https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/par-rad-jak-vanocni-darky-zabalit-hezky-ekologicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitřPár rad, jak vánoční dárky zabalit hezky i ekologicky

16.12.2011 04:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
K zabalení dárků může posloužit i jen samotná krabice.
K zabalení dárků může posloužit i jen samotná krabice.
Foto | viveee / Flickr
Už máte všechny vánoční dárky doma pod střechou? Pak už vám zbývá je jen zabalit. Mohlo by se vám hodit pár rad a tipů, jak to provést s ohledem k přírodě, ale stále hezky.
 

Inzertní tip: Když si vyberete vhodný balicí papír, můžete se inspirovat i těmito kreativními tipy na balení dárků.

Osudem vánočních balicích papírů je, že se na dárcích dlouho neohřejí. Zpravidla vše, co s dárků na Štědrý den strháme, zase pěkně šup – vyhodíme. V naší vyspělé civilizaci je celkem běžné, že většina toho, balíme, už je vlastně zabalená. Jenže vánoční dárek by bez balícího papíru nebyl tak úplně dárkem. Jak tedy do balení vánočních dárků vnést ekologické ohledy?

Recyklace podomácku

Ideálním a v mnoha směrech šetrným může být využití obalů, které lze použít opakovaně. Sem by mohly patřit třeba papírové dárkové tašky, které lze využít opakovaně, nebo látkové sáčky. Trendy jsou v současnosti sáčky z organzy, ty v obchodě seženete bez problémů. Pokud byste se rozhodli ušít si sáčky na vánoční dárky sami, vaší výhodou je možnost vybrat si látku přímo s vánočním motivem. Opakovaná použitelnost takového obalu je limitována jen jeho rozměrem.

Nabízí se také vánoční balicí papír po Vánocích schovat a použít opět za rok, třeba na zabalení něčeho menšího, aby na novém dárku nebyly vidět ohyby z předchozího dárku. Balicí papír však při rozbalování snadno utrpí, zvláště pustí-li se do něj děti. Z již použitého a trochu pocuchaného vánočního papíru se dají vystřihnout neporušené části a obrázky, které pak lze za rok využít k dozdobení příštích zabalených dárků.

Když to bez balicího papíru nejde

Vyloučili jste všechny nabídnuté možnosti jako nepoužitelné? Pak zkuste zohlednit ekologické aspekty alespoň při nákupu balícího papíru. Nejekologičtějším způsobem balení je bezesporu tzv. „havana” nebo „šedák”, tedy klasický balicí papír na balíky. Seženete ho v každém papírnictví. Je vyrobeny téměř výhradně z recyklovaného materiálu a jeho následné zpracování není zatížené barvami. Na první pohled nejsou tak krásně barevné, ale vhodně zvolený provázek či stužka navíc třeba s kouskem sušeného pomeranče vzhled balíčku rozhodně pozvednou. Stejně tak ho můžete vylepšit nalepením či namalováním nějakého vánočního motivu.

„Také dárkový papír obsahuje zčásti recyklovaný starý papír. Zatímco u ‚šedáku‛ je to 100 %, u dárkového pouhých 20-30 %,” vysvětluje Zdeněk Korous z firmy Papír Novák. A to už se dostáváme ke klasickému vánočnímu papíru. Všechny papíry jsou recyklovatelné, ale pozor třeba na celofán, ten se k recyklaci nehodí. Recyklaci papíru by také mohl komplikovat plastový potah. Bývá často na luxusnějších dárkových taškách, ty jsou obvykle potažené tzv. laminem. Takovou tašku poznáte pouhým okem podle jemné plastové folie na povrchu. „Pokud je papír potažen, např. polypropylenem, lze ho, i když složitějším způsobem, také recyklovat. Při recyklaci se plast oddělí a následně zpracuje na granulát. Ten se pak využívá dále,“ vysvětluje Filip Masopust z Papírny Větřní. „Samozřejmě je to náročnější na energii i čas,” dodává.

Vánoční papír nemusí být nutně potištěný
Vánoční papír nemusí být nutně potištěný

Jak vybírat mezi balicími papíry

Běžný zákazník toho o ekologičnosti balícího papíru z údajů uvedených na roli příliš nezjistí. Logické se zdá, že šetrnější bude papír méně barevný. Zaměstnanci firem recyklujících papír však vnímají toto hledisko jako nepodstatné. „Barvy je na papíru zanedbatelné množství, zhruba jeden gram na 60 gramech papíru,“ říká Zdeněk Korous. „Při recyklaci barvy nevadí, jen z těchto papírů už nevznikne papír bílý,“ doplňuje. Přinejmenším však méně barev musí nutně znamenat menší množství tzv. kontaminovaného kalu, který se musí po rozemletí papíru odstranit. „Barvy, které používáme, jsou certifikovány jako zdraví neškodné, tudíž jejich přítomnost nevnímám jako riziko,“ říká k problematice Filip Masopust. Takovou jistotu však pravděpodobně nemůžeme předpokládat u každého balicího papíru.

Dalším hlediskem, které můžeme při výběru zohlednit, je i země původu. Značná část vánočních papírů je dovozová, i když povětšinou jde o produkci z evropských zemí. Problémem je, že údaje o původu nemusí mapovat celou cestu výrobku k zákazníkovi. Mnohé české firmy pouze potiskují dovezený papír nebo již hotový papír jen distribuují.

Z ekologického hlediska je příznivé zjištění, že i v České republice se už objevují balicí papíry s certifikátem FSC, vyrobené ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů. Balicí papíry s touto značkou nabízí např. DM drogerie.

Nebojte se a experimentujte

Pokud se nakonec ještě zamyslíme nad konečnou úpravou dárků pomocí stužky či mašle, je závěr nasnadě. Ideální je opakované použití, k němu se hodí hlavně látkové stužky. Pro převázání můžeme využít třeba i již jinak nepoužitelné zbytky vlny. Lesklé a barevné stužky běžně využívané pro ozdobné balení dárků jsou, jak je patrné už na první pohled, obvykle vyrobené z polypropylenu, i když tento údaj na jejich obalu pravděpodobně nenajdete. Těm je lépe se vyhnout. Na přírodní bázi je vkusně vypadající lýko, někdy je napodobenina lýkového provázku vyrobena z papíru.

Nebojte se zkusit zabalit vánoční dárek do již použitých materiálů např. hnědé lepenkové krabice, vlnité lepenky či dokonce bublinkové folie. V záplavě barevných balicích papírů to bude vypadat originálně.


reklama

Balení vánočních dárků

předchozí    další
Zabalit dárky můžete i netradičně. Třeba do bublinkové fólie nebo obyčejného balicího papíru bez potisku. Stačí lehce přizdobit a originální zabalení je na světě.
Zabalit dárky můžete i netradičně. Třeba do bublinkové fólie nebo obyčejného balicího papíru bez potisku. Stačí lehce přizdobit a originální zabalení je na světě.
Foto | Leona Hornová / Ekolist.cz
Zabalit dárky můžete i netradičně. Třeba do bublinkové fólie nebo obyčejného balicího papíru bez potisku. Stačí lehce přizdobit a originální zabalení je na světě.
Dárkové tašky se při rozbalování dárku nezničí a lze je snadno použít i příště.
Zabalit vánoční dárek můžete třeba do starého kalendáře. Bez tak přestane brzy platit.
Zabalit dárek lze i do obyčejného nepotištěného papíru. Stačí dozdobit konopným provázkem a je to.
K zabalení dárku lze použít i něco zcela netradičního. Třeba starou mapu.
Další recyklák s vlastním potiskem.
Při balení nemusíte vždy použít izolepu. Některé dárky můžete prostě zašít.
Konopný provázek a recyklovaný papír
Staré mapy podruhé
 
foto - Hornová Leona
Leona Hornová
Autorka je spolupracovnicí serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

jm

3.11.2016 11:00
Jedním slovem nádhera!My dáváme každý rokk vánocům fotokalendáře , takže letosje od každého pozbírám a přístí rok do nic zabalím dárky! Letos jsem zvolila eko variantu na balení dárků, na obalove materiály,cz jsem si objednala reciklovanáý papír a lepenku a taky jutový provázek a sysal! koupila jse mherkules atřpitky a papír budu zdobit třpitkama které posypu na lepidlo! Tak to je můj tip navíc nabalení dárečků!
Odpovědět
DZ

Dominika Zralá

19.12.2016 14:31
Dobrý den, já jsem letos tak lenivá, že jsem nakoupila vánoční tašky. Jsem v tři týdny před porodem a nic se mi nechce. Hodně ležím, takže doufám, že alespoň ty tašky co jsem tedy taky objednala na obalove-materialy.cz, protože již tak měsíc se nehnu z domu. Pevně věřím, že příští rok budou mít moje dárky více nápadu a hlavně, že se zase použijí ruličky od papíru, pytlovina a podobné k tomu, aby dárky dobře vypadali.
Odpovědět
dl

daniel labuznik

31.3.2020 14:09
My jsme v naší firmě chtěli naše věrné zákazníky taky nějak obdarovat, a tak jsme si nechali u https://www.vangillern.cz/produkty/obaly vytvořit speciální vánoční obal, do kterého jsme zabalili náš produkt a ten pak posílali jako menší dárek. Mělo to velmi pozitivní ohlas, takže příští rok v tom budeme určitě pokračovat.
Odpovědět
GS

Gabriela Svíhová

25.8.2020 22:03
Já jsem nedávno koupila parádní kryty na telefon <a href="https://www.revocase.cz/">tady</a> a lámala si hlavu, aby jako dárek vypadal větší. Sice to už je asi známé, ale sehnala jsem různé velikosti krabic a balila a balila, až z toho byla mega krabice.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist