žaberní oblouky. Kaprům by se nemělo kvůli zjištění pohlaví násilně vytlačovat mlíčí nebo jikry nebo při manipulaci vtlačovat prsty do očí či pod skřele. Pokud při nákupu zjistíte takovéto zacházení, obraťte se na příslušnou Státní veterinární správu, případně zavolejte Policii ČR.

Pokud je vám kaprů líto, pak je raději nekupujte. A chcete-li o Vánocích zpříjemnit život nějakému zvířeti, pak vás jistě uvítají s otevřenou náručí v útulku pro opuštěná či handicapovaná zvířata. Nemusíte si hned nějaké zvíře odnést, můžete mu přinést jen krmivo či staré deky.


reklama

 
Další informace |
Tento článek je reedice.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Miloš Vondruška

23.12.2016 15:43
Já se vždycky u kádí ptám, zdali tam nemají nějakou zatoulanou rybku. Vždy jsem úspěšný, vždy je mezi kapry najde nějaký lín, cejnek, plotička, okounek. Tuto rybu pak s dětmi poušítme. Nebo můžete zajít do nějakých rybářských potřeb a dát svobodu nástražním rybkám, které tam prodávají.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

21.12.2019 21:33 Reaguje na Miloš Vondruška
Dobrý večer, s dovolením, musím reagovat:

a) přesně to, co zde píše autor o kaprech, platí dvojnásob o těch ostatních drobných rybách, dvojnásob proto, že se k tomu všemu ještě přidává faktor domlácení těma kaprama. Představte si že jste čtvrtkilový cejn, co se už několikrát plácal v keseru s 2 - 3 kilovýma kaprama...

b) nezodpovědné vypouštění "rybiček" neznámého druhu do neznámé vody je jeden z faktorů který stojí za tím, že některé naše původní druhy ryb jsou na hranici vymření díky tomu, že je vytlačují nepůvodní, invazní druhy ryb - viz můj článek o karasech a slunkách z minulého týdne, opravdu důrazně varuji před těmito aktivitami! děkuji za pochopení..

c) pokud by jste chtěl nějak pomoci rybám, prosím, buďte bdělý a nebuďte lhostejný. Mám úžasné, ale i otřesné zkušenosti s tím, jak (ne)reagují někteří lidi na problémy ve vodě (havarie, suchá koryta díky nedodržování minimálních průtoků apod.). Nemusíte mít kontakty na rybáře nebo úřady - pro začátek stačí Policie, ti už kontakty na další lidi mají.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.12.2017 09:28
Tím se samozřejmě jen dopouštíte ohrožení rybí obsádky v místě, kam tyhle ryby vypustíte. Krom toho, že se jedná o naprostý nesmysl, tyhle oslabené ryby zimu nepřežijí, tak riskujete zaplísnění dalších jedinců, protože tyhle ryby mají poškozený ochranný povrch těla. Holt není nad to v rámci hlouposti spojené s naivním dobrým úmyslem ohrozit populace autochtonních druhů ryb v našich vodách.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

21.12.2018 15:54 Reaguje na Hunter
U těch menších ryb to není až tak nebezpečné, takovou, když je oslabená, obvykle sežere nějaká dravá ryba. Ale správně by se nemělo dělat ani to. Mohlo by tím dojít k přenesení i některých virových onemocnění nebo parazitů.
Odpovědět
ig

21.12.2019 18:23
Kapr hlavně svobodu nikdy neměl, v rybníku se měl dobře, ale jeho osud určoval někdo jiný. V řece pak umírá stresem z přemíry svobody, se kterou si neumí poradit :-)
Odpovědět
mm

matka2deti matka2deti

21.12.2019 19:28
Tuto radu dával člověk z veterinární správy? Pak tu v podstatě popisuje, že právě rybáři tímto způsobem se dopouští týrání svěřených zvířat, když se snaží za "každou cenu" zpeněžit svou práci a investice. Každý organizmus prodělává změny v důsledku zaplavování stresovými hormony. Takže maso plné hormonů stresu...Ostatně jako každé jiné maso...Není to dávno, co byla zveřejněna videa praktik na jatkách. A to nemluvíme ani o tom, že nikdo neví, jaké choroby a cizopasníky taková ryba má a předává je dál - lidem. Ale možná, že než přijde na váš stůl, tak prodělá elektromagnetickou rezonanci a odběry krve a teprve pak je podávána. Musíme věřit!
Odpovědět
RT

Richard Toman

22.12.2021 14:06 Reaguje na matka2deti matka2deti
Já zas věřím, že těm svým dětem jako dobrá a uvědomela matka, neservirujete žádné maso syrové či špatně tepelně upravené.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.12.2021 15:53 Reaguje na matka2deti matka2deti
Budiž blahoslaveni chudí duchem. Víte kolik stresů zažije květák,
když ho někdo vyřezává? Vy věříte na zdravotní certifikáty třeba
na farmářských trzích a u BIO potravin? Lituji vaše děti.
Odpovědět
ZU

Zbynek Ulcak

22.12.2021 21:29 Reaguje na Břetislav Machaček
Bio potraviny se nestávaji "BIO" na základě nějakých zdravotních certifikátů, ale na základě nečeho úplně jiného, doporučuji dostudovat. Napovím - na základě kontrolovatelných předpisů o postupech produkce. Jednoduše pochopitelná publikace ke stažení zde: https://eagri.cz/public/web/mze/zemedelstvi/ekologicke-zemedelstvi/publikace-a-dokumenty/ekologicke-zemedelstvi-bez-mytu.html
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.12.2021 10:48 Reaguje na Zbynek Ulcak
Pane to já vím, ale ti zákazníci si to kupují s představou, že je to nejenom vypěstováno a vychováno
šetrně k přírodě a rostlinám a zvířatům samotným.
Oni mají i představu o zdravotní nezávadnosti a
to je pro ně nejpodstatnější argument. Někteří by
po laboratorních a jiných rozborech byli v šoku
a možná by poopravili své priority. Jinak to, že
dneska mám půdu prostou třeba DDT už nemusí zítra
platit. Stoupne hladina spodní vody a z hloubky
to DDT znovu dopraví ke kořenům rostlin. Potokem užívaným k závlahám může přitéci nějaký sajrajt
a nikdo denně nezkoumá složení vody. A co teprve
takové plísně a houby na plodinách a choroby u
zvířat bez preventivní, nebo alespoň pravidelné
léčby a veterinární kontroly? Já taky své malé
přebytky přenechávám jiným, ale s upozorněním, že
nezaručuji 100% kvalitu a nezávadnost. Nikomu tak
netvrdím, že z vajec nemohou dostat salmonelu
a že v česneku nejsou těžké kovy. Já to nezkoumám
a taky nikoho neklamu, že je to vše super.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.12.2021 14:54
Jestliže kapra zabijete a sežerete je po smrti.Jestliže kapra vypustíte a exne je po smrti taky.Tak mi vysvětlete co tu vlastně řešíte.Tečka
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.12.2021 20:51 Reaguje na karel krasensky
To je obecná pravda. Nicméně loni byl myslím v Pardubicích po vánocích problém, že se tam nějaký prodejce zbavil kaprů vypuštěním do řeky. Výsledkem bylo, že velké hejno kaprů postupně uhynulo v řece a město muselo zaplatit jejich likvidaci. O šíření chorob na jiné ryby nemluvě.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

24.12.2021 13:14 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tipuji, že spláchnul do řeky již mrtvé ryby, uhynulé v kádích a které proto nikdo nekoupil. Živé ryby by neuhynuly všchny naráz na stejném místě ( pokud je to vůbec pravda, že vypuštěný kapr zemře ... ) . Úhyn vodních živočichů je přirozená věc a neznamená ohrožení pro ostatní. Došlo by k postupnému rozkladu a zužitkování živin ostatními vodními živočichy.
Odpovědět
RT

Richard Toman

26.12.2021 07:54 Reaguje na Josef Mozek
Prvne poradne cti. Pise uhynulo postupne. A to proto, ze byli zivi, jak bylo i radou reportazi v tv zdokumentovano. Takze tip nevysel.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

22.12.2021 22:59 Reaguje na karel krasensky
Jestli kapra klepneš po hlavě, tak je hned mrtvý. Když ho vypustíš do volné přírody, tak může trvat několik týdnů i měsíců, než uhyne. V tom je ten problém. Ti kapři na vánoce nejsou určeni na vypouštění do přírody. To se vypouštějí kapři z výlovu, aby našli místo na zimování, ještě nabrali nějaké zásobní látky z potravy a zahojili se jim případné šrámy z manipulace. Petrův Zdar
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.12.2021 10:34 Reaguje na Jan Knap
Přesně tak. Vysadit do volné vody dva měsíce sádkovanou
rybu zbavenou tukových zásob je rozsudek k pomalé smrti
hladem a vyčerpáním. Nedoukům to ale můžete opakovat do
nekonečna, protože mu přece "zachránili" týden života.
Dětem deformují pohled na život a smrt a vychovávají tak
generaci útlocitných pokrytců kupujících naporcované maso.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

24.12.2021 13:18
Doporučuji kapra nakrmit. Vhodné jsou štěněcí nebo kočičí granule, ideálně velikosti zhruba hrášku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.12.2021 10:07 Reaguje na Josef Mozek
Bože můj, jak jste přišel na tohle? Víte, jak by mu dlouho trvalo
doplnit dva měsíce spalované tukové zásoby v sádkách? A to ho
budete mít kde? Doma ve vaně v koupelně a to si opravdu myslíte,
že vystresovaná ryba bude myslet na žrádlo? Příjmení máte hezké,
ale neschází v něm předpona záporu?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

25.12.2021 15:01 Reaguje na Josef Mozek
Ach jo, nechtělo by to, nejdříve si zjistit nějaké informace, než začnete uvádět kraviny??? U kapra s poklesem teploty vody zároveń stoupá doba trávení potravy. Například při teplotě vody 21-23stupńů trvá strávení potravy 3.5-4 hodiny. Při teplotě vody 8 stupńů tráví potravu 24 hodin. V zimě se teplota vody pohybuje běžně mezi 1-4 stupni a energii vydanou na konzumaci potravy a trávení není schopen nahradit energii spotřebovanou sádkováním, výdej energie převyšuje příjem a proto hyne vyčerpáním. Petrův Zdar
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.12.2021 16:04 Reaguje na Jan Knap
Ono by to tu mohlo být i zábavné, ale při představě, že
to propagují "ekologové" mě doslova šokuje. Takové hrubé
neznalosti a z nich pramenící i ta "záchrana" života
vánočních kaprů, mě doslova děsí. U nás něco podobného
udělal jeden chamtivý kšeftman po konzultaci s rybářem
nedoukem a cca 60 kaprů vypustil tajně do průtočné lesní
nádrže vhodné tak maximálně pro karásky a žáby, aby je
prý mohl prodat na Velikonoce! Navíc byla správná zima
a přítok zamrznul. Po rozmrznutí ledu to nešel ani zakopat
a zůstalo to na nás obyčejných rybářích, aby nebyl tok
pod nádrží kontaminován rozkládajícími se kapry. A ten
rybář nedouk? Ten tvrdil, že je asi někdo otrávil, než
aby přiznal, že je osel, který neví, že sádkovaná ryba
zimu a navíc v louži nepřežije. Byly to prvé roky po
revoluci, kdy se vyrojilo tolik mudrlantů, že byli
schopni konat všude pravý opak, než generace před nimi.
S tou negací mnozí pokračují dál a nesmysl střídá jiný
nesmysl a příroda pláče. Přeji úspěšný rybářsky rok
a radost z dobře zarybněných revírů. Petrův zdar.
Odpovědět
JK

Jiří Kavka

20.1.2022 20:40
Kapr i jiná ryba vypuštěná na vánoce spolehlivě přežije, pokud je v dobré kondici. Ryba téměř leklá pravděpodobně nepřežije ať už je vypuštěna v kterémkoliv období. Fámy o jisté smrti vypuštěných kaprů vypouští ti, co rybám nerozumí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist