Pár rad, jak vánoční dárky zabalit hezky i ekologicky
Inzertní tip: Když si vyberete vhodný balicí papír, můžete se inspirovat i těmito kreativními tipy na balení dárků.
Osudem vánočních balicích papírů je, že se na dárcích dlouho neohřejí. Zpravidla vše, co s dárků na Štědrý den strháme, zase pěkně šup – vyhodíme. V naší vyspělé civilizaci je celkem běžné, že většina toho, balíme, už je vlastně zabalená. Jenže vánoční dárek by bez balícího papíru nebyl tak úplně dárkem. Jak tedy do balení vánočních dárků vnést ekologické ohledy?
Recyklace podomácku
Ideálním a v mnoha směrech šetrným může být využití obalů, které lze použít opakovaně. Sem by mohly patřit třeba papírové dárkové tašky, které lze využít opakovaně, nebo látkové sáčky. Trendy jsou v současnosti sáčky z organzy, ty v obchodě seženete bez problémů. Pokud byste se rozhodli ušít si sáčky na vánoční dárky sami, vaší výhodou je možnost vybrat si látku přímo s vánočním motivem. Opakovaná použitelnost takového obalu je limitována jen jeho rozměrem.
Nabízí se také vánoční balicí papír po Vánocích schovat a použít opět za rok, třeba na zabalení něčeho menšího, aby na novém dárku nebyly vidět ohyby z předchozího dárku. Balicí papír však při rozbalování snadno utrpí, zvláště pustí-li se do něj děti. Z již použitého a trochu pocuchaného vánočního papíru se dají vystřihnout neporušené části a obrázky, které pak lze za rok využít k dozdobení příštích zabalených dárků.
Když to bez balicího papíru nejde
Vyloučili jste všechny nabídnuté možnosti jako nepoužitelné? Pak zkuste zohlednit ekologické aspekty alespoň při nákupu balícího papíru. Nejekologičtějším způsobem balení je bezesporu tzv. „havana” nebo „šedák”, tedy klasický balicí papír na balíky. Seženete ho v každém papírnictví. Je vyrobeny téměř výhradně z recyklovaného materiálu a jeho následné zpracování není zatížené barvami. Na první pohled nejsou tak krásně barevné, ale vhodně zvolený provázek či stužka navíc třeba s kouskem sušeného pomeranče vzhled balíčku rozhodně pozvednou. Stejně tak ho můžete vylepšit nalepením či namalováním nějakého vánočního motivu.
„Také dárkový papír obsahuje zčásti recyklovaný starý papír. Zatímco u ‚šedáku‛ je to 100 %, u dárkového pouhých 20-30 %,” vysvětluje Zdeněk Korous z firmy Papír Novák. A to už se dostáváme ke klasickému vánočnímu papíru. Všechny papíry jsou recyklovatelné, ale pozor třeba na celofán, ten se k recyklaci nehodí. Recyklaci papíru by také mohl komplikovat plastový potah. Bývá často na luxusnějších dárkových taškách, ty jsou obvykle potažené tzv. laminem. Takovou tašku poznáte pouhým okem podle jemné plastové folie na povrchu. „Pokud je papír potažen, např. polypropylenem, lze ho, i když složitějším způsobem, také recyklovat. Při recyklaci se plast oddělí a následně zpracuje na granulát. Ten se pak využívá dále,“ vysvětluje Filip Masopust z Papírny Větřní. „Samozřejmě je to náročnější na energii i čas,” dodává.
Jak vybírat mezi balicími papíry
Běžný zákazník toho o ekologičnosti balícího papíru z údajů uvedených na roli příliš nezjistí. Logické se zdá, že šetrnější bude papír méně barevný. Zaměstnanci firem recyklujících papír však vnímají toto hledisko jako nepodstatné. „Barvy je na papíru zanedbatelné množství, zhruba jeden gram na 60 gramech papíru,“ říká Zdeněk Korous. „Při recyklaci barvy nevadí, jen z těchto papírů už nevznikne papír bílý,“ doplňuje. Přinejmenším však méně barev musí nutně znamenat menší množství tzv. kontaminovaného kalu, který se musí po rozemletí papíru odstranit. „Barvy, které používáme, jsou certifikovány jako zdraví neškodné, tudíž jejich přítomnost nevnímám jako riziko,“ říká k problematice Filip Masopust. Takovou jistotu však pravděpodobně nemůžeme předpokládat u každého balicího papíru.
Dalším hlediskem, které můžeme při výběru zohlednit, je i země původu. Značná část vánočních papírů je dovozová, i když povětšinou jde o produkci z evropských zemí. Problémem je, že údaje o původu nemusí mapovat celou cestu výrobku k zákazníkovi. Mnohé české firmy pouze potiskují dovezený papír nebo již hotový papír jen distribuují.
Z ekologického hlediska je příznivé zjištění, že i v České republice se už objevují balicí papíry s certifikátem FSC, vyrobené ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů. Balicí papíry s touto značkou nabízí např. DM drogerie.
Nebojte se a experimentujte
Pokud se nakonec ještě zamyslíme nad konečnou úpravou dárků pomocí stužky či mašle, je závěr nasnadě. Ideální je opakované použití, k němu se hodí hlavně látkové stužky. Pro převázání můžeme využít třeba i již jinak nepoužitelné zbytky vlny. Lesklé a barevné stužky běžně využívané pro ozdobné balení dárků jsou, jak je patrné už na první pohled, obvykle vyrobené z polypropylenu, i když tento údaj na jejich obalu pravděpodobně nenajdete. Těm je lépe se vyhnout. Na přírodní bázi je vkusně vypadající lýko, někdy je napodobenina lýkového provázku vyrobena z papíru.
Nebojte se zkusit zabalit vánoční dárek do již použitých materiálů např. hnědé lepenkové krabice, vlnité lepenky či dokonce bublinkové folie. V záplavě barevných balicích papírů to bude vypadat originálně.
reklama